Προς το περιεχόμενο

Κεραυνος - ήλθον, είδον και απήλθον


mesas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρω γω ρε συ;Σε απόσταση 100 μέτρων περίπου γύρω γύρω έχει 2 εκκλησίες και ένα μικρό δημοτικό σχολείο πάντως.Τι να πω;Δεν έχω δει να έχουν πάντως.Εκ πρώτης όψεως δηλαδή δε φαίνεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εγώ   την έχω πατήσει με κεραυνό και από πρίζα ρεύματος και την 2η φορά από του τηλεφώνου που εκεί μου τα έκαψε ολα!!! ΑΛΛΑ με UPS και πολύπριζα APC και MGE κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια. Και μιλάμε για Γιάννενα που έχει καταιγίδες όλο το χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω.. κ θελοντας κ εγω να προστατεψω καπως τις συσκευες καταλαβαινω οτι η προστασια των συσκευων απο κεραυνους ειναι αδυνατη ( το να τραβαω  πριζες απο ολες τις συσκευες του σπιτιου κτλπ ειναι σχεδον αδυνατον κατι θα ξεχασω η πχ θα τραβηξεις πριζα απο ψυγειο ( κ αυτο εχει πλεον πολλα ηλεκτρονικα στοιχεια) η κουζινα) οποτε κουμπωνουμε τα απλα πριζακια προστασιας τουλαχιστον να γλιτωσουμε τις συσκευες απο υπερτασης της δεη.. τα joule που λενε οτι προστατευουν τι ρολο παιζουν?? Αλλο λεει 400 αλλο 1300...?? 

Επεξ/σία από oliz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 22/2/2013 στις 9:05 ΠΜ, Retromaniac είπε

Εμένα οι πριζες είναι κρυμμενες, πρεπει να μετακινώ συνθετα κτλπ.

Πρέπει να βρούμε μία καλύτερη λύση.

Aπαγωγοι κρουστικων υπερτασεων(τα γνωστα αντικεραυνικα που λενε).Υπαρχει για τα ηλεκτρικα καλωδια,τα τηλεφωνικα και τα τηλεοπτικα.

Στις 22/2/2013 στις 9:14 ΠΜ, Waldo_Vrs είπε

Δεν υπάρχει λύση για το κεραυνό εκτός αλεξικέραυνου....ως ραδιοερασιτέχης μιλάω κιόλας που έχω κεραίες επάνω στο σπίτι...απλά παρακαλάς να μην πέσει επάνω σου :P

Δεν μιλάμε πως θα περάσει μέσα απο το κύκλωμα αλλά θα σου εξαφανίσει τα καλώδια...σε συνάδελφο ραδιοερ. που έπεσε σε κεραία του επάνω...η κάθοδος έγινε καπνός...και μιλάμε για καλώδια καλά όχι απλά οικιακών συσκευών...

Υπαρχουν αρκετες μεθοδοι προστασιας.Εξαρταται απο την μορφολογια της περιοχης για καθε σπιτι.

Στις 22/2/2013 στις 10:16 ΠΜ, Rod@X είπε

Χρήσιμο και επίκαιρο, σήμερα που σε όλη την Ελλάδα ρίχνει καρεκλοπόδαρα με αστραπόβροντα.

Μια ερώτηση για τους ειδικούς: Πώς γειώνεται μια κεραία τηλεόρασης? 

 

Στις 22/2/2013 στις 10:23 ΠΜ, Waldo_Vrs είπε

Κατεβάζοντας ένα καλώδιο...(χοντρό δεν θέλει πολύ αν είναι για tv οκ) κάτω στη γή....θα ανοίξεις μια τρύπα στο έδαφος και θα καρφώσεις το καλώδιο σε μια χαλκοσωλήνα...αυτήν θα είναι μέσα στη γή καλά μέσα.

 

Στις 26/11/2013 στις 1:08 ΠΜ, Bigi444444 είπε

Μιας και είδα το σκοινί στο σπίτι του κρεμασμένου, να πω την πολύ πρόσφατη εμπειρία μου;

Έπεσε κεραυνός πολύ κοντά σε ένα σπίτι που νοικιάζω και μένω τα σαββατοκύριακα κυρίως.Εκεί έχω και το καλό το pc.Λοιπόν, με τη δύναμη του κεραυνού έχουμε και λέμε: router-splitter εξεράγησαν (κυριολεκτικά) και έβρισκα κομμάτια τους σε ακτίνα 2-3 μέτρων.Καμμένη εσωτερική (του σπιτιού) κεντρική καλωδίωση τηλεφώνου.Καμμένη μητρική.Καμμένος εξωτερικός.Καμένο ποντίκι.Καμμένη αντίσταση ηχείων.Α και φυσικά άπειρη ταλαιπωρία και νεύρα, πολλά νεύρα. ^_^

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι δεν ήταν όλα στο ρεύμα, πχ ο εξωτερικός.Το πρόβλημα είναι ότι ο κεραυνός πέρασε από τα καλώδια του τηλεφώνου, διέλυσε το ρούτερ και το σπλίττερ και πέρασε και από την άλλη πλευρά, από το ethernet, όπου δυστυχώς το καλώδιο το είχα πάνω στο pc και έκαψε ότι βρήκε δίπλα σε αυτό στη μητρική.

Οπότε επειδή κι εγώ είμαι δυστυχώς παθών, αν θέλετε την παραδοσιακή μέθοδο του τραβήγματος, πραγματικά τραβήξτε τα όλα!Ακόμα και κεραία τηλεόρασης.Το ξέρω είναι σπάσιμο να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία κάθε φορά που βρέχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει εσένα η στραβή.Εμένα πάντως μου έκατσε.

 

27 λεπτά πριν, oliz είπε

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω.. κ θελοντας κ εγω να προστατεψω καπως τις συσκευες καταλαβαινω οτι η προστασια των συσκευων απο κεραυνους ειναι αδυνατη ( το να τραβαω  πριζες απο ολες τις συσκευες του σπιτιου κτλπ ειναι σχεδον αδυνατον κατι θα ξεχασω η πχ θα τραβηξεις πριζα απο ψυγειο ( κ αυτο εχει πλεον πολλα ηλεκτρονικα στοιχεια) η κουζινα) οποτε κουμπωνουμε τα απλα πριζακια προστασιας τουλαχιστον να γλιτωσουμε τις συσκευες απο υπερτασης της δεη.. τα joule που λενε οτι προστατευουν τι ρολο παιζουν?? Αλλο λεει 400 αλλο 1300...?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Aπαγωγοι κρουστικων υπερτασεων(τα γνωστα αντικεραυνικα που λενε).Υπαρχει για τα ηλεκτρικα καλωδια,τα τηλεφωνικα και τα τηλεοπτικα.

Υπαρχουν αρκετες μεθοδοι προστασιας.Εξαρταται απο την μορφολογια της περιοχης για καθε σπιτι.

Τα μηνύματα είναι του 13. Σήμερα μπαίνουμε στο 19. Άργησες λίγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τα μηνύματα είναι του 13. Σήμερα μπαίνουμε στο 19. Άργησες λίγο :P

θα εχει καει και το σπιτι τωρα ε? :)

5 ώρες πριν, oliz είπε

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω.. κ θελοντας κ εγω να προστατεψω καπως τις συσκευες καταλαβαινω οτι η προστασια των συσκευων απο κεραυνους ειναι αδυνατη ( το να τραβαω  πριζες απο ολες τις συσκευες του σπιτιου κτλπ ειναι σχεδον αδυνατον κατι θα ξεχασω η πχ θα τραβηξεις πριζα απο ψυγειο ( κ αυτο εχει πλεον πολλα ηλεκτρονικα στοιχεια) η κουζινα) οποτε κουμπωνουμε τα απλα πριζακια προστασιας τουλαχιστον να γλιτωσουμε τις συσκευες απο υπερτασης της δεη.. τα joule που λενε οτι προστατευουν τι ρολο παιζουν?? Αλλο λεει 400 αλλο 1300...?? 

Πηγα να απαντησω και μαλλον παω για το χρυσο βατομουρο(απαντησειςαπο το '13) της χρονιας :)

Αν οικονομικα σε παιρνει φερνεις εναν τεχνικο που ασχολειται με αυτα ,απο τα οποια αυτα που θα σου προτεινει εισαι 100% προστατευμενος.

ΑΠο εκει και περα εμπειρικα τελειως διαφορες εταιριες εχουν βγαλει βαση  σχετικων μελετων  με κριτηριο

την περιοχη που εισαι,αν ειναι εντονων καιρικων φαινομενων,αν ειναι πεδινη ορεινη,τι εχει το κτιριο τριγυρω κλπ. την επιλογη καταλληλων αντικεραυνικων  .Ακομα και αυτα τα πριζακια που αναφερεις ειναι την δουλεια κανουν ,δεν εχουν ομως την δυνατοτητα να ανταπεξελθουν σε κεραυνικο πληγμα για αυτο και δουλευουν επικουρικα με Α/Κ πινακα.

Η απορια σου για τα Joule που αναφερουν ειναι η αντοχη τωβ συσκευων αυτων σε κεραυνικο πληγμα,Αυτο που αντεχει σε 1300 εχει μεγαλυτερη αντοχη απο των 400.

 

ΥΓ .Διορθωση οτι αυτα προστατεουν τις συσκευες μας απο κρουστικες υπερτασεις και οχι υπερτασεις της δεη(οπως αναφερεις)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...