Προς το περιεχόμενο

WSJ: Το PlayStation 4 θα έχει συμβατότητα με τα PS3 games μέσω streaming


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με λίγα λόγια το ps4 δεν παιζει παιχνίδια εκτοσ από αυτα που θα βγουν για πάρτη του.

εκτοσ και αν χακαριστει. (ιδωμεν !)

 

κάποιοι που έχουν τίτλους του 1,2,3 τισ θα τουσ κάνουν, θα τουσ βάλουν στον κο..ο τουσ ?

 

τοσα χρήματα που έχει ξόδεψει ο κοσμοσ για να αγόραζει παιχνίδια και να τα τσεπονει η sony αυτα δεν μετράνε ?

 

αυτό με το ίντερνετ τι είναι πάλι ?

σκεφτείτε να έχετε το Χ παιχνίδι στο ράφι αλλά να μην παιζει!

θα πρέπει να πληρώσουμε γ@μισι@τικ@ για συνδρομή ίντερνετ για να το παίξουμε από κει.

 

λεσ και δεν μπορούσαν να φτιάξουν την κονσόλα να τα παίζει.

μια ζωή μαρκετινιστικεσ μαλακιεσ!

ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ANTIΣΤΟΙΧΟ PS... ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΓΑΜΩ..ΤΑ ΣΠΑΤΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΟ ΠΕΤΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟ ΠΑΛΙΟ...ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΠΑΤΕ ΠΑΡΤΕ ΤΟΝΟΥΣ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ, ΚΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΚΛΑΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ...ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΑΡΑΞΕΦΥΓΕ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην ακουω μπουρδες...γιατι για μπουρδες μιλαμε τωρα..καθεστε και κλαιτε για το "πως θα παιζω εγω τωρα τα παιχνιδια του πι εσ 3 στο 4?" και ναι αυτο το γραφω με κοροιδευτικο τονο...το πι εσ τρια αγαπητε κλαψιαρη τι θα το κανεις? θα το πεταξεις? δηλαδη τι περιμενεις? ν σου φτιαχνουν συσκευες για να παιζεις τα παιχνιδια που ηδη εχεις και που ΗΔΗ εχεις συσκευη για να τα παιξεις, αντι για συσκευες που θα παιζουν νεα εξελιγμενα παιχνιδια?

εγώ και πολλά άτομα είχαμε πχ το 3 η κάποιο απ τα προηγούμενα αλλά χάλασε και μασ έμειναν τα παιχνίδια γιατί να μην μπορούμε να τα παίξουμε δηλαδή ?

 

δεσ το και απ την άλλη! αμα δεισ που έχουν πέσει τα παιχνίδια του 2 θα παθεισ πλακα! κάποιοσ θα δει έναν τίτλο και θα τον θέλει για συλλογή για να έχει όλη την σειρά του παιχνιδιού!

 

σκέψου και το άλλο!

με τον καιρό θα μπενουμε στισ αγγελίες στο insomnia και θα βλέπουμε πακέτο παιχνιδιών του 3 η του 2 με πολύ λίγα χρήματα.

πολησ κοσμοσ δεν έχει χρήματα να δίνει 50αρικα για παιχνίδια.

εκεί θα μπορεί να βρει ολόκληρο πακέτο παιχνιδιών με λίγα χρήματα και να τα παίξει με χαρά επιδι πριν είτε του χάλασε η παλιά κονσόλα και δεν είχε να πάρει άλλη η δεν είχε χρήματα για να πετάει κάθε τόσο για να αγόραζει παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη θα επαιζες παιχνιδια του 2 ;

θα εβγαιναν τα ματια σου

αν τα έχει κάποιοσ γιατί όχι ?

εγώ πχ δεν είχα πότε ούτε το 2 ούτε το 3.

και ομωσ βρήκα emulator για το 2

και έπαιξα το code veronica στον υπολογιστή. είμαι fun resident evil και το ευχαρίστησα μια χαρά και άσ μην είχε καλά γραφικα επιδι ήταν παλιό.

 

τα γραφικα δεν μετράνε μπροστά στο καλό game play !

 

μέχρι το medievil εχω στον υπολογιστή απ το ps1.

παλιά γραφικα αλλά παιχνίδαρα!

 

γιατί δηλαδή να μην φτιάξουν το

ps4 να παιζει τα παλιά παιχνίδια και να το φτιάξουν έτσι ώστε να μπορεί να τα κάνει upscaling για να έχουν ποιο μεγάλη ανάλυση και καλύτερη εικόνα ?

θα τουσ έπεφτε κλοτσιά ?

εγώ πιστεύω με κάτι τέτοιο αν του έδιναν και βάση στην διαφημιση ότι και καλά: "παίξτε τώρα ακόμα και τα παλιά σασ παιχνίδια με καλύτερα γραφικα στο ps4"

θα ήταν και αυτό ένα μεγάλο ατού για την Sony.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι λογικό, αλλάζει η αρχιτεκτονική και τα παλιά παιχνίδια δεν μπορεί να είναι συμβατά. Είναι σαν να μου λέτε ότι ένα παιχνίδι που έπαιζε στα windows 98 με ένα pentium II θα μπορεί να τρέξει τώρα στα windows 8 με intel core i7 μετά από τόσες αλλαγές αρχιτεκτονικής...

Τι; Μπορεί; Εντάξει ρε παιδιά, δείξτε λίγη καταννόηση, εδώ ακόμα δεν έχει καταφέρει η Sony να κάνει το ps3 της συμβατό με αρχεία mkv, γιατί ως γνωστόν η Sony χρησιμοποιεί τις δυνατότητες διασύνδεσης της κονσόλας μόνο για να καταπολεμήσει την πειρατεία και να πουλήσει παιχνίδια, να κάνει καμία σοβαρή αναβάθμιση σε software δεν είναι ικανή να κάνει.

Nα μας αρέσει μια εταιρεία αλλά να βλέπουμε και λίγο πιο αντικειμενικά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δηλαδή να μην φτιάξουν το

ps4 να παιζει τα παλιά παιχνίδια και να το φτιάξουν έτσι ώστε να μπορεί να τα κάνει upscaling για να έχουν ποιο μεγάλη ανάλυση και καλύτερη εικόνα ?

θα τουσ έπεφτε κλοτσιά ?

εγώ πιστεύω με κάτι τέτοιο αν του έδιναν και βάση στην διαφημιση ότι και καλά: "παίξτε τώρα ακόμα και τα παλιά σασ παιχνίδια με καλύτερα γραφικα στο ps4"

θα ήταν και αυτό ένα μεγάλο ατού για την Sony.

 

Γιατί αν το έκαναν αυτό, δε θα μπορούσαν μετά να σου πουλήσουν το ίδιο παιχνίδι ως HD για τη νέα κονσόλα και να τσεπώσουν κι άλλα χρήματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα μερικοι δεν μπορω να καταλαβω πως σκευτονται...λεει ενας οτι αν του χαλασει το πσ3 πως θα παιζει τα παιχνιδια του πσ3? ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΙΣ...και μην μου πεις οτι σιγα μην ξαναδωσω τα κερατιατικα...γιατι τα εχεις δωσει ηδη παραπανω απο μια φορα.οποιος λοιπον θελει να παιξει παιχνιδια προηγουμενης πλατφορμας, παιζει στην αντιστοιχη πλατφορμα, και δικαιολογιες του τυπου "μα ειναι χαλια να εχω τις γκουμουτσες στο επιπλο"....ειναι απλα ΗΛΙΘΙΕΣ...αν δεν μπορεις να δεχτεις οτι εσυ ως ατομο ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ αυτες τις γκουμουτσες (που στην τελικη ειναι και ποιο χρησιμες απο αλλες ΑΧΡΗΣΤΕΣ γκουμουτσες στο σπιτι σου) ε τοτε τι να σου πω, πετα τες, παρε να λυνεις σταυρολεξα και βαλε διακοσμιτικο πανακι στο επιπλο μη σου χαλασει το φενκ σουι.

Ενας αλλος ειπε "εγώ πιστεύω με κάτι τέτοιο αν του έδιναν και βάση στην διαφημιση ότι και
καλά: "παίξτε τώρα ακόμα και τα παλιά σασ παιχνίδια με καλύτερα γραφικα
στο ps4"".....σοβαρα τωρα το πιστευεις αυτο που ειπες? δηλαδη αν ηταν τοσο απλο νομιζεις οτι δεν θα το εκαναν ΟΛΕΣ οι εταιριες του κλαδου? υπαρχει ομως ενα μικροοο προβληματακι, και αυτο λεγεται "rework" και ειναι κατι που ειναι απαραιτητο για να κανεις κατι με παλια γραφικα να εχει γραφικα του στυλ farcry 3. εκτος αν μιλαγες για καλυτερα χρωματα, οποτε εκει μιλαμε για ενα θεμα που δεν αφορα καθολου την σονυ καθως παιζει ρολο το τι οθονη εχεις.

Επισης παιζει θεμα της αρχιτεκτονικης. Ειναι σαν να ζητατε να μπορεις να χωσεις το cd ενως παιχνιδιου Ps2 στο Xbox και να απαιτεις να το παιξει...και μην ρωτατε ΜΠΟΥΡΔΕΣ του στυλ "μα αφου θα μπορουμε να τα παιξουμε μεσω στριμ, γιατι οχι με το cd" ...δηλαδη ειναι τοοοοσο δυσκολο να καταλαβαιτε οτι οι εκδοσεις που θα παιζετε μεσω stream θα ειναι ΣΥΜΒΑΤΕΣ εκδοσεις?REWORKED?...

Σε αυτο συμφωνω οτι δεν θα πετυχει λογο των συνδεσεων που ειναι διαθεσημες εκτος αν ειναι σαν τα τορεντ .

Τωρα οσο αφορα το "και αμα μου χαλασει τι κανω?" θα ηθελα να προσθεσω κατι ακομα. Νομιζετε οτι ειναι κατι που ενδιαφερει την σονυ αν χαλασει το πσ3 σας? ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ αλλα για λογους φθορας κλπ κλπ κλπ...σου χαλασε? αγοραζεις καινουριο..ειναι σαν να μου λετε οτι εσπασε το επιπλο της τηλεορασης σας και εχετε παει στον κατασκευαστη, να σας δωσει το καινουριο αλλα να το φτια3ει ετσι ωστε να ταιριαζει και η παλια telefunken tv που ειχατε πριν ποσα χρονια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@John-lamia και σε άλλους εδώ μέσα .

κοιτάτε τα πράγματα μόνο από την δική σας οπτική γωνία και όχι από την οπτική γωνία της σονυ. δείτε το λίγο πιο σφαιρικά

 

δεν είναι ούτε φιλανθρωπική οργάνωση ούτε είχε δώσει υποσχέσεις ότι αν αγοράσεις ένα παιχνίδι θα το υποστηρίξει ώστε να παίζει στις επόμενες γενιές.

 

συνήθως όταν βγαίνει μια κονσόλα (άσχετα με το πόσο κοστίζει πραγματικά) η εταιρία που την βγάζει προσπαθεί να την πουλήσει σε όσο το δυνατότερο χαμηλή τιμή και μετά βασίζεται στην πώληση παιχνιδιών και περιφερειακών για να βγάλει τα σπασμένα.

πχ. οι πρώτες εκδόσεις πσ3 έκαναν 600 και κόστιζαν 800 στην σονυ. έμπαιναν 200$ για κάθε πσ3 που πούλαγαν. από το σλιμ και μετά ξεκίνησαν να κερδίζουν.

 

με το να παίζει κάποιος παλιότερα παιχνίδια σε μια νέα κονσόλα από άποψη χρημάτων δεν προσφέρει απολύτως τπτ στην σονυ. για αυτό τον λόγω το ps2 compatibility πήρε πόδι.

 

το backwards compatibility δεν έχει κανένα συμφέρον και ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος παραγωγής .

 

μακάρι τα πράγματα να ήταν πιο εύκολα αλλά και ο cell του  ps3 και η cpu του ακόμα ps2 είναι τσιπ με ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και το backwards compatibility και το emulate δεν είναι εύκολο.

 

έτσι έχουν τα πράγματα τα άλλα είναι μπούρδες . ότι κινήσεις κάνει η σονυ γίνονται με γνώμονα το κέρδος και όχι την ψυχή της μάνας της ενώ προσπαθεί να αποφύγει τα λάθη που έκανε σε αυτή τη γενιά.

 

υγ. αϋπνίες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικη κουκουρουκου μερικοι...με αυτα κ με τα μεγαλα λαθη της σονυ πανω σε αυτη τη γενια κ με ενα χρονο λιγοτερο απο το xbox360 πουλησε μεχρι στιγμης 70 μυρια κομματια...σιγουρα δεν ειχε την επιτυχια πωλησεων του ps2 που επαιξε μπαλα μονο του κ εκλεισε 13 χρονια μεχρι προτεινως διακοπης παραγωγης...

και γω θα ηθελα να παιξω ξανα το ff7 στο ps4 αλλα κ που δεν θα γινει ανεβαινω στο παταρι και ξεσκονιζω το ps1.
και αν σας χαλασε ρε μαγκες η κονσολα κρααα κανουνε τα μεταχειρισμενα σε τελεια κατασταση αλλιως μην ασχολειστε.
κλασσικος ελληνας ξερολας τσαμπατζης που τα ξερει ολα κ θελει να γινονται οπως αυτος γουσταρει...
απο την στιγμη που θα βγει κ αν βγει νεα κονσολα θες νεα τεχνολογια..νεα παιχνιδια καλυτερα γραφικα and so on...και απο τις 3 μεγαλες κυριες του console gaming μονο η σονυ εχει παρει σοβαρα σαν αγορα τους ελληνες gamers παραδειγμα η δουλεια που κανει η σονυ ελλας...παιχνιδια με ελληνικο μενου-commentary-υποτιτλοι.
και αυτο γιατι υπαρχει μεγαλη υποστηριξη απο τους ελληνες στο brand.
και το playstation plus με ενα 50αρικο ενα χρονο (ειχε κπροσφορα με 37,5 ευρο) αβερτα παιχνιδακια...

ευχομαι να βελτιωσουνε τις τιμες στα digital copies σε επιπεδα steam καποια στιγμη...και μακαρι το ps4 να ειναι ενα μεγαλυτερο σκαλι κ να μην γινουνε λαθη του παρελθοντος (πχ η αξεχαστη τιμη εκκινησης 660 ευρο του ps3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα έχει κάποιοσ γιατί όχι ?

εγώ πχ δεν είχα πότε ούτε το 2 ούτε το 3.

και ομωσ βρήκα emulator για το 2

και έπαιξα το code veronica στον υπολογιστή. είμαι fun resident evil και το ευχαρίστησα μια χαρά και άσ μην είχε καλά γραφικα επιδι ήταν παλιό.

 

τα γραφικα δεν μετράνε μπροστά στο καλό game play !

 

μέχρι το medievil εχω στον υπολογιστή απ το ps1.

παλιά γραφικα αλλά παιχνίδαρα!

 

γιατί δηλαδή να μην φτιάξουν το

ps4 να παιζει τα παλιά παιχνίδια και να το φτιάξουν έτσι ώστε να μπορεί να τα κάνει upscaling για να έχουν ποιο μεγάλη ανάλυση και καλύτερη εικόνα ?

θα τουσ έπεφτε κλοτσιά ?

εγώ πιστεύω με κάτι τέτοιο αν του έδιναν και βάση στην διαφημιση ότι και καλά: "παίξτε τώρα ακόμα και τα παλιά σασ παιχνίδια με καλύτερα γραφικα στο ps4"

θα ήταν και αυτό ένα μεγάλο ατού για την Sony.

 

 

Οχι μονο να παιζουν αλλα και με καλυτερα γραφικα.

Μετα θα κλαινε οσοι αγορασαν πανακριβα το ps3 και το παιχνιδι οταν ηταν καινουριο και τωρα καποιοι αλλοι το παιζουν με καλυτερα γραφικα χωρις να εχουν καν ps3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πιστευω οτι ο κυριος λογος της εμφανισης του ps4,αν οντως εμφανιστει,ειναι η ασφαλεια της κονσολας ως προς το jb,αλλιως η συγκεκριμενη κονσολα με τις δυνατοττες της,και με τα περισσοτερα παιχνιδια να εκμεταλευονται ενα μικρο ποσοστο απο αυτες δεν εχει κανενα λογο ανανεωσης.εδω αρκετα  παιχνιδια δεν εχουν εκμεταλευτει ακομα την δυνατοτητα που τους δοθηκε με τα blu-ray δισκακια,σε θεμα γραφικων  και μεγεθους.αν παρετε backup παιχνιδιων σε jb κονσολες θα δειτε οτι τα περισσοτερα μετα βιας ξεπερνανε τα 7 γιγα και βαζοντας και πολυ βιντεο μεσα.υπαρχουν πολλα ακομα και απο τα "γνωστα" που βρισκονται κατω απο τα 4 γιγα,και οι τιμες τους.......φυσικα στα υψη και ιδιες σχεδον με καποια λιγα που εχει γινει αρκετη δουλεια και προσπαθεια.θα συμφωνησω παντως με τον φιλο παραπανω ως προς το οτι μου μυριζει epic fail.ο κοσμος ξυπνησε..."Κυρα-Σονια",παει ο καιρος που πουλαγες φυκια για μεταξωτες κορδελες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νόημα να μιλάμε για συμβατότητες εάν η όποια εταιρεία προσπαθήσει και φέρει κάτι εντελώς καινούργιο και εξελιγμένο στην αγορά. Δεν μπορείς να εξελίξεις πραγματικά κάτι εάν πρεπει να ξεκινήσεις απο το προηγόυμενο οπωσδήποτε. Το λευκό χαρτί και οι φρέσκιες ιδέες αρκετές φορές είναι το καλύτερο.

 

Εάν είναι απλά μια ακόμη αναβάθμιση τότε επιβάλεται η προς τα πίσω συμβατότητα.

 

Απλα το θέμα κονσόλες θα πεθάνει σε λίγο εάν δεν προσφέρει πολλά και διάφορα πράγματα (όπως browsing, Facebook κλπ, application store, diwnloading, media player κλπ κλπ). Τα PC είναι και θα είναι για πάντα δυνατότερα (αλλα και πολυ ακριβότερα) και με ποικίλες δυνατότητες αλλα και πιο πολύπλοκα στον χειρισμό. Υπάρχει η τάση όμως για απλοποίησή τους και σμύκρινσή τους για να γίνουν κάτι σαν top media players/notebooks σε ένα σαλόνι. Αντίστοιχο δρόμο απο την άλλη πρεπει να διανύσουν οι κονσόλες προς την ίδια κατεύθυνση.

 

Καποτε οι κονσόλες είχαν το νόημα της απλής και φθηνής παιχνιδομηχανής. Τι νόημα εχει να αγοράζεις πια μια κονσόλα ακριβή όσο ένα μέσο PC μη συμβατή με τα προηγόυμενα παιχνίδια που κάνει ελάχιστα πράγματα (και οχι απλα) εκτός απο παιχνίδι; Τα παιχνίδια της είναι σαφώς υποδιαίστερα των PC και το PC είναι συμβατό με ολα τα παλιότερα σχεδον και κάνει και χίλια δυο αλλα πράγματα.

 

Το όριο τιμής αγοράς της κονσόλας εχει ήδη ξεπεραστεί και οποία άλλη εξέλιξη θα πρεπει να είναι σε αυτα τα όρια αλλα με επιπλέον δυνατότητες σε όλους του net ή σε τομείς gaming που δεν έχουν ακόμη προωθηθεί ή βρίσκονται σε πολυ αρχικό στάδιο (real 3D gaming κλπ)

 

Γνώμη μου

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Επισης δεν έχουν νόημα ολα αυτα τα μέτρια στην πλειονότητα παιχνίδια. Δεν είναι τα γραφικά (που όντως είναι φοβερά) που κάνουν το παιχνιδι καλο ή κακό αλλα το gameplay. Και εκει πάσχουν τα περισσότερα. Εχει τύχει πάρα πολλές φορές να αφήσω παιχνιδι μετά απο μερικές ώρες γιατι το βαρέθηκα και να πιάσω να παίζω με τις ώρες και μέρες παλια παιχνίδια σε emulator. Ας δώσουν βάση σε αυτο τουλάχιστον όταν βγάζουν τα πρώτα λίγα νέα παιχνίδια για τις νέες κονσόλες.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταδικασμένη απόφαση. Ελπίζω το επόμενο XBOX να έχει backward compatibility και να μην έχει φραγμούς για τα μεταχειρισμένα. Διαφορετικά η μάχη θα είναι μόνο μεταξύ Nintendo και... PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...