Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Kubuntu 12.04


Eru Iluvatar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια χαρά.

 

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. 

Όταν προσπαθώ να μπω στο λινουξ, αφού βάζω κανονικά τον κωδικό μου, μετά εμφανίζεται μαύρη οθόνη που δείχνει μόνο τον κέρσορα του ποντικιού και τίποτα άλλο. Είναι σαν το πρόγραμμα να μη φορτώνει.

 

Τι συμβαίνει και πως μπορεί να επιλυθεί το πρόβλημα αυτό;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω παντοδύναμε Eru, μετά την πτώση, ακόμη και εμείς οι Númenóreans χάσαμε την ικανότητα μας να βλέπουμε μακρυά και κανείς δεν ξέρει που είναι τα palantir-ια. Φώτισε μας λίγο, εσύ που σε λένε και Ilúvatar, και όλο και κάτι θα γίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω παντοδύναμε Eru, μετά την πτώση, ακόμη και εμείς οι Númenóreans χάσαμε την ικανότητα μας να βλέπουμε μακρυά και κανείς δεν ξέρει που είναι τα palantir-ια. Φώτισε μας λίγο, εσύ που σε λένε και Ilúvatar, και όλο και κάτι θα γίνει

 

Αγαπητέ pmav99,

πράγματι φοβόμουν ότι δεν έγινα πλήρως κατανοητός στο πρώτο ποστ μου.

 

Το λοιπόν, χθες το σύστημα έκαμε αναβάθμιση σε κάποια προγράμματα (γύρω στα 250 mb). Δεν ξέρω ακριβώς ποια, εγώ απλώς έδωσα των κωδικό για να προχωρήσει η διαδικασία (όπως κάθε φορά δηλαδή-τούτο σημαίνει πως δεν έδωσα και πολύ σημασία).

 

Το πρώτο στοιχείο για το πρόβλημα ίσως ενεφανίσθη όταν προσπάθησα να κάνω shut down. Ουσιαστικά δεν έκανε shut down (απλώς χαμήλωσε ο φωτισμός). Και πάλι δεν έδωσα σημασία θεωρώντας ότι το πρόβλημα θα διορθωθεί την επαύριο.

 

Σήμερα, την 9η Φεβρουαρίου (υπενθυμίζω ότι το update έγινε στις 8 Φλεβάρη), όταν άνοιξα τον υπολογιστή, κάνοντας τα βήματα που ακολουθώ κάθε φορά, έδωσα τον κωδικό. Παρά ταύτα, εκεί που περίμενα να ανοίξει στο "τσακ μπαμ" και να με πάει στην επιφάνεια εργασίας, μου βγάζει μαύρη οθόνη στην οποία υπήρχε μόνο ο κέρσορας του ποντικιού. Περίμενα κάμποση ώρα, αλλά δεν είδα να γίνεται τίποτα.

 

Ελπίζω να έγινα περισσότερο κατανοητός αυτή τη φορά.

 

Περιμένω τα φώτα σας  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ακριβώς αναβαθμίστηκε θα υπάρχει σε κάποιο log file. Αν δούμε τη λίστα με τα αναβαθμισμένα πακέτα, θα βρεθεί και το πρόβλημα. Για το ubuntu εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ, αλλά είναι άλλοι που είναι πιο γνώστες.

 

Αφού μπεις στη μαύρη οθόνη, για δοκίμασε να πατήσεις Ctrl+Alt+F2 και να κάνεις login στην κονσόλα (tty λέγεται κανονικά). Αν δε γίνεται, δοκίμασε να πατήσεις Ctrl+Alt+F2 πιο πριν, εκεί που σου ζητάει τον κωδικό για το login. Λογικά με Ctrl+Alt+F7 ξαναέρχεσαι στο γραφικό περιβάλλον.

 

Αν μπορείς να μπεις σε tty τότε μη φοβάσαι τίποτα, όλα φτιάχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ακριβώς αναβαθμίστηκε θα υπάρχει σε κάποιο log file. Αν δούμε τη λίστα με τα αναβαθμισμένα πακέτα, θα βρεθεί και το πρόβλημα. Για το ubuntu εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ, αλλά είναι άλλοι που είναι πιο γνώστες.

 

Αφού μπεις στη μαύρη οθόνη, για δοκίμασε να πατήσεις Ctrl+Alt+F2 και να κάνεις login στην κονσόλα (tty λέγεται κανονικά). Αν δε γίνεται, δοκίμασε να πατήσεις Ctrl+Alt+F2 πιο πριν, εκεί που σου ζητάει τον κωδικό για το login. Λογικά με Ctrl+Alt+F7 ξαναέρχεσαι στο γραφικό περιβάλλον.

 

Αν μπορείς να μπεις σε tty τότε μη φοβάσαι τίποτα, όλα φτιάχνουν.

 

Πάτησα Ctrl + Alt + F1 και μπαίνει στο tty που αναφέρεις.

Εκεί δοκίμασα sudo apt-get install update και μου ζήτησε κωδικό. Έδωσα τον κωδικό που χρησιμοποιώ για το linux, αλλά μου λέει πως δεν είναι σωστός (πώς είναι δυνατόν να γίνεται αυτό;)

 

Θα δοκιμάσω και τις άλλες εντολές που ανέφερες παραπάνω.

Πώς μπορώ να εξάγω το log file με τα updated πακέτα (και το θέμα είναι πως το σώζω, αφού δεν μπορώ να μπω καν στο σύστημα);

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι φταίει που στο ubuntu είναι "κλειδωμένος" ο root account, αλλά θα σε γελάσω. Πάνε πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που έβαλα ubuntu. Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος άλλος. Αν βιάζεσαι, ρώτα στο irc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι φταίει που στο ubuntu είναι "κλειδωμένος" ο root account, αλλά θα σε γελάσω. Πάνε πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που έβαλα ubuntu. Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος άλλος. Αν βιάζεσαι, ρώτα στο irc

 

Εντάξει, μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικά το tty, δηλαδή μπορώ να γράψω εντολές κλπ, κλπ.

Για παράδειγμα έκανα sudo apt-get update.

 

Μπορεί να υπάρχει το λεγόμενο πρόβλημα τοy broken update. Επειδή ήμουνα σε ένα σημείο με όχι καλή σύνδεση Internet το πρώτο update δεν έγινε σωστά. Ύστερα όταν γύρισα στο σπίτι προσπάθησα να κάνω κανονικά το update, αλλά μου έλεγε πως δεν ήταν δυνατόν για κάποια προγράμματα. Μπορεί να φταίει κάποιος driver, δεν ξέρω τι να υποθέσω άλλο, άλλωστε δεν είμαι και hardcore χρήστης και δεν έχω την απαραίτητη γνώση να λύσω το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κλειδωμένος root account", αναφερόταν σε αυτό

 

Έδωσα τον κωδικό που χρησιμοποιώ για το linux, αλλά μου λέει πως δεν είναι σωστός (πώς είναι δυνατόν να γίνεται αυτό;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κλειδωμένος root account", αναφερόταν σε αυτό

 

Ναι κατάλαβα, απλώς δεν είχα κάνει ξανά τη διαδικασία αυτή και αντί να βάζω το username μου πρώτα, έβαζα αμέσως τον κωδικό μου και φυσικό είναι να μην δουλεύει. Αφού έβαλα το usename μου και μετά τον κωδικό μου έδωσε τα δικαιώματα να κάνω αλλαγές, όπως install, update etc.

 

Τώρα αυτό που μένει να κάνω είναι να βρω τρόπο να γυρίσω στην πρότερη καλή λειτουργία του συστήματος, χωρίς όμως να προκαλέσω πρόβλημα στα Windows γιατί είμαι με dual boot.

 

Ευχαριστώ

 

P.S Πώς μπορώ να κάνω irc στο φόρουμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το irc εννοεί αυτό. Εκεί που λέει live chat στο #kubuntu.

 

Μήπως μπορείς να μας δώσεις αφού κάνεις login σε tty το αποτέλεσμα της εντολής 

cat /var/log/apt/history.log

 

και

cat /var/log/dpkg.log

 

EDIT: Πρώτα αυτό που σου είπε ο mphxths...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mphxths and @mask2011

Όχι παιδιά το πρόβλημα συνεχίζει.

 

@mask2011: όταν τρέχω την πρώτη εντολή βγάζει κάποια πράγματα, αλλά δεν μπορώ να τα σώσω κάπου. Η δεύτερη εντολή δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει προφανώς η δεύτερη είναι λάθος. Απλά το έψαξα στο google. 

 

Ενώ έχεις κάνει login στο tty δεν δίνεις και ένα startx μπας και μπορέσουμε να καταλάβουμε τι γίνεται; 

 

Δεν ξέρω πως μπορείς να ανεβάσεις αυτό που σου βγάζει η εντολή αλλά όλο και κάποιος θα ξέρει. Θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να το βγάλεις έστω και φωτό και να το ανεβάσεις. Όχι όλο αλλά από την ημερομηνία που έκανες το update που έσπασε το σύστημα και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία μπορείς να τα αντιγράφεις σε φλασάκι ή ακόμα καλύτερα στα partitions των windows. Η εντολή λέγεται cp. Δες εδώ

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_Unix#.CE.91.CE.BD.CF.84.CE.B9.CE.B3.CF.81.CE.B1.CF.86.CE.AE_.CE.B1.CF.81.CF.87.CE.B5.CE.AF.CF.89.CE.BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σώσεις κάπου το output των εντολών



entoli > ~/user/path/log.txt

 

η κατευθείαν το ανεβάζεις αν έχεις νετ 



entoli | curl -F 'sprunge=<-' http://sprunge.us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...