Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι.τη συντηρηση για τα παντα τα κανει ο ιδιοκτητης.εκτος και αν εχει γινει συμφωνια απο πριν για να τα κανει αυτα ο ενοικιαστης.αν ο ενοικιαστης χαλασε το θερμοσίφωνα απο μαλακια του τοτε ναι δεν δικαιουσε να πληρωσεις.απο φθορα ομως δεν τη γλιτώνεις.δεν εχει καμια σχεση ποσα χρονια μενει ο ενοικιαστης.

νομίζω πως αυτό ισχύει όντως. Αν χαλάσει κάτι από φθορά ή από λάθος εγκατάσταση (πριν μείνει μέσα κάποιος) τότε νομίζω πως είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να τα αλλάξει. Για παράδειγμα σε ένα διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας υπήρχε πρόβλημα στην μπανιέρα με τα υδραυλικά. Το πρόβλημα ανακαλύφθηκε από την κοπέλα όταν το είχε νοικιάσει. Φυσικά και ανακαινίστηκε όλο το μπάνιο με έξοδα ιδιοκτήτη καθώς και τα υπόλοιπα όλης της πολυκατοικίας. Για περισσότερη εγκυρότητα ρώτα και κάποιον δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Oτι αναφερεται γραπτα ισχύει παντα ,μην μπλεκετε με δικηγορους ασκοπα ,γιατί και εξοδα και χρόνος περισσότερο απο  μια μικρη ζημια . Καλυτερα μια συζητιση  ιδιοκτήτη ενοικιαστη ηπια να βρεθει λυση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ρωτήσει δικηγόρο για το συγκεκριμένο θέμα. Σε ενοικιαστήρια κατοικίας, τη συντήρηση του σπιτιού και ό,τι χαλάει την κάνει αποκλειστικά και μόνο ο ιδιοκτήτης (εγώ είμαι). Έχω πληρώσει ήδη 2 θερμοσίφωνες, ντουλάπια κουζίνας και πόρτα, ενώ τους αλλάζω και τις ασφάλειες των παραθύρων που σπάνε. Ό,τι δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το σπίτι με την αποχώρηση του ενοικιαστή, το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

Εννοείται ότι αν είναι επιπλωμένο, και μου κάψεις τον καναπέ με τσιγάρο, το πληρώνεις εσύ. Αν όμως σου καεί το ψυγείο ή το κλιματιστικό εννοείται ότι τα αλλάζει ο ιδιοκτήτης.

 

Είμαι ιδιοκτήτης και πληρώνω οτιδήποτε έχει σχέση με τη συντήρηση του σπιτιού (εκτός από τις λάμπες).

 

υπάρχει νομοθεσία γι αυτο;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εγώ έχω το εξής πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη.

δεν δέχεται να πληρώσει τίποτα από βλάβες σε σπίτι του '68. είναι γενικά πολύ ασυνεπής και έχει φέσια παντού (αυτό φυσικά δε το ήξερα από την αρχή που το νοίκιασα) Ο πίνακας που έχει μέσα είναι του '70, έχει αλλαχτεί μια φορά και όλος είναι γεμάτος φθορές. έχουν αλλαχτεί από μέσα 2 διακόπτες στα 2 χρόνια που είμαι μέσα. όλοι οι ηλεκτρολόγοι που έρχονται (ως τωρα 3 διαφορετικοί) όλοι λένε ότι πρέπει να αλλαχτεί όλος γιατί είναι άμεσος κίνδυνος! εχτες βράδυ κάηκε και άλλος διακόπτης έλιωσαν καλώδια και ο διακοπτάκι επίσης. ο μάστορας που ήρθε σήμερα παλι αυτό είπε και ότι μπορεί να πιάσει και φωτιά οποιαδήποτε στιγμή! και πάλι ο ιδιοκτήτης δεν λαμβάνει καμία ευθύνη για το συμβάν ξανά γιατί είναι από δική μου χρήση λεει. Δηλαδή τι χρήση να έχω κάνει εγώ τον πίνακα; όλη μέρα να ανεβοκατεβάζω διακόπτες; τι υποχρέωση να έχω σε ένα πίνακα που εξαρχής όλοι λέγανε να γίνει αλλαγή και αυτός δεν το έκανε;; και για άλλες βλάβες πάλι έτσι φέρεται λες και δεν έχει υποχρέωση που έχει ακίνητο προς εκμετάλλευση! πχ με το χιόνι εδώ στη Θεσ/νίκη έσπασε σωλήνα εξωτερική του αερίου και πάλι είπε ότι είναι χρήσης μου (υπόψιν το σπίτι νοικιάστηκε με την προυποθεση οτι εχει αεριο αλλα αφου μπηκαμε διαπιστωσαμε οτι το αεριο ειναι και χαλασμενο ΚΑΙ ΚΑΤΑχρεωμενο)!!

δεν είμαι δικολάγνος αλλά έχω απογοητευτεί, σκέφτομαι να βάλω δικηγόρο να μιλάει μαζί του σε τέτοιες περιπτώσεις. στο σπίτι δεν έρχεται όταν έχει γίνει ζημία γιατί οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες θέλουν να τον δείρουν, χωρίς πλάκα χρωστά στα κοινόχρηστα και ότι επισκευές άμεσες πρέπει να γίνουν στην πολυκατοικία λόγω παλαιότητας ΔΕΝ αναλαμβάνει.

έχω μπλέξει άσχημα και δεν μπορώ να φύγω και από αυτό το σπίτι άμεσα.. (σορι για το σεντόνι εχω απηυδησει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν μπλέκεις με τέτοια άτομα ή καλύτερη λύση είναι να φεύγεις άμεσα. Ούτε δικηγόροι, ούτε συζητήσεις.

Και να βγει άκρη, θα εμφανιστεί νέο πρόβλημα οπότε πάλι τα ίδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν μπλέκεις με τέτοια άτομα ή καλύτερη λύση είναι να φεύγεις άμεσα. Ούτε δικηγόροι, ούτε συζητήσεις.

Και να βγει άκρη, θα εμφανιστεί νέο πρόβλημα οπότε πάλι τα ίδια.

ξέρω ρε συ torq αλλά είναι δύσκολο πολύ να φύγω, τουλάχιστον άμεσα, οικονομικά δε μου βαστάει αυτή τη στιγμή :(

πλέον όταν με παιρνει τηλεφωνο δεν εχω το ψυχικο σθενος να αντιμετωπισω την τρελα του. μπορει να καθυστερησω πχ το ενοικιο κανα 5 μέρες (πάντα όμως το παιρνει χωρις χρωστουμενα και τον ιδιο μηνα) και με παιρνει σαν τρελος. ασε που αλλαζει νουμερα και οταν τον θελω δε τον βρισκω, το μαθαινω και το αποθηκευω οταν με καλει αυτος τοτε μονο!! αχ δεν αντεχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να καθυστερησω πχ το ενοικιο κανα 5 μέρες (πάντα όμως το παιρνει χωρις χρωστουμενα και τον ιδιο μηνα) και με παιρνει σαν τρελος. 

Κακως του τα δινεις τοσο γρηγορα.Για καθυστερησε τον για αρχισε τα εναντι και θα δει μετα τι ωραια που θα ειναι.Δεν εχουμε μονο απαιτησεις αλλα και υποχρεωσεις και πρεπει να του δωσεις ενα δειγμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως του τα δινεις τοσο γρηγορα.Για καθυστερησε τον για αρχισε τα εναντι και θα δει μετα τι ωραια που θα ειναι.Δεν εχουμε μονο απαιτησεις αλλα και υποχρεωσεις και πρεπει να του δωσεις ενα δειγμα...

ε μετά δεν θα έχει και πάτημα ότι δεν τον πληρώνω;; άσε είμαι και φοβητσιάρα

πρώτη φορά ήδη αυτό τον μήνα ακόμα να τον πληρώσω, έκατσε και αυτό με τον πίνακα πιο λίγα θα πάρει. θα βάλω δικηγόρο να τον παίρνει να τον ενημερώνει, δεν ξανασηκώνω τηλέφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...