Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα router απο ενα σπιτι σ'ενα απεναντι - Θεμα με Δεη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

 

Θα ηθελα να κανω καποιες εωτησεις για να μην μπω σε διαδικασια να κανω πειραματα.

Ειμαι σε ενα σπιτι και απεναντι ο κολλητος μ ,εχουμε ενα router στο σπιτι μου και μοιραζομαστε το ιδιο internet με ανα καλωδιακι ethernet.

 

Εγω θα φυγω , θα μετακομισω και θελω να δωσω το router στον φιλο μου να το βαλει στο σπιτι του (στη πριζα του ) ΑΛΛΑ το καλωδιο του τηλεφωνου θα ειναι στο σπιτι μου για να συνεχισει να υπαρχει internet.

 

Tο θεμα ειναι πως απο το δικο μ σπιτι ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟΤ ΡΕΥΜΑ ΤΗΣ ΔΕΗ. Αυτο σημαινει πως το καλωδιο που θα ειναι συνδεδεμενο στο σπιτι μου θα μπορει να λειτουργησει ή επειδη δεν θα εχω ρευμα δεν θα μπορει ? Υπαρχει θεμα αναμεσα στη Δεη και στη χρηση της τηλεφονικης πριζας?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξέρω οχι το ρεύμα της Δεη δεν εχει να κάνει με το ρεύμα (μικρής τάσεως) του τηλεφωνικού καλωδίου, το οποίο τροφοδοτείται απο τον οτε. Υπάρχει και μεσα στο τηλεφωνικό καλώδιο ρεύμα μικρής τασης το οποιο ειναι αβλαβές για τον άνθρωπο αλλα οχι δεν εχει σχέση με το ρέυμα της δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά το λογαριασμό του τηλεφώνου ποιος θα τον πληρώνει?Κ αν συμβεί κάτι π.χ. πρόβλημα στο καλώδιο, πως θα πάει ο φίλος σου να το δει??Γιατί δεν κάνετε μεταφορά γραμμής να τελειώνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ρωτήσω γιατί δεν κάνετε μία απλή μεταφορά της γραμμής?

γιατι η μεταφορα κοστιζει 50 ευρω και διαρκει 3 εβδομαδες.

 

Συγνώμη αλλά το λογαριασμό του τηλεφώνου ποιος θα τον πληρώνει?Κ αν συμβεί κάτι π.χ. πρόβλημα στο καλώδιο, πως θα πάει ο φίλος σου να το δει??Γιατί δεν κάνετε μεταφορά γραμμής να τελειώνετε?

δεν υπαρχει προβλημα γιατι εχει ενημερωθει η ιδιοκτητρια , αυτο θα γινει μεχρι και αν μπει καποιος αλλος ενοικιαστης και θα ξαναμοιραστει το internet :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν μπεί άλλος ενοικιαστής θα αναγκαστείς να κάνεις μεταφορά...Μπορεί ο καινούργιος ενοικιαστής να μην θέλει να μοιράζεται το ίντερνετ (λέω εγώ τωρα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο οσο ξέρω οχι το ρεύμα της Δεη δεν εχει να κάνει με το ρεύμα (μικρής τάσεως) του τηλεφωνικού καλωδίου, το οποίο τροφοδοτείται απο τον οτε. Υπάρχει και μεσα στο τηλεφωνικό καλώδιο ρεύμα μικρής τασης το οποιο ειναι αβλαβές για τον άνθρωπο αλλα οχι δεν εχει σχέση με το ρέυμα της δεη

to adsl παιζει χωρις ταση οταν υπαρχει μονο adsl στην γραμμη το ιδιο και τα μισθωμενα κυκλωματα.η ταση δημιοουργειται μονο οταν υπαρχει τηλεφωνια δηλαδη voice card στο dslam.ο οτε παιζει 51 volt περιπου.forthnet 48 και 51.

isdn Οτε  96 εως 102 volt. pcm φερεσυχνο του οτε 180 volt περιπου.ο οτε βεβαια σε πιο μακρινες περιοχες σε αποσταση απο το αστικο κεντρο δινει 62 volt ταση οπως εχω δει και 39 volt σε αλλες περιοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο ετσι προς το παρον για να γινει η δουλεια σας και πιθανα προβληματα αντιμετωπιζοντε στο μελλον.

 

Απλα φροντισε το τηλ. καλωδιο που θα τραβηξετε στο απεναντι σπιτι να ειναι τυπου UTP5e (προτεινω) για να μην εχεις σοβαρες απωλειες και αποσυνδεσεις στη μεταφορα του σηματος. Το καλωδιο ειναι αρκετα φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...