Προς το περιεχόμενο

USB tethering ενός Mac με android phone


iMarilina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
post-3259-13598368968573_thumb.jpg 
Τα περισσότερα Android κινητά υποστηρίζουν wi-fi tethering, δημιουργία ενός ασύρματου hotspot για διαμοίραση της σύνδεσης ίντερνετ του τηλεφώνου με άλλες συσκευές. Τα κινητά με Android υποστηρίζουν επίσης USB tethering (εκτός αν αυτή η επιλογή έχει απενεργοποιηθεί από την εταιρία κατασκευής/φορέα), το οποίο είναι επνα ωραίο χαρακτηριστικό να υπάρχει όταν το ασύρματο tethering δεν είναι η καλύτερη λύση. Στο παρελθόν, το πρόβλημα ήταν η απουσία USB drivers για να συνδεθεί το τηλέφωνο και η σύνδεση ίντερνέτ του στους Mac.

Τώρα, ευτυχώς, υπάρχει το HoRNDIS. Ένας USB driver ο οποίος δημιουργήθηκε από τον Joshua Wise, και ο οποίος επιτρέπει στην ενσωματωμένη ικανότητα USB tethering του Android να δουλεύει απροβλημάτιστα με υπολογιστές Mac. Δε χρειάζεται rooting, hacking ή κάποια εφαρμογή. Απλά λειτουργεί.

1. Πάτε στη σελίδα HoRNDIS, της ιστοσελίδας του Joshua και κατεβάζετε την τελευταία έκδοση. 
2. Κάνετε εγκατάσταση το .pkg, ακολουθείτε τις οδηγίες στον installer.
3. Συνδέετε τη συσκευή Android μέσω καλωδίου USB και πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις.
Settings -> Wireless & Networks -> More -> Tethering and portable hotspot

post-3259-13598374598741_thumb.jpg 

4. Ενεργοποιήστε το USB tethering, τικάροντας το κουτί. 
5. Στον mac, ανοίξτε το System Preferences - Network. Θα πρέπει να μπορείτε να δείτε το τηλέφωνο ως μια από τις ρυθμίσεις στη λίστα. Έτσι όπως παρακάτω:

post-3259-13598376017654_thumb.jpg 

6. Τώρα θα πρέπει να είστε συνδεδεμένοι στο ίντερνετ του τηλεφώνου.

Σε δοκιμές δικές μου, έκανα tethering ένα Macbook Pro με OS C 10.8 συνδεδεμένο με ένα Galaxy Nexus με Android 4.2. Η σύνδεση ήταν γρήγορη, και πιο σίγουρη από το Wi-Fi tethering. Σύμφωνα με τον δημιουργό, το HoRNDIS δουλεύει με Mac OS X 10.6, 10.7, και 10.8

Τα πλεονεκτήματα του USB tethering:

- Οι συχνότητες Wi-Fi μπορεί να είναι πηγμένες σε τοποθεσίες με πολύ κόσμο, και το wi-fi αργό.
- Το τηλέφωνό σας φορτίζει κατά τη διάρκεια του tethering
- Μείωση λαθών, σύνδεση με καλύτερη ανταπόκριση.
- Δε χρειάζεται να ανησυχείτε για ρυθμίσεις ασύρματης ασφάλειας.

ΠΗΓΗ: mactip.net

 
Επεξ/σία από iMarilina
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να καταλαβω.

Μεχρι τωρα, οταν συνδεω με usb καλωδιο το κινητο μου, μου λεει στο κινητο οτι 'usb debugging enabled' , και μετα με προτρεπει να πατησω και να ενεργοποιησω μια επιλογη για αντιγραφη αρχειων. Επειτα, ειναι ορατη η sd καρτα του κινητου, στο mac.

 

Αν βαλω αυτον τον driver, θα βλεπω κανονικα την sd? Και θα μπορω επιπλεον να εχω και usb tethering?

Γιατι αν ειναι να χασω την δυνατοτητα μεταφορας αρχειων, απο mac προς κινητο και το αντιστροφο, δεν λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικο μου mac, δεν εγκαθισταται.

erroryp.jpg

 

Βεβαια αναρωτιεμαι τι απαιτησεις να εχει κανεις απο ενα προγραμμα του 2007...

Τι φταιει?

Εγώ σε Macbook pro mid2012 με Mountain Lion δεν είχα πρόβλημα με την εγκατάσταση πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ωραια μεχρι εδω.αρχεια πως στελνουμε ρε παιδια απο το κινητο στον mac?

Γιατί δεν το συνδέεις και να τα τραβήξεις? Εναλλακτικά dropbox κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...