Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά σήμερα με πήρε τηλέφωνο και δέχθηκε την αντικατάσταση του φούρνου με καινούργιο.

Έκανε παραγγελία αυτός και θα έχω καινούργιο από εβδομάδα!

Επεξ/σία από deadwar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/11/2019 στις 3:22 ΜΜ, Skandalf είπε

Εγώ πάντως τη συντήρηση του Καυστήρα του Φυσικού Αερίου την πληρώνω κάθε χρόνο από την τσέπη μου στο σπίτι που νοικιάζω (και λογικό το βρίσκω)...

Θες να μας πεις 2 λογια παραπανω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο ο καυστήρας φυσικού αερίου χρειάζεται ετήσια συντήρηση γύρω στα 40 ευρώ.

Αυτά τα καλύπτω εγώ που νοικιάζω το σπίτι και χρησιμοποιώ τον καυστήρα.Από εκεί και πέρα ,σε οποιαδήποτε αλλαγή / πρόβλημα εντός του σπιτιού , ο κύριος που έχει το σπίτι έχει αναλάβει και μου έχει λύσει τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί μέσα σε 48 ώρες

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

γινεται η επισκευη καυστηρα να χρεωθει στους ενοικιαστες;

απ'οτι καταλαβα οι επισκευες βαρυνουν τον ιδιοκτητη. οι συντηρησεις βαρυνουν τους ενοικιαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

γινεται η επισκευη καυστηρα να χρεωθει στους ενοικιαστες;

απ'οτι καταλαβα οι επισκευες βαρυνουν τον ιδιοκτητη. οι συντηρησεις βαρυνουν τους ενοικιαστες.

Καταρχήν όταν λες "επισκευή" όντως εννοείς επισκευή, ή μήπως εννοείς συντήρηση?

Σε γενικές γραμμές τις έκτακτες δαπάνες (ζημιές/βλάβες) τις χρεώνεται ο ιδιοκτήτης, ενώ τις τακτικές πάγιες δαπάνες (καθαρισμό/συντήρηση) ο ενοικιαστής. Εφόσον φυσικά δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν όταν λες "επισκευή" όντως εννοείς επισκευή, ή μήπως εννοείς συντήρηση?

Σε γενικές γραμμές τις έκτακτες δαπάνες (ζημιές/βλάβες) τις χρεώνεται ο ιδιοκτήτης, ενώ τις τακτικές πάγιες δαπάνες (καθαρισμό/συντήρηση) ο ενοικιαστής. Εφόσον φυσικά δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό στο ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης.

ναι επισκευη εννοω, και μαλιστα το διαχωρισα αναφεροντας τις συντηρησεις.

ειναι δυνατον να το περιλαμβανει η διαχειριστικη εταιρεια στα κοινοχρηστα και μαλιστα να το αναφερει ως επισκευη;

δεν θα επρεπε να γνωριζει τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

γινεται η επισκευη καυστηρα να χρεωθει στους ενοικιαστες;

στις πολυκατοικιες ποιος νομίζεις οτι πληρώνει οτι έχει σχέση με συντήρηση - ζημιές - καθαρισμούς - ασανσέρ κλπ των κοινοχρήστων αντικειμένων - μηχανημάτων  ο γείτονας ? Εξ ου και το κόστος κοινοχρήστων  Ο καυστήρας  της πολυκατoικιας σε τι διαφέρει από την μονοκατoικια πχ Η ίδια δουλειά - χρήση γινεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

ναι επισκευη εννοω, και μαλιστα το διαχωρισα αναφεροντας τις συντηρησεις.

ειναι δυνατον να το περιλαμβανει η διαχειριστικη εταιρεια στα κοινοχρηστα και μαλιστα να το αναφερει ως επισκευη;

δεν θα επρεπε να γνωριζει τι ισχυει;

Sorry που ζήτησα διευκρίνηση, αλλά πολύς κόσμος μπερδεύει τη συντήρηση με την επισκευή.

Η διαχειριστική εταιρεία (ή ο διαχειριστής) φυσικά και ΔΕΝ γνωρίζει τι συμφωνία έχει ο κάθε ιδιοκτήτης με τον κάθε ενοικιαστή, δουλειά της είναι να κάνει κατανομή των δαπανών στα διαμερίσματα σύμφωνα με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, από κει και πέρα ιδιοκτήτης και ενοικιαστής ας τα βρουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Sorry που ζήτησα διευκρίνηση, αλλά πολύς κόσμος μπερδεύει τη συντήρηση με την επισκευή.

Η διαχειριστική εταιρεία (ή ο διαχειριστής) φυσικά και ΔΕΝ γνωρίζει τι συμφωνία έχει ο κάθε ιδιοκτήτης με τον κάθε ενοικιαστή, δουλειά της είναι να κάνει κατανομή των δαπανών στα διαμερίσματα σύμφωνα με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, από κει και πέρα ιδιοκτήτης και ενοικιαστής ας τα βρουν μόνοι τους.

εχεις δικιο, διοτι πηρες τη γενικη περιπτωση οπου υπαρχουν πολλοι ιδιοκτητες. αναφερομαι σε ενα ιδιοκτητη. οποτε ολα τα διαμερισματα ενοικιαζονται.η βλαβη επιδιορθωθηκε απο τον ιδιο αλλα μπηκε στα εξοδα. δεν εχει γινει καμμια ιδιαιτερη συμφωνια. οποτε το λογικο ηταν αφου το ο νομος δεν το οριζει, να μην το συμπεριλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 11/2/2013 στις 4:03 ΜΜ, archsatan είπε

Για πες την μαλακία που μπορώ να κάνω για να χαλάσω ένα θερμοσίφωνο;

Κάθεσαι και εσυ και απαντάς στον ζάκ που αν νοικιάσει ποτέ θα τα βάζει όλα από την τσέπη του για να ναι μαμάτος κ έτσι.

Άκους εκεί μισά μισά. Ρε συ ΤΣ ο τυπάς μένει 10χρόνια σπίτι σου τα ενοίκια στα βάζει -φαντάζομαι- τακτικά. Δλδ δεν σου πέρασε απ το μυαλό πως αν του αρχίσεις τις κόνξες θα στην κάνει και θα μείνεις χωρίς νοικάρη και με χαλασμένο θερμοσίφωνο;

Ζακ ότι πλερώ ο ενοικιαστής μπορεί να το ξηλώσει όταν θα φεύγει και να σου βάλει την σαβούρα που είχες. Θες να ναι λεκάνη; -πρόσφατα σε μια δουλειά μου έδωσε ένας τυπάς ένα 20αρικο για να του σπάσω την λεκάνη μιας και με είδε με το πιστολέτο- μόνο και μόνο για να μην την αφήσει στον ιδιοκτήτη, του έβαλε την παλιά (40ετίας+++ απαίσια) και ούτε καν την κόλησε. Επίσης το ίδιο πράμα σε άλλη δουλειά, όλος ο πίνακας με τις ασφάλειες,σχεδόν όλα τα καλώδια ξήλωμα και δωρεά προς το άτομό μου :-D 

Θέλω να σου πω εν ολίγοις ότι όλοι αυτοί με πληρώσανε για να μην αφήσουν έτοιμο κάτι το οποίο είχαν χρυσοπληρώσει οι ίδιοι και ο ιδιοκτήτης, τους φέρθηκε σαν την πάρτη σου.

Άκου να δεις τι γίνεται.

Ο θερμοσίφωνας που αναφέρεις χρειάζεται τακτική συντήρηση. Ανά 2 έτη αλλαγή ανοδιου και καθαρισμα τα άλατα. Αυτά είναι υποχρέωση του ενοικιαστή άρα εφόσον δεν τα έκανε προκάλεσε ποιο γρήγορα την ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΉ ΦΘΟΡΑ.

Δλδ από αμέλεια του η από καβούρια στην τσέπη.

Θα σου πω ένα άλλο παραδειγμα. Εγώ στο σπίτι που νοικιάζω μου έβαλε ηλιακό, αν δεν τον συντηρήσω όπως λέει ο κατασκευαστής η αν λείψω πολλές μέρες το καλοκαίρι και δεν τον σκεπάσω για να μην υπερθερμανθεί δεν προκαλώ ΦΘΟΡΑ???

ΑΣ μην τα παρουσιαζομαι όλα όπως μας συμφέρει και αυτά που γράφεις για αλλαγή πίνακα κλπ η για την λεκάνη τις τουαλέτας ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΟΠΟΙΑΣΔΉΠΟΤΕ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΗΤΗ.

 

Στις 11/2/2013 στις 8:39 ΜΜ, MiDi_MiLiZ είπε

Αυτο που λεει ο νομος ειναι ξεκαθαρο και το ανεφερε ο kfyros. Τα υπολοιπα ειναι ελληνικες πατεντες/σκεψεις/υποθεσεις κλπ.

Το οτι ο ενοικιαστης δεχτηκε την επισκευη του σπιτιου* με μισα-μισα εξοδα το αποδιδω σε αγνοια των δικαιωματων του ή μπολικη αγαθοσυνη ή ακομα στις ενδεχομενες καλες σχεσεις με τον ιδιοκτητη (αν και αυτο δε σημαινει καπελωμα, αλλα anyway).

*Ο θερμοσιφωνας ως τετοιος λογιζεται και για βλαβη (που δεν προηλθε απο κακη χρηση του ενοικιαστη) βαρυνεται ο ιδιοκτητης. Και μια ασφαλεια στον πινακα να καει απο βραχυκυκλωμα η οικονομικη επιβαρυνση αντιστοιχει στον ιδιοκτητη. Μονο.

Να σου πω εγώ μια κακη χρήση.

Ο κατασκευαστής λέει κάθε 2 χρόνια αλλαγή ανοδιου και καθαρισμα τα άλατα για να ισχύει η ΕΓΓΎΗΣΗ. Αν δεν τα κάνει ο ενοικιαστής είναι ΟΡΘΗ ΧΡΗΣΗ??

Ας μην λέμε ότι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2013 στις 3:11 ΜΜ, gatokoritso είπε

ειναι εξοδο του ιδιοκτητη.τωρα αν ο αλλος δεχτει μισα μισα ακομη καλυτερα.ριξε του ενα ψαρεμα να δεις που βρισκεται.

Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος τον πρώτο χρόνο μόνο να επισκευάσει την οποιαδήποτε ζημιά και πολύ σημαντικό ειναι τι αναγράφει στο συμφωνητικό.

Εφόσον έχει 7 χρόνια στο σπίτι δεν έχει καμία υποχρέωση ο ιδιοκτήτης να τον αλλάξει διότι χάλασε από την χρήση του ενοικιαστή. Εκτός αυτού ο ενοικιαστής έχει υποχρέωση να τον συντηρεί ανά δύο χρόνια όπως αναγράφει ο κατασκευαστής και να έχεις την απόδειξη του τεχνικού που έκανε την συντήρηση.

Εφόσον δεν έκανες συντήρηση προκαλεσες ακόμη ποιο γρήγορα ΕΣΥ την φθορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εχεις προσέξει ότι απαντάς σε ποστ του 2013? 

Εννοεειται.

Όπως και εγώ μπήκα τώρα να δω έτσι θα μπούνε και άλλοι.

Τα σχόλια μένουν και είναι κάποια βοήθεια για όποιον ψάχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να απαντήσει ο ts αν από το 2013 ο θερμοσίφωνας του δουλεύει σωστά ακόμα και πόσες φορές τον έχει συντηρήσει ως ενοικιαστης... 😜😊 Για να γίνουν μετά οι σωστοί τσακωμοι εδώ 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggooss είπε

Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος τον πρώτο χρόνο μόνο να επισκευάσει την οποιαδήποτε ζημιά

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...