Προς το περιεχόμενο

Νέα πρόστιμα για ανασφάλιστα οχήματα.


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mphxths

 

Δεν είναι θέμα μόνο οι περιπτώσεις που ανέφερα, απλά 2 παραδείγματα έφερα από τις δεκάδες που μου έρχονται στο μυαλό. Όσο για το πόσα οχήματα κυκλοφορούν ανασφάλιστα σίγουρα είναι υπερβολικό το νούμερο, και δεν ξέρω πως το υπολογίζουν για να σου πω κατά πόσο λάθος είναι. Βάζουν και τα μοτοποδήλατα μέσα? Είναι πολλά που δεν κυκλοφορούν πλέον, αλλά σχεδόν σε κανένα δεν έχουν παραδοθεί πινακίδες.

 

Εγώ προσωπικά εδώ και 10 χρόνια "αναπαλαιώνω" μια μοτό 250cc χωρίς να έχω καταθέσει πινακίδα, το Δεκέμβρη αξιώθηκα μετά από τόσα χρόνια να τη καταθέσω. Τόσα χρόνια μετρούσε κανονικά σαν ανασφάλιστο όχημα ενώ δεν κυκλοφορούσε. Επίσης έχω άλλη μια μοτό που είχε πινακίδα πάνω μέχρι πρόπερσι, και την ασφάλιζα-κυκλοφορούσα μόλις 3 μήνες το χρόνο. Μόνο ένα αυτοκίνητο έχω τώρα(ασφαλισμένο φυσικά).

 

Όπως καταλαβαίνεις ο νόμος αυτός για μένα είναι αδιάφορος, δεν τον βαφτίζω λάθος επειδή είναι ενάντια στα δικά μου συμφέροντα. Αν ήθελε το κράτος να ελλατώσει τα ανασφάλιστα που κυκλοφορούν στους δρόμους, θα το κατάφερνε μια χαρά με περισσότερη αστυνόμευση και καλύτερα εποπτικά μέσα. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζουμε από πότε θα αρχίσουν να μοιράζουν τα πρόστιμα ? Έχω ένα παπάκι και κάθε χειμώνα το παρόπλιζα... τώρα θα πρέπει να παραδώσω πινακίδες στην ΔΟΥ. παράλογο να βγάλω ασφάλεια για τώρα αφού δεν το κινώ . θα προλάβω να τις καταθέσω η θα μου έρθει η λυπητερή ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωσα κανονικα τα τελη κυκλοφοριας για το 2013.Σε περιπτωση που ψηφιστει ο νομος και καταθεσω πινακιδες και παω να τις ξαναπαρω Μαιο θα χρειαστει να πληρωσω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε από πότε θα αρχίσουν να μοιράζουν τα πρόστιμα ? Έχω ένα παπάκι και κάθε χειμώνα το παρόπλιζα... τώρα θα πρέπει να παραδώσω πινακίδες στην ΔΟΥ. παράλογο να βγάλω ασφάλεια για τώρα αφού δεν το κινώ . θα προλάβω να τις καταθέσω η θα μου έρθει η λυπητερή ????

Όχι. Για Φεβρουάριο έλεγαν, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα.

 

Πληρωσα κανονικα τα τελη κυκλοφοριας για το 2013.Σε περιπτωση που ψηφιστει ο νομος και καταθεσω πινακιδες και παω να τις ξαναπαρω Μαιο θα χρειαστει να πληρωσω κατι?

Όχι, δεν πληρώνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ που δεν καταλαβα, κ γω εχω ενα παπι ανασφαλιστο.αν το ασφαλισω τωρα θα προλαβω το προστιμο?

Ε ναι, προλαβαίνεις. Ακόμα ούτε το νομοσχέδιο έχουν ψηφίσει, ούτε έχουν διασταυρώσει στοιχεία από εφορίες και ασφαλιστικές εταιρείες. Ακόμα δεν ξέρουμε καν αν θα ισχύει ο νόμος αυτός και για μοτοποδήλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συγνώμη, αλλά έστω και με αυτό τον τρόπο καλά κάνουν με τα πρόστιμα. Μόνο και μόνο για την κουτοπονηριά μερικών, και δεν αναφέρομαι σε κανένα εδώ μέσα.

 

Παράδειγμα, παρκαρισμένο το αυτοκίνητό μας κανονικά, το καλοκαίρι. Μας το χτυπούν και βάζουν όλη την πίσω πόρτα μέσα. Όλη όμως. Μπροστά μας. Αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες, χωρίς τίποτα. Πού να τους προλάβουμε; Τους έβλεπα από το μπαλκόνι μας. Όσο κι αν έτρεξα, δεν τους πρόλαβα φυσικά. Και εννοείται ότι και κανένας άλλος δεν ενδιαφέρθηκε. Αυτός λοιπόν που μας την έκανε, πιστεύετε ότι νοιάζεται αν εγώ δεν έχω να φάω ή αν είμαι άνεργος; Αν είχε πινακίδες, τουλάχιστον, θα τον έβρισκα από την ασφαλιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brit, αν εφαρμοστεί αυτό το μέτρο, μάλλον θα αυξηθούν αυτοί που κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες, δε θα μειωθούν.

Run forrest run.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως πήγα παρέδωσα τις πινακίδες του παπακίου. 3 χρόνια έχω να το κουνήσω, και κάθε δεκέμβριο έλεγα να πάω να δώσω τις πινακίδες, αλλά με τον χαμό που γίνεται στις εφορίες κάθε χρόνο τέτοιες μέρες το άφηνα. Το μέτρο έχει κοστίσει στο κράτος ήδη 22 ευρώ τον χρόνο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συγνώμη, αλλά έστω και με αυτό τον τρόπο καλά κάνουν με τα πρόστιμα. Μόνο και μόνο για την κουτοπονηριά μερικών, και δεν αναφέρομαι σε κανένα εδώ μέσα.

 

Παράδειγμα, παρκαρισμένο το αυτοκίνητό μας κανονικά, το καλοκαίρι. Μας το χτυπούν και βάζουν όλη την πίσω πόρτα μέσα. Όλη όμως. Μπροστά μας. Αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες, χωρίς τίποτα. Πού να τους προλάβουμε; Τους έβλεπα από το μπαλκόνι μας. Όσο κι αν έτρεξα, δεν τους πρόλαβα φυσικά. Και εννοείται ότι και κανένας άλλος δεν ενδιαφέρθηκε. Αυτός λοιπόν που μας την έκανε, πιστεύετε ότι νοιάζεται αν εγώ δεν έχω να φάω ή αν είμαι άνεργος; Αν είχε πινακίδες, τουλάχιστον, θα τον έβρισκα από την ασφαλιστική.

Συγνώμη αλλά το παράδειγμα σου είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας. Αν το κράτος είχε ήδη στείλει πρόστιμα από το καλοκαίρι, σε τι ακριβώς θα σε βοηθούσε εσένα? Το αυτοκίνητο που σε χτύπησε ΔΕΝ είχε πινακίδες, ποια διαφορά θα είχε είχαν μπει πρόστιμα σε όσα οχήματα είναι ανασφάλιστα ενώ έχουν πινακίδες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι προτείνετε ρε παιδιά να γίνει με το θέμα των ανασφάλιστων? Περισσότεροι έλεγχοι? Συμφωνώ, αλλά μετά θα σου πουν ότι για να γίνει πράξη κάτι τέτοιο χρειάζονται περισσότεροι τροχαίοι, οπότε μετά πάλι θα διαμαρτύρονται κάποιοι άλλοι γιατί προσλάβανε και άλλους κηφήνες του δημοσίου κοκ. Μια ζωή φαύλος κύκλος. Δεν θα μπει ποτέ τάξη σε αυτη τη χώρα, το έχω πάρει απόφαση εδώ και χρόνια.

 

Όσο αφορά την προσωπική μου αποψή για το μέτρο, χωρίς να το θεωρώ τέλειο, γιατί σε κάποιες εξαιρετικές περιτώσεις είναι άδικο για κάποιους (βεβαια και ποιο μέτρο δεν έχει πάντα μια αδικημένη μερίδα πληθυσμού), αν καταφέρει (έστω και με το φόβο του προστίμου) έστω και ένας από τους ανασφάλιστους που κυκλοφορούν σήμερα να παραδώσει και να μην ξανακυκλοφορήσει χύμα, για μένα θα έχει πετύχει. Το κόστος των 22 ευρώ, όπως λέει κάποιος παραπάνω και των κάθε Χ ευρώ που θα χάνει το κράτος από αυτές τις μεμονωμένες περιπτώσεις ολικής ακινησίας, είναι πολύ μικρότερο από το κοινωνικό, αλλά και οικονομικό κέρδος του να κυκλοφορεις χωρίς να φοβάσαι ότι κάποιος ανασφάλιστος θα σε χτυπήσει. Σκεφτείται μόνο τι γίνεται όταν χτυπάει ένας ανασφάλιστος κάποιον και τον κάνει να τρέχει μια ζωή στα νοσοκομεία ή σε πανακριβες κλινικές του εξωτερικού. Και μη μου πείτε για το επικουρικό ταμείο, γιατί θα βάλω τα γέλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον «αέρα» κινδυνεύει να τιναχθεί η νομοθετική ρύθμιση που αφορά στα πρόστιμα για τα περίπου 1,5 εκατ. ανασφάλιστα οχήματα καθώς νομικοί κύκλοι επισημαίνουν πως από την στιγμή που δεν υπάρχει βεβαιωμένη παράβαση στον κάτοχο ενός ΙΧ που έχει προκαταβάλλει τα Τέλη Κυκλοφορίας για ολόκληρη την χρονιά χωρίς να το έχει κυκλοφορήσει!

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112993155

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ίδιο άρθρο:
 

 

 

Αν πάλι το κράτος απαιτήσει την κατάθεση των πινακίδων κυκλοφορίας με
την αιτιολογία της προσωρινής ακινησίας τότε οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων
μπορούν σύμφωνα με νομικούς κύκλους να απαιτήσουν να εισπράξουν πίσω
μέρος των χρημάτων που έχουν προκαταβάλλει για τα Τέλη Κυκλοφορίας της
χρονιάς που κατατίθενται οι πινακίδες.

 

 

Χαχαχ, πάνε για μαλλί και θα βγούνε κουρεμένοι οι μαλάκες.

Ξαφνικά πάντως αρχίζω να συμπαθώ το νέο αυτό μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, ναι ρε Λιοπύρη. Απαίτησε από το κράτος να σου επιστρέψει ποσοστό των τελών. Πλησίασε να σου πω στο αυτί τι θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...