Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή μέχρι 900 ευρώ


yohaan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχα νομιζω με επεισες για τον δισκο. η καρτα γραφικων οπως σου ειπα και πριν τοσα χρονια με τον μακ δεν εχω ιδεα τι να διαλεξω. 

λοιπον νομιζω οτι καταληγω στον εξης pc : 

 

 

AMD FX 8350 (187€)

 

GIGABYTE 990XA-UD3 (97€)

 

GEIL EVO CORSA 16GB DDR3 1866Mhz (89€)

 

KINGSTON V300+ 240GB SSD SATA III ( 159€)

 

HITACHI 7K1000D 1TB SATA III (72€)

 

 

SAMSUNG 22X SATA II DVD-RW (17€)

 

TP-LINK TL-WN781ND 150Mbps Wireless PCI Express Adapter (10€)

 

ΝVIDIA QUADRO 600 1GB DDR3 (165€)

 

XIGMATEK GAIA (28€)

 

THERMALRIGHT 120 (30€)

 

XFX 550 PRO (60€)

 

συνολο 914€ 

 

Νομιζω ειμαστε οκ εδω. Τωρα για οθονη όχι 27΄΄που μου εγραψες αλλα 23΄΄τι προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

χαχα νομιζω με επεισες για τον δισκο. η καρτα γραφικων οπως σου ειπα και πριν τοσα χρονια με τον μακ δεν εχω ιδεα τι να διαλεξω. 

λοιπον νομιζω οτι καταληγω στον εξης pc : 

 

 

 

XIGMATEK GAIA (28€)

 

THERMALRIGHT 120 (30€)

 

Και τις δυο ψύκτρες στον επεξεργαστη θα βάλεις ! Ωραία πράγματα !!!  :-D

 

 

24" DELL U2412

 

http://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html?keyphrase=DELL+U2412

 

 

Σε 23" 

 

 

 

Dell UltraSharp U2312HM

http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html

 

 

LG IPS237L

http://www.skroutz.gr/s/2293117/LG-IPS237L.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ωραια η 23'' και καλη τιμη νομιζω θα την προτιμησω..



Νομιζω δεν πρεπει να χρειαζομαι κατι αλλο. Οποτε σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. Ηταν πολυτιμη:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε 27" 

 

LG IPS277L 

http://www.skroutz.gr/s/2347025/LG-IPS277L.html

 

 

Dell UltraSharp U2713HM  (2560X1440P)

http://www.skroutz.gr/s/2304051/Dell-UltraSharp-U2713HM.html



α ωραια η 23'' και καλη τιμη νομιζω θα την προτιμησω..



Νομιζω δεν πρεπει να χρειαζομαι κατι αλλο. Οποτε σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου. Ηταν πολυτιμη :)

 

 

Κάτσε να δω λίγο για την κάρτα γραφικών και μετά ψάξου από που θα παραγγείλεις ! 



EDit: όπως σου είπα παραπάνω μην αγοράσεις 2 ψύκτρες επεξεργαστή ....  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ναι θα τα ξανακοιτουσα ετσι κι αλλιως :P

 

 

βασικα αν πηγαινα σε κατι τετοιο 

SanDisk SDSSDP-128G-G25 128GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s)

 

 

αντι για 256 gb ή όχι? δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι !!! Σε 240gb kingston να πας ! Δεν ξέρεις πως γεμίζουν  τα άτιμα !!! 

 

Εν τω μεταξύ αν γεμίσεις τον ssd πάνω από το 70% οι επιδόσεις αρχίζουν να πέφτουν ! Για αυτό 240gb ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΑΣΙΚΟ! Δεν αγοράζουμε και σκορπάμε τα λεφτά μας αν δεν πάρουμε γνώμες και από αλλού . Είπα να μην ξαναποστάρω σε αυτό το section αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες . Εφόσον δεν υπάρχει αντίλογος πια γιατί μάλλον έτσι έκριναν οι mod θα παρότρυνα όποιος θέλει να συμβουλευτεί οτιδήποτε αφορά τις αναβαθμίσεις να το ψάξει πιο καλά και να μην ενστερνίζεται ελαφριά την καρδιά ότι διαβάζει. Αν φάω και εγώ ban για ότι έγραψα , χαλάλι τους.

Ας φέρω παράδειγμα στο συγκεκριμένο thread την επιλογή κάρτας γραφικών για photoshop. Μα quadro 600;;;;;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΑΣΙΚΟ! Δεν αγοράζουμε και σκορπάμε τα λεφτά μας αν δεν πάρουμε γνώμες και από αλλού . Είπα να μην ξαναποστάρω σε αυτό το section αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες . Εφόσον δεν υπάρχει αντίλογος πια γιατί μάλλον έτσι έκριναν οι mod θα παρότρυνα όποιος θέλει να συμβουλευτεί οτιδήποτε αφορά τις αναβαθμίσεις να το ψάξει πιο καλά και να μην ενστερνίζεται ελαφριά την καρδιά ότι διαβάζει. Αν φάω και εγώ ban για ότι έγραψα , χαλάλι τους. Ας φέρω παράδειγμα στο συγκεκριμένο thread την επιλογή κάρτας γραφικών για photoshop. Μα quadro 600;;;;;;; :P

καλα κανεις φιλε μου και παρεμβαινεις αλλα για αυτον τον λογο ανοιξα το thread για να ακουσω πολλες γνωμες. αν εχεις να συμπληρωσεις-αλλαξεις κατι απολα αυτα νομιζω ειναι καλυτερο να προτεινεις κατευθειαν το προιον μιας κι αν δεν μου κανει καποιο προιον εγβ θα ειμαι ο χαμενος:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλέψει ικανοποιητικά το acceleration tesla και Cuda parallel computing στα Three-Way Color Corrector, Warp Stabilizer, Uninterrupted Playback, και multi-cam support στο photoshop CS6 θες από quadro 2000 και πάνω. Η 600 δεν δίνει τίποτα. Δοκιμασμένο σε 3770 με quadro 600 και 3770 με ενσωματωμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΒΑΣΙΚΟ! Δεν αγοράζουμε και σκορπάμε τα λεφτά μας αν δεν πάρουμε γνώμες και από αλλού . Είπα να μην ξαναποστάρω σε αυτό το section αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες . Εφόσον δεν υπάρχει αντίλογος πια γιατί μάλλον έτσι έκριναν οι mod θα παρότρυνα όποιος θέλει να συμβουλευτεί οτιδήποτε αφορά τις αναβαθμίσεις να το ψάξει πιο καλά και να μην ενστερνίζεται ελαφριά την καρδιά ότι διαβάζει. Αν φάω και εγώ ban για ότι έγραψα , χαλάλι τους. Ας φέρω παράδειγμα στο συγκεκριμένο thread την επιλογή κάρτας γραφικών για photoshop. Μα quadro 600;;;;;;; :P

 

 

Αν δεις του γράφω παραπάνω πως δεν ξέρω αν κάνει και αν χρειάζεται αυτή η κάρτα ! Και τόση ώρα ψάχνω ! Θα μπορούσες να βοηθήσεις να ξέρεις ...

 

Στην ιστοσελίδα της AMD αναφέρονται τα παρακάτω μοντέλα !

 

http://support.amd.com/us/gpudownload/fire/certified/Pages/certified-applications.aspx?isv=Adobe&app=All&card=All&partner=All

 

 

και στην nvidia αυτά : 

 

 

Adobe® Photoshop® CS6

Take full advantage of the new Mercury Graphics Engine in Photoshop for fluid editing, compositing, and transforming images with Quadro GPUs.

 

 

H adobe λέει :

 

 

 

Mercury Graphics Engine

The Mercury Graphics Engine (MGE) represents features that use video card processor, or GPU, acceleration. In Photoshop CS6, this new engine delivers near-instant results when editing with key tools such as Liquify, Warp, Lighting Effects, and the Oil Paint filter. The new MGE delivers unprecedented responsiveness for a fluid feel as you work.

 

MGE is new to Photoshop CS6 and uses both the OpenGL and OpenCL frameworks. It does not use the proprietary CUDA framework from nVidia.

 

MGE requires a supported video card and updated driver. If you do not have a supported card, performance is degraded. In most cases, the acceleration is lost and the feature runs in the normal CPU mode. However, there are some features that don't work without a supported video card.

 

και δίνει πιστοποίηση για αυτές: 

 

 

 

 

Tested video cards for Photoshop CS6

Adobe tested the following video cards before the release of Photoshop CS6­­­. This document lists the video card by series. While the minimum amount of VRAM supported on video cards for Photoshop CS6 is 256MB, some features require 512MB of VRAM to be enabled.

Note: Adobe tested laptop and desktop versions of the following cards. Be sure to download the latest driver for your specific model. (Laptop and desktop versions have slightly different names.)

nVidia GeForce 8000, 9000, 100, 200, 300, 400, 500 series 

nVidia Quadro 400, 600, 2000, 4000 (Mac & Win), CX, 5000, 6000

AMD/ATI Radeon 2000, 3000, 4000, 5000, 6000, 7000 series

AMD/ATI FirePro 3800, 4800, 5800, 7800, 8800, 9800, 3900, 4900, 5900, 7900

Intel Intel HD Graphics, Intel HD Graphics P3000, Intel HD Graphics P4000

 

 

 

Αν μπορείς να το ξεκαθαρίσεις καλό είναι ! Ξέρεις κανείς δεν είναι παντογνώστης και στην ουσία αυτό που του είπα είναι να περιμένει για την κάρτα .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και όπως είναι γνωστό κάποιες λειτουργίες του photoshop επιταχύνονται από την gpu, νομίζω η σωστή προσέγγιση είναι να δωθεί το βάρος στη cpu του συστήματος για να υπάρξει overall αισθητή διαφορά και όχι μόνο σε κάποια φίλτρα πχ.

Δηλαδή καλύτερα cpu 250 των ευρώ και vga των 90 ευρώ(και πολλά λέω), παρά cpu των 180 και vga των 160.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω δώσει παραπάνω δυο εναλλακτικές ! Μια με cpu των 180€ και μια με cpu των 270€ ! Ανάλογα τι θα χρειαστεί και αν μπορεί να βγει στο budget του, μπορεί να παει . 

 

Το ξέρω πως επιταχύνει ορισμένες λειτουργίες από την κάρτα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πια κάρτα κάνει για την δουλειά και αν χρειάζεται κάποια cuda. Φαίνεται πως όχι με τα παραπάνω που διάβασα .

Επίσης δεν γνωρίζω τι διαφορές θα είχε μια firepro/quadro απο μια radeon /gforce στο συγκεκριμένο κομμάτι. 

 

Εν τω μεταξύ ο TEOKOS λέει πως επιταχύνει μέσω Cuda και η ADOBE λέει πως δεν υποστηρίζει cuda .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια για παραδειγμα INTEL I7 3820  με GIGABYTE 990XA-UD3 και μια φθηνη καρτα γραφικων ειμαι οκ? αν ναι προτεινετε μου μια καρτα καλη και φθηνη γιατι ηδη ανεβαινει το κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...