Προς το περιεχόμενο

"Μαυρίζεί" η οθόνη!


Giannisdb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά! Με αυτό το post θα ήθελα τη γνώμη σας για ενα θέμα που με ταλανίζει εδώ και μία εβδομάδα.

Αρχικά, έχω την οθόνη "Multisync LCD 1770GX " για έξι περίπου χρόνια! Όλα λειτουργούσαν άψογα μέχρι που ξαφνικά η οθόνη, όπως δούλευα στον υπολογιστή, μαύρισε( Προσοχη! Δεν έσβησε, το πράσινο φωτακι παραμένει αναμμενο). Κάθε φορά που σβήνω την οθόνη και την ξαναανάβω, δείχνει κανονικά για 1-2 δευτερόλεπτα και έπειτα ξανα το ίδιο!

Από τότε και στο εξής, συνεχίζεται το ίδιο πράγμα!

Να σημειωθεί ότι έχω δοκιμάσει τα παρακάτω:

· Memory diagnostics ( μεχρι εκει μπορεσα να φτασω με πολυ κόπο )

· Άνοιξα τον υπολογιστή, αφαίρεσα τα πάντα, τον καθάρισα, τα ξανασυνέδεσα, αλλά και πάλι τίποτα!

· Κατέβασα το brightness sto 0% και παρέτεινα τη λειτουργία της για περίπου 1 ώρα.

· Δοκίμασα με τη χρήση των ίδιων καλωδίων μία άλλι οθόνη και ολα λειτούργούν στην εντέλεια!

Σε πολλά site παρατηρώ που γραφουν "Problem with power supply" , αλλά θα ήθελα να έχω μία άμεση απάντηση από ένα site , το οποίο εμπιστεύομαι!

Ποιό πιστεύετε οτι είναι το πρόβλημα κι αν είναι η οθόνη , γνωρίζετε ποιος ειναι ο ευκολότερος και πιο οικονομικός τρόπος επιδιόρθωσης του προβλήματος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! Θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά ώστε να απαντώ σε αυτα που γράφετε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα , μιας και είμαι συνδεδεμένος μέσω του κινητού μου τηλεφώνου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να την ανοίξω καπως.. Αλλωστε και να την ανοιξω, δεν εχω ιδεα απο οθονες και το εσωτερικο τους.. Ξερεις πώς θα βρω καποιον να την φτιαξει οικονομικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει τα πάντα εκτός από το να δοκιμάσεις την ίδια την οθόνη σε ένα άλλο PC? :whistle:

 

Αν όντως είναι αυτή, θα την πας σε έναν ηλεκτρονικό (που εμπιστεύεσαι/γνωρίζεις είτε δικό σου είτε φίλου σου) και θα στην κοστολογήσει. Σε αυτούς που φτιάχνουν τηλεοράσεις, στερεοφωνικά και κάθε λογής ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα φτιάχνεται κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπαν τα παιδιά αν την βάλεις σε αλλο υπολογιστή και κανει παλι τα ίδια κατι έχει η οθόνη και το πιο πιθανό σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι να υπάρχει καποιος φουσκομένος πυκνωτής και να ειναι στα τελευταία του. Εγώ οταν ειχα παρόμοιο πρόβλημα με την οθόνη την άνοιξα βρήκα τον πηκνωτή τον άλλαξα και δούλεψε , το ιδιο και ο φίλος Link.png Site: http://www.insomnia.gr/topic/474051-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-lg-flatron-l194wt/">Εδω .

 

Πιστεύω οτι ο ηλεκτρονικός να την κοιτάξει και να αλλάξει τους πυκνωτές ( αν ειναι αυτο το πρόβληματα τελικα ) θα σου πάρει κανα 20ευρο ισως και περισσότερα ανάλογα.

 

Αν μπορείς να βρεις κάποιον γνωστό σου που να πιάνουν τα χέρια του και να χρησιμοποιεί κολλητήρι ειναι έυκολο σχετικά να βρεις τον φουσκομένο πηκνωτή ( αν ειναι αυτο το πρόβλημα ) και να στον αλλάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ολα αυτα παιδιά κι ευχαριστώ για τις απαντησεις, όμως, δεν υπαρχει καποιος τρόπος να σιγουρευτώ οτι πραγματι με την αλλαγη πυκνοτή το προβλημα θα φτιάξει? διότι δε θέλω να χαλασω 20-30 ευρώ ενώ μπορώ να αγοράσω μία νέα οθόνη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δλδ πως το φαντάζεσαι ότι μπορεί να γίνει και το ρωτάς αυτό?

 

Και δεν θα πληρώσεις 20-30 ευρώ εξ' αρχής. ΑΝ σε χρεώσει μόνο και μόνο για τεχνικό έλεγχο θα είναι 5-10 ευρώ. Θα την ελέγξει και θα σε πάρει ένα τηλέφωνο και θα σου πει για να φτιαχτεί θέλει ΧΧ€ (εκεί κολλάνε τα 20-30)*. Γιαυτό και σου είπε ο SPANK αν έχεις κανα φίλο με κολλητήρι γιατί ο κάθε πυκνωτής κάνει 1-1.5 ευρώ, ώστε να το κάνει αυτός.

 

* Ο λόγος που σου μίλησα παραπάνω για γίλο/γνωστό ηλεκτρονικό είναι γιατί υπάρχουν και αρκετοί κουτοπόνηροι που επίτηδες σου λένε μεγάλο ποσό για επισκευή πχ 60-70 αποσκοπώντας στο παρακάτω:

α) να μην γνωρίζεις και να τα δώσεις

β) Να θεωρήσεις μεγάλο το ποσό και να πεις είτε πέτα την θα πάρω άλλη, ή πόσα δίνεις για να την αγοράσεις. Στην παίρνει με κανα 20αρικο, την φτιάχνει με άλλα 5 ευρώ και μετά την πουλάει ο ίδιος 70-80 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα δοκιμάσω να δω αν φταίει ο πυκνωτής κι ο θεός βοηθός!

Κατι τελευταίο τώρα, γνωρίζετε πόσο κοστίζει στο πλαίσιο μόνο και μόνο να ελένξουν τη συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα δοκιμάσω να δω αν φταίει ο πυκνωτής κι ο θεός βοηθός!

Κατι τελευταίο τώρα, γνωρίζετε πόσο κοστίζει στο πλαίσιο μόνο και μόνο να ελένξουν τη συσκευή?

 

Μην την πας στο πλαίσιο και γενικά σε κατάστηματα με υπολογιστές, εκτος του οτι θα σου πάρουν περισότερα μονο και μονο για έλεγχο , αν ειναι τελικά οι πυκνωτές δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν με τέτοια προβλήματα και απλα θα σου πουν οτι η οθόνη εχει μάλλον καει και δεν φτιάχνεται.

 

Πήγαινε την σε εναν ηλεκτρονικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, προσπάθησα να ανοίξω την οθόνη μόνος για να σιγουρευτώ ότι αυτό είναι το πρόβλημα, αλλα είναι σχεδόν αδύνατο να την ανοίξω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις προβλημα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Έχεις προβλημα στο inverte της οθονης...λογικα θα θελει αλλαγη μετασχοιματιστή<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...