Προς το περιεχόμενο

Apple: Κατοχυρώνει ως πατέντα την εσωτερική διαρρύθμιση των χώρων των καταστημάτων λιανικής


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω δεν εχω αγαπημενη εταρια!

Δεν εχει νοημα να επαναλαβω οσα ειπα. αν θες διαβασε τι ειπα και το Link

https://www.eff.org/deeplinks/2012/12/2012-review-patents-hinder-innovation-hope-reform-exists

 

Δεν μπορω να καθομαι συνεχεια να τσακωνομαι. Κατσε και διαβασε την αλλη αποψη μια φορα και παψε να λειτουγεις σαν μετοχος της Apple.

 

Αντιθετα με εσενα σε διαβασα. Απλα τι θες να ξαναλεω τα ιδια με αλλα λογια; οριστε λοιπον:

 

 

Οταν καταλαβεις οτι και η Apple αντιστοιχα εχει αντιγραψει πραγματα απο το Android και αλλου. Οταν καταλαβεις οτι η Retina ηταν προϊον της Samsung για την Apple. Το ιδιο και ο επεξεργαστης. Μετα ισως καταλαβεις γιατι μοιαζουν τα προϊοντα. Επισης μερικα πραγματα δεν μπορεις να τα κανεις με 500 τροπους.

Τελος το Design της Samsung στα καταστηματα μοιαζει με Wind, με cosmote, με Multirama....

Ξερεις οταν πας να αγορασεις χονδρικη υπαρχουν συγκεκριμενα σταντ και παγκοι. Πιστευω οτι δεν εκανε η Samsung ειδικη παραγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αντιθετα με εσενα σε διαβασα. Απλα τι θες να ξαναλεω τα ιδια με αλλα λογια; οριστε λοιπον:

 

 

Οταν καταλαβεις οτι και η Apple αντιστοιχα εχει αντιγραψει πραγματα απο το Android και αλλου. Οταν καταλαβεις οτι η Retina ηταν προϊον της Samsung για την Apple. Το ιδιο και ο επεξεργαστης. Μετα ισως καταλαβεις γιατι μοιαζουν τα προϊοντα. Επισης μερικα πραγματα δεν μπορεις να τα κανεις με 500 τροπους.

Τελος το Design της Samsung στα καταστηματα μοιαζει με Wind, με cosmote, με Multirama....

Ξερεις οταν πας να αγορασεις χονδρικη υπαρχουν συγκεκριμενα σταντ και παγκοι. Πιστευω οτι δεν εκανε η Samsung ειδικη παραγγελια.

 

Η retina ήταν προϊόν της Samsung που παρήγγειλε η Apple. Δεν χρησιμοποιήθηκε σε συσκευές της samsung αλλά μπροστά στα κέρδη από αυτό, δεν νομίζω να στεναχωρέθηκε κιόλας! Ο επεξεργαστής πλεον έχει αλλάξει κατεύθυνση και βελτιώθηκε στα σημεία από την Apple. Αλλά και πάλι αυτά από μόνα τους σε καμία περίπτωση δεν καθορίζουν και κοινό design είτε εξωτερικά, είτε και στο software.

 

Δηλαδή τώρα εσύ πιστεύεις πως η samsung  έκανε το αυτονόητο στήσιμο στα μαγαζιά της το οποίο ειναι default χρόνια τώρα για όλα τα καταστήματα ε? Και μη μου πεις για απλά τραπέζια που έχουν πάνω προϊόντα, γιατί θα νιώσω πως κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας. Πως ήταν τα καταστήματα πριν εμφανιστούν τα apple stores? Τα κινητά πριν εμφανιστεί το iphone? Τα laptops πριν τα macbooks? Τα mini pc πριν το mac mini? Ελπίζω να μη μου απαντήσεις πως όλα αυτά ήταν η φυσική σχεδιαστική τους εξέλιξη που απλά έτυχε και το έκανε πρώτη η Apple! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η retina ήταν προϊόν της Samsung που παρήγγειλε η Apple. Δεν χρησιμοποιήθηκε σε συσκευές της samsung αλλά μπροστά στα κέρδη από αυτό, δεν νομίζω να στεναχωρέθηκε κιόλας! Ο επεξεργαστής πλεον έχει αλλάξει κατεύθυνση και βελτιώθηκε στα σημεία από την Apple. Αλλά και πάλι αυτά από μόνα τους σε καμία περίπτωση δεν καθορίζουν και κοινό design είτε εξωτερικά, είτε και στο software.

 

Δηλαδή τώρα εσύ πιστεύεις πως η samsung  έκανε το αυτονόητο στήσιμο στα μαγαζιά της το οποίο ειναι default χρόνια τώρα για όλα τα καταστήματα ε? Και μη μου πεις για απλά τραπέζια που έχουν πάνω προϊόντα, γιατί θα νιώσω πως κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας. Πως ήταν τα καταστήματα πριν εμφανιστούν τα apple stores? Τα κινητά πριν εμφανιστεί το iphone? Τα laptops πριν τα macbooks? Τα mini pc πριν το mac mini? Ελπίζω να μη μου απαντήσεις πως όλα αυτά ήταν η φυσική σχεδιαστική τους εξέλιξη που απλά έτυχε και το έκανε πρώτη η Apple! 

 

 

 

 

  Οταν καταλαβεις οτι η Retina ηταν προϊον της Samsung για την Apple. Το ιδιο και ο επεξεργαστης

no comment. H samsung ειχε την τεχνογνωσια να φτιαξει τις Retina.

 

Πως θα υπηρχε το iPhone χωρις

α)  τo Diamond RIO (Mp3 Player),

β) Tα HTC PDA (Οθονη Αφης σε Κινητη συσκευη),

γ) το Unix (Πυρινας για το iOS),

δ) Την Samsung (Retina & CPU/GPU)

ε) Mitsubishi DiamondTouch (Multitouch 2001)

στ)  Fraunhofer-Gesellshaft (MP3)

ζ)   Application Store (Η Ιδεα κλαπικε απο το Linux μονο που εκει ολα ηταν δωρεαν!!!)

 

Να συνεχισω με το τι αντεγραψε η Apple για να συνθεσει το iPhone;;;;;

Οπως ελεγε και ενα βιντεο που ποσταρε ενα παλικαρι. Ο Jobs ηταν ενας καλος μαγειρας αλλα δεν εφηυρε τπτ. Ο Βοζνιακ ναι....

 

και αλλα πολλα;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η διαρρύθμιση, διακόσμηση και εν γένει το στήσιμο/layout ενός μαγαζιού είναι προϊόν από συγκεκριμένες ειδικότητες στην αγορά, εφόσον αυτό το προϊόν θεωρήθηκε καινοτόμο και εφόσον μπόρεσε να το πατεντάρει τότε καλά έκανε. 

 

Εάν κάποιοι έχουν πρόβλημα με την επαναχρησιμοποίηση, τότε σχεδόν καμία πατέντα χημείας δεν θα έπρεπε να υπάρχει μιας και όλοι χρησιμοποιούν τα ίδια χημικά στοιχεία. Ή καμία πατέντα στους Η/Υ, μιας και όλοι Η/Υ χρησιμοποιούν και ρεύμα. 

 

Πολύ καλά έκανε και το έκανε πατέντα. Προφανέστατα για την πολιτική της εταιρίας, τα μαγαζιά της θεωρούνται εξίσου σημαντικά με το logo της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Mcdonalds αλήθεια πως τα καταλαβαίνεις χωρίς να δεις το σήμα στα μαγαζιά τους;

 

απο το design...αν υπήρχαν mac donalds σε καθε γωνία στην Ελλάδα όπως εδώ, θα καταλαβενες. μάτι βγάζουν πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ακουω για παντεντες και φαρμακα μου ανεβαινει η πιεση...

εμείς καθομαστε ωρες ολόκληρες στα εργαστήρια και τα clinical screenings τρώμε την ψυχή μας γιατι;

για να τα δώσουμε στον κόσμο δωρεάν επειδή δουλεύουμε για το καλό της ανθρωπότητας, και για να έχει ο ανταγωνισμός να παράγει....

 

πάρε κόσμε δραστικές ουσίες, πάρε κόσμε τεχνολογία!!!!! οι εταιρίες τσάμπα δίνουν εκατομμύρια για την έρευνα, για εσας μωρε όλα!

εγώ και άλλοι χιλιάδες υπάλληλοι δεν χρειαζεται να πληρώσουμε νοίκι, απο την καλοσύνη μας ζούμε, ΤΣΑΜΠΑ όλα!

 

τι να πώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple πέτυχε, σύμφωνα με πληροφορίες, την κατοχύρωση ακόμη μιας πατέντας που αφορά την εσωτερική διαρρύθμιση των καταστημάτων λιανικής πώλησης προϊόντων της, το σχεδιασμό και τη διακόσμηση του χώρου.Συνεπώς, πλέον όποιας εταιρείας το κατάστημα διαθέτει μακρύ τραπέζι, μπορεί να βρεθεί στα δικαστήρια με την Apple, με την κατηγορία της παραβίασης εμπορικού σήματος της εταιρείας. Όπως σημειώνεται και από την ιστοσελίδα The Register, το γραφείο διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας και εμπορικών σημάτων των ΗΠΑ, έκανε αποδεκτή την αίτηση της Apple, η οποία είχε αρχικά υποβληθεί το Δεκέμβριο του 2010 και αφορούσε την διάταξη του χώρου ενός καταστήματος λιανικής πώλησης.

 

Ευτυχώς για τα καταστήματα πώλησης ειδών ρουχισμού και τα εστιατόρια, το trademark που κατοχυρώθηκε πρόσφατα έχει κάποιους περιορισμούς, θα πρέπει δηλαδή να διαθέτει ηλεκτρονικούς υπολογιστές, λογισμικό, περιφερειακά, κινητά τηλέφωνα και άλλα συναφή αξεσουάρ. Περιορίζεται όμως και στις χρωματικές αποχρώσεις, θα πρέπει δηλαδή να διαθέτει γκρι και ανοιχτό καφέ. Φυσικά σε αυτό το σημείο υπάρχει ασάφεια, δεν συγκεκριμενοποιεί κατά πόσο θα πρέπει να είναι ανοιχτό ή σκούρο το γκρι προκειμένου να θεωρηθεί ότι παραβιάζει το εμπορικό σήμα της εταιρείας.

 

Μαζί με την αίτηση υπάρχει και μια φωτογραφία ως παράδειγμα του χώρου που κατοχυρώθηκε.

 

Link.png Site: http://www.cellular-news.com/story/58436.php?source=rss&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cellular-news%2FLmiX+%28cellular-news%29">cellural-news.com

Oι άνθρωποι έχουν τρελλαθεί μου φαίνεται...Ένας ακόμα λόγος να θυμάμαι να μην πάρω ποτέ iphone επικροτώντας έτσι την αλαζονεία τους. Αυτοί είναι ικανοί να μηνύσουν και τα κέντρα δεξιώσεων γάμου που έχουμε με τα μακρυά τραπέζια. Καλά που έζησε παλιότερα ο Χριστός στη γή, γιατί θα τον είχαν μηνύσει για το τραπέζι του Μυστικού Δείπνου μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ουσιαστικό περιμένεις δηλαδή;

Σχολιασμός της είδησης γίνεται, η οποία δεν αφορά καν ένα προϊόν, παρά ένα τρόπο σκέψεως, μια νοοτροπία την οποία θα βρούμε μπροστά μας, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...