Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια Και επεκταση Ιντερνετ


mikeharitakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον εχω το ΖΤΕ ρουτερ τις Wind στον 1ο οροφο και θελω με FTP καλωδιο να μεταφερω το Internet στο ισογειο..εχω το παλιο μαυρο Oxygen royter τις tellas με αυτο θα κανω δουλεια?

 

α)αν ναι μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμησεις πρεπει να κανω?

 

β) αν τελικα δεν κανω δουλεια με αυτο μπορει να μου προτεινετε καποιο access point σχετικα φτηνο για να κανω την δουλεια μου?δεν θελω τρελα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an to πρωτο ρουτερ το adsl ειναι 192.168.1.254 το δευτερο θα το βαλεις 192.168.1.253

αν ειναι πχ 192.168.0.1 τοτε το δευτερο θα παει 192.168.0.254 κτλ.

στο δευτερο adsl router θα κλεισεις τον dhcp>τα ενωνεις φτιαχνεις το wireless στο δευτερο ρουτερ και εισαι οκ.βαλε το ιδιο ssid αλλα 5 καναλια διαφορα.πχ 1 καναλι στο πρωτο και 6 η 11 στο δευτερο.ιδιο κωδικο ιδιο κλειδωμα αμα θες για μεγαλυτερη ευκολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πειραζεις τιποτα απο αυτα.δεν βαζεις Username τιποτα.οτι και να βαλεις σε αυτα δεν αλλαζει κατι εφοσον ολα αυτα αλλαζουν πραγματα στο κομματι του modem και οχι στο κομματι του ρουτερ.εφοσον δηλαδη δεν εχεις γραμμη πανω στο dsl οτι και να βαλεις εκει ενα και το ιδιο.εσυ απλα φαντασου οτι κανεις το adsl router να παιξει σαν ενα transparent wireless switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γινει ομως δουλεια με αυτο το μαυρο μαραφετι το oxygen?η θα πρεπει να παω σε τπτ αλλο access point της προκοπης?

αν σαν wireless επαιζε καλα και δεν ειχες θεματα θαπαιξει και τωρα.ισα που τωρα θα παιξει απλα σαν ασυρματο.ουτε κληση θα κανει ουτε τιποτα.πιο ευκολα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλινος θελω τη βοηθεια σου...

 

Μπαινουμε εδω πρωτα ετσι?

 

 

56021416.jpg
 

Απο εδω απενεργοποιω το DHCP με το να το ξετικαρω σωστα?

 

 

91252644.jpg
 
Εδω αλλαζω το IP απο 254 σε 253? τικαρω στο κουτακι?
 
17558024.jpg
 
Απο εδω αλλαζω τπτ? 
 
78571648.jpg
 
και εδω ειναι τα στοιχεια που παιρνω αμα εχω συνδεμενο το κυριο μοντεμ/ρουτερ για τυχον διευκολυνση
 
57373088.jpg
 
Τις δρομολογησεις στο 1ο μενου πειραζω τπτ απο εκει η γενικα τπτ αλλο απο το 1ο ρουτερ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρωτο ρουτερ δεν πειραζεις τιποτα.στο δευτερο ρουτερ απο την εικονα που μου δειξες ξετσεκαρεις τον dhcp οπως σωστα το ειπες αλλα μετα θα φυγεις απο την καρτελλα dhcp και θα πας στην καρτελλα διευθυνσεις και εκει θα σου λεει 192.168.1.254 255.255.255.0

εκει θα το κανεις 192.168.1.253 και οχι στην καρτελλα του dhcp.απο την καρτελλα του dhcp απλα κλεινεις τον dhcp.Uncheck το κουτακι τιποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγενω λιγο off topic αλλα ειναι αναγκη.παιδια ψαχνω ip access το username και το password απο το oxygen rfa 1400w που το εδεινε η wind.τα ξερει κανεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.θα πρεπει να γραφε στο manual η θα πρεπει να γραφει απο κατω.εκτος αν το εχει αλλαξει καποιος οποτε καντο hard reset για να γυρισει στα εργοστασιακα.επισης ισως να το γραφει και στο manual στο internet.εκτος αν εχει αλλαξει η wind το password και εσυ απλα μπαινεις σαν user me password user.

αλλιως θα ειναι η admin kai password admin η admin και password κενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πουλινος σκουρα τα πραγματα...εκανα οτι μου ειπες...συνδεω στο πισι μονο του το 2ο ρουτερ(του ισογειου δλδ) για να του αλλαξω τις ρυθμησεις και την ip μεσω στου chrome πατωντας 192,168,1,254 και μπαινει κανονικα (το 1ο ρουτερ το εχω εκτος κατα την διαρκεια αυτη)

 

1) αφου του αλλαζω απο .254 σε .253 δεν θα επρεπε να με βαζει στο interface του ρουτερ οταν το παταω στο chrome? ουτε στο .254 αλλα ουτε στο .253 μπαινει μετα την αλλαγη ip γιατι ετσι?

 

2) οταν ειναι με .254 το 2ο ρουτερ στο πισι κατω δεξια το αναγνωριζει το ιντερνετ, γυρισμενο σε .253 μου το πεταει με θαυμαστικο...θελει καποια ρυθμιση και απο εκει για να δουλεψει?

 

3) το DHCP στο 1ο ρουτερ παιρνει τιμες απο .1 εως .253 παιζει να φταιει αυτο?να το γυρησω σε .252?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε επηρεαζει ο dhcp στο πρωτο αλλα αμα θες βαλε τον dhcp απο 1 εως 100.δενεχει νοημα μεχρι τερμα που το εχουν βαλει.

β.οταν αλλαξεις την Ip μην κλεισεις τον dhcp στο δευτερο ρουτερ.αλλαξε την Ip περιμενε λιγο και μετα κανε ενα reboot το pc σου και μπες στο ρουτερ με την νεα ip.φτιαξε και το wireless να ειναι ετοιμο και οταν τελειωσεις τοτε θα κλεισεις τον dhcp.Μολις τον κλεισεις τοτε θα συνδεσεις το πρωτο ρουτερ με το δευτερο και θα εισαι οκ.υπαρχει και τροπος νατα κανεις ολα μαζι αλλα μην σε μπερδεψω να δινεις καρφωτα Ip κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το εκανα ετσι και δουλεψε!!τωρα μενει μονο να αγορασω το καλωδιο και να το περασω μεχρι κατω!!περιπου τα 25-30 μετρα καλωδια ποσο πανε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το εκανα ετσι και δουλεψε!!τωρα μενει μονο να αγορασω το καλωδιο και να το περασω μεχρι κατω!!περιπου τα 25-30 μετρα καλωδια ποσο πανε??

αναλογως την ποιοτητα.αν παρεις ενα απλο cat5e που καλο θα ειναι να ειναι μονοκλωνο(solid) και οχι πολυκλωνο ωστε να μην φας 100 ωρες να το φτιαξεις δεν νομιζω να το πληρωσεις πανω απο 10 ευρω.πηγαινε σε καποιο μεγλαο καταστημα οχι σεκαποιο της γειτονιας και σου πιασουν τον .....

πχ καυκας και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...