Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση...


cyberrobot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 δεν το ειπα για να αλλαξει τις μνημες. δεν χρειαζονται αλλαγη. ειπα οτι, ακομα κι ΑΝ δεν μπορει να τρεξει 4 dimm στα 1866mhz, απλα θα τις ριξει η μητρικη στο παρακατω σκαλοπατι. δεν ειπα να τρεξει να αλλαξει τις μνημες. για μενα ακομα και 2133mhz μνημες να παρει ακομα καλυτερα!!

 

2 το ξερω οτι ο controler του Phenom δεν μπορει να παιξει τοσο ψηλα τις μνημες, αλλα το ανεφερα για να δει οτι και παραπανω απο 2 dimmακια μνημων παιζουν στις κανονικες τους ταχυτητες και δεν τις ριχνει!!

 

adtakhs, ποια μητρικη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν παίζει θέμα τις ξαναπαραγγέλνω ούτως ή άλλως διαφορά δεν έχουν στην τιμή. Το θέμα είναι να είναι απόλυτα συμβατές με την μητρική και να παίζουν Dual Channel! Γιατί άμα παραλάβω δύσκολα αλλάζει μετά....

 

Εγώ είχα παραγγείλει με βάση το φυλλάδιο τους : CET186D1 CORSAIR 4GB CMZ8GX3M2A1866C9 DS   απλά αντί για 4gb ανα ντιμάκι εμένα ήταν 8 και σαν συμπλήρωμα : Memory modules listed below are for reference only. Due to massive memory models on the market, we can only verify some of them.

 

Τώρα δεν ξέρω. Έχει αντιπροσωπεία η Gigabyte Ελλάδα να ρωτήσω ή να στείλω κάνα μαιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 δεν το ειπα για να αλλαξει τις μνημες. δεν χρειαζονται αλλαγη. ειπα οτι, ακομα κι ΑΝ δεν μπορει να τρεξει 4 dimm στα 1866mhz, απλα θα τις ριξει η μητρικη στο παρακατω σκαλοπατι. δεν ειπα να τρεξει να αλλαξει τις μνημες. για μενα ακομα και 2133mhz μνημες να παρει ακομα καλυτερα!!

 

2 το ξερω οτι ο controler του Phenom δεν μπορει να παιξει τοσο ψηλα τις μνημες, αλλα το ανεφερα για να δει οτι και παραπανω απο 2 dimmακια μνημων παιζουν στις κανονικες τους ταχυτητες και δεν τις ριχνει!!

 

adtakhs, ποια μητρικη εχεις?

 

 

capturebgm.png

 

4376_m.jpg

 

 

Δεν παίζει θέμα τις ξαναπαραγγέλνω ούτως ή άλλως διαφορά δεν έχουν στην τιμή. Το θέμα είναι να είναι απόλυτα συμβατές με την μητρική και να παίζουν Dual Channel! Γιατί άμα παραλάβω δύσκολα αλλάζει μετά....

 

Εγώ είχα παραγγείλει με βάση το φυλλάδιο τους : CET186D1 CORSAIR 4GB CMZ8GX3M2A1866C9 DS   απλά αντί για 4gb ανα ντιμάκι εμένα ήταν 8 και σαν συμπλήρωμα : Memory modules listed below are for reference only. Due to massive memory models on the market, we can only verify some of them.

 

Τώρα δεν ξέρω. Έχει αντιπροσωπεία η Gigabyte Ελλάδα να ρωτήσω ή να στείλω κάνα μαιλ;

 

 

 

 

Άκυρη η πρόταση δεν την έχει το amazon την geil.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό :http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx και τώρα μπερδεύτηκα ακόμη πιο πολύ !

 

 

@cabdik : Δηλαδή μου λες, αν κατάλαβα καλά, να πάρω τις 1866MHz και να τις βάλω σε dual channel και η μητρική θα τις βάλει από μόνη της στα 1600MHz το ίδιο θα συμβεί και αν στο μέλλον βάλω 4 στικς....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό :http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx και τώρα μπερδεύτηκα ακόμη πιο πολύ !

 

 

@cabdik : Δηλαδή μου λες, αν κατάλαβα καλά, να πάρω τις 1866MHz και να τις βάλω σε dual channel και η μητρική θα τις βάλει από μόνη της στα 1600MHz το ίδιο θα συμβεί και αν στο μέλλον βάλω 4 στικς....?

 

 

Μην κοιτάς την χαρτούρα της AMD ! Αυτή έλεγε και για τους phenoms μνήμη έως 1333 ... αλλά δουλεύουν φουλ με 1600άρες !!!

 

Λέει για τους FX έως 1866 μέχρι 2 slots και τρέχουν με μνήμες ακόμα και στα 2400Mhz default !

 

 

Η πράξη λέει πως μπορείς να έχεις ακόμα και σε 4 σλοτς μνήμες στα 1866Mhz ! 

 

Μεγαλύτερο ρόλο παίζει η μητρική σου ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό :http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx και τώρα μπερδεύτηκα ακόμη πιο πολύ !

 

 

@cabdik : Δηλαδή μου λες, αν κατάλαβα καλά, να πάρω τις 1866MHz και να τις βάλω σε dual channel και η μητρική θα τις βάλει από μόνη της στα 1600MHz το ίδιο θα συμβεί και αν στο μέλλον βάλω 4 στικς....?

φιλε μου, αν θες την απολυτη γνωμη μου.., αδικα παιδευεσαι με τις μνημες. παρε τις πιο γρηγορες που μπορεις και μην σπας το κεφαλακι σου αλλο...!! 

 

σου εξηγησα γιατι,  στο 1 του προηγουμενου ποστ μου...!!! 

 

 

adtakhs, ......nice..!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειναι ετοιμοπαράδοτες οι πιο γρήγορες λέει ο άνθρωπος  :)

 

Αν κ'εγω συμφωνώ στο να πάρει πιο γρήγορες αν βρίσκει σε καλή τιμή.Οι FX σηκώνουν πολύ και ας υπάρχουν στο κάτω-κάτω,χαμένος δε θα βγει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο πραγμα λεμε.

 

αν δεν ειναι ετοιμοπαραδοτες, ας παρει καποιες αλλες που ειναι...!  δεν ειναι αναγκη ουτε να περιμενει, ουτε να παρει πιο αργες μνημες!!

 

υπαρχουν επιλογες, δοξα σοι ο θεος.....!!!!

 

http://www.amazon.co.uk/16GB-Kit-G-Skill-Ares-PC3-14900U-CL10-11-10-30/dp/B0079TBJ5U/ref=sr_1_6?s=computers&ie=UTF8&qid=1360305280&sr=1-6

http://www.amazon.co.uk/16GB-Kit-G-Skill-Sniper-PC3-14900U-CL9-10-9-28/dp/B009V52440/ref=sr_1_12?s=computers&ie=UTF8&qid=1360305280&sr=1-12 

 

ή και πιο γρηγορες

http://www.amazon.co.uk/Patriot-Viper-Channel-2133MHz-Memory/dp/B008T457SE/ref=sr_1_7?s=computers&ie=UTF8&qid=1360305472&sr=1-7

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά τώρα πάει πέταξε για δύο λόγους, πρώτον ανέβηκε η τιμή των μνημών περίπου 10 λίρες και δεύτερον έστειλα μαίλ στην gigabyte και μου απάντησαν εμέσως πλην σαφώς ότι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν...

 

from gigabyte:

 

Thank you for your kindly mail and inquiry. About the issue you mentioned, because there are too many kinds of memory modules available in the retail market, it is very difficult to test all of the modules with our MB products. Thus, we are sorry that we can not guarantee the memory module you mentioned can work properly on this motherboard.

Here is our memory support list for you to reference, please click HERE.

And if the memory you want is not included in the memory support list, if possible, we recommend you choosing the modules with famous brand and test the modules with your system before you buy them to avoid H/W compatibility issue. If that is not possible, please then find a local store you can trust where can provide good after sale service to make sure you can get full support in the future. Sorry for the inconvenience.

Regards,
GIGABYTE

 

 

btw γιατί στο εξωτερικό όλοι όταν δεν μπορούν να σ απαντήσουν ζητάνε συγνώμη....το ίδιο κ με το άμαζον!

 

και ένας 3ος λόγος είναι ότι αμα έχω 2 σλοτ άδεια θα μπει ο δ....λος μέσα μου και στο μελλον θα θέλω να βάλω άλλα 16..  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε... παρε και κατι απο ελλαδα...!!!!

 

http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46389_46405/16GB-2-modules.html?keyphrase=ddr3+1866

 

Πληρώνω Ελληνικό φόρο μου αρκεί αυτό!  :P  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...