Προς το περιεχόμενο

Οι σύγχρονοι σκλάβοι της Amazon


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνωμη αλλα εδω και 40 χρονια, σοσιαλισμο δεν ειχαμε στην ελλαδα; ενα σοσιαλιστικο κομμα δεν εβγαινε συνεχεια με την ψηφο του λαου;

αρα η σημερινη κριση που περναει η ελλαδα, ειναι αποτελεσμα της σοσιαλιστικης πολιτικης που εφαρμοζε το συγκεκριμενο κομμα ολα αυτα τα χρονια.

επομενως εσυ γιατι λες οτι η κριση ειναι "φυσικο επακολουθο του καπιταλιστικου οικονομικου συστηματος;" οταν η ιδια η πραγματικοτητα ειναι αρκετα διαφορετικη;

 

Είχαμε σοσιαλισμό εδώ και 40 χρόνια; LOL μάλλον σε διαφορετική χώρα ζούμε,αυτός ο δήθεν σοσιαλισμός του πράσινου κόμματος που γιγάντωσε πράσινους επιχειρηματίες και τους άφησε να αλωνίζουν ελεύθεροι με αποκορύφωμα το μέγα σκάνδαλο κοσκωτά στα τέλη της δεκαετίας του 80 που ενεπλάκησαν πράσινα στελέχη.

Σοσιαλισμός με διευκολύνσεις στους πλούσιους φίλους τους μάλιστα αυτό είναι σοσιαλισμός!

Αυτό είναι σοσιαλισμός "η σοσιαλδημοκρατία επιδιώκει την μεικτή οικονομία με υψηλή φορολογία των υψηλών εισοδημάτων και κράτος πρόνοιας".

H οικονομική κρίση που περνάμε δεν είναι αποτέλεσμα του υποτιθέμενου σοσιαλισμού του πράσινου κόμματος,η κρίση είναι παγκόσμιο φαινόμενο και όχι μόνο ελληνικό άλλοι την περνάνε πιο βαριά άλλοι πιο ελαφριά εξαρτάται από την διακυβέρνηση που είχε η εκάστοτε χώρα τα τελευταία χρόνια προ κρίσης.  

 

μεχρι να ερθει το foreign κεφαλαιο; αυτο το "μεχρι" το ακουω εδω και 5 χρονια. αντιθετως αυτο που συμβαινει ολον αυτο το καιρο, ειναι να φευγει το ξενο κεφαλαιο.

δηλαδη η ιδια πραγματικοτητα για αλλη μια φορα αντιφασκει με αυτα που λες τωρα.

αρα η μας παραμυθιαζεις η ζεις εκτος πραγματικοτητας. τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα βγαζω εγω, διαβαζοντας τους χρησμους της κασσανδρας που δινεις.

 

Οι πλειονότητα των επιχειρήσεων που υπήρχαν στην χώρα όλα αυτά τα χρόνια βασιζόταν στο ντόπιο κεφάλαιο και υπήρχαν βέβαια και κάποιες ξένες.Με αυτές τις μειώσεις μισθών που γίνονται αργά η γρήγορα θα έρθουν και εδώ οι ξένες μεγάλες πολυεθνικές δεν είναι μακακες να κλείσουν τα μάτια σε φθηνά εργατικά χέρια,το ίδιο πράγμα έγινε και σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ που μετά την κατάρρευση του κομμουνισμού εκβιομηχανίστηκαν και έγιναν η χαρά του κάθε μεγαλοεπιχειρηματία,έχεις από πάνω σου πολλά παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες όποιος θέλει να δει σοσιαλισμό, ας πάει Γαλλία και ας βρει οπωσδήποτε τον Ντεπαρτιέ που τους έχωσε ο άλλος ένα 75% φορολογία κάτω από την ουρά και άρχισε τα ταξίδια Ρωσία ο άλλος να βρει καταφύγιο.

 

Ας πάνε εδώ να φορολογήσουν, όχι με 75% αλλά με 5% τον Γιαννακόπουλο ή τον Κόκκαλη να γελάσει κι ο κάθε πικραμένος.

 

Απλά είπαμε, όλοι υπηρέτες 5-10 οικογενειών είναι σε αυτή τη χώρα και εμπιστευτήκαμε τώρα έναν τύπο που μας κουνούσε το δάχτυλο, ότι αν δεν πληρώσουμε το χαράτσι, θα μας κόψει το ρεύμα (συνταγματολόγος κατά τα άλλα) να σώσει την οικονομία και έναν άλλο που άνοιξε τα σύνορα πριν 20 χρόνια και μπουκάραν μέσα όλοι οι φυλακόβιοι Αλβανοί, να λύσει το μεταναστευτικό. Αυτά μόνο εδώ, στη μπανανία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σοσιαλισμός τόσα χρόνια ρε παιδί μου

http://www.tanea.gr/news/greece/article/4778354/?iid=2

«Ηταν τέτοια η παντοδυναμία του, που συνομιλούσε στο τηλέφωνο με τον Γιώργο Παπανδρέου, τότε πρωθυπουργό της Ελλάδας, ή με πατριάρχες και μητροπολίτες  ή με υπουργούς της κυβέρνησης, και ήταν πραγματικά τόσο δύσκολο να περάσει από τον νου μας ότι αυτός είναι ένας κοινός απατεώνας»

Οπως και ο άλλος προς μαρούσι μεριά.

Και πόσοι ακόμα γιγαντώθηκαν με τις πλάτες του "σοσιαλιστικού κινήματος".

Σοσιαλισμός με αβάντα σε πλούσιους φίλους είπαμε!

 

Lroi

Δυστυχώς όσο υπάρχουν οι φορολογικοί παράδεισοι ποτέ δεν θα μπορέσει κανένας πολιτικός που θα έχει καλές προθέσεις να τους τα πάρει και να τα σπρώξει σε κοινωνικές παροχές,και σε εμάς να ανέβει κάποιος άλλος αύριο και να τους φορολογήσει αυτοί θα τρέχουν στο βέλγιο, ρωσία , νησιά καυμαν για να πάρουν υπηκοότητα αυτοί δεν έχουν εθνική συνείδηση και για 1€ παραπάνω γίνονται τουρκοι,ισπανοι,αλβανοι,ρώσσοι και ότι άλλο θες.

Το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα,το χρήμα είναι θρησκεία.

 

Από μένα τέλος τα off topic κάναμε το θέμα πολιτική συζήτηση και αν συνεχίσουμε δεν θα τελειώσουμε ποτέ.

Επεξ/σία από 8elwADSL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο Killik έφαγε το παραμύθι του σοσιαλισμού.

Τι του απαντάτε και αυτουνού; Τώρα μας λέει τι κράζετε τον σοσιαλισμό 40 χρόνια κυβερνούσε στην Ελλάδα. (λες και μας στεναχώρησε που μας το τόνισε)

Φαντάζομαι δεν ψήφισε ποτέ του κανένα μεγάλο κόμμα από αυτά (όπως και γω και πολλοί άλλοι)  και του την "σπάει" που βγήκαν στην εξουσία και το καθένα με την δικιά του "μάσκα", "γεύση", πες το και "διανομή" του linux (σολιασμένος, φιλελευθερισμός κτλπ)

Εντάξει δεν βγήκε ποτέ κανένας και είπε τον ήπιατε:

Χτες με ψηφίσατε και τώρα δεν μπορείτε να πάρετε πίσω την ψήφος σας και μετά γέλασε από ένα μπαλκόνι σατανικά.

 

Όλοι για το "καλό" τους...εχμμμ καλό μας βγήκαν...

 

Btw Ξημερώματα Κυριακής σήμερα (λογικα θα ξεκουραζονται οι mod :-D )και το θέμα θα κλειδωθεί γιατί έπιασε πολιτικές προεκτάσεις.



ο καπιταλισμος ειναι τελειως ελευθερη αγορα χωρις νομους και κανονες,οπου αυτος που εχει περισσοτερα λεφτα θα κερδισει ακομα περισσοτερα και το αναποδο.

Νόμοι περί μονοπωλείου δεν υπάρχουν. Τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ βέβαια τώρα περιγράφεις το χριστιανικό σύστημα.

 

 

Όλοι αυτοί οι σοσιαληστές και οι δεξιοί λοιπόν (βλέπω τους ξεχνάς αυτούς τεχνηέντως) που έφτιαξαν λεφτά στην πλάτη μας, αποφάσισαν να φέρουν τώρα τον νεοφιλελευθερισμό, γιατί σου λέει, μλκας είμαι να πληρώνω?

 

Εγώ τώρα φτιάχτηκα γειασαν στα κορόιδα, ας τους τα πάρω ξανά, τώρα και με τις ευλογίες των ξένων.

 

Και στην τελική ποιος μίλησε για ξένο κεφάλαιο? Σιγά μην άφηναν ποτέ τα ελληνικά τζάκια το ξένο κεφάλαιο να έρθει να επενδύσει στην Κούβα της Ευρώπης, χωρίς τη μίζα τους.

 

Αν με τους ιδιους πολιτικους και την ιδια διαφθορα, και το ιδιο σαπιο κρατος, αντι για καπιταλισμο ειχες κομουνισμο, θα ησουν καλυτερα πιστευεις;

 

Μάγκες όποιος θέλει να δει σοσιαλισμό, ας πάει Γαλλία και ας βρει οπωσδήποτε τον Ντεπαρτιέ που τους έχωσε ο άλλος ένα 75% φορολογία κάτω από την ουρά και άρχισε τα ταξίδια Ρωσία ο άλλος να βρει καταφύγιο.

 

Ας πάνε εδώ να φορολογήσουν, όχι με 75% αλλά με 5% τον Γιαννακόπουλο ή τον Κόκκαλη να γελάσει κι ο κάθε πικραμένος.

 

Απλά είπαμε, όλοι υπηρέτες 5-10 οικογενειών είναι σε αυτή τη χώρα και εμπιστευτήκαμε τώρα έναν τύπο που μας κουνούσε το δάχτυλο, ότι αν δεν πληρώσουμε το χαράτσι, θα μας κόψει το ρεύμα (συνταγματολόγος κατά τα άλλα) να σώσει την οικονομία και έναν άλλο που άνοιξε τα σύνορα πριν 20 χρόνια και μπουκάραν μέσα όλοι οι φυλακόβιοι Αλβανοί, να λύσει το μεταναστευτικό. Αυτά μόνο εδώ, στη μπανανία.

 

Τον πηραν πισω το νομο ομως στο τελος οι "σοσιαλιστες" γαλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόσκο, Λιντλ, Ικέα, πετρελαϊκές εταιρείες, αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, Αττική οδός, άπειρες ξενοδοχειακές μονάδες ανά τη χώρα σε τουριστικούς προορισμούς, γενική τράπεζα, εμπορική τράπεζα, ζίμενς, ντόιτσε τέλεκομς, είναι μερικά που θυμήθηκα πρόχειρα, τα οποία αφορούν και χοντρά λεφτά, φαντάζομαι ξεχνάω αρκετά ακόμα μικρότερης ή μεγαλύτερης κλίμακας.

 

Όλες αυτές οι εταιρείες, δραστηριοποιήθηκαν στη χώρα από τη νομισματική ένωση, δηλαδή το ευρώ, και μετά. Με άλλα λόγια "έσυραν" το χορό. "Ρούφηξαν" (τα εισαγωγικά ίσως και να μην χρειάζονται) το εγχώριο χρήμα της κοινωνίας ενώ ταυτόχρονα εμείς δανειζόμασταν για καταναλωτικούς σκοπούς. Το χρήμα δηλαδή που δανειζόμασταν τους το δίναμε πίσω (μέρος του έστω) μέσω αυτών των εταιρειών.

 

Το ξένο κεφάλαιο λοιπόν έχει ήδη έρθει, έχει συμβάλει στην κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε (έμμεσα ή άμεσα, εσκεμμένα ή ακούσια) και όταν και αν σταθεροποιηθούν τα πράγματα θα έρθει ακόμα περισσότερο ξένο κεφάλαιο για να ολοκληρωθεί η μπίζνα που σχεδιάζεται εδώ και κάποιες δεκαετίες.

 

Το ξένο κεφάλαιο λοιπόν είναι ήδη εδώ και δεν το περιμένουμε να έρθει κάποια στιγμή στο μέλλον. Αυτό που περιμένουμε να έρθει είναι επιπλέον ξένο κεφάλαιο για να αγοράσει ό,τι έχει μείνει απούλητο. Ως χώρα έχουμε ένα αδύναμο πολιτικό σύστημα, έχουμε βάλει σε θέσεις εξουσίας ανθρώπους ανάξιους και "λίγους", οι οποίοι δεν είναι σε θέση να διασφαλίσουν ούτε τα αυτονόητα για τους ανθρώπους και την κοινωνία γενικότερα.

 

Το κεφάλαιο έχει πάντα ένα συμφέρον να προστατέψει και όταν είναι ξένο το κεφάλαιο είναι και το συμφέρον ξένο. Καλό λοιπόν το κεφάλαιο αλλά υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που πρέπει να εξετάσει κανείς και όχι απλά το πόσο χρήμα θα πάρει λες και είναι ζήτουλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου έμαθες τίποτα.

Μάθε κι εσύ, αν και παίζει να το ξέρεις ήδη , ότι οι κανένας νεοναζί δεν παραδέχεται επίσημα αυτό που είναι επειδή ακριβώς υπάρχουν αυτοί οι νόμοι (στη Γερμανία) αλλά και επειδή τακτική τους είναι να ψαρεύουν απολιτικ κυρίως κόσμο που δεν ταυτίζεται με το ναζισμό ή το φασισμό ως "ιδεολογία" τουλάχιστον. Στους δικούς τους κλείνουν το μάτι με χίλιους δυο άλλους τρόπους.

Παρόλα αυτά η Γερμανία μέχρι και νεοναζιστικό κόμμα έχει. Με εκλεγμένους βουλευτές.

2 από αυτούς επισκέφτηκαν έναν αντίστοιχο μαυριδερό Έλληνα "άρειο" μέσα στη βουλή πρόσφατα και έγινε και θέμα. Η Ελευθεροτυπία τουλάχιστον το έγραψε, άλλοι το κάνανε γαργάρα..

 

Άστο φιλε μου δεν το σώζεις.Μην προσπαθείς να πας αλλού την κουβέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι συζητατε τωρα;;; θελετε να δουμε τι πολιτευμα ειχαμε ολα αυτα τα χρονια;;;

 

Σοσιαλοκανιβαλισμο του κρατους ειχαμε.

 

 

 

σ.σ. ΠΑνελληνιο ΣΟσιαλιστικο Κομμα (ΠΑΣΟΚ).

 

Οι ΝΔ φυσικα ακολουθησε το πρασινο μοντελο αφου στοχος ηταν η εξουσια και οχι η σωστη πορεια της χωρας. Χαρακτηριστηκο παραδειγμα η μεταολυμπιακη περιοδος  των Μπλε.

 

 

 

Απο το 1974 μεχρι το 2010 οι δημοσιοι υπαλληλοι 6πλασιαστικαν. Ανεξαρτητως κομματος. Απο 121.000 το 1981 το 2004 εφτασαν 447.000. Ενω απο το 2004-2010 εγιναν 768.000.

 

Οι δε μισθοι;;; Πριν το 1981 το να δουλευεις στο δημοσιο δεν συμφερε μισθολογικα ενω απο την δεκαετια του 90' και μετα ηταν ονειρο ζωης!!! 2 φορες παραπανω μισθο σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα και συνηθως 4-5 ωρες εργασιας!!!

 

 

*ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ. 

Και αυτοι θυματα ειναι που ψαξαν σαπιους τροπους σε ενα σαπιο συστημα για να βολευτουν.

 

 

Φυσικα και αυτο ειναι κυβερνητικα το εργο των πρασινων και μπλε.

Ομως δεν ειδα ποτε κανεναν απο ολους αυτους τους αριστερους να διαμαρτυρονται για τα υπερογκα ποσα στο δημοσιο και τους υπεραριθμους υπαλληλους χωρις αντικειμενο.

 

 

ΤΩΡΑ ΑΣ ΣΤΡΙΨΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

 

Τοσα χρονια οι αριστερα οχι μονο δεν διαμαρτυροταν για τον εκτροχιασμο που ερχοταν (αφου ολα αυτα τα εξοδα του κρατους πληρωνωνταν απο δανεια). Αντιθετα φωναζαν οτι ειναι λιγα και να δωσουν κι αλλα πιεζοντας τις κυβερνησεις.

Αυτος ο ακρατος λαϊκισμος τους εδωσε λογω υπαρξης σε μια Ελλαδα που ευημερουσε με δανεικα.

 

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ

 

Κοροϊδα που πιαστηκαν ολοι. Οι υπερογκοι μισθοι στο δημοσιο και η κρατικοδιαιτες εταιριες οδηγησαν σε αυξηση τιμων. Η αγορα σε βαθος χρουνου (10ετια;; ;) παντα προσαρμοζεται συμφωνα με το τι εχεις να χαλασεις.

 

Τα δανεικα τελειωσαν.....

 

*ΜΙΖΕΣ κτλ συμφωνω! εθιξα μονο ενα κομματι αυτο περι πολιτευματος,

 

Δεν ειμαι μνημονιακος αλλα ουτε αντιμνημονιακος. Θεωρω οτι πρεπει να βρουμε σαν χωρα ενα παραγωγικο μοντελο που θα μας εξασφαλισει την ευημερια στο μελλον.

 

Δυστυχως το μονο που βλεπω ειναι ανικανους πολιτικους που ειτε ταζουν επιστροφη στο παλιο καθεστως ειτε εφαρμοζουν ενα συστημα που ο κοινος νους βλεπει οτι οδηγει στην εξαθλιωση και την κοινωνικη οργη με αμφιβολα αποτελεσματα.

 

Η σημερινη Βουλη μοιαζει με καφενειο αποψεων οπου ολοι μοιαζουν καλοι αναλυτες της καταστασης αλλα κανεις δεν προτεινει κατι. Το μονο που κανουμε ειναι απο την μια να ακολουθουμε την συνταγη του ΔΝΤ με προσοχη μην θιξουμε τα μεγαλα κεφαλαια και απο την αλλη να γκρινιαζουμε και να προτεινουμε ανεφαρμοστες ιδεατες λυσεις. Π.χ. Φορολογιση 60% των εφοπλιστων. Αλλαζουν σημαια και γεια σας..... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ο Killik έφαγε το παραμύθι του σοσιαλισμού.

Τι του απαντάτε και αυτουνού;

Ακόμα απαντάτε στον Killik; :P

 

Αν με τους ιδιους πολιτικους και την ιδια διαφθορα, και το ιδιο σαπιο κρατος, αντι για καπιταλισμο ειχες κομουνισμο, θα ησουν καλυτερα πιστευεις;

 

Φυσικά και όχι, δεν νομίζω εξάλλου κανείς να υποστηρίζει κάποιο πολίτευμα σε μορφή θρησκείας, του στυλ "ας έχουμε αυτό, και θα λυθούν όλα μόνα τους". Αλλά εξ'ορισμού ο κομμουνισμός δημιουργεί λιγότερες κοινωνικές αδικίες από τον καπιταλισμό. Στην πράξη φυσικά ναι, κλειδί σε όλα είναι ο παράγοντας άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τους ιδιους πολιτικους και την ιδια διαφθορα, και το ιδιο σαπιο κρατος, αντι για καπιταλισμο ειχες κομουνισμο, θα ησουν καλυτερα πιστευεις;

 

 

Τον πηραν πισω το νομο ομως στο τελος οι "σοσιαλιστες" γαλλοι.

 

Βασικά λένε ότι θα τον επαναφέρουν, λύνοντας το θέμα της συνταγματικότητας

 

 

"Η κυβέρνηση θα προτείνει ένα νέο σύστημα το οποίο θα συμβαδίζει με τις αρχές που προασπίζει η απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου", αναφέρει σε ανακοίνωση ο πρωθυπουργός, Jean-Marc Ayrault.

 

Πηγή:www.capital.gr

 

Τέλος, γιατί όσοι κάνουμε κριτική στην υπάρχουσα κατάσταση, θεωρούμαστε κομουνιστές?

 

Δεν θέλω ρε κομουνισμό, έχω χωράφια που μου ανήκουν και σπίτι, δεν γουστάρω να περιέλθουν όλα στον κρατισμό.

 

Επίσης έχω και αυτοκίνητο και μηχανάκι και iphone και internet και γουστάρω να κάνω και snowboard και για όλα αυτά έχω φορολογηθεί, γιατί αντί να τα πάρω απ' έξω μισοτιμής, σκεφτόμουν το εθνικό συμφέρον και τα έσκαγα με το καπέλο του προμηθευτή και το ΦΠΑ στο θεό. Κομουνιστή δε με λες πάντως, ούτε και αναρχικό. :P

 

Δηλαδή όλοι οι βόρειοι που δεν έχουν νεοφιλελευθερισμό περνάνε άσχημα? Μήπως δεν φταίει η πολιτική ιδεολογία πάντα, αλλά οι πολιτικοί που μετάλλαξαν την ιδεολογία για το προσωπικό τους συμφέρον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, γιατί όσοι κάνουμε κριτική στην υπάρχουσα κατάσταση, θεωρούμαστε κομουνιστές?

 

Δεν θέλω ρε κομουνισμό, έχω χωράφια που μου ανήκουν και σπίτι, δεν γουστάρω να περιέλθουν όλα στον κρατισμό.

 

Επίσης έχω και αυτοκίνητο και μηχανάκι και iphone και internet και γουστάρω να κάνω και snowboard και για όλα αυτά έχω φορολογηθεί, γιατί αντί να τα πάρω απ' έξω μισοτιμής, σκεφτόμουν το εθνικό συμφέρον και τα έσκαγα με το καπέλο του προμηθευτή και το ΦΠΑ στο θεό. Κομουνιστή δε με λες πάντως, ούτε και αναρχικό. :P

 

 

Αριστερό όμως?

 

Όλο το φάσμα της αριστεράς και του αναρχισμού σήμερα,αποτελούν αποπαίδι του πάλαι ποτέ κραταιού κομουνισμού που μέχρι το 1968 στην Ελλάδα,είχαν όλοι κοινή στέγη στο ΚΚΕ.Μετά είδαμε αριστερούς πατριώτες,αριστερούς φιλελευθερους,αριστερούς δημοκράτες (!),αριστερούς τραπεζίτες,αριστερούς επαναστάτες,αριστερούς μεγαλοαστούς με iphone,αριστερούς με βίλες και πισίνες κ.α

 

Το να αρνείται όμως ένας αριστερίζων τις κομουνιστικές του καταβολές,η αμόρφωτος είναι η τυχάρπαστος που πάει με τη φορά του ανέμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα ηνία του κόσμου αφήνονται στα χέρια ιδιωτικών πολυεθνικών για να φέρουν την "ανάπτυξη" αυτό θα είναι το αποτέλεσμα.

Καλή η ιδιωτική πρωτοβουλία αλλά χρειάζεται και έλεγχο από το κράτος προς το συμφέρον του πολίτη.

Στο κάτω κάτω της γραφής εμείς τους πληρώνουμε με τους φόρους μας για μας πρέπει να δουλεύουν.

Όσο για τα χωράφια  και τα υπόλοιπα αγαθά σου φίλε LRoi να είσαι σίγουρος ότι θα τα χάσεις αλλά δεν θα είναι οι κομμουνιστές αυτοί που θα τα έχουν πάρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οποιος εχει αποψη κατα του νεοφιλελευθερισμου δεν ειναι και αυτοματα αριστερος.

 

 

Προσωπικα ειμαι υπερ της ιδιοκτησιας αλλα οχι της υπεριδιοκτησιας.

 

Ειμαι υπερ της ελευθερης οικονομιας Αλλα οχι υπερ της δημιουργιας εταιριων που αγγιζουν ή και ξεπερνουν σε κερδη το ΑΕΠ κρατων.

 

Ειμαι υπερ της δημοσιας υγειας, παιδειας και κοινωνικων αγαθων Αλλα οχι στην υπερεκμεταλευση τους.,

 

Ειμαι υπερ της ελευθεροτυπιας αλλα οχι της εκδοτοτυπιας. Δειτε ποιοι ελεγχουν τα ΜΜΕ.

 

Ειμαι υπερ των κρατικων υπηρεσιων σε τομεις ζωτικης σημασιας οπως το νερο Αλλα κατα του κρατισμου και της κρατικοδιαιτης οικονομιας που ζησαμε μετα την μεταπολιτευση.

 

 

 

Μην προσπαθησεις να μου βαλεις ταμπελα γιατι δεν ειμαι κομματικα προσκειμενος καπου μα ουτε και αναρχικος ή ακροδεξιος. Απλα εχω την προσωπικη μου αποψη βασει πως θα ηθελα την κοινωνια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..] Ο κακος και σατανικος καπιταλισμος υπαρχει 500+ χρονια με τις διαφορες μορφες τους. [..]

 

 

Συγνώμη για την παρένθεση, αλλά η παραπάνω πρόταση έριξε από το βάθρο της πρώτης θέσης μια απίθανη μπούρδα που είχα διαβάσει εδώ το 2008, και καταλαβαίνετε, πολλά τα χρόνια, μεγάλη η συγκίνηση, ήθελα να το μοιραστώ.

 

 

Ευχαριστώ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστερό όμως?

 

Όλο το φάσμα της αριστεράς και του αναρχισμού σήμερα,αποτελούν αποπαίδι του πάλαι ποτέ κραταιού κομουνισμού που μέχρι το 1968 στην Ελλάδα,είχαν όλοι κοινή στέγη στο ΚΚΕ.Μετά είδαμε αριστερούς πατριώτες,αριστερούς φιλελευθερους,αριστερούς δημοκράτες (!),αριστερούς τραπεζίτες,αριστερούς επαναστάτες,αριστερούς μεγαλοαστούς με iphone,αριστερούς με βίλες και πισίνες κ.α

 

Το να αρνείται όμως ένας αριστερίζων τις κομουνιστικές του καταβολές,η αμόρφωτος είναι η τυχάρπαστος που πάει με τη φορά του ανέμου.

 

Το πιο ανιστόρητο ποστ μέχρι στιγμής στο θρεντ.

 

You fail again.

 

images?q=tbn:ANd9GcSuaFhz1XYtQ5SL_wO-D7l

 

Edit: μαζι με αυτο που λέει ο liopyr από πάνω, για να μην το αδικήσω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...