Προς το περιεχόμενο

Θα πρέπει να προπαραγγέλνουμε βιντεοπαιχνίδια; - Συζήτηση περί preorders


alexandergr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί πρέπει να τα κάνουμε όλα θέμα "ηθικής" (βλ. πειρατεία); Είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός αν θα προπαραγγείλει ένα παιχνίδι ή όχι. Συνήθως τα βασικά κριτήρια είναι α) Το πόσο πολύ θέλει το παιχνίδι, β) Το αν κατά τη γνώμη του αξίζουν τα καλούδια που προσφέρει η εταιρεία στους προπαραγγέλοντες και γ) Η αξιοπιστία/ιστορικό της εταιρείας αναφορικά με την κατάσταση του παιχνιδιού κατά την ημερομηνία κυκλοφορίας του. Αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Για το "α" είναι αυτονόητο. Για το "β", το αν π.χ. θεωρώ ότι αξίζει να προπαραγγείλω το Mortal Kombat X επειδή θα πάρω τσάμπα τον Goro ή αν θεωρώ ότι δεν αξίζει το ρίσκο, και πάλι είναι υποκειμενικό. Για το "γ", πέρα από το ιστορικό της εταιρείας (το οποίο είναι αντικειμενικό, αλλά όχι πάντα σαφές), εξαρτάται από το κατά πόσο ευκολόπιστος (αισιόδοξος) ή καχύποπτος είναι ο κάθε ένας. Εν κατακλείδι, στο συγκεκριμένο ερώτημα δεν είναι δυνατόν να καταλήξουμε σε ένα απόλυτο συμπέρασμα τύπου "ναι, πρέπει να προπαραγγέλνουμε" ή "όχι, κι όποιος προπαραγγέλνει είναι βλάκας με τη βούλα". Άρα η όλη συζήτηση είναι άκυρη, τη στιγμή που γίνεται σε τόσο γενικό και αόριστο πλαίσιο.

 

Πέραν αυτών όμως, θα συμπληρώσω ότι ο κάθε καταναλωτής φυσικά και έχει δικαίωμα να παραπονεθεί αν το προϊόν που αγόρασε δεν πληροί τις προδιαγραφές που υποσχέθηκε ο εκάστοτε πωλητής. Είτε μιλάμε για μασαζοκαλσόν, είτε για βιντεοπαιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξαρτάται, θα έλεγα εγώ.

 

Από το ιστορικό της εταιρίας και τους λόγους της προπαραγγελίας. Σπανιότατα ασχολούμαι με τα περίφημα "καλούδια", αλλά με ενδιαφέρει πάρα πολύ να στηρίξω ένα παιχνίδι έμπρακτα είτε για να υπάρξει, είτε για να δοθεί μια απάντηση σε όσους κατά καιρούς προφητεύουν "θανάτους" συγκεκριμένων κατηγοριών παιχνιδιών που τυχαίνει να αγαπώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι εάν δεν κάνουμε κάποιες "θυσίες" δεν θα αλλάξουν ποτε τα πράγματα γιατί το όλο concept του pre-order απευθύνεται σε όλη την μορφή του gaming, και εγώ έκανα pre-order το W3 και φυσικά δεν πήρα αυτό που μας έδειξαν, παρόλο που αδιαφορώ για τα graphs στο τέλος της ημέρας δεν πρόκειται να ξανά κάνω pre-order ποτε παραμόνο να βοηθήσω σε τύπου kickstarter κτλ σε κάτι που γουστάρω πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται, θα έλεγα εγώ.

 

Από το ιστορικό της εταιρίας και τους λόγους της προπαραγγελίας. Σπανιότατα ασχολούμαι με τα περίφημα "καλούδια", αλλά με ενδιαφέρει πάρα πολύ να στηρίξω ένα παιχνίδι έμπρακτα είτε για να υπάρξει, είτε για να δοθεί μια απάντηση σε όσους κατά καιρούς προφητεύουν "θανάτους" συγκεκριμένων κατηγοριών παιχνιδιών που τυχαίνει να αγαπώ πολύ.

 

Προς αυτή τη λογική κινούμαι κι εγώ αλλά για λίγο διαφορετικούς λόγους.

 

Αν είμαι πεπεισμένος πως το παιχνίδι θα με ικανοποιήσει τόσο πολύ και ότι θα αξίζει το first day τίμημα, θα το παραγγείλω.

 

Αν ο developer έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου, το ίδιο. Μπορεί να είναι ένα Kickstarter project, μπορεί ένα ΑΑΑ παιχνίδι. Είμαι αρκετά πιο ελαστικός για indie developers.

 

Αν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου και στην τσέπη μου πως τα 20 - 30 ευρώ "αέρας" (το μισό για indie τίτλους) του day one θα δικαιολογούνται από το προϊόν και θα γίνω σεβαστός ως καταναλωτής θα τα δώσω.

 

Στο υπόλοιπο 95% των περιπτώσεων, όχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...