Προς το περιεχόμενο

ποια CPU για z68/p67?


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τις εξης δυο μητρικες : Asus P8Z68-V και Asus Sabertooth P67 και εναν επεξεργαστη. Δεν εχω αποφασισει ποια θα παρει αυτον που εχω (2500Κ) και ποια αυτον που θα παρω.

 

 

Για δευτερο σκεφτομουν τους τρεις 2600Κ / 2700Κ / 3770Κ. μαλλον μεταχειρισμενους γιατι καινουργιοι ειναι ειτε ακριβοι (3770Κ)είτε πρακτικα εκτος αγορας (2600Κ) .Ιισως τον 2700Κ τον παρω καινουργιο

 

Ερωτηση: ο 3770Κ θα λειτουργει κανονικα στο Ζ68/Ρ67 ή θα εχω μειωμενο OC? μειωμενες δυνατοτητες στο bios κτλ.

 

To lucid mvp αξιζει ?

 

Εχω αεροψυξη καλη μεν αλλα αεροψυξη

Ποσα αξιζουν (αν αξιζουν βεβαια) να δωσω παραπανω για τον 3770Κ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2600κ είναι ένας υπέροχος επεξεργαστής. ο 3770κ όχι δεν θα έχει μειωμενη δυνατότητα o/c απλά θέλει λίγο καλύτερη ψύξη

Αυτό που κάνει το oc είναι η καλή μητρική,άρα οι μητρικές με non Uefi bios έχουν τις καλύτερες δυνατότητες. 2700k μόνο αν τον βρεις σε υπέροχη τιμή οι 2600k είναι καλύτεροι ως "κομμάτια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο μητρικες μου ειναι uefi αν δεν κανω λάθος. Και ειναι αυτες που ειναι , δεν μπορω να παρω αλλη τωρα.

 

Το θεμα ειναι : θα συμπεριφέρεται οπως πρεπει ο 3770Κ σε μια παλιοτερη P67-Z68 μητρικη ή θα μου κανει κολπα...?

 

Γενικα απο OC εχω καποια εμπειρια. Το θεμα ειναι οτι το νετ εχει βουηξει οτι για να κλοκαρεις τον 3770 θελει πολυ καλη ψυξη κατα προτιμηση οχι με αερα. 

 

Ο 2700Κ κανει καινουριος 265ευρω. μεταχειρισμενοι ειναι σχετικα λίγοι. 2600Κ εχω βρει αρκετους μεταχειρισμενους με ευρος τιμης απο 180-220 ευρω πιο πανω δεν ασχολουμαι και ο 3770Κ κανει μεταχειρισμενος περιπου 240-250 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε sandy για oc.

 

το θεμα ειναι μηπως ειμαι καπως πιο "ασφαλης" μελλοντικα με τον 3770Κ. και καλα επειδη ειναι πιο καινουργιο τσιπ κτλ.. 

 

Γενικα δεν θελω απλα να δω μεγαλυτερο νουμερο στο OCing μου θελω να τρεχει πρακτικα πιο γρηγορα... [τρεχω/γραφω cpu-intensive εφαρμογες και θελω να μειωσω τους χρονους αναμονης οσο αντεχει η τσεπη μου]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...