Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εξ.σκληρο (Not Recognized)


ioannis8558

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω εναν usb 3.0 εξωτερικο σκληρο της LG και σημερα μου κανει νερα.. δεν τον αναγνωριζει κανενα pc ειτε σε windows ειτε σε linux και εχω θεμα διοτι υπαρχουν σημαντικα αρχεια μεσα του. Παρολο που δεν μου τον ανοιγει ως συνεδεμενο σκληρο δισκο αν παω στην ασφαλη καταργηση μου τον δειχνει κανονικα. Τι θα μπορουσα να κανω ωστε να ανακτησω τα δεδομενα μου..να τον δει δηλαδη τον σκληρο καποιος υπολογιστης :-/ 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό να είναι "θέμα driver" όταν μιλάμε για εξωτερικό δίσκο...

 

Γιάννη, έχει εγγύηση ο εξωτερικός αυτός;

εχει εγγυηση ναι αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι εχει κρατηθει η αποδειξη, απο Mmarkt αγοραστηκε πριν κανα 4μηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν εννοείς ότι δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση (ή έστω σ' ενδιαφέρει περισσότερο από αυτήν, η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να έχεις τ' αρχεία του δίσκου), τότε ανοίγεις την θήκη (...αν ΕΙΝΑΙ θήκη, και όχι κάτι σαν "καπάκι" και στην "κοιλιά" δεν φαίνεται η πλακέτα του σκληρού), βγάζεις τον σκληρό και τον συνδέεις εσωτερικά σε έναν σταθερό Η/Υ.

 

Και μας λες αν τον βλέπεις στην "Διαχείριση Δίσκων" των Windows, ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές ίσως να φταίει το καλώδιο usb πουε τροφοδοτεί το δίσκο, μερικά δίνουν λιγότερο ρεύμα...προσπάθησε να δοκιμάσεις ίσως ένα άλλο καλώδιο και σε θύρα native πίσω κουμπωμένο στη μητρική, όχι σε μπροστινή! Ίσως γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα καταρχας προσπαθησες να τον βαλεις σε usb 2? η συγκεκριμενη motherboard εχει chipset  etron που ειναι των 2 ευρω οπως και η δικια μου πολλες ασυμβατοτητες δοκιμασες κανεναν beta driver? 

 

αυτα τα ειχα γραψει σε αλλο θεμα δες τα λιγο 

 

 

το προβλημα που εχω εντοπισει εγω ειναι στο ρευμα δηλαδη οταν περναει αρχειο στο σκληρο ενω περνιεται κανονικα καπου στην μεση κανει ενα τουκ το ρευμα μ το κανει και στα ηχεια αυτο και κολαει ο δισκος και πρεπει να τον βγαλω απο το ρευμα και ξανα τα ιδια σε ολους τους υπολογιστες που τον εχω βαλει τα ιδια 

 

 

μολις εβαλα το σκληρο σε usb 2 και οχι σε usb 3 δουλευει απροβληματιστα. θα μου εξηγησει κανεις τι διατανο εχει παθει το καταραμενο μαυρο κουτι 

 

το κουτι δεν εχει παθει τιποτα προς αποφυγη παρεξηγησεων το μονο που εχει παθει ειναι ο driver της asrock π67 extreme 4 που ειναι etron ενω το chipset της gigabyte που ειναι nec δεν εχει προβλημα.....

 

και προσπαθω να βρω στο ιντερνετ καποια δοκιμασμενη λυση

 

http://forums.tweakt...-problem-4.html εδω ειναι το λινκ για καποια λυση αλλα ακομα μαλλον τζιφος 

 

την βρηκα τελικα την λυση  με τον τελευταιο βετα driver απο την asrock http://www.asrock.co...el=P67 Extreme4  με τοον 0.115

 

2 x Etron EJ168 chips:

  1. Up to 4 USB 3.0/2.0 ports (2 ports on the back panel, 2 ports available through the internal USB header)  
  2.                                                                                                                                                                        αυτο το chipset φταιει σε πολλες περιπτωσεις και εχει προβληματα τυχαια με τα ρευματα μολις εβαλα τους τελευταιους το προβλημα λυθηκε και ησυχασα ψαξε λιγο το σαιτ thw gigabyte

 

http://ca.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3901#dl δοκιμασε απο δω να κατεβασεις τον τελευταιο driver  usb 3 etron λεγεται και τσεκαρε το σωστο λειτουργικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...