Προς το περιεχόμενο

προσοχή σε noname smartcover απο Κίνα για iPAD!


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα οφείλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας μιας και διαπίστωσα κάτι περίεργο με ενα noname smartcover που αγόρασα απο ebay οπως κάνουν αρκετοι για να γλυτώσουν το 45 άρι που ζητάει η apple..το κόστος αυτού με back cover ζελατίνα προστασίας και πενάκι 10 ευρώ σύνολο με μεταφορικά..

 

Χρησιμοποίησα το smartcover αυτο για λιγότερο απο μήνα μιας και το ipad 4 το έχω απο τον Ιανουάριο.Δεν διαπίστωσα κάτι τις πρώτες 2 εβδομάδες ολα μια χαρά, απλά οτι "κόλαγε" πιο δυνατά πάνω στο ipad.. δηλαδή είχε πιο ισχυρούς μαγνήτες.Δεν το είχα συνέχεια πάνω εκτός απο τα τελευταία βράδια που άφησα το smartcover πάνω στην οθόνη για προστασία.

 

Ετσι λοιπόν πριν λίγες μέρες εκεί που σέρφαρα μου πετάει στον browser μια μαυρη λεπτή γραμμή στην οθόνη και εξαφανιζόταν σε 2 δευτερα...Λέω αυτο ηταν έπεσα σε ελλατωματικό panel...μετα απο 15 λετπά τό ιδiο .. ηταν random ..για παράδειγμα το ξαναέβγαλε μετα απο 2 ώρες .. αλλά το έβγαζε.

 

βγάζω αμέσως το smartcover αφου το θεώρησα υποπτο και ψάχνω στο net για παρόμοια προβλήματα.. ΤΙΠΟΤΑ!

 

Απο την στιγμή που το έβγαλα σταδιακά εξαφανίστηκε δηλαδή εμφανίστηκε μόνο μια φορά η μαυρη λεπτή γραμμή και οταν εβαλα το original smart cover της apple πάνω(που ευτυχώς εχει ο αδερφός μου) το έχω στρεσάρει στην κυριολεξία 24 ώρες με hd video browsing και δεν έβγαλε το παραμικρό.

Ο έλεγχος εγινε εντατικά για 3 μέρες επι 12 ώρες χρήσης ανα ημέρα και δεν εχει παρουσιάσει κανένα artifact..Τα μάτια μου εβγαλαν μαύρους κύκλους..

 

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι οτι οι ισχυροί μαγνήτες του κινέζικου noname επηρέασαν προσωρινά την οθόνη και μόλις έβαλα το original smartcover της apple και το άφησα και ενα βράδυ πάνω στην οθόνη εξαφανίστηκε το πρόβλημα

Φαντάζομαι γνωρίζετε οτι τα μαγνητικά πεδία επηρεάζουν τα ηλεκτρονικά και κατ επέκταση και τις οθόνες.

 

Για μένα προσοχή ΠΟΤΕ noname smartcover .Δεν λέω να πάρετε της apple με 45 ευρώ αλλα υπάρχουν και άλλα επώνυμα με 15e 25 e .

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σκας €500, δεν κολλάς στα €20-€30 διαφορά, λέω εγώ.

Το θέμα δεν ειναι πως σκεφτεται ο καθένας και δεν εχει και σχέση με το topic που άνοιξα,

ΑΛΛΑ να ενημερώσω όσους χρησιμοποιούν ή σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν τέτοια προιόντα.

Αλλιώς δεν θα ετρωγα το χρόνο μου να γράψω στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκανες και ενημερωσες φιλε. Αξιζει να αναφερουν τις εμπειριες τους χρηστες που εχω προμυθευτει και πιο επωνυμα smart covers. Προσωπικα ειχα διαβασει για κακη ποιοτητα κι οχι πιθανεα φθορες, και γί αυτο αγορασα της apple.

 

Sent from my iPhone using Insomnia .. γιατι μπορω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκανες και ενημερωσες φιλε. Αξιζει να αναφερουν τις εμπειριες τους χρηστες που εχω προμυθευτει και πιο επωνυμα smart covers. Προσωπικα ειχα διαβασει για κακη ποιοτητα κι οχι πιθανεα φθορες, και γί αυτο αγορασα της apple.<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia .. γιατι μπορω!

Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ. Πάντως το iPad δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό από τότε που βγήκε το smart cover του κινέζου.. Καλό θα ήταν να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας για να βοηθηθούν και άλλα άτομα.

 

Τώρα χρησιμοποιώ της apple το smart cover.. Ναι όλα γρατζουνανε αν δεν προσέχεις.. Εγώ από την πρώτη μερά έβαλα στο σημείο που κολλάει ο μαγνήτης πάνω στο σώμα του iPad μια διάφανη αυτοκόλλητή μεμβράνη.

Θα το προφυλάξει σίγουρα από τυχών γρατζουνιές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά με λίγο σελοτέιπ θα λύνεται αυτό.ευχαριστώ τον TS, αξίζει όντως να προσέξει κανείς

Σιλοτειπ έχω βάλει και το έχω κόψει στην μεση καθετα με λεπιδακι για να γίνει μια λεπτή λωρίδα. Επειτα το κολλας στο iPad στο σημείο που κολλάει ο μαγνήτης. Γλυτωνεις 100% γρατζουνιες και δεν φαίνεται και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Magnetic fields do not affect LCd types of sets since they do not use a beam or phosphors but static liquid crystals, which are solid-state unmoving cells. Although they are still sensitive to electric field changes, it would take substantial effort for you to ruin the display. Even then, it would have to be done willingly.

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/03/ifixit-smart-cover-teardown-contains-magnets-lots-of-magnets/?pid=1600

http://www.tuaw.com/2012/03/22/ipad-smart-cover-issue-apparently-due-to-magnet-polarity/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Magnetic fields do not affect LCd types of sets since they do not use a beam or phosphors but static liquid crystals, which are solid-state unmoving cells. Although they are still sensitive to electric field changes, it would take substantial effort for you to ruin the display. Even then, it would have to be done willingly.

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/03/ifixit-smart-cover-teardown-contains-magnets-lots-of-magnets/?pid=1600

http://www.tuaw.com/2012/03/22/ipad-smart-cover-issue-apparently-due-to-magnet-polarity/

Συμφωνούμε δεν προκάλεσε μόνιμη βλάβη αλλα έκανε κάποια artifacts κατα τη διάρκεια που ήταν πάνω και λίγο μετά.. Φυσικά το γεγονός οτ δεν προκαλούν μόνιμη βλάβη δεν σημαίνει ότι την ξανά χρησιμοποιεί κάποιος. Τουλάχιστον όχι εγώ.βεβαια ειναι στην κρίση του καθενός .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω ενα προβλημα με το smart cover ths apple οταν το κληνω η οθονη του ipad δεν κλινει καταλαβενεις τη ενοω

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Ενω προιγουμενος εκλινε κανονικα

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Μηπος ξερεις που ειναι το προβλημα εφοσον και εσει εχεις smart cover

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...