Προς το περιεχόμενο

Συνήγορος Καταναλωτή: Eλάχιστος χρόνος χρέωσης των φωνητικών κλήσεων κινητής τηλεφωνίας


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν πληρώνεις . πληρώνεις ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ που ΜΕΝΕΙ. για τα 300 δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ. που σημαίνει δωρεάν προσφορά αφού δεν κολλάει το σκέτο δωρεάν.

 

Αυτό μου θυμίζει μια πανάρχαια διαφήμιση που μου 'χει μείνει.. «αυτό το κλειδάκι, κοστίζει 1 εκατομμύριο... μαζί, θα πάρετε δώρο μία μοτοσυκλέτα... μπλα, μπλα». Δωρεάν μοτοσυκλέτα, huh? Το κλειδάκι αγοράζεις, η μοτοσυκλέτα είναι δώρο...

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένημερωτικά στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης κι της Ευρωζώνης η χρέωση περιαγωγής για εξερχόμενη κλήση αντιστοιχεί στα 0, 354 €/60" με ελάχιστη χρέωση τα 30"...

 

Στην Ελλάδα η ελάχιστη χρέωση στα συμβόλαια είναι τα 60" με χρέωση (εφόσον έχεις εμπορικά διαθέσιμο οικονομικό πρόγραμμα κι έχεις καταναλώσει το παρεχόμενο χρόνο σου) τα 0, 33€/60".

 

Ένα ποσοστό 60% των κλήσεων που γίνεται είναι κάτω των 60"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πληρώνεις . πληρώνεις ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ που ΜΕΝΕΙ. για τα 300 δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ. που σημαίνει δωρεάν προσφορά αφού δεν κολλάει το σκέτο δωρεάν.

 

έχουμε 2 ξεχωριστά πράγματα. την κάρτα και την προσφορά. η προσφορά ειναι ΔΩΡΕΑΝ. την τρίχα τριχιά κάναμε. να κάνουμε πατέντα και την λέξη δωρεάν

 

Όταν έχεις συμβόλαιο, συνήθως έχεις και κάποια λεπτά χρόνου ομιλίας.  Αυτά δεν είναι δωρεάν.  Τα πληρώνεις με το πάγιό σου.  Είναι το πακέτο του συμβολαίου σου.  Αν τα χρησιμοποιήσεις, αρχίζεις και χρεώνεσαι.

 

Η μοναδική διαφορά με την κάρτα είναι ότι μετά τη χρήση των λεπτών αυτών, και τη χρήση των 10 Ευρώ πρέπει να ξαναβάλεις κάρτα, δεν έχει χρέωση μέχρι να σου έρθει ο λογαριασμός.

 

Φυσικά και όταν ξαναβάλεις κάρτα παίρνεις άλλα τόσα λεπτά ομιλίας, τα οποία όμως πληρώνεις.  Δεν είναι ούτε χαζοί, ούτε φιλάνθρωποι στις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας να προσφέρουν τις υπηρεσίες τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνουμε πανάκριβα συμβόλαια και οι εταιρίες σε εποχές κρίσης δεν βάζουν μυαλό..

αμα το διαπραγματευτεις με καταλληλο τροπο ριχνουν τις τιμες 

 

εγω πληρωνω κατω απο τα μισα που κοστιζει κανονικα το συμβολαιο μου , οταν μη μπορωντας να συνεννοηθω με τους υπαλληλους που ηθελαν να μου δωσουν "επιδοτησεις" της πλακας εκανα μια αιτηση να το γυρισω σε καρτα

 

σε 2 μερες τηλεφωνακι και απο 45 χωρις πολλα πολλα το πηγαν στα 22 

 

το ιδιο θα γινει και του χρονου, ή θα μεινουμε στα 22 ή το παω σε καρτα 

 

αλλωστε πλεον με αυτα που δινουν οι καρτες δε θα ειχα και σοβαρο προβλημα να μην εχω συμβολαιο 

 

το καταλαβαινουν αλλωστε κι αυτοι οτι δε τους παιρνει και θελουν απεγνωσμενα να εχουν συνδρομητες , το θεμα ειναι να μη καθεσαι αμετοχος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό και αυτό. Εδώ και πολύ, πολύ καιρό η αγορά έχει πιάσει "ταβάνι" και πλέον η μια εταιρεία κοιτάει πως θα πάρει τους πελάτες της άλλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν πηγα καν σε αλλη εταιρεια, στην ιδια πηγα και ζητησα να μου το κανουν καρτα (ο υπαλληλος στο μαγαζι μου το προτεινε κιολας :P , γιατι αυτος δεν ηταν σε θεση να μου κανει προσφορα , απλα μου ειπε οτι πιανει )

 

αλλο να πεφτει καθε μηνα το μηνιατικο , αλλο να εχεις καρτα και να βαζεις οποτε σου ερθει.. 

το σταθερο χρημα που ρεει ειναι παντα προτιμοτερο

 

οποιος δεν εχει αγχος για να μη μεινει χωρις συνδεση πιστευω οτι πρεπει να δοκιμασει κατι αναλογο ακομα και στην εταιρεια του , οχι να μπλεξει απαραιτητα με συμβολαια αλλης (εκτος αν περιμενει καποια τηλεφωνικη προσφορα , οπου η συμφωνια γινεται αρχικα στον "αερα" και αν θες την ακυρωνεις αν η δικη σου εταιρεια σου δωσει καλυτερη αντιπροσφορα, γιατι αν υπογραψεις αλλου δεν ειναι ετσι απλο να το ακυρωσεις. ισως δε γινεται καν ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αντί να φωνάζουμε για το τι πρέπει να κάνουν οι άλλοι θα έπρεπε να μειώσουμε λίγο τη χρήση του κινητού και να αρχίσουμε να μιλάμε μεταξύ μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες φίλε μου αλλά δεν είναι αυτό που θέλει η πλειοψηφία. Η πλειοψηφία θέλει να μιλάει "απεριόριστα" και αδιαφορεί για το τι ακριβώς τους σερβίρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deceit

 

όταν μέσα σε 3 μήνες έχω δώσει 30 ευρώ κι έχω 21 ευρώ ακόμα στην κάρτα, με χρήση Internet κι εννοείτε με κλήσεις (καθημερινές) μπορεί να μην είναι εντελώς τσάμπα (που δεν είπα ότι όλα είναι τσάμπα) αλλά είναι εξαιρετικό, χάρις τα ΔΩΡΕΑΝ 300'. μπορώ δηλαδή μέσα στους επόμενους μήνες να μην δώσω τίποτα και να "φάω" από την κάρτα το υπόλοιπο. αν δεν ήταν τα 300' δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. και δεν μιλάμε για 1 εκατ. που είπε ένας φίλος πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...