Προς το περιεχόμενο

Samsung ssd 840 250gb - 124,98£ amazon


sveltos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Διαφορές υπάρχουν αλλά είναι μικρές, και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι λόγω του SSD ή λόγω του format.

 

Δηλαδή υπάρχει η αίσθηση ενός ΄κλικ' πιο πάνω από ότι ενός φρέσκου μηχανικού.

Δεν θεωρώ όμως ότι άξιζε σαν αγορά, ίσως βιάστηκα. (ή άργησα αφού αν έπαιρνα νωρίτερα θα έβρισκα τον 830 με τα ίδια λεφτά)

 

k_dinos κατι δεν παει καλα στο συστημα σου, εχω βαλει 4 ssd, οι 3 σε παλια μηχανηματα sata II και τα μηχανακια αναστηθηκαν.

Ακομη και με τον αργο ocz vertex plus οι επιδοσεις απογειωθηκαν σε σχεση με πριν.

Μηχανηματα που ημουν ετοιμος να "σουταρω" απο το παραθυρο, τωρα θα τα κρατησω για καπoια χρονια :-)

Μετα απο αυτα, αλλαξα και στον περσινο νεο φορητο τον 640-αρη μηχανικο κατ'ευθειαν με 256-αρη ssd, με αντιστοιχα αποτελεσματα.

Κανε μετρησεις μηπως επιβεβαιωσεις το προβλημα, ή στην χειροτερη δοκιμασε τον δισκο σου σε αλλο μηχανημα.

 

Υ.Γ. Αν εχεις απογοητευτει και δεν τον θελεις, στειλε μου pm, για να τον αγορασω τωρα που χρειαζομαι εναν 120-αρη για μηχανακι φιλου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια, σε μηχανημα που ειναι καλα στημενο με πολλη RAM και χωρις swap file, η διαφορα μολις θα μπει ssd δεν ειναι τρομερη, παρα μονο στο boot time. Αν μπει ομως ssd σε μηχανημα με λιγη RAM μηχανικο παλιο (η 2.5αρη ψιλοπαλιο) που σημαινει οτι οταν φορτωνεται η εικονικη ραμ το συμπαν κολλαει, τοτε ναι θα δειτε τρομερες διαφορες σε multitasking κλπ οπως λετε.

Η αληθεια λοιπον ειναι καπου στη μεση και υπο συνθηκες οι τρομερες (ιδιαιτερα αισθητες) διαφορες. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k_dinos κατι δεν παει καλα στο συστημα σου, εχω βαλει 4 ssd, οι 3 σε παλια μηχανηματα sata II και τα μηχανακια αναστηθηκαν.

Ακομη και με τον αργο ocz vertex plus οι επιδοσεις απογειωθηκαν σε σχεση με πριν.

Μηχανηματα που ημουν ετοιμος να "σουταρω" απο το παραθυρο, τωρα θα τα κρατησω για καπoια χρονια :-)

Μετα απο αυτα, αλλαξα και στον περσινο νεο φορητο τον 640-αρη μηχανικο κατ'ευθειαν με 256-αρη ssd, με αντιστοιχα αποτελεσματα.

Κανε μετρησεις μηπως επιβεβαιωσεις το προβλημα, ή στην χειροτερη δοκιμασε τον δισκο σου σε αλλο μηχανημα.

 

Υ.Γ. Αν εχεις απογοητευτει και δεν τον θελεις, στειλε μου pm, για να τον αγορασω τωρα που χρειαζομαι εναν 120-αρη για μηχανακι φιλου :-)

Το σύστημα που τον έχω είναι:

CPU: i5 2400

MB: GA-Z68MX-UD2H-B3

RAM: 4GB

 

Και εδώ έχω βάλει νούμερα: http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/page-116?do=findComment&comment=52147526

 

Σαν χρήστης δεν είδα τις φοβερές διαφορές, τι να κάνουμε τώρα.. Σίγουρα δεν είδα τις διαφορές που να αξίζουν 100+ ευρώ (δεν μετράω μόνο το boot)

Τώρα αν φταίει κάτι στο σύστημα δεν το ξέρω.

Μπορεί η αξία του να φανεί στο μέλλον, εκεί δηλαδή που "βαραίνει" ο HDD, αυτός εδώ να συνεχίζει και να μην αυξηθεί ποτέ το boot time κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε τον κοπο κ παρε μετρηση με το as ssd (ειναι portable) http://alex-is.de/PHP/fusion/downloads.php?download_id=9, εχει το πλεονεκτημα οτι σου δειχνει με την μια αν ειναι σωστα στημενοι οι intel drivers.

θα το συγκρινω κ με τους δικους μου σε sata II, να σου πω εντυπωσεις.

 

πριν το τρεξεις, τουλαχιστον βγαλε το indexing απο τα properties του δισκου (βγαλτο μονιμα) και με antivirus off.

(για περισσοτερα tweaks δες το θεμα εδω ή ποσταρω αγγλικα links, αν και ο samsung ssd magician περιλαμβανει τα βασικα, τι σου λεει στα settings?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι. Ξερετε τι ισχυει με την εγγυηση για αγορα απο amazon? Ξερω οτι τον πρωτο χρονο στον δινουν αυτοι αλλα μετα δεν δινουν και εχεις να κανεις με τη Samsung για τα αλλα 2. Καλεσα στην Samsung Greece και δεν ηξεραν να μου πουν για τους ssd ενω στο site σε πεταει για σκληρο δισκο στη Seagate αλλα μιλησα και μαζι τους και λενε εχουν παρει τους σκληρους της Samsung εκτος απο ssd που τα κρατησε η Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trololol :P

 

θυμάται κάποιος πόσο είχε πέσει στο black friday week?

 

105 ή 110 λίρες νομίζω τον πήρα την δεύτερη φορά που τον βγάλανε. Την πρώτη μέρα θυμάμαι που βγάλανε τον Μ4 crucial στις 100 λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις διαφορές δλδ τις μέτρησες με το benchmark? γιατί εμείς τόση ώρα μιλάμε για εμπειρία χρήσης

 

 

Για εμπειρία χρήσης μιλάω και εγώ, τα benchmark τα έβαλα για τον φίλο που θεώρησε ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύστημά μου.

 

κανε τον κοπο κ παρε μετρηση με το as ssd (ειναι portable) http://alex-is.de/PHP/fusion/downloads.php?download_id=9, εχει το πλεονεκτημα οτι σου δειχνει με την μια αν ειναι σωστα στημενοι οι intel drivers.

θα το συγκρινω κ με τους δικους μου σε sata II, να σου πω εντυπωσεις.

 

πριν το τρεξεις, τουλαχιστον βγαλε το indexing απο τα properties του δισκου (βγαλτο μονιμα) και με antivirus off.

(για περισσοτερα tweaks δες το θεμα εδω ή ποσταρω αγγλικα links, αν και ο samsung ssd magician περιλαμβανει τα βασικα, τι σου λεει στα settings?)

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και θα σου πω, τώρα είμαι σε άλλο PC.

Στο samsung ssd magician έκανα και autotune που απενεργοποίησε το indexing και ακολούθησα και τις οδηγίες τις 1ης σελίδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...