Προς το περιεχόμενο

Φυλάκιση δύο ετών στον 29χρονο που συνελήφθη ως ιδιοκτήτης του gamato.info


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι πάντως πως, το "ποιος" πληρώνει, "πότε", "πόσα", "ποιον", "γιατί", "τι" και άλλα πολλά τέτοια "καυτά" ερωτήματα, καλά θα είναι, αν τα θέτουμε ή, αν μας ενδιαφέρουν οι απαντήσεις τους κατά περίπτωση, να προσέχουμε ώστε και να μην τις προκαταβάλουμε (τις απαντήσεις τους) κατά τα όποια πιστεύω μας.

Ειδικά δε, αν τείνουμε και να κοινοποιούμε αυτές τις προκαταβαλλόμενες απαντήσεις ως γενικότερα ουσιαστικές ή και ως τελικές.

Αλλιώς, αυθαιρετούμε "επικίνδυνα" και ρισκάρουμε να χαρακτηριστούμε (δημόσια ή μη) ως προπέτες ενώ μπορεί και να μην ισχύει επί της ουσίας ένα τέτοιο συμπέρασμα.

 

Είναι πάρα πολύς ο κόσμος πια που, παρά τις οικονομικές του δυσκολίες, εκτιμά τις "τίμιες" τιμές και τείνει να ανταποκριθεί σε αυτές αρκεί να είναι πραγματικά σωστές και τίμιες και όχι ληστρικές.

Και ναι, υπάρχουν και μάλλον πάντα θα υπάρχουν και οι "τσίπιδες", τι να κάνουμε;! Ωστόσο δεν είναι πια της... "μοδός".

Αν είσαι ενήλικας (εγκεφαλικά) και αν έχεις βέβαια κι ένα χαρτζιλίκι στην τσέπη, θα πληρώσεις εκεί που πραγματικά αξίζει. Ακόμα και χωρίς πολλές φορές να περιμένεις υλικό αντάλλαγμα προσωπικής εκμετάλλευσης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχουμε εξοικειωθεί με την πειρατεία και να μας φαίνεται  κάτι δεδομένο άλλα πως να το κάνουμε είναι παράνομη

 

Μπορεί να έχουμε εξοικειωθεί με τη νομοθεσία και να μας φαίνεται κάτι δεδομένο αλλά πως να το κάνουμε είναι ανθρώπινο δημιούργημα, δεν είναι κάτι προαιώνιο, αλάθητο και αμετάβλητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους "προδοτες" που λες τους ψηφισαμε δεν θελω να μπερδευεσαι, τον κυριο που λες δεν τον ψηφισε κανεις ,αντιλαμβανεσαι την διαφορα η' πρεπει να πας παλι σχολειο να μαθεις τα βασικα?

Η πειρατεια ειναι παρανομη οτι και να λεμε ,οι περισσοτεροι ΚΑΝΟΥΜΕ χρηση  αλλα να εχουμε και συναισθηση τι κανουμε και οχι παραισθησεις πως κανουμε κατι "επαναστατικο" γιατι ΔΕΝ.

Επισης οσοι λετε αν ειχαν πιο φθηνα  θα αγοραζαμε καλο ειναι να το λεμε ως ανεκδοτο ,αλλα να κοροιδευομαστε και μεταξυ μας παει πολυ.Θελει η π@υτανα να κρυφει και η χαρα δεν την αφηνει .Τσαμπατζηδες εκ πεποιθησεως ειστε και αυτο εισασταν παντα και 1 λεπτο να εκανε παλι το δωρεαν θα προτιμουσατε.

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι αυτοί που κατεβάζουν δεν δίνουν λεφτά για κάτι που πιστεύουν ότι αξίζει να τα δώσουν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τι ακριβως ειπα  και μετα διαφωνησε,δεν αναφερθηκα σε ΟΛΟΥΣ οσους κατεβαζουν(αλλωστε και εγω "κατεβαζω").Τωρα το αλλο που ειπες σχετικα με την νομοθεσια απλα ειναι κωμωδια ,αν δεν θες να την εφαρμοσεις υπαρχουν και οι σπηλιες και ο νομος της ζουγκλας,εαν θες να την αλλαξεις υπαρχουν διαδικασιες ,παντως να μην την εφαρμοζεις σε καθε περιπτωση δεν εχεις το δικαιωμα.

Απο "επαναστατες" της τσεπης ειμαστε φουλ αλλος κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι αν οι τιμές δεν ήταν (είναι και πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσουν να είναι) στον Θεό, η πειρατεία δεν θα ήταν τόσο διαδεδομένη. Αλλά όταν ακούς τιμές για μια απλή ταινία Bluray 30+ ευρώ (σε μαγαζιά στην Αθήνα), για να μην μιλήσω για τηλεοπτικές σειρές όπου το κατοστάρικο είναι δεδομένο, ε τότε...Και αυτές οι τιμές υπάρχουν ακόμα και τώρα σε περίοδο κρίσης.

Υπάρχει βέβαια σαν ύστατη λύση, η αγορά απ΄ το εξωτερικό (και το έχει κάνει αρκετές φορές).

Φυσικά ελληνικοί υπότιτλοι δεν υπάρχουν πουθενά, ούτε καταραμένοι να' ταν. :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τι ακριβως ειπα  και μετα διαφωνησε,δεν αναφερθηκα σε ΟΛΟΥΣ οσους κατεβαζουν(αλλωστε και εγω "κατεβαζω").Τωρα το αλλο που ειπες σχετικα με την νομοθεσια απλα ειναι κωμωδια ,αν δεν θες να την εφαρμοσεις υπαρχουν και οι σπηλιες και ο νομος της ζουγκλας,εαν θες να την αλλαξεις υπαρχουν διαδικασιες ,παντως να μην την εφαρμοζεις σε καθε περιπτωση δεν εχεις το δικαιωμα.

Απο "επαναστατες" της τσεπης ειμαστε φουλ αλλος κανεις?

 

Οκ για το "ΟΛΟΥΣ", αν και εσύ έγραψες ότι είναι τζαμπατζήδες όλοι κτλ. Δηλαδή έχεις φτάσει να νομίζεις ότι το να αλλάζει μια λάθος νομοθεσία είναι "επανάσταση"; Πίστεψε με, δεν έχω καμία τέτοια διάθεση ούτε νιώθω επαναστάτης. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι τείνουμε να θεωρούμε τους νόμους δεδομένους, λες και κάποια ανώτερη δύναμη μας τους υπαγόρευσε. Προφανώς αφού αυτοί είναι, προβλέπονται και οι κυρώσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν διαφωνούμε με έναν νόμο απλά επειδή ισχύει. Και τη δεκαετία του '60 υπήρχε ο νόμος περί τεντιμποισμού, αλλά ήταν παράλογος, εξευτελιστικός και εν γένει αντιδημοκρατικός. ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕ. Η όλη υπόθεση με τα πνευματικά δικαιώματα είναι ένα σχετικά καινούριο μόρφωμα και έχει ευδοκιμήσει λόγω του οικονομικού συστήματος. Ο λόγος όμως που νομίζω που δημιουργήθηκε δεν ήταν για να μην κατεβάζουμε εγώ και εσύ, αλλά για να μην μπορώ εγώ να πάρω μια ταινία ή ένα τραγούδι και να πω ότι τα έκανα εγώ, αντί του πραγματικού δημιουργού. Όπως συμβαίνει με τις επιστημονικές δημοσιεύσεις. Παρ'όλα αυτά είναι κάτι το συλλογικό. Η τέχνη δεν είναι γ'αυτούς που την αντέχει η τσέπη τους ΚΑΙ μόνο. Και αυτοί οι τύποι στην ΑΕΠΙ καπηλεύονται τα "πνευματικά δικαιώματα" για να βγάζουν λεφτά στην πλάτη του καθενός που θέλει να τυπώσει ένα CD. Χώρια τα Metropolis etc. που βάζουν 2 ευρώ καπέλο στα CD, μόνο και μόνο για να τα έχουν στο ράφι.

 

Για την ιστορία, όταν οι Radiohead έβγαλαν τον δίσκο "In Rainbows" αποφάσισαν να τον διανείμουν μέσω ίντερνετ έναντι οποιουδήποτε αντιτίμου. Ακόμα και 0 Ευρώ. Εγώ τον δίσκο τον αγόρασα σε hard copy όπως και να'χει, ενώ είχα τη συναίνεση των δημιουργών αν ήθελα να μην πληρώσω. Όμως πάρα πολλοί τον κατέβασαν και ξέρεις τι κατάφεραν οι άνθρωποι; Να τους ακούσουν (αν είναι δυνατόν) ακόμα περισσότερα αυτιά και να θέλουν να πάνε σε μία συναυλία τους, να πληρώσουν το εισητήριο και να τους δουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι αν οι τιμές δεν ήταν (είναι και πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσουν να είναι) στον Θεό, η πειρατεία δεν θα ήταν τόσο διαδεδομένη. Αλλά όταν ακούς τιμές για μια απλή ταινία Bluray 30+ ευρώ (σε μαγαζιά στην Αθήνα), για να μην μιλήσω για τηλεοπτικές σειρές όπου το κατοστάρικο είναι δεδομένο, ε τότε...Και αυτές οι τιμές υπάρχουν ακόμα και τώρα σε περίοδο κρίσης.

Υπάρχει βέβαια σαν ύστατη λύση, η αγορά απ΄ το εξωτερικό (και το έχει κάνει αρκετές φορές).

Φυσικά ελληνικοί υπότιτλοι δεν υπάρχουν πουθενά, ούτε καταραμένοι να' ταν. :mad:

Συμφωνω απολυτα. Προσφατο παραδειγμα η "προσφορα" των WIndows 8 στα 15 ή 30€. Μπορει να μιλαμε για software βεβαια, αλλα ο κανονας εφαρμοζεται ομοιως. "Και ο πειρατης θελει την προσφορα του!"

 

Ενα Steam για ταινιες (με ελληνικους υποτιτλους) περιμενουμε τωρα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι νόμοι δεν είναι θέσφατοι και, κανονικά, οφείλουμε να μην τους ακολουθούμε όταν κρίνονται αντικειμενικά ως λάθος. Αυτό άλλωστε γίνεται ήδη σε ένα σωρό περιπτώσεις ακόμα και τώρα που μιλάμε και στον τόπο μας και σε όλους τους τόπους.

 

Να θυμίσω πως, σε νόμους στηρίζονται και οι δικτατορίες και τα ολοκληρωτικά καθεστώτα γενικότερα ανά τον κόσμο και ανά τις εποχές. Αλίμονο αν, όλοι όσους αφορούσαν να τους υπακούν, το έκαναν με τόσο υποταγμένο τρόπο! Ακόμα αυτά τα καθεστώτα θα υπήρχαν.

 

Έχω διαχωρίσει τη θέση μου απέναντι στην ανάγκη ύπαρξης νόμων κλπ και, θυμίζω πως, είμαι υπέρ τους αλλά όχι και με κλειστά μάτια.

Πρέπει να μην ξεχνάμε πως, πάνω απ' όλα, παραμένει να λογιζόμαστε ως άνθρωποι με ελεύθερο πνεύμα, ικανότητα αντίληψης και κριτικής σκέψης. Τους νόμους, άνθρωποι τους φτιάχνουν για ανθρώπους. Ωστόσο, ακριβώς για αυτόν τον λόγο, θα πρέπει να κρίνονται, και, αν χρειάζεται, να καταργούνται, να αλλάζουν η, στην χειρότερη, απλώς να μην τηρούνται (μέχρι να αλλάξουν).

 

Τώρα το αν, για να αλλάξουν κάποιοι νόμοι, χρειάζεται να χυθεί αίμα η απλώς μελάνι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Δεν είναι πανάκεια για κάθε περίπτωση. Ανάλογα και το αντικείμενο και την εποχή και το ποιους αφορά και το γιατί τους αφορά κι ένα σωρό άλλους, λιγότερο ή περισσότερο, σημαντικούς παράγοντες.

Μέχρι πάντως να αλλάξουν δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος ή έστω και η συντριπτική πλειοψηφία θα πρέπει απλά να σκύβει το κεφάλι σα καλός και υποτακτικός δούλος και να ακολουθεί τον παραλογισμό του οποιουδήποτε που επιχειρεί να τον εκμεταλλευθεί με το πρόσχημα του Χ ή του Υ νόμου του...

Επεξ/σία από CosmosKGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παει φυλακη ρε παιδια, μαθετε επιτελους τι ειναι η ποινη με αναστολη!

Υπαρχει διαφορα μεταξυ του οτι η εφεση εχει ανασταλτικο αποτελεσμα κ του οτι η ποινη εχει ανασταλτικο αποτελσμα.Οσον αφορά την εφεση,αυτο σημαίνει οτι η ποινή δεν εκτελείται μέχρι ότου η απόφαση γίνει αμετάκλητη.δηλαδη μέχρι να περάσει η προθεσμια άσκησης του ενδικου μέσου της αναιρεσεως.Οσον αφορα την ποινη αυτη εχει ανασταλτικη δύναμη αφου χορηγείται σχεδόν πάντα αυτη σε τέτοιες ποινές.παλιοτερα ο δικαστής μπορούσε να χορηγήσει ανασταλτικό αποτέλεσμα στην ποινή σε ποινές εώς 3ετη.αν δεν κάνω λάθος ψηφίστηκε νέος νόμος όπου τα 3ετη έγιναν 5.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανάκια = πανάκεια; :huh:

 

sorry, για την πλακίτσα

 

 

Αυτό μόνο το ορθογραφικό μου είδες εσύ ή απλά μόνο αυτό είχε... "πλακίτσα";;;!!!

Είχα άλλα τέσσερα δηλαδή, γι αυτό το λέω!

 

Το κακό είναι ότι είμαι αρκετά ανορθόγραφος και, ακόμα περισσότερο, όταν βιάζομαι (και βιαζόμουν πολύ)!

 

Εύχομαι τουλάχιστον, αυτά να είναι τα "σημαντικότερα λάθη" μου, τα ορθογραφικά μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 χρονων παιδι raging.Καλα στο θεμα μας παιδια οπως και να το κανουμε ειναι παρανομο...Ειναι μια αρχη εστω και αδικη , αν και πιστευω οτι μονο ενα χρηματικο ποσο θα πληρωσει

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος θα μας βάλουν σε όλες της συνδέσεις Internet επιπλέον 5 Ευρό φόρο, για απεριόριστο download ταινιών & μουσικής. Και θα ήμαστε όλοι χαρούμενοι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...