Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή μέχρι 900 ευρώ


yohaan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι Τάκη, ωραίες οι προτάσεις σου (εκτός της vga)!

 

Αν και είμαι φανατικός amdάκιας, στην περίπτωση του φίλου μας πιστεύω ότι η χρυσή λύση cpu ακούει στο όνομα 3570k. Ούτε καν 3770 γιατί τo photoshop βελτιώνεται ελάχιστα σε > 4 cores/threads.

Άρα η ιδανική λύση είναι ό,τι πιο δυνατό υπάρχει με 4 πυρήνες.. Vga μη σου πω και η ενσωματωμένη καλύπτει μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ναι Τάκη, ωραίες οι προτάσεις σου (εκτός της vga)!

 

Αν και είμαι φανατικός amdάκιας, στην περίπτωση του φίλου μας πιστεύω ότι η χρυσή λύση cpu ακούει στο όνομα 3570k. Ούτε καν 3770 γιατί τo photoshop βελτιώνεται ελάχιστα σε > 4 cores/threads.

Άρα η ιδανική λύση είναι ό,τι πιο δυνατό υπάρχει με 4 πυρήνες.. Vga μη σου πω και η ενσωματωμένη καλύπτει μια χαρά...

 

Εγώ του έδωσα την λύση του 3820 για να έχει μελλοντική αναβαθμισιμότητα με μικρό κόστος ! Νομίζω πως είναι καλή λύση και δεν ξεφεύγει πολύ.  Έχει και πολλά + σαν πλατφόρμα ! 

 

Για κάρτα γραφικών να πάει σε κάτι σε 7750/7770 ? 

 

Δεν έχω ασχοληθεί με photoshop αν και στο pc είναι εγκατεστημένη μια παλιά σπασμένη version .... Οπότε άποψη   πέρα από ορισμένα reviews που το κάθε ένα δείχνει και κάτι διαφορετικό δεν μπορώ να φέρω για το άν θέλει cores κ.λ.π. πόσο μάλλον για το CS6.

 

Px.  ορισμένοι έχουν κάνει review με το c6s !

photoshop.png

 

και  άλλοι με το cs5  (κάτσε να το βρω)

 

Application_02.png

 

και άλλοι με το cs4 ... 

 

Τι συμπερασμα να βγάλω ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI τον 3820. Είναι sandy bridge (previous gen) και θα πληρώσεις και τσάμπα το hyper-threading.

3570k που είναι ivy bridge. Δεν θες πάνω από 4 πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI τον 3820. Είναι sandy bridge (previous gen) και θα πληρώσεις και τσάμπα το hyper-threading.

3570k που είναι ivy bridge. Δεν θες πάνω από 4 πυρήνες.

 

 

Ναι αλλά θα έχει αναβαθμισιμότητα ! + ότι ο 3820 πρέπει να είναι λίγο ποιο πάνω από 3570. Γιατί να πάει σε νεκρό socket ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω δώσει παραπάνω δυο εναλλακτικές ! Μια με cpu των 180€ και μια με cpu των 270€ ! Ανάλογα τι θα χρειαστεί και αν μπορεί να βγει στο budget του, μπορεί να παει .

 

Το ξέρω πως επιταχύνει ορισμένες λειτουργίες από την κάρτα. Αυτό που δεν ξέρω είναι πια κάρτα κάνει για την δουλειά και αν χρειάζεται κάποια cuda. Φαίνεται πως όχι με τα παραπάνω που διάβασα .

Επίσης δεν γνωρίζω τι διαφορές θα είχε μια firepro/quadro απο μια radeon /gforce στο συγκεκριμένο κομμάτι.

 

Εν τω μεταξύ ο TEOKOS λέει πως επιταχύνει μέσω Cuda και η ADOBE λέει πως δεν υποστηρίζει cuda ....

Χονδρικά....ΚΑΠΟΙΕΣ λειτουργίες επιταχύνονται που ΙΣΩΣ τις χρησιμοποιείσει αλλά είναι ανάξιες λόγου άμα δεν είναι επαγγελματίας ο ts και δεν καίγεται να βγάλει παραγωγή. Δηλαδή μπαρμπούτσαλα...τσάμπα λεφτά.

Στο budget του φίλου μας τώρα εφόσον αναφέρει " και λίγο gaming" ο amd 3850 είναι ιδανικός για να του βγει να πάρει καμιά καρτούλα για παιχνίδια. Αμα δεν θέλει καθόλου παιχνίδια η άμα σκοπεύει να αγοράσει gaming card αργότερα ο intel 3770 σκέτος η Κ με την ενσωματωμένη GPU είναι πολύ καλή περίπτωση.(δοκιμασμένα πράγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι η μητρικη ειναι για επεξεργαστες am3+ (δηλαδη amd fx, phenom 2 κλπ) 

Για τον 3820 κοιτας προς http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=27142&cat=3 

 

 

Του έχω πει να δει την X79-UD3 της giga

 

 ο intel 3770 σκέτος η Κ είναι πολύ καλή περίπτωση.

 

Εσύ βλέπεις να αξίζει περισσότερο η επένδυση σε 1155 socket με τον 3770 ή σε S2011 SOCKET με τον 3820 ? 

 

Εγώ πιστεύω πως όποιος αγοράζει σήμερα cpu και θέλει Intel πρέπει να κοιτάξει σε S2011 ! Το socket αυτό θα είναι αναβαθμίσιμο για όλη την επόμενη γενιά επεξεργαστών της Intel και ταυτόχρονα θα παίρνει και το I7 4970X  .... 

Αν λοιπόν χρειαστεί αναβάθμιση για τον Α-Β λόγο θα ανατρέξει στα μεταχειρισμένα I7 49XX και θα είναι κομπλέ για τουλάχιστον μια 5 ετία με χωρίς παραχωρήσεις ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα έχει αναβαθμισιμότητα ! + ότι ο 3820 πρέπει να είναι λίγο ποιο πάνω από 3570. Γιατί να πάει σε νεκρό socket ?

Έχεις δίκιο, αλλά η διαφορά στην τιμή δεν είναι ευκαταφρόνητη + το ότι κάτι μου λέει ότι όοοοταν σταματήσει να τον καλύπτει ο 3820, δεν θα τον καλύπτουν ούτε οι νέες cpu του socket 2011..

 

γιατι να μην παω σε AMD? που ειναι και το πιο οικονομικο...

Αυτή την ερώτηση κάνω πάντα στον εαυτό μου πριν αναβαθμίσω το home pc και πάντα καταλήγω σε amd :D

 

Πάντως ό,τι και να πάρεις yohaan σε αυτά τα χρήματα ταχύτατο θα είναι για photoshop, don't worry..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χονδρικά....ΚΑΠΟΙΕΣ λειτουργίες επιταχύνονται που ΙΣΩΣ τις χρησιμοποιείσει αλλά είναι ανάξιες λόγου άμα δεν είναι επαγγελματίας ο ts και δεν καίγεται να βγάλει παραγωγή. Δηλαδή μπαρμπούτσαλα...τσάμπα λεφτά.

Στο budget του φίλου μας τώρα εφόσον αναφέρει " και λίγο gaming" ο amd 3850 είναι ιδανικός για να του βγει να πάρει καμιά καρτούλα για παιχνίδια. Αμα δεν θέλει καθόλου παιχνίδια η άμα σκοπεύει να αγοράσει gaming card αργότερα ο intel 3770 σκέτος η Κ με την ενσωματωμένη GPU είναι πολύ καλή περίπτωση.(δοκιμασμένα πράγματα)

 

 

EDIT εχει τρελαθεί η ιστοσελίδα  ... γράφω κάτι και εμφανίζει κάτι άλλο ....

 

Λοιπόν ερώτηση. 

 

Εσύ πιστεύεις πως αυτή την εποχή το socket 1155 είναι ιδανικό για να χτίσει κανείς το νέο του σύστημα ? Δηλαδή θα πήγαινες σε μια καλή 1155 μητρικη και 3770 ή σε μια S2011 και 3820 ? 

 

Η γνώμη μου είναι πως αν πας σε S2011 socket θα έχεις αναβαθμισιμότητα σε όλη την επόμενη γενιά εξαπύρηνων της Intel όπως και στην υπάρχουσα  !! 

 

Η διαφορά ενός 3770 από έναν 4970X δεν θα είναι καθόλου ευκαταφρόνητη ... ενώ αν δεν τον καλύπει ο 3820 ανατρέχει σε μια 4ετία στην αγορά των μεταχειρισμένων και  αγοράζει σε καλή τιμή τον 49XX ανεβάζοντας τις επιδόσεις του και κρατώντας το σύστημα σταθερό για πάνω από 7 ετία ... 

 

Δεν νομίζω πως είναι επένδυση το 1155 αυτή την στιγμή ... και η διαφορά από ένα S2011 mobo σε σχέση με ένα καλό Z77 δεν είναι μεγάλη .

 

 

γιατι να μην παω σε AMD? που ειναι και το πιο οικονομικο...

 

 

 

 

Αν κοιτάς το οικονομικό βάζεις στην σύνθεση που σου έδωσα 

 

Τον FX 8320 (167€)

 

την GIGABYTE 970A-UD3 (86€) 

ή

ASROCK 970 EXTREME 3 (77€)

-----------------------------------------------------

και με συνολικά  240- 250€  έχει έτοιμη την πλατφόρμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να τελειωνουμε διοτι δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη. 1ον θελω ενα μηχανημα να δουλευει σωστα και να μην μου παρουσιασει προβλημα συμβατοτητας κτλ (παλια τουλ υπαρχαν τετοια προβληματα τωρα δεν γνωριζω αλλα το αναφερω

2ον αμα τρεχει ταχυτητα με οποιονδηποτε επεξεργαστη δεν με πειραζει να τρεξει λιγο γρηγοροτερα

3ον φυσικα και θελω αν στο αμεσο μελλον βγει ενα καλο game να το τρεξω και να μεινω ευχαριστημενος

4ον προτεινετε μου ο καθενας μια συνθεση και τα υπολοιπα θα τα ψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά αυτά που λες ακούγονται πολύ σωστά και δε διαφωνώ.

Αυτό που με "φοβίζει" είναι η προηγούμενη εμπειρία μου από αναβαθμίσεις.. Τα τελευταία 20 χρόνια κάθε φορά που πάω για αναβάθμίση πώς διάολο τυχαίνει πάντα να πρέπει να αλλάξω και mobo εκτός από cpu; Ίσως φταίει που αλλάζω cpu ανά τριετία και βάλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να τελειωνουμε διοτι δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη. 1ον θελω ενα μηχανημα να δουλευει σωστα και να μην μου παρουσιασει προβλημα συμβατοτητας κτλ (παλια τουλ υπαρχαν τετοια προβληματα τωρα δεν γνωριζω αλλα το αναφερω

2ον αμα τρεχει ταχυτητα με οποιονδηποτε επεξεργαστη δεν με πειραζει να τρεξει λιγο γρηγοροτερα

3ον φυσικα και θελω αν στο αμεσο μελλον βγει ενα καλο game να το τρεξω και να μεινω ευχαριστημενος

4ον προτεινετε μου ο καθενας μια συνθεση και τα υπολοιπα θα τα ψαξω

 

Αν θες και games τότε αλλάζει το πράγμα !!!

 

Βάλε στην σύνθεση που σου έκανα με AMD 

 

AMD FX 8320  (167€)

 

GIGABYTE 970A -UD3  (86€)

 

VTX 3D 7870 2GB DDR5 (TAHITI LE ) (213€ )

 

και έχει ολοκληρωμένο πακέτο και για games ! 

 

 

Θεωρητικά αυτά που λες ακούγονται πολύ σωστά και δε διαφωνώ.

Αυτό που με "φοβίζει" είναι η προηγούμενη εμπειρία μου από αναβαθμίσεις.. Τα τελευταία 20 χρόνια κάθε φορά που πάω για αναβάθμίση πώς διάολο τυχαίνει πάντα να πρέπει να αλλάξω και mobo εκτός από cpu; Ίσως φταίει που αλλάζω cpu ανά τριετία και βάλε..

 

 

 

 

Αγοράζεις AMD και αναβαθμίζεις και την μητρική ? 

 

Πρώτη φορά το ακούω ......

 

Για να καταλάβεις το πρώτο μου σύστημα (που πλήρωσα εγώ εξ ολοκλήρου) :-D ήταν με μια ASUS M2N SLI DELUXE και έναν ATHLON 4400+ ! 

 

Αναβάθμισα σε X2 5600+

Αναβάθμισα σε X2 6000+ 

Αναβάθμισα σε PHENOM  X4 9850 

Aναβάθμισα σε PHENOM II X4 945 

----------------------------------------------

Ξέρεις πόσα χρήματα κέρδισα ?

 

2006 --> 2012 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...