Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή μέχρι 900 ευρώ


yohaan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

NVIDIA GeForce GT640 3GB 

με μια καρτα σαν και αυτην δεν κανω την δουλεια μου και σε gaming?

 

 

NVIDIA GeForce GT640 3GB 

με μια καρτα σαν και αυτην δεν κανω την δουλεια μου και σε gaming?

 

Οχι ! Χρειάζεσαι για gaming μια κάρτα μεγαλύτερη ή ίση της 6870 !! 

 

Η 6870 κοστίζει γύρω στα 150€ με την καλύτερή της 7850 να κοστίζει +15€ 

 

 

Αρα η 7850 είναι κάτι που συμφέρει και είναι μια κάρτα που μπορεί να παίξει σε 1920x 1080 και με καλά fps σχετικά σύγχρονους απαιτητικούς τίτλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είχα τα λεφτά θα πήγαινα σε s2011 και 3820. Αμα το budget είναι περιορισμένο θα πήγαινα σε h77 και 3770 η αν ήταν ακόμη πιο περιορισμένο σε amd . Ολα είναι θέμα χρημάτων. Σε high end intel επεξεργαστές όταν φτάσει η στιγμή που δεν θα αποδίδει το μηχάνημα δεν αλλάζεις επεξεργαστή μόνο αλλά ολόκληρη πλατφόρμα.:)

Αυτή την στιγμή που μιλάμε ανεξαρτήτως της δυνατότητας αναβάθμισης η πιο vfm περίπτωση για photoshop και video editing είναι ο 3770 και h77 mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ! Είναι συμβατά απόλυτα μεταξύ τους ! 

 

Οτι και να πάρεις από αυτά που προαναφέρθηκαν θα είναι πολύ δυνατό το σύστημά σου !

 

 

Αμα είχα τα λεφτά θα πήγαινα σε s2011 και 3820. Αμα το budget είναι περιορισμένο θα πήγαινα σε h77 και 3770 η αν ήταν ακόμη πιο περιορισμένο σε amd . Ολα είναι θέμα χρημάτων. Σε high end intel επεξεργαστές όταν φτάσει η στιγμή που δεν θα αποδίδει το μηχάνημα δεν αλλάζεις επεξεργαστή μόνο αλλά ολόκληρη πλατφόρμα. :)

 

 

 

Τι να σου πω εγώ πλατφόρμα ολόκληρη άλλαξα μετά από 6 χρόνια ...  :-D  :-D  και επεξεργαστές κάθε χρόνο ίσως και διετία .

 

Η εξοικονόμηση χρημάτων που έκανα από την πλατφόρμα ήταν τεράστια ! Στην ουσία πουλούσα το παλιό cpu και με +50€  έβαζα το νέο παίρνοντας κάθε φορά πολλαπλάσιες επιδόσεις και χρηστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να σου πω εγώ πλατφόρμα ολόκληρη άλλαξα μετά από 6 χρόνια ...  :-D  :-D  και επεξεργαστές κάθε χρόνο ίσως και διετία .

 

Η εξοικονόμηση χρημάτων που έκανα από την πλατφόρμα ήταν τεράστια ! Στην ουσία πουλούσα το παλιό cpu και με +50€  έβαζα το νέο παίρνοντας κάθε φορά πολλαπλάσιες επιδόσεις και χρηστικότητα.

 

Ρε αντάκη σε Ίντελ πλατφόρμα αναφέρομαι , ξαναδιάβασέ με :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αντάκη σε Ίντελ πλατφόρμα αναφέρομαι , ξαναδιάβασέ με :)

 

 

Ελα δηλαδή εσύ σε 775 δεν πήγες ποτέ από C2D σε QUAD CORE ?

 

Εγώ στο intel σύστημά μου τότε πήγα από E6600 σε Q9450 ας πούμε .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα δηλαδή εσύ σε 775 δεν πήγες ποτέ από C2D σε QUAD CORE ?

 

Εγώ στο intel σύστημά μου τότε πήγα από E6600 σε Q9450 ας πούμε .. 

 

Μπά τα ίδια περίπου μου έβγαινε να πουλήσω τον 8400 και να πάρω τον 750 ( με αντίστοιχων δυνατοτήτων mobo) παρά να πάρω έναν υπερεκτιμημένο Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη εσύ έφυγες από σειρά E8ΧΧ ενώ εγώ από E6XX ... Υπήρχε διαφορά μεγάλη !

 

Όταν την έκανα την αλλαγή πάνω σε ASUS RAMPAGE FORMULA  (267€) [ να είναι καλά οι κλέφτες του πλαισίου που πλήρωσα ξανά την καμμένη P5W DH DELUXE 254€)  δεν με συνέφερε να πετάξω 265€ στο καλάθι δίνοντας την μητρική για ψίχουλα ... και να ξαναπληρώσω για άλλη  άσε που απ`οσο θυμάμαι δεν είχαν βγει οι i5/i7 ....

 

Τέλος πάντων έχω άλλο σκεπτικό μάλλον λόγο εμπειριών. 

 

Οτι και να πάρει καλό θα είναι ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε κάτι για OpenCL,εδώ έχει ποιές λειτουργίες υποστηρίζονται στο Photoshop Cs6:

 

http://forums.adobe.com/thread/979969

 

Δηλαδή για να καταλάβω σε OPEN CL αν έχεις μια FIRE PRO τι παραπάνω θα σου δώσει από μια radeon ? 

 

Πχ. στα 160€ βρίσκεις V4900 1GB DDR5 και βρίσκεις και HD7850 1GB DDR5  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...