Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά υπολογιστή!


lizardtaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

 

Μου προτίνανε να αγοράσω μεταχειρισμένο υπολογιστή, (για video-editting, 3d animation, γραφιστικά προγράμματα και προγράμματα για post-production), για 550 ευρώ.

 

Ο υπολογιστής έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Θήκη Midi Tower, Τροφοδοτικό 700W και ψύκτρες, Μητρική Gigabyte H67MA-USB3-B3, Επεξεργαστής Intel-Core i5 @2.90 GHz, Μνήμες DDR3 – 8GB, Σκληροί Δίσκοι: Western Digital 250GB, Seagate  2 x 500GB, Οπτικά μέσα: Optiarc DVD – RW AD-5260S, Λειτουργικό Windows 7 Ultimate, και είναι 4 χρόνων.

 

Έχω όμως, υπολογίσει ότι σε 8-9 μήνες περίπου, θα μπορούσα να διαθέσω 1500 ευρώ για αγορά ενός καινούριου (συν τα περιφερειακά του: οθόνη, πληκτρολόγιο, σκληροί δίσκοι κτλ).

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

 

Συμφέρει να αγοράσω αυτόν που μου πουλάνε? ή....

 

Να αγοράσω καινούριο (με όλα τα έξτρα)?

(Παρακαλώ να μου προτίνετε και χαρακτηριστικά, αν είναι εύκολο)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μ.Εγω στην θεση σ δν θα το επερνα.Δν αξιζει να δωσεις ευρο για αυτο το μηχανημα τετραετιας.Με 1500 που εισαι διατεθιμενος να δωσεις κυριολεκτικα φτιαχνεις "οπλο".Εγω στην θεση σ ουτε που θα το σκεφτομουν.Θα περιμενα να φτιαξω το δικο μ.

 Και τι χαρακτηριστικα θες?καινουργιου μηχανηματος? B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Ηλία. Πρώτον δεν αξίζει για κανένα λόγο να δώσεις 550 ευρό για τέτοιο υπολογιστή του 2009, και με τα 1500 θα φτιάξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ανώτερο δικό σου σύστημα σε λίγους μήνες που θα έχεις τη δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξιζει το pc που σου πουλανε,εφοσον μπορεις μελλοντικα να διαθεσεις 1500 ευρω για να φτιαξεις ενα θηριο pc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω και για τα 200 θα το σκεφτομουν σηγουρα θα πιασουν τοπο στο καινουργιο ''κτηνος''

που σηγουρα θα ειναι με τα 1500

για τα 550 ας μην το σχολιασω καλυτερα ξεχασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!...

Και εμένα η λογική μου, μου έλεγε ότι τα 550 είναι πολλά για ένα τέτοιο μηχάνημα....

 

Δεν γνωρίζω πολλά δυστυχώς για τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει ο υπολογιστής των 1500 ευρώ, ώστε να λειτουργεί χωρίς προβλήματα με τα προγράμματα γραφιστικής, βιντεο και animation που θέλω να βάλω, αλλά θα το ψάξω λίγο παραπάνω και σε λίγες μέρες ίσως χρειαστώ πάλι την συμβουλή σας... :-)

 

Θα επανέλθω σύντομα....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...