Προς το περιεχόμενο

Downgrade Ipad από 5.01 σε 4.3.3;


solarsoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω το ipad 1 και μου έχει σπάσει τα νεύρα που κρασάρει λόγω ραμ, ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Έχω την 5.01. Γίνεται να πάω σε 4.3.3 ή κάποια άλλη πιο σταθερή για το πρώτο ipad;

 

Δεν είναι jailbreak το μηχάνημα. Είναι από restore στην 5.1.1

 

Την 5.1.1 έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δε γίνεται, πρέπει να έχεις κρατημένα SHSH (τα οποια κρατώνται ή μέσω jailbreak ή μέσω tinyumbrella τον καιρό που ακόμα υπογράφεται η εκάστοτε εκδοση iOS)



Μονο σε 4.1 γίνεται απότι ξέρω. μπορείς να δοκιμάσεις να πας εκεί



πρέπει να κατεβάσεις την έκδοση από εδώ http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=8500

 

και μετά να συνδέσεις το ipad με το itunes και να κρατήσεις πατημένο το SHIFT και πατάς το RESTORE (επαναφορά) και ανοίγει παράθυρο όπου θα διαλέξεις το αρχείο που κατέβασες και θα πατήσεις άνοιγμα και θα αρχίσει να κάνει restore. Μπορείς να δοκιμάσεις και την 4.3.3 αν θες αλλα δε νομίζω ότι γίνεται. Η 4.1 σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 4.1 υπάρχουν εφαρμογές να σχεδιάζονται γι'αυτήν; Η δε θα βρίσκω τι να κατεβάσω.

Επίσης θα είμαι πιο stable σε 4.1 ή 4.3.3;

Και κάτι last, χρειάζεται να κάνω dfu κτλ ή όχι; υπάρχει κάποιος οδηγός;

 

1000 ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η 4.3.3 για μένα ήταν καλύτερη από 4.1. Με τις εφαρμογές αυτό πιθανώς να είναι ένα θεματάκι. Δοκίμασε πρώτα την 4.3.3

 

DFU δε χρειάζεσαι εφόσον δεν είναι / ήταν jailbroken. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος το ipad 1st gen εχει ιδια specs με το iphone4 που παιζει μια χαρα με 5.x αλλα και λιγοτερο μια χαρα-αντεκτα ομως με 6.x

 

μηπως συμβαινει τπτ αλλο με το ipad σου και κρασασει; σορρυ για το off-topic

 

Sent from my iPhone using Insomnia .. γιατι μπορω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μαύρισαν όλα, τελικά ήμμουν σε dfu από ότι κατάλαβα. Ξεκίνησα την επαναφορά και πάλι έβγαλε το ίδιο σφάλμα. Τώρα όταν συνδέω το ipad μου γράφει ότι πρέπει να το επαναφέρω για να συνεχίσω στο itunes. Τι κάνω τώρα γμτ;



Μήπως πρέπει να κάνω αυτό;

 

http://osxdaily.com/2010/12/06/error-3194-fix-for-itunes/



Μάλλον δε γινεται από την 5.1.1 να κατέβω με κανένα τρόπο από ότι διαβάζω. Μήπως υπάρχει έστω κάποιο πρόγραμμα να ελευθερώνει ram ώστε να μην έχω crashes;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hosts file μπορείς να δοκιμάσεις να το κοιτάξεις και να διαγράψεις αν υπάρχει γραμμη gs.apple.com αλλα αυτό γίνεται συνήθως οταν ηταν jailbroken συσκευή και προσπαθείς να κανεις ρηστορ.

 

Ο αλλος λογος που γινεται ειναι επειδή προσπαθείς να κατέβεις σε εκδοση χωρις SHSH.

 

Το πιθανοτερο δε θα σου γινει.

 

Εγω θαλεγα να κανεις jailbreak εκει που εισαι και να βαλεις sbsettings που εχει κουμπι απελευθέρωσης μνήμης. Επισης να εχεις χώρο ελεύθερο παραπανω απο 1 GB, να καθαρίζεις εμαιλ κλπ, σαφαρι κλπ κλπ, και να βαλεις και το icleaner απο σύντια με το jailbreak να καθαρίζει υπολλείματα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hosts file μπορείς να δοκιμάσεις να το κοιτάξεις και να διαγράψεις αν υπάρχει γραμμη gs.apple.com αλλα αυτό γίνεται συνήθως οταν ηταν jailbroken συσκευή και προσπαθείς να κανεις ρηστορ.

 

Ο αλλος λογος που γινεται ειναι επειδή προσπαθείς να κατέβεις σε εκδοση χωρις SHSH.

 

Το πιθανοτερο δε θα σου γινει.

 

Εγω θαλεγα να κανεις jailbreak εκει που εισαι και να βαλεις sbsettings που εχει κουμπι απελευθέρωσης μνήμης. Επισης να εχεις χώρο ελεύθερο παραπανω απο 1 GB, να καθαρίζεις εμαιλ κλπ, σαφαρι κλπ κλπ, και να βαλεις και το icleaner απο σύντια με το jailbreak να καθαρίζει υπολλείματα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ωραία. Οπότε μένουμε στην 5.1.1. Στα παιχνίδια ας πούμε δε με πετάει ποτέ ή από εφαρμογές. Εκεί που κρασάρει και με πετάει στην αρχική είναι το App Store και Safari. 

 

Τώρα αν μπορείς πες μου πως κάνω jailbreak την 5.1.1 για να προχωρήσω. Εδώ που είμαι υπάρχει κάποιο app στο Store που όντως να κάνει καλή δουλειά σαν Free Ram app;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Οπότε μένουμε στην 5.1.1. Στα παιχνίδια ας πούμε δε με πετάει ποτέ ή από εφαρμογές. Εκεί που κρασάρει και με πετάει στην αρχική είναι το App Store και Safari. 

 

Τώρα αν μπορείς πες μου πως κάνω jailbreak την 5.1.1 για να προχωρήσω. Εδώ που είμαι υπάρχει κάποιο app στο Store που όντως να κάνει καλή δουλειά σαν Free Ram app;

 

Στο appstore όχι. Μονο cydia. 

 

Δες εδώ τον οδηγό για jailbreak ipad στην 5.1.1

 

http://www.iphonehacks.com/2012/06/jailbreak-ios-5-1-1-new-ipad-3-ipad-2-ipad-1-users-redsn0w-untethered.html

οτι απορίες έχεις μου λες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...