Προς το περιεχόμενο

WD Green - Πως να μην χαλάσει σε 2 χρόνια μόνο!!!!


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που είναι μπορεί να ζορίσει λίγο είναι το ότι πρέπει οι δίσκοι να μπούν ένας ένας πάνω στο sata του pc και η αλλαγή να γίνει με το εργαλείο μέσω dos.

αυτό πχ για σκληρούς που είναι σε θήκη όπως ο δικός μου (nsa310) θέλει μιά προσπάθεια παραπάνω

(6 βίδες μπροστά - 4 πίσω και 1 στο κέλυφος για να κρατάει τον σκληρό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

υπερβολή το "2 χρόνια μόνο"...

 

άσε που το "πρόβλημα" δεν είναι σε όλους στους green της WD αλλά σε συγκεκριμένους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω problem δηλαδή έχω βάλει ένα θέμα με δικές μου εικόνες να αλλάζει κάθε 10 λεπτά και ακούω έναν ήχο σαν να κοπανιέται ο δίσκος μολις αλλάξει αυτόματα η εικόνα το ίδιο συμβαίνει άμα φορτώνω καποιο αρχείο ξαφνικά.....Αλλά μετά λειτουργεί αθόρυβα δηλαδή άμα κάνω αυτό που είπες φίλε θα φτιαχτει αυτό που μου κάνει!!!??? δεν νομίζω να σβήνετε τίποτε από τον δίσκο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εσύ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις απενεργοποιήσει την επιλογή στο power options των windows για να κλείνουν οι σκληροί μετά από κάμποση ώρα idle...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα τα εργαλεια ειναι για αδειους δισκους...?

 

Εγώ το εφάρμοσα σε γεμάτο δίσκο χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα αλλά αν υπάρχει τρόπος να πάρεις backup πρίν κάνεις οτιδήποτε, καλό είναι!

 

υπερβολή το "2 χρόνια μόνο"...

 

άσε που το "πρόβλημα" δεν είναι σε όλους στους green της WD αλλά σε συγκεκριμένους...

 

Όπως αναφέρω πιο πάνω, στον δικό μου έγραψε μέσα σε 1 χρόνο (πέρσι τέτοιο καιρό αγόρασα το nsa310 απο το e-shop) 164.600 LCC.

Αυτό σημαίνει ότι σε 2 χρόνια θα είχα περάσει τους 300.000 κύκλους που έχει θέσει σαν όριο ασφαλείας η WD - Θα μου πείς, μπορεί να πιάσεις και 1,000,000 κύκλους και ακόμα να δουλεύει - εννοείται αλλά όταν πρόκειται για τα αρχεία σου και μπορείς να το διορθώσεις, το διακινδυνευεις?

Όσο για το ποιοί δίσκοι έχουν θέμα, ακόμη και όσοι δεν αναφέρονται σαν ρυθμισμένοι να "παρκάρουν" στα 8 sec όταν τους βάλαν για δοκιμή με το wdidle3 στο report έδειχναν τελικά 8 sec, όποτε καλό είναι να τους τσεκάρουμε* για να είμαστε σίγουροι!

 

*δεν χρειάζεται να τους ξηλώσουμε για να ελεγχθούν. Με ένα smart ή hd sentinel ή γενικά πρόγραμμα ελέγχου HDD μπορούμε να δούμε τα Load Cycle Count σε σχέση με τις ώρες λειτουργίας και να καταλάβουμε αν ο αριθμός τους είναι υπερβολικός ή όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα εγκατάσταση το hd sentinel και μου έβγαλε τα εξής:

 

WDC WD20EARX-00MMMBO

εκτίμηση διάρκειας ζωής: περισσότερο από 1000μέρες

total start/stop count: 1149

 

WDC WD20EURS-63S48YO

εκτίμηση διάρκειας ζωής: περισσότερο από 1000μέρες

total start/stop count: 105

 

SAMSUNG SSD 830 series

εκτίμηση διάρκειας ζωής: περισσότερο από 1000μέρες

Lifetime writes: 1,57 TB

 

και σε όλα μου γράφει επίδοση και υγεία 100%

 

τι σημαίνουν αυτά?

ότι είναι καλά οι δίσκοι μου?

στον πρώτο το σκληρό που γράφει 1149 είναι αυτοί οι κύκλοι? δλδ ήδη έχω πάρα πολλούς??

και στον ssd τι θέλει να πει με το 1.57tb??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31008130.png

 

Σε ενα σκληρο που εχω αυτο λεει και τρεχει 250 μερες. Αυτο σημαινει 184 (.000) φορες? ή απλα 184? Επισης για να το κανω αυτο με το προγραμμα πρεπει να ειναι αναγκαστικα μονο ο σκληρος που θελω να αλλαξω τις ρυθμισεις πανω? Ρωταω γιατι εχω 5 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δειτε το LCC

πατηστε στο smart του καθε δισκου και μετα πανω στο load/unload cycle count και μετα δειτε το γραφημα κατω

(θα ειναι μια γραμμη και θα εχει κατι νουμερα.Το τελευταιο νουμερο ειναι το συνολικο)

 

 

πιο συγκεκριμενα εχω

1)WD 15EARX και παρκαρει στα 8sec στανταρ το ακουω δηλαδη αν το αφησω ελαχιστο χρονο χωρις να κανω κατι και το τσεκαρα κιολας αμεσα απο το HDS(συνολικος χρονος λειτουργιας 84ωρες/1.473 load cycle)

2)WD 5000BEVT που παρκαρει και αυτος στα 8sec γιατι ακουω το χαρακτηριστικο ηχο του παρκαρισματος(αυτο που κανει και ο earx αλλα σε εντονοτερη μορφη)-(συνολικος χρονος λειτουργιας 11 μερες- 24,576 load cycle,βλακειες γραφω 3.456 εχει.24χιλιαδες εχει ο εσωτερικος του dell που δουλευει 170μερες)

προσωπικα δεν με απασχολει και τοσο μιας κ  ο ενας ειναι backup και ο αλλος backup του backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενο...μονο 50.000 εχει κανει εμενα και ειναι 250 μερες στο ρευμα. Και ενας αλλος εξωτερικος  που λεει eads δουλευει 760 μερες και μονο 57.000 εχει.

 

Αυτο σε ποιους σκληρους ισχυει? Δεν ξερω να τους ξεχωριζω τους eads,ears κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον πρωτο πρασσινο πανω απο 3 χρονια θεμα δεν ειχε και λειτουργει στον νας μου μια χαρα , μια ερωτηση αν υπαρχει και ενας σσδ πρεπει να τον βγαλω και αυτον για να τρεξω το προγραμμα

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι εξηγούντε πολλά, γι αυτό ο green με έναν μολισ ς χρόνο λείτουργειας έφτασε το health 9%. Να εισαι καλά άνθρωπε μου έδωσες παρατάση.

 

Τί αναφέρει στο overview tab στο HD Sentinel δηλαδή; (...bad sectors, υπεθέτω, αλλά για πες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε το παρακάτω και πείτε μου τη γνώμη σας, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει. Πρέπει να ανησυχώ; Ο δίσκος είναι εσωτερικός, σε Windows 7, χρησιμοποιείται ως αποθήκη και με ρύθμιση always on. Τα δεδομένα είναι από το Hard Disk Sentinel.

 

Δίσκος: WD EARX 2TB

Power on time: 249 days

Estimated remaining lifetime: more than 1000 days

Total start/stop count: 142

 

Load/Unload Cycle Count: Threshold 0, Value 1, Worst 1, Status OK (Always passing)

post-42026-0-54321100-1361215716_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...