Προς το περιεχόμενο

Οι σύγχρονοι σκλάβοι της Amazon


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκου για να μαθαίνεις κ άσε τους εγωισμούς στην άκρη.Δεν θίξαμε το άρθρο σου.

 

Πρώτα απ'όλα,δεν είναι η πρώτη φορά που εφημερίδες και δίκτυα διεθνούς κύρους γράφουν παπάτζες,με σκοπιμότητα η όχι.Επειδή η πηγή είναι η "independent" δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Το συγκεκριμένο ρεπορτάζ είναι ρεπορτάζ του κ@λου,χωρίς την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα.

 

Στην Γερμανία για όσους δεν γνωρίζουν,υπάρχει σχετική  νομοθετική διάταξη που απαγορεύει ρητά την χρήση συμβόλων ναζιστικού περιεχομένου.Απαγορεύονται επίσης και συγκεκριμένες απόψεις οι οποίες εντάσσονται στα αδικήματα γνώμης.Άν αρνηθείς την ύπαρξη του ολοκαυτώματος πχ πας μέσα.

 

Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς πως είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ,να υπάρχει νεο - ναζιστική εταιρία security όπως λέει το άρθρο και να λειτουργεί νομίμως στη Γερμανία.

 

Πάμε πάρα κάτω τώρα,το άρθρο της independent αναφέρει πως υπάλληλοι της συγκεκριμένης εταιρίας φοράνε label συγκεκριμένης νεοναζιστικής εταιρίας ρούχων.

Ποιο είναι αυτό το label?Ιδού 

http://www.thorsteinar.de/

 

Ένδυση κυρίως για νέους,πολύ μοδάτα,σχεδιαστικά top notch με πολύ καλές γραμμές.Η σχεδιαστική φιλοσοφία της συγκεκριμένης εταιρίας,έχει επίκεντρο τη σκανδιναβική μυθολογία(βλέπεις συχνά ρούνους,βικινγκ κλπ).

 

Με δύο λόγια η φιλοσοφία είναι πολύ κοντά στην παράδοση της Γερμανίας.Κάτι αντίστοιχο με τη Lonsdale και το λιοντάρι που έχει για σήμα (το χρησιμοποιούσε παραδοσιακά η Αγγλία στα λάβαρά της).

 

Αυτός ο λόγος είναι αρκετός για να βαφτίσουν τη μάρκα σαν ...νεοναζιστική!

 

Προσωπικά δέχομαι newsletter από τη Thorsteinar από το 2008 περίπου,μάρέσουν πάρα πολύ τα ρούχα τους.Εχω παραγγείλει λίγα αλλά δυστυχώς οι τιμές τους είναι κάπως τσιμπημένες για την μνημονιακή Ελλάδα μας οπότε έχω καιρό να ψωνίσω!

 

 

Οπότε ναι,είναι εντελώς παπάτζα το θέμα.Μόνο ο δράκος λείπει...

 

Θαυμάζω τον ενθουσιασμό σου για να αποδείξεις την αλήθεια (εκεί έχουμε φτάσει). Πολλά μπάβο συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

θα παρακαλέσω να μην βγαίνουμε εκτός θέματος και να μην αναφερόμαστε

σε προσωπικό επίπεδο με άπρεπες συμπεριφορές που δεν αρμόζουν σε ενα

πολιτισμένο forum (κοινότητα) που διέπετε από κανόνες ομαλής συζήτησης για διάφορα θέματα.

 

ήδη έχουν παραβιαστεί 3 όροι χρήσης.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ποσώς με ενδιαφέρουν τα σύμβολα, εμένα με ενοχλεί η βεβαιότητα με την οποία απορρίπτεις την είδηση, λόγω προκατάληψης.

 

 

Ούτε καν με νοιάζουν οι πολιτικές πεποιθήσεις της εταιρείας. Εμένα προσωπικά τα παραπάνω με ενοχλούν και με προβληματίζει και η απάντηση της Amazon μιας και το θεωρώ απίθανο ένας τέτοιος κολοσσός να ανέχεται μια εταιρεία security να δρα χωρίς τη συγκατάθεση της με αυτό τον τρόπο. Σίγουρα ήταν ενήμερη για τις πρακτικές της και σίγουρα τους προσέλαβε σαν λυκόσκυλα, για να κάνουν σωστά τη δουλειά.

 

Δεν είναι λίγο οξύμορο σχήμα να δηλώνεις πως σε ενοχλεί η δική μου βεβαιότητα και 2 γραμμές πιο κάτω να λες "Σίγουρα ήταν ενήμερη" και "σίγουρα τους προσέλαβε σαν λυκόσκυλα"?

 

Να σου πω επίσης πως η δική μου βεβαιότητα βασίζεται σε προσωπική άποψη.Όταν διάβασα το άρθρο στην αρχή έκατσα κ έψαξα να δω ποιο label είναι αυτό που χαρακτηρίζουν ως νεοναζιστικό,γνωρίζοντας μάλιστα την κείμενη νομοθεσία της Γερμανίας (πας φυλακή για πλάκα για τέτοια θέματα),το άρθρο εξ'αρχής μου μύρισε για μούφα.

 

Όσο για τις υπόλοιπες πηγές που παρέθεσες πιο πάνω..είναι εμφανές νομίζω ότι τέτοιου επιπέδου  copy/paste δημοσιογραφία,μόνο ως αντικειμενική πηγή πληροφόρησης δεν χαρακτηρίζεται.

 

Μιλάμε οι άνθρωποι είναι τραγικοί,αναφέρουν ακόμα κ ψευδώς ότι η amazon δεν προέβει σε κανενός είδους δήλωση.

 

Κρίνοντας από το πόσο γρήγορα αναπαράχθηκε η "είδηση" αυτή,είμαι σχεδόν βεβαίος ότι δεν πρόκειται περί τυχαίας δυσφήμισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο οξύμορο σχήμα να δηλώνεις πως σε ενοχλεί η δική μου βεβαιότητα και 2 γραμμές πιο κάτω να λες "Σίγουρα ήταν ενήμερη" και "σίγουρα τους προσέλαβε σαν λυκόσκυλα"?

 

Να σου πω επίσης πως η δική μου βεβαιότητα βασίζεται σε προσωπική άποψη.Όταν διάβασα το άρθρο στην αρχή έκατσα κ έψαξα να δω ποιο label είναι αυτό που χαρακτηρίζουν ως νεοναζιστικό,γνωρίζοντας μάλιστα την κείμενη νομοθεσία της Γερμανίας (πας φυλακή για πλάκα για τέτοια θέματα),το άρθρο εξ'αρχής μου μύρισε για μούφα.

 

Όσο για τις υπόλοιπες πηγές που παρέθεσες πιο πάνω..είναι εμφανές νομίζω ότι τέτοιου επιπέδου  copy/paste δημοσιογραφία,μόνο ως αντικειμενική πηγή πληροφόρησης δεν χαρακτηρίζεται.

 

Μιλάμε οι άνθρωποι είναι τραγικοί,αναφέρουν ακόμα κ ψευδώς ότι η amazon δεν προέβει σε κανενός είδους δήλωση.

 

Κρίνοντας από το πόσο γρήγορα αναπαράχθηκε η "είδηση" αυτή,είμαι σχεδόν βεβαίος ότι δεν πρόκειται περί τυχαίας δυσφήμισης amazon.

 

Σου παρέθεσα κείμενο που λέει ότι η amazon απάντησε, αφού πρώτα το έψαξα, εν αντιθέσει με εσένα που δεν το έψαξες και έσπευσες να χαρακτηρίσεις το κείμενο ως ευφυολόγημα και ψευδές.

 

Η βεβαιότητα σου κατερρίφθη από γεγονότα, εγώ σχολιάζω την είδηση και όχι το αν ισχύει η είδηση, γιατί εφόσον υπάρχει και φωτογραφικό υλικό, δεν αμφισβητείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μπορεί) για να πέσουν οι πωλήσεις τις amazon τα γράφουν.

Έτσι λέγανε διάφορα για την "μεταλλαγμένη" Μερεντα και πήγανε όλοι στην Νουτελα.

Στη νουτέλα πήγαμε γιατί μας άρεσε καλύτερα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξεφύγαμε λιγάκι; Η ουσία είναι οτι ο Μπεζος δεν λέει τίποτα για τις ατασθαλίες της εταιρίας όπως πρέπει. Ξέρει γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο RMS http://stallman.org/amazon.html είχε αναφερθεί σε απαράδεκτες συμπεριφορές της Amazon εδώ και καιρό... Όσο για τον φίλο που υποστηρίζει ότι τα σύμβολα της εταιρείας είναι "φιλικά προς το περιβάλλον και την ελευθερία" μάλλον είναι υπερβολικά αθώος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου για να μαθαίνεις κ άσε τους εγωισμούς στην άκρη.Δεν θίξαμε το άρθρο σου.

 

Πρώτα απ'όλα,δεν είναι η πρώτη φορά που εφημερίδες και δίκτυα διεθνούς κύρους γράφουν παπάτζες,με σκοπιμότητα η όχι.Επειδή η πηγή είναι η "independent" δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Το συγκεκριμένο ρεπορτάζ είναι ρεπορτάζ του κ@λου,χωρίς την παραμικρή σχέση με την πραγματικότητα.

 

Στην Γερμανία για όσους δεν γνωρίζουν,υπάρχει σχετική  νομοθετική διάταξη που απαγορεύει ρητά την χρήση συμβόλων ναζιστικού περιεχομένου.Απαγορεύονται επίσης και συγκεκριμένες απόψεις οι οποίες εντάσσονται στα αδικήματα γνώμης.Άν αρνηθείς την ύπαρξη του ολοκαυτώματος πχ πας μέσα.

 

Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς πως είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ,να υπάρχει νεο - ναζιστική εταιρία security όπως λέει το άρθρο και να λειτουργεί νομίμως στη Γερμανία.

 

Πάμε πάρα κάτω τώρα,το άρθρο της independent αναφέρει πως υπάλληλοι της συγκεκριμένης εταιρίας φοράνε label συγκεκριμένης νεοναζιστικής εταιρίας ρούχων.

Ποιο είναι αυτό το label?Ιδού 

http://www.thorsteinar.de/

 

Ένδυση κυρίως για νέους,πολύ μοδάτα,σχεδιαστικά top notch με πολύ καλές γραμμές.Η σχεδιαστική φιλοσοφία της συγκεκριμένης εταιρίας,έχει επίκεντρο τη σκανδιναβική μυθολογία(βλέπεις συχνά ρούνους,βικινγκ κλπ).

 

Με δύο λόγια η φιλοσοφία είναι πολύ κοντά στην παράδοση της Γερμανίας.Κάτι αντίστοιχο με τη Lonsdale και το λιοντάρι που έχει για σήμα (το χρησιμοποιούσε παραδοσιακά η Αγγλία στα λάβαρά της).

 

Αυτός ο λόγος είναι αρκετός για να βαφτίσουν τη μάρκα σαν ...νεοναζιστική!

 

Προσωπικά δέχομαι newsletter από τη Thorsteinar από το 2008 περίπου,μάρέσουν πάρα πολύ τα ρούχα τους.Εχω παραγγείλει λίγα αλλά δυστυχώς οι τιμές τους είναι κάπως τσιμπημένες για την μνημονιακή Ελλάδα μας οπότε έχω καιρό να ψωνίσω!

 

 

Οπότε ναι,είναι εντελώς παπάτζα το θέμα.Μόνο ο δράκος λείπει...

το πιο πιθανο ειναι να μην εζησες ΠΟΤΕ στην Γερμανια οποτε δικαιολογω απολυτα τις "ρομαντικες" αποψεις σου, καλο ειναι να ξερεις παντως (και στο λεει καποιος που γενηθηκε εκει και θεωρει υποδειγμα το ολο συστημα) οτι ολα οσα γραφεις ειναι απλα λογια ή ακομα και απλοι νομοι για να κρυβουμε το τι πραγματικα συμβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, εχθροι μας ειναι εγω λεω να τους κηρυξουμε πολεμο εσυ  τι λες? θα συμετεχεις η΄ θα σε ψαχνουμε και σενα?

 

 

...δεν θα 'σαι καλα που θα ακολουθήσω κάποιον που ακόμα μαθαίνει να βάζει τόνους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό που βγάζω σαν συμπέρασμα από τις αντικρουόμενες απόψεις είναι ότι μάλλον η αλήθεια βρίσκεται, κατά την άποψή μου, κάπου στην μέση.

 

Απ τη μια οι δημοσιογράφοι το τράβηξαν λίγο παραπάνω το θέμα, ίσως για λόγους μεγαλύτερου εντυπωσιασμού ή ίσως και κάποιου συμφέροντος και απ την άλλη η Amazon θα έχει λερωμένη τη φωλιά της, αφού λογικά θα γνώριζε αλλά εθελοτυφλούσε ή ακόμα και ενθάρρυνε (έστω με τη σιωπή της) την όλη κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^

^...αν είναι να μιλήσουμε ισορροπημένα, το θέμα δεν είναι εάν ο νέος Χίτλερ θα είναι CEO στην Άμαζον. Το θέμα είναι ότι όπως σε τόσες άλλες επιχειρήσεις, η τάση είναι ο εξανδραποδισμός, και δη των μεταναστών. Τάση που μάλιστα δεν είναι φρέσκια στην Γερμανία. Από γονείς μετανάστες του '60 εκεί είμαι, και ξέρω από πρώτο χέρι ότι οι συνθήκες "αξιοποίησης" του (υπεράριθμου μάλιστα) αλλοδαπού εργατικού δυναμικού, πάντα παρόμοιες ήταν, στην "κραταιά" και "προχωρημένη" Γερμανία...

 

Επίσης, με την ευκαιρία, καλό θα ήταν να σταματήσουν οι ελευθεροτυποαηδίες, διότι το ζουμί είναι ότι όλα ξεκίνησαν από ντοκυμανταίρ γερμανικού καναλιού.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...