Προς το περιεχόμενο

WD Green - Πως να μην χαλάσει σε 2 χρόνια μόνο!!!!


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να αναφερθώ στο συγκεκριμένο πρόβλημα των WD Green, μήπως και την γλιτώσει και κανείς άλλος

 

Οι συγκεκριμένοι δίσκοι, για να είναι λιγότερο ενεργοβόροι έχουν ρυθμιστεί να παρκάρουν μέσα σε 8 sec όταν δεν υπάρχει ροή δεδομένων (όταν βρίσκονται σε ηρεμία)

 

Αυτό σε ένα εξωτερικό σκληρό που τον χρησιμοποιούμε μόνο για backup δεν είναι άσχημο, όμως σε ένα σκληρό που τον χρησιμοποιούμε σε NAS ή στο pc μας για αποθήκη, μπορεί να αποβεί μοιραίο μιάς και από την WD αναφέρεται ότι η ζωή του δίσκου ανέρχεται στους 300,000 κύκλους (Load cycle count)

 

Ο δικός μου δίσκος (WD Green WD20EARX) που είχε το NSA310 έγραψε ούτε λίγο ούτε πολύ 164,600 κύκλους μέσα σε 8,787 ώρες λειτουργίας (366 μέρες)

 

Το πρόβλημα είναι γνωστό στην WD και υπάρχει και επίσημα εργαλείο που το διορθώνει μέσω DOS το οποίο περιλαμβάνεται στο Hiren boot cd (  για όσους το έχουν) με το όνομα WDidle3 

 

Όποιος θέλει να το διορθώσει, μπορεί να κατεβάσει ένα έτοιμο bootable iso με το wdidle3 απο εδώ http://www.jzab.de/files/ubcd511custom.iso και να το κάψει σε ένα cd

 

Aφήνουμε πάνω στο pc μόνο το wd green που θέλουμε να διορθώσουμε και τρέχουμε το cd που μόλις ετοιμάσαμε

επιλέγουμε απο το μενού το "Hard Disk Information & Management" και απο τις εφαρμογές που μας βγάζει, την "WDidle3"

 

πληκτρολογώντας

 

wdidle3 /r          μας αναφέρει την κατάσταση του χρονοδιακόπτη (το default όπως αναφέραμε παραπάνω είναι 8 sec)

 

wdidle3 /d         απενεργοποιεί τον χρονοδιακόπτη

 

wdidle3 /s300   παρκάρει στα 300 sec, δηλαδή 5 λεπτά αφού μπεί σε κατάσταση ηρεμίας

 

η τελευταία επιλογή είναι αυτή που προτιμούν οι περισσότεροι, ώστε να συνεχίσει ο δίσκος να είναι Μή Ενεργοβόρος αλλά και να μειωθούν και τα παρκαρίσματα κατά 40 φορές!

 

μόλις τελειώσουμε πληκτρολογούμε reboot και αφαιρούμε το cd ώστε να bootάρουμε στο λειτουργικό μας.

 

Ο γραφών ουδεμία ευθύνη φέρει αν χαλάσετε με οποιοδήποτε τρόπο οτιδήποτε

 

*Ένα ευχαριστώ στα παιδιά του avclub που το βρήκανε και ασχολήθηκαν

 

Το έτοιμο iso είναι του zap http://www.jzab.de/content/wdidle-bootcd

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενδιαφερον μιας κ δεν ειχα ιδεα περι το load cycle count.

απο το Hard disk sentinel ειναι αυτο που λεει load/unload cycle count;

 

αν ειναι αυτο ο μετρητης εχει γραψει 1.473 σε 84 ωρες λειτουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ειναι γνωστο το προβλημα αυτο με τους green και η μονη λυση ειναι το utility αυτο για να αλλαξεις τις ρυθμισεις.αλλιως ο δισκος παρκαρει συνεχεια και καποια στιγμη θα φτασει το οριο.δεν σημαινει οτι θα τα παιξει αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εισαι καλα φιλε που το εγραψε, εχω WD Green και εχω ακουσει για το προβλημα αλλα δεν εχω δωσει σημασια μεχρι τωρα. Εαν η WD ξερει το προβλημα γιατι δεν αλλαζει τις ρυθμισεις απο το εργοστασιο; :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είτε επειδή δεν το θεωρούν πρόβλημα, είτε επειδή τους συμφέρει να χαλάνε οι δίσκοι.. .

Οπως το παρει κανείς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θεμα ειναι οτι ο δισκος εχει 2 χρονια εγγυηση μονο:(



Προφανώς είτε επειδή δεν το θεωρούν πρόβλημα, είτε επειδή τους συμφέρει να χαλάνε οι δίσκοι.. .
Οπως το παρει κανείς...

ειτε οτι δεν θα ειναι τοσο green μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αυτό το παρέλειψα μιας και είμαι της άποψης ότι green αγοράζουμε περισσότερο για τη χαμηλότερη θερμοκρασία & φασαρια παρα για την χαμηλοτερη καταναλωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως δηλαδη που πηρα τον συγκεκριμενο δισκο και τον εχω ως εξωτερικο και μονο για backup του backup( backupception :-D )
λιγο πριν γινει ο χαλασμος και ριξουν την εγγυηση στα 2 χρονια...

 

οσο για τη φασαρια ειναι πραγματικα αθορυβος.Επισης απορω πως ειναι δυνατον να εχεις τοσο περισσοτερη μειωμενη καταναλωση οταν εχουν παρκαρει οι κεφαλες,πιστευα οτι ολο το ρευμα περιπου το χρειαζεται το μοτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι εξηγούντε πολλά, γι αυτό ο green με έναν μολισ ς χρόνο λείτουργειας έφτασε το health 9%. Να εισαι καλά άνθρωπε μου έδωσες παρατάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφορά τους Green μόνο. Και οι Scorpio Blue έχουν θέμα.

oh κραπ!

ισχυει το ειδα τωρα στον bevt που εχω εδω και 2 χρονια ως external portable...

11 μερες λειτουργιας συνολο 24,567 load cycle! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αυτό το παρέλειψα μιας και είμαι της άποψης ότι green αγοράζουμε περισσότερο για τη χαμηλότερη θερμοκρασία & φασαρια παρα για την χαμηλοτερη καταναλωση....

σε μερικα τεστ παιζει να δεις τον raptor Πιο ησυχο σε λειτουργεια απο αλλους wd.ας το εκαναν οπως κατι seagate να σου ριχνει το rotation

 

Έτσι εξηγούντε πολλά, γι αυτό ο green με έναν μολισ ς χρόνο λείτουργειας έφτασε το health 9%. Να εισαι καλά άνθρωπε μου έδωσες παρατάση.

η απλα παει για αλλαγη μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πρωτη φορα το ακουω! :shock:  Και μολις παρηγγειλα τον δευτερο Green μιας και ο πρωτος γεμισε. Θα εχω δουλεια να κανω μολις ερθει!

 

Ευχαριστω τον ts για την ενημερωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...