Προς το περιεχόμενο

Αμυγδαλιτιδα ;;;


Politis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν φοιτητής; Αν ναι δεν παίζει να έγραψε συνταγή. Αν ήταν ειδικευόμενος είναι κανονικός γιατρός. Πάντως ναι μπορεί να έκανε λάθος και να μπορεί να είναι υπερβολή η αντιβίωση (ακόμα και μια Amoxil/Augmentin που την δίνουν σαν ζαχαρωτό στη χώρα μας δυστυχώς) σε απύρετο άτομο, αλλά μπορεί να παίζει και αυτό που έγραψα πιο πάνω. Δεν είναι τόσο σπάνιο. Τέλος να ξαναπώ ότι μια αμυγδαλίτιδα ή ένας πόνος στο λαιμό δεν είναι απαραίτητα θέμα ειδικού. Απλά έτσι έχουμε μάθει στο Ελλάντα. Ο ειδικός είναι το step 2. Ο οικογενειακός ιατρός και αυτός που ξέρει το ιστορικό σου και σε παρακολουθεί στα check up σου κλπ είναι το step 1. Αν έχεις ασφάλεια μπορείς να ξεκινήσεις μια σχέση τέτοιου τύπου με τον γιατρό που συμπαθείς και βρίσκεις σωστό (γενικής ιατρικής-η γενική ιατρική είναι ειδικότητα δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι ανειδίκευτος, κάθε άλλο) και να σε παραπέμπει αυτός όταν χρειάζεται στον άλλο ειδικό. Μακροπρόθεσμα θα ωφεληθείς. Περαστικά σου εύχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν φοιτητής; Αν ναι δεν παίζει να έγραψε συνταγή. Αν ήταν ειδικευόμενος είναι κανονικός γιατρός. Πάντως ναι μπορεί να έκανε λάθος και να μπορεί να είναι υπερβολή η αντιβίωση (ακόμα και μια Amoxil/Augmentin που την δίνουν σαν ζαχαρωτό στη χώρα μας δυστυχώς) σε απύρετο άτομο, αλλά μπορεί να παίζει και αυτό που έγραψα πιο πάνω. Δεν είναι τόσο σπάνιο. Τέλος να ξαναπώ ότι μια αμυγδαλίτιδα ή ένας πόνος στο λαιμό δεν είναι απαραίτητα θέμα ειδικού. Απλά έτσι έχουμε μάθει στο Ελλάντα. Ο ειδικός είναι το step 2. Ο οικογενειακός ιατρός και αυτός που ξέρει το ιστορικό σου και σε παρακολουθεί στα check up σου κλπ είναι το step 1. Αν έχεις ασφάλεια μπορείς να ξεκινήσεις μια σχέση τέτοιου τύπου με τον γιατρό που συμπαθείς και βρίσκεις σωστό (γενικής ιατρικής-η γενική ιατρική είναι ειδικότητα δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι ανειδίκευτος, κάθε άλλο) και να σε παραπέμπει αυτός όταν χρειάζεται στον άλλο ειδικό. Μακροπρόθεσμα θα ωφεληθείς. Περαστικά σου εύχομαι!

Καταλαβα τι λες...Κοιτα μαλλον ηταν ειδικευομενος . τεσπα δεν παιζει ρολο τι ειναι το θεμα ειναι οτι εγω αμυγδαλες δεν βλεπω !!!

 

Φαινονται με γυμνο ματι αν εχεις. Λογικα εχω φαρυγγιτιδα-αυτο παθαινεις εαν δεν εχεις αμυγδαλες.

 

Οσο για τους Γιατρους σου ειπα ...δεν εχω καλη σχεση διοτι δεν ειμαι καλος πελατης-σπανια να βγαλω κουσουρι.

 

Το πολυ κανα οδοντιατρο να παω και το πολυ καμια εξεταση αιματος τιποτα αλλο. ( και πολλα ειναι ). Στα 39 αν κανω απο τωρα εξετασεις στα 60 θα εχω πεθανει :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα ακούω από παππούδια που πιστεύουν ότι πρέπει να κατουράνε την πληγή για να μην μολυνθεί. Οκ, μπορεί να πιάνει, αλλά καλύτερο το bedadine. 

Εσύ χρειάζεται και πρέπει να κάνεις μέχρι τα 40

 

  • Ετήσια εξέταση από τον οικογενειακό ιατρό σου, συμπεριλαμβανομένης μέτρησης της αρτ. πίεσης, και ελέγχου του βάρους/ύψους. 
  • Έλεγχο για καρκίνο των όρχεων ετήσια, και έλεγχο με αυτοεξέταση από εσένα κάθε μήνα.
  • Έλεγχο των επιπέδων της καλής και κακής χοληστερόλης κάθε 5 χρόνια μίνιμουμ
  • Ανάλογα με τις περιστάσεις και το οικογενειακό ιστορικό, ηλεκτροκαρδιογράφημα, αιματολογικές εξετάσεις και έλεγχο για διαβήτη, παθήσεις του θυροειδούς, αναιμία κλπ.  
  • Έλεγχο από δερματολόγο των σπίλων (ελιών) σου κάθε χρόνο για να προλάβεις ένα μελάνωμα. 
  • Οφθαλμιατρική εξέταση μία φορά την 5ετία

Τουλάχιστον αυτά, τα οποία δεν είναι τίποτα σε ετήσια βάση, ένα απόγευμα στο γιατρό είναι και πρέπει να τα κάνεις. Αν δεν γουστάρεις είναι άλλο θέμα, αλλά μην λες μετά ότι δεν το πρόλαβα και είμαι νέος και όλες τις άλλες μλκιες που ακούει ο μέσος γιατρός όταν δίνει κακή διάγνωση (ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ). 

 

Sorry, η σύγχρονη ιατρική έχει προχωρήσει δεν είμαστε στο μεσαίωνα. Βέβαια αν ήσουν στο εξωτερικό θα τα έκανες ήθελες δεν ήθελες γιατί αλλιώς θα έχανες την ασφάλεια σου. Αλλά τι ξέρουν αυτοί...

 

ps αυτά για μέχρι τα 40 μετά μπαίνουν κι άλλα. Η πρόληψη σώζει ζωές, απλά μόνο οι γυναίκες το πήραν χαμπάρι και πάνε στον γυναικολόγο και κάνουν μαστογραφία και test Παπ. Εμείς τα @ρχίδια μας δεν τα ελέγχουμε όμως, όχι αυτά είναι άτρωτα!

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ακούω από παππούδια που πιστεύουν ότι πρέπει να κατουράνε την πληγή για να μην μολυνθεί. Οκ, μπορεί να πιάνει, αλλά καλύτερο το bedadine. 

Εσύ χρειάζεται και πρέπει να κάνεις μέχρι τα 40

 

  • Ετήσια εξέταση από τον οικογενειακό ιατρό σου, συμπεριλαμβανομένης μέτρησης της αρτ. πίεσης, και ελέγχου του βάρους/ύψους. 
  • Έλεγχο για καρκίνο των όρχεων ετήσια, και έλεγχο με αυτοεξέταση από εσένα κάθε μήνα.
  • Έλεγχο των επιπέδων της καλής και κακής χοληστερόλης κάθε 5 χρόνια μίνιμουμ
  • Ανάλογα με τις περιστάσεις και το οικογενειακό ιστορικό, ηλεκτροκαρδιογράφημα, αιματολογικές εξετάσεις και έλεγχο για διαβήτη, παθήσεις του θυροειδούς, ανεμία κλπ.  
  • Έλεγχο από δερματολόγο των σπίλων (ελιών) σου κάθε χρόνο για να προλάβεις ένα μελάνωμα. 
  • Οφθαλμιατρική εξέταση μία φορά την 5ετία

Τουλάχιστον αυτά που δεν είναι τίποτα σε ετήσια βάση, ένα απόγευμα στο γιατρό είναι πρέπει να τα κάνεις. Αν δεν γουστάρεις είναι άλλο θέμα, αλλά μην λες μετά ότι δεν το πρόλαβα και είμαι νέος και όλες τις άλλες μλκιες που ακούει ο μέσος γιατρός όταν δίνει κακή διάγνωση (ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ). 

 

Sorry, η σύγχρονη ιατρική έχει προχωρήσει δεν είμαστε στο μεσαίωνα. Βέβαια αν ήσουν στο εξωτερικό θα τα έκανες ήθελες δεν ήθελες γιατί αλλιώς θα έχανες την ασφάλεια σου. Αλλά τι ξέρουν αυτοί...

 

ps αυτά για μέχρι τα 40 μετά μπαίνουν κι άλλα. Η πρόληψη σώζει ζωές, απλά μόνο οι γυναίκες το πήραν χαμπάρι και πάνε στον γυναικολόγο και κάνουν μαστογραφία και test Παπ. Εμείς τα @ρχίδια μας δεν τα ελέγχουμε όμως, όχι αυτά είναι άτρωτα!

Εν μερη εχεις ενα δικαιο αλλα ρε φιλε με τοσα που μας κυνηγανε καθε ημερα που να βρεις χρονο για να τρεχεις σε Γιατρους ;

Ασε που το 99% απο αυτους ειναι λακαμαδες.

 

Ενταξει το σωστο ειναι να προσεχεις αλλα και να προσεχεις αν ειναι να παθεις καρκινο παραδειγμα θα τον παθεις.

 

Το μονο που μπορεις να αποφυγεις ειναι το AIDS απο τις βαριες αρρωστιες ε και να μην πηδας χωρις προφυλακτικο.

 

Κοιτα θα παω στο Γιατρο αυριο αν και ξερω οτι δεν εχω τιποτα το σοβαρο.

 

Καποια πραγματα πρεπει να γινονται οντος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερη εχεις ενα δικαιο αλλα ρε φιλε με τοσα που μας κυνηγανε καθε ημερα που να βρεις χρονο για να τρεχεις σε Γιατρους ;

Ασε που το 99% απο αυτους ειναι λακαμαδες.

 

Ενταξει το σωστο ειναι να προσεχεις αλλα και να προσεχεις αν ειναι να παθεις καρκινο παραδειγμα θα τον παθεις.

 

Το μονο που μπορεις να αποφυγεις ειναι το AIDS απο τις βαριες αρρωστιες ε και να μην πηδας χωρις προφυλακτικο.

 

Κοιτα θα παω στο Γιατρο αυριο αν και ξερω οτι δεν εχω τιποτα το σοβαρο.

 

Καποια πραγματα πρεπει να γινονται οντος !!

 

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λες για τους γιατρούς (χεχ) αλλά είναι διαφορετικό να βρεις ένα εξόγκωμα στο απαυτό σου ενώ είναι μισό χιλιοστό και διαφορετικό αν έχει γίνει φασόλι. Επίσης είναι διαφορετικό να βρεις μια ελιά παράξενη και διαφορετικό να βρεις ένα μελάνωμα. 

 

Αν τα οργανώσεις σωστά είναι μία από τις 365 μέρες τον χρόνο. 

Δεν τα λέω για να σε τρομάξω. Η αμυδαλ.. ότι είναι τέλος πάντων που έχεις είμαι τίποτα. Πήγαινε απλά για να πάρεις 2η γνώμη. Απλά τα άλλα τα κόλλησα πάνω σαν επιπλέον. 

 

Αα και για το aids/ηπατίτιδα έχεις δίκιο, ξέχασα να το γράψω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λες για τους γιατρούς (χεχ) αλλά είναι διαφορετικό να βρεις ένα εξόγκωμα στο απαυτό σου ενώ είναι μισό χιλιοστό και διαφορετικό αν έχει γίνει φασόλι. Επίσης είναι διαφορετικό να βρεις μια ελιά παράξενη και διαφορετικό να βρεις ένα μελάνωμα. 

 

Αν τα οργανώσεις σωστά είναι μία από τις 365 μέρες τον χρόνο. 

Δεν τα λέω για να σε τρομάξω. Η αμυδαλ.. ότι είναι τέλος πάντων που έχεις είμαι τίποτα. Πήγαινε απλά για να πάρεις 2η γνώμη. Απλά τα άλλα τα κόλλησα πάνω σαν επιπλέον. 

 

Αα και για το aids/ηπατίτιδα έχεις δίκιο, ξέχασα να το γράψω.  

ΚΑλα εκανες και τα εγραψες οι μισοι πεθαινουν απο αμελεια ( Ελληνες).

 

Να σε ρωτησω ποσο ετων εισαι ;

 

Επισης κανεις- εχεις κανει  ολες αυτες τις εξετασεις ;

 Σου βρηκαν  κατι ; αν θες απαντας σε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρότερος από εσένα (στα twenties μου) και ναι εξετάζομαι σε αυτά που είπα και δεν έχω κάποιο νόσημα (τουλάχιστον δεν έχει βρεθεί κάτι ακόμα-xaxa). 

Απλά θέλει να είσαι ψύχραιμος και να μπεις στη λογική της προληπτικής εξέτασης (να μην το δεις με φόβο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρότερος από εσένα (στα twenties μου) και ναι εξετάζομαι σε αυτά που είπα και δεν έχω κάποιο νόσημα (τουλάχιστον δεν έχει βρεθεί κάτι ακόμα-xaxa). 

Απλά θέλει να είσαι ψύχραιμος και να μπεις στη λογική της προληπτικής εξέτασης (να μην το δεις με φόβο). 

Σε εκεινη την ηλικια το μονο που σκεφτομουν ηταν να πηδαω φιλε !!! 

 

Ομως ενταξει εφοσον ασχολησαι καλα κανεις ! Υγεια να εχεις παντα φιλαρακι-σαν την υγεια τιποτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...