Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για νέα σύνθεση.


Giannisrethymno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,είμαι λίγο πριν την αγορά των κομματιών για να συνθέσω το μηχάνημα μου.

Έχω ξεκαθαρίσει λιγα πράγματα και περιμένω και τις γνώμες σας.

 

Αναφέρουμε: 

Χρήση υπολογιστή : Photoshop,Lightroom,Sony Vegas, Backup αρχείων με Raid 0,παιχνίδια

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Photoshop,Sony Vegas, fps παιχνίδια.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι, έχω με ανάλυση 2560*1440

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Κρήτη αγοράζω από ηλεκτρονικά μαγαζιά.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από διαφορετικά.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Όχι από εμένα ή κάποιο φίλο.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Όχι έχουμε windows 7

 

Λοιπόν μέχρι τώρα έχω πάρει ssd M4 256gb και Corsair 16gb 2x8 Vengeance.

 

Θα πάω για τον i5 3570Κ και μου μένει η επιλογή μητρικής,κουτί, και τροφοδοτικό.

 

Αργότερα θα πάρω και μια καλή κάρτα γραφικών που θα ήθελα να μου προτείνετε από τώρα.

Μου έχουν προτείνει για μητρική Gigabyte Z77X-D3H s 1155 και κάρτα γραφικών μια Geforce 650ti ή 7850 ΑTI.

 

Για μητρική μπορώ να διαθέσω έως 100 ευρώ,τροφοδοτικό έως 60+ και για κουτί λέω για 80+.Για την κάρτα γραφικών θα διαθέσω έως 160+ ευρώ.

 

Στα κουτιά από προσωπική επιλογή και με σειρά προτίμησης έχω καταλήξει στα

 

1)  Fractal Design Define R4 

2)Corsair Carbide Series 300R (ειδικά για την τιμή του.)

3)Corsair Carbide 500R

4)Coolermaster Silencio 550 (λίγο φοβάμαι το airflow του.)

 

Με ενδιαφέρει να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται και να ψύχεται καλά.Επίσης να έχει αρκετές θέσεις για σκληρούς που να αλλάζουν εύκολα.Μέσα στο κουτί θα έχω πάντα 4. 

 

Τέλος για την κάρτα γραφικών (ξαναλέω θα καθυστερήσει λίγο η αγορά της) λέω να διαθέσω 170+ ευρώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από Giannisrethymno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

αρχικα θα σου πω εγω την γνωμη μου για το "ησυχο " κουτι το οποιο ψαχνεις..

αν και κατοχος του r4  που δηλωνω υπερευχαριστημενος εχω να πω  , το κουτι δεν ειναι το μονο που θες να κοιταξεις οταν ψαχνεις την ησυχια...

και τι εννοω

 

το r4 εχει 2χ14 ανεμιστηρες οι οποιοι συνδεδεμενοι πανω στον κοντρολλερ και ρυθμισμενοι στα 12v  οντως δεν ακουγονται...

εκει λοιπον πρεπει να "κουμπωσουν"και τα υπολοιπα ησυχα μερη του μηχανηματος σου ...

δλδ

 

ψυκτρα επεξεργαστη... δεν κρατας εννοειται την μαμα και κοιτας σε καποια η οποια και αποδοτικη να ειναι και ησυχη...

πχ. thermalright true spirit 120 (30 euro), xigmatek dark knight 50 euro

ενα exhaust fan  το οποιο να ειναι οσο πιο ησυχο γινεται  ..εγω εχω βαλει ενα 12αρι της artirc και τα 2χ14 σαν intake.

μετα εχεις το τροφοδοτικο το οποιο θα κοιταξεις να ειναι και αυτο οσο πιο αθορυβο γινεται .

και τελος η υλοποιηση της καρτας γραφικων που εκει πρεπει να συνδιασεις 2 πραγματα και καλη ψυξη και ησυχια..

ολα αυτα στα λεω γιατι ζητας την ησυχια...

πχ το συστημα της υπογραφης μου (r4) αν δεν ειχε το λεντ το κουτι πανω δεν θα ηξερες οτι ειναι ανοιχτο...

αυτα

 

τωρα για θεμα hardware θα στα πουν τα υπολοιπα παιδια μιας και εγω θα προτεινα να πας σε amd για αυτα που ζητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.Αν κατάλαβα καλά θέλεις να μου πεις πως πρέπει να το υποστηρίξω το σύστημα με ψύκτρες και τα λοιπά καλούδια.Σίγουρα μελλοντικά ειδικά στον επεξεργαστή θα μπεί μια ψύκτρα.Προς το παρόν όμως δεν θα αγοράσω κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα πας σε I7 3770 ή 3820 (θα τον προτιμούσα λόγω αναβαθμισιμότητας του s2011) ή θα πας σε FX 8350 για αυτό που θες !  

 

Τον 3820 τον συνδυάσεις με την πολύ καλή GIGABYTE X79-UD3 

τον  8350 με την πολύ καλή επίσης GIGABYTE 990XA-UD3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου αλλά θα προτιμήσω να  μην ανέβω χρηματικά πάνω από τον i5 3570k γιατί θεωρώ πως με καλύπτει αναλογικά με το κόστος του.

 

Έχει κανείς κάποια συμβουλή για επιλογή μητρικής σε αυτό τον επεξεργαστή?Με ενδιαφέρει η σταθερότητα του μηχανήματος.

Επεξ/σία από Giannisrethymno
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπερδευεις τα raid ή μπερδεψες τις εκφρασεις σου. Το raid 0 μοιραζει τα δεδομενα στους δισκους δεν τα αντιγραφει. Τι ακριβως θελεις εσυ?



Συμφωνα με αυτο το chart: http://www.tomshardware.com/charts/cpu-charts-2012/-33-Adobe-Photoshop-CS-6,3169.html o 8350 αποδιδει καλυτερα στο Photoshop. Σκεψου το. Οι δικες μου προτασεις:

 

Πολλα απο τα παραπανω ειναι απο το digital-master στα Χανια με δωρεαν μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XmorsΧ Αυτό είναι ένα πολύ ωραίο screen και το έψαχνα καιρό ! Λέω να το κρατήσω ! 

 

Δείχνει την δουλειά που γίνεται σιγά σιγά ...  Κοίτα τι βαράει το APU των 100€ ... με την κάρτα του ... σκοτώνει όχι αστεία...

 

captureruj.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε άλλα σκοτώνει αλλά δεν το έχουν τρέξει μάλλον με ενεργοποιημένο το gpu acc σε open cl ! 

 

Πχ. δες το WIN ZIP 16,5 που και εκεί θα έπρεπε να τα σαρώνει όλα .



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Pc που θα δουλεύει και θα βγάζει χρήματα για χρόνια δεν μπορώ να προτείνω κάτι άλλο.Τώρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις αλλά και τι μπορείς.Οι δίσκοι είναι x2.Σου έβαλα την UD4 για να μπορείς να κάνεις το raid σε ξεχωριστό controler.Μετά από 5 χρόνια θα βρεις έναν 3770κ και θα ρυθμίσεις τον πολλαπλασιαστή στο x42 τίποτα άλλο μετά από άλλα 5 νομίζω πια θα έχεις κάνει και παιδιά οικογένεια κλπ.. :rolleyes:

 

Antec Kühler H2O 620

Gigabyte GA-Z77X-UD4H, Intel Z77, ATX

Intel Core i5-3570K Box, LGA1155

Samsung SSD 840 120GB SATA 6Gb/s x2

WD Red RD1000M 1TB SATA 6Gb/s 64MB x2

be quiet! SYSTEM POWER 7 700W (silver 80+)

MSI N660Ti Power Edition 2GD5/OC, GeForce GTX 660Ti, 2048MB DDR5

Cooler Master Silencio 650 black

8GB-Kit G.Skill RipJaws-X PC3-14900U CL9

 

Κουτί και μια εναλλακτική. BitFenix Ghost Midi-Tower black

https://www.google.gr/search?q=BitFenix+Ghost+Midi-Tower+black&hl=el&client=firefox-a&hs=OaY&tbo=u&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=rcs&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=eCAgUZ-aEcnStAb1uoGABQ&ved=0CEMQsAQ&biw=1920&bih=893

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους μου.Τελικά αφού προέκυψαν και άλλα κόστη που δεν τα είχα υπολογίσει

παράγγειλα τον Amd A10 ειδικά μετά το συγκριτικό του φίλου adtakis που το είχα μελετήσει τόσες μέρες.

 

Σκέφτηκα πιο πολύ το value for money και άλλαξα μυαλά.Δεν έχω ξαναπάρει Amd γιαυτό πήγαινα προς τον Ι5...Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

 

Οπότε έχουμε και λέμε ssd M4 256gb,2x8 ram corsair 1600,Amd A10.

Tελικά δεν  μου βγαίνει να πάω σε κάρτα γραφικών οπότε την παρατάμε.Είδα πως με την ενσωματωμένη θα παίζω ικανοποιητικά σε χαμηλή ανάλυση.Αυτό αρκεί γιατί πρέπει να κοιτάξουμε το θέμα το οικονομικό.

 

Φίλε μου θέλω να κάνω raid στο οποίο οι δύο δίσκοι θα συμπεριφέρονται σαν ένας δίσκος.Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις αλλά όλο και κάποιος φίλος θα βοηθήσει (ευτυχώς που έχουμε και φίλους... :-D )

 

Επειδή ξαναλέω πρέπει να πέσουμε μάλλον από τα 100 ευρώ του fractal r4 που μου αρέσει πολύ έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?Μας ενδιαφέρει η χωροταξία των δίσκων.Κοιτάζω λίγο και το corsair 300r που είναι σχετικά οικονομικό.

 

Τώρα που αλλάξανε τα πλάνα μου τι προτείνετε για τροφοδοτικό,μητρική και κουτί?

 

Ξανά ευχαριστώ για όσα παιδιά απάντησαν και συγνώμη που άλλαξα πλάνο. :-)

 

 

 

 

υγ. 

 

Ρε φίλε Κυριάκο πολύ καλό το κουτί που μου πρότεινες το BitFenix Ghost Midi-Tower.Με ενδιαφέρει πολύ να βρώ κουτί που να έχει εξωτερικό sata dock γιατί μου χρειάζεται να κουμπώνω επάνω κάποιος δίσκους για αντίγραφα.Δυστυχώς είναι αρκετά ακριβό.Άραγε μπορεί να βρούμε κάτι παρόμοιο σε λιγότερα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...