Προς το περιεχόμενο

WD Elements 1TB usb 3.0/2.0 51,79 λίρες στο αγγλικό Amazon


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από τις σωστές επισημάνσεις του kostastnt, ο λόγος που αναφέρω πάντα την αναγραφόμενη τιμή σε λίρες των προσφορών του αγγλικού είναι ότι:

1. ειδικά στο αγγλικό, η τιμή της προσφοράς προασαυξάνεται με τον ελληνικό ΦΠΑ (23%), για αγοραστές από την Ελλάδα, αντί του αγγλικού VAT που είναι 20%,

2. έχει αποδειχθεί ότι είναι προτιμότερο να πληρώνουμε σε λίρες και όχι σε ευρώ γιατί η ισοτιμία λίρας-ευρώ του Amazon είναι σε βάρος του αγοραστή,

3. όσοι αγοράζουν με κάρτες Visa/MasterCard επιβαρύνονται με τις διαφορετικές μεταξύ τους ισοτιμίες των διεθνών αυτών οργανισμών, που είναι μεγαλύτερες από την τραπεζική,

4. όσοι αγοράζουν με κάρτες ορισμένων τραπεζών, επιβαρύνονται επιπλέον με προμήθεια (έξοδα συναλλάγματος) όπως πχ η Eurobank που χρεώνει 2% στην αξία της αγοράς,

 

Όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, η αναγραφή της τιμής μιας προσφοράς του αγγλικού Amazon σε λίρες, δεν γίνεται για τους λόγους που λες, αλλά για τους πραγματικούς παραπάνω λόγους, που είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις, αλλά προτίμησες την εύκολη ευκαιρία για ένα ειρωνικό σχόλιο ... 

θα μπορουσες να γραψεις ~62,8€ ή να μετατρεψεις την κατωτερη τιμη του σκρουτζ(και σε αυτο λαθος εκανες,ας ειν καλα ο κατσος) σε λιρες,ωστε να ειναι σωστη η συγκριση αριθμων,οχι παραπλανητικη οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση!

Εσυ,ουτε το 3% του Ελληνικου φαπα δεν εβαλες στην τιμη,

γιαυτο και το ειρωνικο σχολιο.

 

σου βαζω ενα ελαφρυντικο κεκτημενης ταχυτητας, πετυχες την προσφορα και θελοντας να προλαβεις τον χρηστη πολος  εγραψες οτι ναναι :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αναγραφή της αυθεντικής τιμής του amazon από το Makfil είναι η πιο σωστή λύση, καθότι έτσι καταγράφεται η ακριβής τιμή σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αν κάποιος θέλει να υπολογίσει το κόστος σε ευρώ είναι ιδιαίτερα εύκολο και το τελικό κόστος άλλωστε εξαρτάται από την κάρτα που χρησιμοποιεί και την τράπεζά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιος πινακας για να δουμε ποιες καρτες πιστωτικες η προπληρωμενες κ ποιες τραπεζες εχουν το χαμηλοτερο κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιος πινακας για να δουμε ποιες καρτες πιστωτικες η προπληρωμενες κ ποιες τραπεζες εχουν το χαμηλοτερο κοστος?

δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο,

Αγροτική / eurobank 2% πάντως.Είναι εκτός θέματος όμως το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιος πινακας για να δουμε ποιες καρτες πιστωτικες η προπληρωμενες κ ποιες τραπεζες εχουν το χαμηλοτερο κοστος?

 

Έχω συγκεντρώσει κάποια στοιχεία για το θέμα αυτό και αναφέρονται στο κεφάλαιο 6 "Αγορές σε συνάλλαγμα" στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

Επειδή έχουν καταγραφεί και συμπληρωματικά στοιχεία για το θέμα αυτό, πρέπει να διαβάσεις και τις λίγες υπόλοιπες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε συγκριση με εναν usb 3 2,5" αλλα με 7200rpm υπαρχει διαφορα ή δεν την βλεπεις σε καθημερινη χρηση?

 

Διαφορα το πολυ 30-33.5% (5400*1.335=7209) , αναλογα τι κανεις θα ειναι απο ψιλοορατη μεχρι αορατη.

 

κάτσε γιατί αυτός δεν είναι στις 7200 ? νομίζω ότι τρέχει στις 7200 στροφές.

 

Οχι, ειναι 7200, λιγο googling δινει:

http://www.ebay.co.uk/ctg/Western-Digital-Element-SE-1-TB-External-5400-RPM-WDBPCK0010BBK-EESN-Hard-Drive-/111436202

http://www.comx-computers.co.za/WDBPCK0010BBK-EESN-Western-Digital-Elements-Series-Portable-1TB-External-2-5-Dri-Information-Price-Buy-Cheap-p-62346.php

 

δλδ:

 

WDBPCK0010BBK-EESN information and overview

 

Western Digital Elements

Series Portable 1TB, 5400RPM, 8MB Cache, External 2.5" Drive - Black -

USB 3.0, No Software Included, USB 2.0 Backward Compatible.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσες να γραψεις ~62,8€ ή να μετατρεψεις την κατωτερη τιμη του σκρουτζ(και σε αυτο λαθος εκανες,ας ειν καλα ο κατσος) σε λιρες,ωστε να ειναι σωστη η συγκριση αριθμων,οχι παραπλανητικη οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση!

Εσυ,ουτε το 3% του Ελληνικου φαπα δεν εβαλες στην τιμη,

γιαυτο και το ειρωνικο σχολιο.

 

σου βαζω ενα ελαφρυντικο κεκτημενης ταχυτητας, πετυχες την προσφορα και θελοντας να προλαβεις τον χρηστη πολος  εγραψες οτι ναναι :lol:

 

 

Εγω μενω τσεχια φιλε μου.. ο φπα ΔΕΝ με αφορα και τις Λιρες της υπολογιζω σε Τσεχικες κορονες.. Οταν η τιμη ειναι σε ΛΙΡΕΣ ας ειναι λιρες.. Δηλαδη δεν επιασα το ΘΕΜΑ σου ποιο ειναι ακριβως. Βαριεται καποιος να τα αλλαξει σε λιρες? αν εγραφε

Δισκος με 59.99 πχ αλλα δεν εγραφε το νομισμα οκ.. αλλα το παιδι εγραψε σε ΛΙΡΕΣ. μην ξεχναμε οτι μπαινουν ΑΡΚΕΤΟΙ απο οτι ξερω απο ΑΓΓΛΙΑ και αλλες χωρες .. ας κανει οποιος θελει την ισοτιμια στο νομισμα του.. σιγα μην τον κραξουμε κιολας.

 

Και βασικα οι μισοι εδω μεσα αυτο γραφουν

http://www.insomnia.gr/topic/475938-philips-livingcolors-gen-3-iris-clear-64-%CE%BB%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-amazon/

 

Λιρες.. οι αλλοι € .. και τα δυο σωστα ειναι.. δεν χριαζεται να κραζουμε και το παιδι σιγουρα ΔΕΝ εγραψε οτι ναναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...