Προς το περιεχόμενο

Νέο ΕΣΠΑ


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεσσαλονίκη είμαι. Ναι το ξέρω ότι στη προτιμολόγηση βάζω μόνο την καθαρή αξία χωρίς ΦΠΑ, αλλά έτσι κι αλλιώς οι προσφορές είναι με και χωρίς ΦΠΑ σε ότι αφορά εξοπλισμό (λένε τιμή πριν και μετά). Δεν θα έδινα 4000 που αντιπροσωπεύουν το 15% του προϋπολογισμού μου για το πρόγραμμα σε έναν σύμβουλο, ακόμα και αν μου διασφάλιζε την είσοδο στο πρόγραμμα, πράγμα που δεν κάνει. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι πχ στη διαφήμιση έντυπη/ηλεκτρονική μόνο εκτίμηση μπορώ να κάνω γιατί α. τα κόστη αλλάζουν με την περίοδο και με τα κλικ και β. δεν υπάρχει εταιρεία που να σου δίνει κόστος για 18 μήνες, εκτός αν πάω σε διαφημιστές που δεν θέλω. Θέλω να την αναλάβω εγώ όπως κάνω μέχρι τώρα και να τους δώσω τιμολόγια από την google, τα διάφορα site και τους διανομείς εντύπων κλπ. 

Στις εκτιμήσεις το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω ένα cost breakdown ανά μήνα κατ'εκτίμηση, με βάση το τελευταίο έτος. 



Επίσης, δεν ξέρω αν πχ συμπεριλαμβάνεται η μετάφραση ενός εντύπου ή μίας ιστοσελίδας σε άλλη γλώσσα στα πλαίσια των προωθητικών ενεργειών (σε τι το εντάσσω). Πιθανώς να μην δικαιολογείται σαν δαπάνη, έτσι κι αλλιώς. 

Βρήκα και ένα excel για τον υπολογισμό της βαθμολογίας και περιμένω να δω το Ε3 για να το συμπληρώσω να δω την εκτίμηση. 



http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/files/file/880-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%80-%CE%B5%CF%83%CF%80%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%AF%CF%83%CF%87%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%86%CE%B9/

 

προσπαθώ να καταλάβω το {(1)+(2)+(3)+(4)+(5)+(7)≥(50%*Π/Υ)} μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Συμβουλευτική δίνουν ως 10000 στην μεταποίηση. 

 

Μια ερώτηση ακόμα που προκύπτει είναι το τι γίνεται κατά την υλοποίηση στο θέμα της εκτέλεσης του προυπολογισμού. Καταλαβαίνω ότι οι δαπάνες δεν μπορούν να εξοφληθούν τμηματικά, αλλά πρέπει να εξοφλούνται σαν σύνολο και να τηρώ τους όρους πληρωμής. Η ερώτηση είναι τι θα γίνει αν μέρος των δαπανών δεν γίνει. Αν πχ δεν γίνει μια προωθητική ενέργεια. Τι ποστοστό των δαπανών πρέπει όπως και δήποτε να καλυφθεί για να θεωρηθεί πλήρες το πρόγραμμα και να μην κινηθούν εναντίον σου; Το λέω αυτό γιατί σε κάθε επιχείρηση κάτι μπορεί να πάει στραβά με το χρονοδιάγραμμα και να μην χρειάζεται στους 12 μήνες πχ μια δαπάνη αλλά στους 20. Τέλος αν οι δαπάνες με την προτιμολόγηση καλύπτουν το {(1)+(2)+(3)+(4)+(5)+(7)≥(50%*Π/Υ)} αλλά με την εξόφληση το παραβιάζουν τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό είναι προσφορά από τη google ελλάδος. μπορείς να πάρεις και τιμή μονάδος και να την αναγάγεις στις δικές σου εκτιμήσεις.

Για τη μετάφραση των εντύπων δεν θα την βάλεις σαν μετάφραση.. θα την βάλεις σαν δημιουργία εντύπου στην αγγλική γλώσσα 

site επιτρέπει τη δημιουργία για πρώτη φορά. με επιφύλαξη, αν έχεις ήδη κάποιο site, ίσως μπορείς να εντάξεις εδώ ένα δεύτερο αλλά να είναι συνολικά διαφορετικό από το πρώτο π.χ. αν έχεις το insomnia.gr να εντάξεις το insomnia.bg που θα είναι όλο στα βουλγαρικά.

 

Οι δαπάνες μπορούν να εξοφλούνται τμηματικά, αρκεί να τηρείς τους όρους πληρωμής.

Αν μέρος των δαπανών δεν υλοποιηθεί, κάνεις ένα αίτημα τροποποίησης και τις διαγράφεις. Πρέπει ωστόσο να τηρείς τις ποσοστώσεις και τον ελάχιστο προϋπολογισμό του έργου. Επίσης, να εξασφαλίζεται η πληρότητα του έργου. Αυτό έχει να κάνει με το αν έχεις βάλει κάτι χαρακτηριστικό στην επένδυσή σου. π.χ. αν σκοπός μια μεταποιητικής μονάδας είναι να πάρει μια καινούργια γραμμή παραγωγής, θα είναι δύσκολο να δεχτούν μια επένδυση που αφορά μόνο σε κτιριακές δαπάνες και εξοπλισμό Η/Υ.

Αν δεν γίνει μια προωθητική ενέργεια δεν χάθηκε ο κόσμος.. οι ποσοστώσεις να τηρούνται

Αν με την εξόφληση παραβιάζεται η σχέση που αναφέρεις, τότε τροποποιούνται οι δαπάνες ώστε να ισχύει η σχέση και πρέπει να συνεχίζει να τηρείται το ελάχιστο όριο της επένδυσης.

 

πες μου επωνυμία και αφμ να σου στείλω το τιμολόγιο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συνεχίζει να τηρείται το ελάχιστο όριο της επένδυσης.

 

πες μου επωνυμία και αφμ να σου στείλω το τιμολόγιο :P

χαχα, πλάκα πλάκα μια χαρά μου τα λες...δεν θα ήταν και άδικο. 

 

Το θέμα είναι ότι εγώ πάω για το μινιμουμ της μεταποίησης (δυστυχώς για άγνωστο λόγο έχουν τις εκδόσεις βιβλίων στην μεταποίηση και τους μηχανικούς στο εμπόριο) και άρα αν πέσω από τις 30000 έχω πρόβλημα. Μια μέση προωθητική ενέργεια έχει κόστος 3000Ε. 

Το όριο για να τηρηθεί συντηρητικά θα πρέπει να υπερκοστολογίσω κατά 10% μίνιμουμ και μετά αν πέσω έξω να διαγράψω κατά 10%. 

 

Σε ερώτηση μου στο ΚΕΠΑ για το θέμα της ιστοσελίδας μου είπαν ότι δεν προβλέπεται η κατασκευή νέας ιστοσελίδας, αλλά μπορώ να προσθέσω νέα τμήματα σε αυτή αν είναι σημαντικά για την επένδυση με τη μορφή: ανάπτυξη δραστηριοτήτων e‐ business, e‐marketing και e‐commerce ή στη σύνδεση σε e‐marketplaces. Αυτά περιέχονται στις δαπάνες ανάπτυξης λογισμικού που θα ενσωματωθεί στο παρόν site. 

 

Είναι πλάγιος τρόπος, αλλά με τόσο λίγες κατηγορίες δαπανών, σχεδόν όλα πλάγια τα βάζεις, εκτός αν ξεκινάς από το 0. 

Η google και η apple μου έχουν δώσει ήδη μελέτη κόστους όπως αυτές που αναφέρεις. Η αναγωγή είναι βέβαια υποθετική στην καλύτερη για τους λόγους που αναφέρω εγώ παραπάνω. Δεν μπορείς παρά να βγάλεις μέσο όρο για το CPC ειδικά αν αλλάζεις το στόχο της καμπάνιας και αφού το κόστος δεν είναι σταθερό αλλά καθορίζεται και από τις καμπάνιες άλλων επιχειρήσεων. 

 

Τα κατώτατα όρια είναι πάντως ψηλά για την σημερινή κατάσταση της αγοράς. Μια μέση επιχείρηση μέσο καλό κύκλο, αν είναι μικρή ατομική επιχείρηση, αποκλείεται να ξόδευε 30000 μπαμ σε 18 μήνες. Ενέχει ρίσκο και βάζεις το χέρι στην τσέπη, ειδικά αν το κάνεις με αυτοχρηματοδότηση όπως σκοπεύω και όχι με χρηματοδότηση με μορφή δανείου. 

 

Για να μπω στο ΕΣΠΑ συμπιέζω 2 μιση χρόνια σε 18 μήνες, ελπίζοντας ότι σε μια μη σταθερή οικονομία σε ύφεση θα έχω αντίστοιχα πολλαπλάσια οφέλη από αυτό. Σαν υφιστάμενη επιχείρηση, έχοντας ήδη επωμιστεί το κόστος για την ανάπτυξη μέχρι αυτή τη στιγμή ακόμα και αυτή η μικρή συμπύκνωση μου φαίνεται...κάπως. Αν τώρα ξεκινούσα θα ήταν πιο εύκολα (αν λογικά πιο δύσκολα παίρνεις επιδότηση).

 

Αλλά δεν γίνεται δουλειά χωρίς να παίρνεις αποφάσεις και τα συνοδά ρίσκα. Και η απόφαση μου μέχρι στιγμής είναι ότι βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα με συμφέρει αυτό το subsidizing και ότι απλά θα πρέπει να ξοδέψω επιπλέον 30% για 18 μήνες. Εε δεν είναι και τόοοοσο τραγικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρίνω και από το θέμα με την αποθήκη που έχεις ανοίξει, περιπλέκεται ακόμα παραπάνω η περίπτωσή σου..

 

υποθέτω πως ασχολείσαι περισσότερο με το λιανικό και το χονδρικό εμπόριο, και λιγότερο, αν όχι καθόλου, με την έκδοση βιβλίων

 

σκέψου πάντως και το ενδεχόμενο υποβολής νεοσύστατης εταιρείας με μόνο καδ χονδρικού εμπορίου. 

θα μπορέσεις έτσι να ρίξεις το επενδυτικό κάτω από τα 30.000 € και να βάλεις και λειτουργικά έξοδα

με αρνητικό βέβαια, τον μικρότερο προϋπολογισμό για τις νεοσύστατες επιχειρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...