Προς το περιεχόμενο

Πώς δημιουργούμε λογαριασμό στο paypal? (Πλήρης Οδηγός)


Skierpetros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω συνδέσει το paypal με τον τραπεζικο μου λογαριασμό στην hsbc. Μετά μου ζητάει να περάσω τα στοιχεία του paypal στην τραπεζα(iban, τραπεζα) για να μπορουν να γινουν συναλλαγες. Μπαίνω στο internet banking και τι κάνω? Μεταφορά προς τον λογαριασμό του Paypal? Έχει ασχοληθει κανείς?

 

Μου ζητάει να κάνω μια μεταφορά χρημάτων εσωτερικού, αλλά στην Deutche Bank! Εαν επιλέξω να κάνω μεταφορα σε λογαριασμό εξωτερικου η τραπεζα μου ζηταει και πολη, κατι που το Paypal δεν μου λεει. Επίσης μου έχει να αριθμο(BIC) που δεν μπαινει κάπου στην σελιδα της τράπεζας. Όποιος καταλαβαίνει τπτ από αυτα που λέω ασ βοηθήσει..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα σε ολους.

ειχα κανει μια αγορα αρχες οκτωβρη .

με τα λιγα τα πολλα,δεν απαντησε σε κανα 2 email μου και

τελικα ο πωλητης εξαφανιστηκε απο το ebay.
και μολις εστειλα email μεσω resolution center . μου ηρθε email με refund του ποσο που ειχα πληρωσει.
προεκυψε ομως το εξης θεμα.
η καρτα μου ελειγε τελος οκτωβρη.
τραπεζα πειραιως.
την αλλαξα και η καινουρια που μου δωσανε ειχε αλλο νουμερο.
την προσθεσα ομως κανονικα,την εκανα και verified,ολα καλα.
στο email ομως με το refund λεει οτι το ποσο θα επιστραφει στην συγκεκριμενη καρτα,η οποια εχει ακυρωθει πλεον ,δεν ισχυει και δεν ειναι καταχωρημενη στο paypal.
θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Εχω λογαριασμο paypal εδω και 2 χρονια και κανω αγορες μια χαρα αλλα ηθελα να ρωτησω το εξης: Πως δινω σε καποιον το paypal Μου ωστε να μου βαλει χρηματα? Μπορει να ακουγεται κουφο αλλα δεν μου εχει ξαναχρειαστει κ δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Εχω λογαριασμο paypal εδω και 2 χρονια και κανω αγορες μια χαρα αλλα ηθελα να ρωτησω το εξης: Πως δινω σε καποιον το paypal Μου ωστε να μου βαλει χρηματα? Μπορει να ακουγεται κουφο αλλα δεν μου εχει ξαναχρειαστει κ δεν το ξερω.

δινεις το μέηλ με το οποιο κανεις log in στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γίνεται αντί να πας στην τράπεζα να δεις τον κωδικό που χρειάζεται για την ταυτοποίηση της κάρτας μέσω e-banking?

 

Πάρε τλφ την τράπεζα  στην εξυπηρέτηση πελατών να στον δώσουν άμεσα χωρίς να περιμένεις 3 ημέρες να εμφανιστεί στο web-baking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τλφ την τράπεζα  στην εξυπηρέτηση πελατών να στον δώσουν άμεσα χωρίς να περιμένεις 3 ημέρες να εμφανιστεί στο web-baking.

Μπα οκ το έκανα κιόλας, ούτε 2 λεπτά δεν έκανε να εμφανιστεί η χρέωση με τον κωδικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας.Να ξεκινήσω απο την αρχή γιατι έχω σαλτάρει!! Έκανα μια αγορά απο κινέζικο σαιτ (gearabest) στις 15 Ιανουαρίου ενα προιόν που ήταν σε presale μέχρι τις 22 του Ιανουαρίου στα 75,06€. Με την μετατροπή συναλλαγματος που έκανε αυτόματα το site σε δολλάρια (η πληρωμή γίνεται μόνο με δολλάρια) το ποσό που έπρεπε να πληρωθεί ήταν 89,96$.Εγώ μέσα στην προπληρωμένη κάρτα μου, είχα 84,50€, ποσό παραπάνω με την ισοτιμια Ευρω/Δολλάριο.Κάνω την πληρωμή μέσω paypal 89,96$ όλα καλά, και με βάζει σε κατάσταση pending.Στην κάρτα μου βλέπω πως είναι δεσμευμένo ποσό για αγορές 77,39€ και ελεύθερο για υπόλοιπες αγορές 7,11€.Έρχεται στις 23 του μηνός ο κινέζος, και μου βγάζει failed την παραγγελεία μου γιατί δεν μπορεί να λάβει τα χρήματα του, και ότι κάποιο προβλημα έχει ο λογαριασμός μου στο paypal, μπορεί να μην έχει  επαρκές υπόλοιπο.Είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω μέσω paypal,τι πρέπει να κάνω? α) μπορώ να ζητήσω από το paypal να γυρίσει πίσω τα χρήματα μου στην κάρτα? β) μπορώ να συμπληρώσω λεφτά στην υπάρχουσα παραγγελεία για να ξεμπλοκάρει?Η τράπεζα, μου λέει ότι η κάρτα  και λογαριασμός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, το paypal οτι μπορεί να έχει πρόβλημα η κάρτα μου και μπορεί να μην επαρκεί το υπόλοιπο, και εγώ είμαι ανάμεσα σε κινέζο και paypal με ανεβασμένη πίεση! Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας?

 

Υ.Γ Απο 13 Ιανουαρίου το paypal λέει ότι μου έστειλε το 1,50€ αλλά στον λογαριασμό δεν φάνηκε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαριθμησω τα λαθη.

1. πρωτα κανεις verified τη καρτα και μετα κανεις αγορες στο paypal.

2. δε μετατρεπεις ποτέ μέσα απο ενα ξένο σάιτ γιατι η ισοτιμία τους ειναι φωτια και λάβρα

 

Τωρα, απο τη στιγμη που εχει ακυρωσει ο κινεζος τη παραγγελια, τα λεφτα θα μπουν το balance paypal και ΟΧΙ στο λογαριασμο τραπεζης σου.

 

Το 1,5 ευρω δεν εχει αφαιρεθει απο τη καρτα σου; Σιγουρα; Απο τη κινηση του λογαριασμου θα φανει αυτο. Τι λεει στο paypal; οτι εισαι ακομα un-verified?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν marty1 σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.Τώρα στο θέμα.

 

1) Έχω κάνει verified την κάρτα.

 

2) Ο κινέζος ήθελε 89.96$ που σε ευρω ήταν 75,06€. Εγώ σε δολλάρια θα τον πλήρωνα, απλά την μετατροπή θα την έκανε η τράπεζα μου.Στον λογαριασμό της κάρτας μου είχα 84,50€ που σε ισοτιμία εκείνες της μέρες αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν πάνω απο 100$.Το paypal, μου τραβάει απο την κάρτα 77,39€ και μου αφήνει 7,11€.Στο transaction το paypal μου έχει εγκρίνει την πληρωμή 89,96$ και με βάζει σε κατάσταση pending.Τώρα που απέτυχε η πληρωμή τα λεφτά θα επιστρέψουν στο balance? και σε πόσο καιρό?πρέπει να κάνω κάτι εγω? Το 1,5 ευρω είναι στο balance, θα μείνει εκεί ή θα επιστραφεί στην κάρτα?

 

Νέα ενημέρωση απο κινέζο.Μου γράφει ότι μερικές φορές η συναλλαγματική ισοτιμία δεν ενημερώνεται έγκαιρα απο την ιστοσελίδα και πιθανόν το paypal δέσμευσε λιγότερα λεφτά.Εγώ τι πρέπει να κάνω για να επιστρέψουν τα λεφτά σε εμένα? Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ακυρωσε τη παραγγελια, λογικα θα φανουν αμεσα τα λεφτα και θα μπουν στο balance. Για να τα τραβηξεις στη τραπεζα, και αυτα και το 1,5 ευρω, πρεπει να κανεις withdraw αλλά θα σου κρατησει καποιο ποσο. Οποτε καλυτερα αστα μεσα για μελλοντικες αγορες.

 

Αν δε στην ακυρωσε, ζητα να το κανει.

 

Το γιατι η καρτα ειναι pending δε το ξερω. Κατι άλλο θα έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παραγγελία δεν μου την έχει ακυρώσει, την έχει βγάλει οτι έχει αποτύχει (Failed).Σκέφτομαι να του στείλω ένα screenshot με το Transaction Detail που δείχνει ότι έχει γίνει  η πληρωμή, μήπως πρέπει όμως να του κρύψω τον αριθμό απο τον Unique Transaction ID,για λόγους ασφαλείας?Ρε τι τραβάω!! :-D.Σε ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σου.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερώτηση. Κέρδισα ένα case στο ebay (κακώς βέβαια) και μου πίστωσαν τα χρήματα στο paypal (refund) στις 23/01

 

Γράφει στο paypal τάδε ποσό refund και κατευθείαν πως μεταφέρθηκαν στη κάρτα μου που χω συνδεδεμένη.

 

Μπαίνω στο ebanking μου, αλλά μέχρι και σήμερα δεν έχουν μπεί το ποσό.

 

Αργεί τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...