Προς το περιεχόμενο

xp professional σε εξωτερικο σκληρο η εναλλακτικο δισκο


metkalf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια γεια σαs.δεν εχω ιδεα απο υπολογιστεs,αλλα παρολο που αρχισα τωρα να ασχολουμαι και ειμαι μεγαλουτσικοs,μου αρεσει να πειραματιζομαι και αs ειναι η ερωτηση - σειs μου κουκουναρα -ρεs.τελειωνονταs τον συντομο προλογο μου θελω τα φωτα σαs στο εξηs: εχω το hp pavillion dv 6000 (αρκετα παλιο) λαπτοπ με διπυρηνο επεξεργαστη,  2 giga ram και  windows 7 ultimate.εχω μια παλια ψηφιακη βιντεοκαμερα sony dcr-trv 255e η οποια εχει συμβατοτητα μονο με xp.οσο και να εψαξα δε βρηκα driver για windows 7.ερωτηση (1):μπορουν να λειτουργησουν τα xp απο εξωτερικο σκληρο δισκο;σε πρωτη φαση  για την καμερα αλλα γενικα για οτι χρηστικο εχουν τα xp.ερωτηση(2):αν βγαλω τον δισκο με  τα 7, και βαλω δισκο με τα xp  εναλλαξ κατα καιρουs και αν χρειαστει, θα λειτουργησει το συστημα ; περιμενω ιδεεs-προτασειs οσο δυνατον κατανοητεs για τη μηδαμινη γνωση - αντιληψη για τουs υπολογιστεs.ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αν έχει pcmcia θύρα τότε με μια τέτοια καρτούλα http://www.ebay.com/itm/PCMCIA-TO-ATA-SATA-Esata-Raid-card-Adapter-for-Laptop-Notebook-/261006872282?pt=US_Laptop_Port_Expansion_Cards&hash=item3cc538ceda μπορείς να βάλεις έναν εξωτερικό esata δίσκο και να κάνεις εκκίνηση από εκεί.

2)Αν η εγκατάσταση τον XP γίνει στο laptop τότε ναι γίνεται αυτό που λες αλλά θα σκοτώσεις την θύρα του με τα πολλά βγάλε βάλε...

 

 

(Δοκίμασες τα driver να τα περάσεις με την χρίση συμβατότητας;;;  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω που απαντησεs,και δεν εχω κανει καμμια ενεργεια ακομα,το ψαχνω ομωs.καλο βραδυ!

 

η θυρα express card ειναι κατι αναλογο η ειναι ασχετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο δίσκος σου είναι αρκετά μεγάλος και έχει ελεύθερο χώρο μπορείς να τον χωρίσεις σε δύο μέρη και να βάλεις τα xp στο 2ο partition. Θα χρειαστεί μετά να βάλεις κάποιον boot manager για να μπορείς να μπαίνεις και στα 7άρια ή να ξαναστήσεις τα 7 για να ενεργοποιήσουν το dual boot (διπλό μπουτάρισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...