Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα συχγρονισμού του adsl


chrisosfp488

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' το πρωί προσπαθώ να ενεργοποιήσω το conn-x αλλά το λαμπάκι του ιντερνετ στο ρούτερ δε λέει να ανάψει με τίποτα. Πήρα τηλέφωνο τον οτε και η κοπέλα μου είπε ότι φταίει που έχω συνδέσει το ρουτερ πάνω σε 2 splitters το ένα μετά το άλλο. Μες στο γραφείο όμως έχω μια πρίζα τηλεφώνου και πρέπει να συνδέσω τηλέφωνο, φαξ, μηχάνημα για κάρτες τραπέζης και το ρούτερ.. Έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κεντρική πρίζα του ΟΤΕ θα συνδέσεις το splitter, στην έξοδο adsl θα συνδέσεις το router και στην έξοδο phone θα βάλεις ένα διαχωριστή ή περισσότερους, για να συνδέσεις τηλέφωνο, φαξ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... καταρχάς δεν τα εξήγησα όλα στο πρώτο ποστ γιατί τώρα ανακάλυψα κι άλλα... οπότε έχουμε και λέμε

 

Από μία πρίζα τηλεφώνου βγαίνουν 2 νούμερα! (Κι εγώ έπαθα πλάκα μόλις το έμαθα) η οποία είναι στην άλλη άκρη του γραφείου και από κει ένα καλώδιο το οποίο περνάει γύρω γύρω πάνω σε όλο τον τοίχο καταλήγει δίπλα στο γραφείο σε ένα splitter στο οποίο η κάθε θύρα βγάζει διαφορετικό αριθμό... Οπότε όπως καταλαβαίνετε το ρούτερ μπορεί να μπει στη μία θύρα μόνο επειδή σε εκείνο τον αριθμό είναι ενεργοποιημένο το adsl.... Και σε αυτή τη θύρα τώρα υπάρχει επάνω κι άλλο ένα splitter για φαξ και τηλέφωνο. Όταν σύνδεσα για λίγο το ρούτερ μόνο του πάνω στη θύρα είχα πρόσβαση στο ιντερνετ. Τώρα έχετε κάτι να προτείνετε για να συνδέσω ρούτερ και 2 συσκευές πάνω σε αυτή τη θύρα και να έχω ιντερνετ? Νομίζω υπάρχουν ρούτερς που βγάζουν θύρες για τηλέφωνο; Θα κάνω δουλειά με ένα τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου είπα παραπάνω, ισχύει και τώρα για τη θέση που έχεις τη γραμμή με το adsl (συνδέεις το θέση line του splitter).

Να θυμάσαι ότι η έξοδος adsl από το splitter πάει στο router και η phone σε τηλέφωνο, φαξ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... καταρχάς δεν τα εξήγησα όλα στο πρώτο ποστ γιατί τώρα ανακάλυψα κι άλλα... οπότε έχουμε και λέμε

 

Από μία πρίζα τηλεφώνου βγαίνουν 2 νούμερα! (Κι εγώ έπαθα πλάκα μόλις το έμαθα) η οποία είναι στην άλλη άκρη του γραφείου και από κει ένα καλώδιο το οποίο περνάει γύρω γύρω πάνω σε όλο τον τοίχο καταλήγει δίπλα στο γραφείο σε ένα splitter στο οποίο η κάθε θύρα βγάζει διαφορετικό αριθμό... Οπότε όπως καταλαβαίνετε το ρούτερ μπορεί να μπει στη μία θύρα μόνο επειδή σε εκείνο τον αριθμό είναι ενεργοποιημένο το adsl.... Και σε αυτή τη θύρα τώρα υπάρχει επάνω κι άλλο ένα splitter για φαξ και τηλέφωνο. Όταν σύνδεσα για λίγο το ρούτερ μόνο του πάνω στη θύρα είχα πρόσβαση στο ιντερνετ. Τώρα έχετε κάτι να προτείνετε για να συνδέσω ρούτερ και 2 συσκευές πάνω σε αυτή τη θύρα και να έχω ιντερνετ? Νομίζω υπάρχουν ρούτερς που βγάζουν θύρες για τηλέφωνο; Θα κάνω δουλειά με ένα τέτοιο;

 

Μηπως η συνδεση το τηλεφωνου ειναι ISDN?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου είπα παραπάνω, ισχύει και τώρα για τη θέση που έχεις τη γραμμή με το adsl (συνδέεις το θέση line του splitter).

Να θυμάσαι ότι η έξοδος adsl από το splitter πάει στο router και η phone σε τηλέφωνο, φαξ κλπ

Έτσι το είχα τώρα και δεν συγχρόνιζε... Μόνο άμα σύνδεα το router κατευθείαν πάνω στη γραμμή...

 

 

Μηπως η συνδεση το τηλεφωνου ειναι ISDN?

Αυτό πως μπορώ να το μάθω; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι το είχα τώρα και δεν συγχρόνιζε... Μόνο άμα σύνδεα το router κατευθείαν πάνω στη γραμμή...

 

Αυτό πως μπορώ να το μάθω; :D

 

Στο πρώτο post λες ότι ο ΟΤΕ σου είπε ότι έχεις δύο splitter, το ένα πάνω στο άλλο.

Αυτό σημαίνει ότι η γραμμή που έρχεται στο γραφείο σου έρχεται ήδη από splitter και σ' αυτήν έβαλες ένα ακόμη και μετά το router.

Γιαυτό, μόλις βγάλεις το δεύτερο splitter και βάλεις το router έχεις σύνδεση με το ιντερνετ.

 

Επομένως, η συνδεσμολογία που σου είπα πρέπει να γίνει στην αρχική πρίζα, πριν από το καλώδιο που έρχεται στο γραφείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα στο δεύτερο ποστ από το πρώτο splitter βγαίνουν 2 τηλεφωνικές γραμμές, και το καλώδιο καρφώνεται μέσα του δεν κουμπώνει οπότε δε βγαίνει. 

Η συνδεσυμολογία δε γίνεται να γίνει αλλιώς. Θα προσπαθήσω να φτιάξω κι ένα σχεδιάγραμμα για να γίνεται πιο κατανοητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειμένου να έχεις αυτά που θέλεις, πρέπει να κάνεις την αλλαγή συνδεσμολογίας που σου είπα, στο σημείο που ξεκινάει η γραμμή που έρχεται στο γραφείο σου. Δηλαδή πρέπει να μπει splitter εκεί και να έρθουν δύο καλώδια στο γραφείο σου, ένα για το router και ένα από το οποίο θα τροφοδοτήσεις τηλέφωνο, φαξ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα στο δεύτερο ποστ από το πρώτο splitter βγαίνουν 2 τηλεφωνικές γραμμές, και το καλώδιο καρφώνεται μέσα του δεν κουμπώνει οπότε δε βγαίνει. 

Η συνδεσυμολογία δε γίνεται να γίνει αλλιώς. Θα προσπαθήσω να φτιάξω κι ένα σχεδιάγραμμα για να γίνεται πιο κατανοητό

 

Αυτό που λες splitter εχει επάνω λεντακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό. Από μία πρίζα τηλεφώνου να βγαίνουν 2 γραμμές... Άμα πάρω ρούτερ που να βγάζει 2 τηλεφωνικές γραμμές θα λυθεί το πρόβλημά μου; Υπάρχει άλλη λύση;

post-214938-0-22920100-1359928946_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διάγραμμα, το πρώτο δεν είναι splitter αλλά πρίζα, και στη γραμμή 1 για να πάρεις τηλέφωνο, φαξ χρειάζεσαι ένα διαχωριστή (ΟΧΙ splitter με φίλτρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...