Προς το περιεχόμενο

Gaming PC


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω κουτί. To pc θα στηθεί σε πάγκο, οπότε το airflow θα είναι δεδομένο  B)

 

Αυτο βασικα σημαινει μηδαμινό airflow, μην νομιζεις οτι ειναι προτιμοτερη επιλογη απο ενα καλο κουτι. Παντως δεν θα εχεις προβλημα με την Sapphire οποτε αν θες προτιμησε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χαριτολογώντας το είπα, τι ροή να υπάρχει σε πάγκο χαχαχα.

Κατασκευή δεν έχω ακριβώς, αλλά θα φτιάξω μια βάση απο παλιές μητρικές με διάφανο πολυεστέρα και mdf και θα το στήσω πάνω. 

 

Οπότε εξ' όσων καταλαβαίνω η VTX3D δεν έχει ''δοκιμαστεί'' ακόμα σαν υλοποίηση. 

Ο δίαυλος μνήμης των FX στα 1866 τρέχει native; Σωστά;

Το Hamburg είναι επαρκές για το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χαριτολογώντας το είπα, τι ροή να υπάρχει σε πάγκο χαχαχα.

Κατασκευή δεν έχω ακριβώς, αλλά θα φτιάξω μια βάση απο παλιές μητρικές με διάφανο πολυεστέρα και mdf και θα το στήσω πάνω. 

 

Οπότε εξ' όσων καταλαβαίνω η VTX3D δεν έχει ''δοκιμαστεί'' ακόμα σαν υλοποίηση. 

Ο δίαυλος μνήμης των FX στα 1866 τρέχει native; Σωστά;

Το Hamburg είναι επαρκές για το σύστημα;

 

Εγώ θα πήγαινα στην sapphire και στο xfx αν και το hamburg είναι επαρκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Επανέρχομαι μετά απο σχεδόν μήνα, όντας έτοιμος να προβώ στην παραγγελία για τα κομμάτια που συζητήσαμε, παρατηρώ μια άνοδο στις τιμές, αρκετή ώστε να με προβληματίσει και να με κάνει να ξανασκεφτώ την επιλογή κάρτας γραφικών.

 

Ο FX6300 και η 970A-UD3 οκ, μιας και τα δυο αποτελούν πολύ καλό VfM και δεν αξίζει να πέσω παρακάτω. Περίπου 220Ε κομπλέ (με μεταφορικά κλπ έξοδα)

 

Για μνήμες κοιτάω σε κιτ των 1866, μιας και διάβασα ότι ο δίαυλος μνήμης των FX τρέχει στα 1866, οπότε θα τρέχει CPU:Ram -> 1:1 και έτσι θα γλυτώσω πιθανά προβλήματα σε O/C

Με ένα κιτ στα 1600 που έχουν και καλύτερες τιμές, θα μπορώ να τις χρονίσω στα επίπεδα του επεξεργαστή χωρίς O/C, αλλά και να τις ανεβάσω σε ανεκτά επίπεδα για ένα stable O/C όταν θελήσω? 

 

Στον βραχνά τώρα. Η πιο φτηνή 7870 Tahiti LE αυτή την στιγμή είναι η Myst Edition με τιμή 231Ε κομπλέ (με μεταφορικά κλπ έξοδα)

Για την Sapphire XT ξεφεύγει αρκετά.... 

 

Αν προχωρήσω με μια 7850 1GB http://www.skroutz.gr/s/2253875/XFX-Radeon-HD7850-1GB-Core-Edition.html που βγαίνει στα 171Ε κομπλέ (με μεταφορικά κλπ έξοδα) θα ανταποκρίνεται αξιοπρεπώς για gaming στην ανάλυση 1920χ1200 (χωρίς ΑΑ, μόνο AF με ενδιαφέρει) η δεν αξίζει και θα με κρεμάσει σύντομα; 

Επίσης, αν τελικά βάλω στο παιχνίδι την συγκεκριμένη 7850, μπορώ να κρατήσω το τροφοδοτικό το οπόιο έχω, θα την σηκώνει? (28Α στα +12V) Ρωτάω μήπως καταφέρω να γλιτώσω το 70άρι (με μεταφορικά κλπ έξοδα) απο την αγορά του XFX 550.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον γιώργο.

 

Γιατί ψάχνεσαι τόσο με τις μνήμες? Ποιές μνήμες σκέφτεσαι με πόσα χρήματα?

 

Η 7850 αξιοπρεπής είναι για 1200p απλά έχει αρκετή διαφορά με Tahiti LE.

 

Το τροφοδοτικό σου δεν θα είναι πεσμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο δεν το γλιτωνεις. Η Tahiti Le αποτελει ακομη την καλυτερη επιλογη, αν όμως δεν βγαινεις θα σε καλυψει και η 7850. ΑΝ το πρωτο σου μελημα ειναι τα παιχνιδια μπορεις να κοψεις και απο τον επεξεργαστη λιγο (να πας στον 4300) και να βαλεις 7870 ή 7870 Tahiti LE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σας ευχαριστώ κσι τους δυο για την ανταπόκρισή σας. 

 

Για τις μνήμες το ψάχνω για 1866 μόνο και μόνο για τον λόγο που είπα, επειδή θα υπάρξουν φάσεις που το σύστημα δεν θα είναι σε O/C κατάσταση, δεν θέλω στα default τους οι μνήμες να τρέχουν στα 1066 ή στα 1333, που συνήθως τόσο τις αναγνωρίζουν οι μητρικές όσες δεν πάνε απο ''μαμά'' 1:1 με τον επεξεργαστή. Σε σχέση με τις 1600 θα υπάρξουν προβλήματα τόσο στο O/C όσο και σε όλα stock?

Μπορεί να μην ευσταθεί πλέον αυτό που λέω και να έχει αλλάξει, έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με O/C, και ενδεχομένως να μην υπάρχει πρόβλημα. 

 

Για να πέσω σε επεξεργαστή δεν το βλέπω, μιας και η διαφορά των 15Ε απο τον 4300 στον 6300 είναι πολύ μικρή στο σύνολο της αξίας της CPU. 

 

Τα 60Ε διαφορά όμως σε συνάρτηση και με τα 70 του τροφοδοτικού, στην περίπτωση που θα με κάλυπτε το υπάρχον, είναι μια καλή και καθόλου αμελητέα ποσότητα, ειδικά δε, την στιγμή που μου πήρε σχεδόν μήνα να μαζέψω τα χρήματα για την αγορά του συστήματος. 

 

Δηλ σε κάθε περίπτωση την αγορά για τροφοδοτικό δεν την γλιτώνω, είτε με την 7850 είτε με την 7870. 

 

Υπάρχει κάποια ένδειξη για μείωση των τιμών μέχρι τέλος του μήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια ένδειξη για μείωση των τιμών μέχρι τέλος του μήνα;

 

Ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα τέτοια μεγαλεία στο Ελλαδιστάν...

 

Η ελπίς πεθαίνει τελευταία, αλλά δεν το βλέπω για σημαντικές μειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πέσεις κάτω από τον 6300.Οι τιμές δεν νομίζω να αλλάξουν μέχρι να βγει ο 6350 που και πάλι μπορεί να "χωρέσει" και να κάτσει σε υψηλότερη τιμή.Για το oc μη σε απασχολεί τόσο αφού έχεις ανοιχτό multi.Βάλε φτηνές 1600.

 

Εγώ θα άλλαζα τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...