Προς το περιεχόμενο

WD Green - Πως να μην χαλάσει σε 2 χρόνια μόνο!!!!


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην ευχαριστω κι εγω για το share.

Δυο ερωτησεις αν και φανταζομαι οτι πιθανως να μην υπαρχουν de facto και σαφεις απαντησεις, για τεχνικους λογους.

1. Υπαρχει τροπος να φανει αν ενας δισκος εχει υποστει τη συγκεκριμενη τροποποιηση στον τροπο λειτουργιας του?

2. Και αν ναι, επηρεαζεται η εγγυηση του ?

 

@Thresh Ποια μοντελα ειναι αυτα που εχουν το συγκεκριμενο feature που οδηγει σε πιθανο προβλημα? Ρωταω διοτι προσφατως ψωνισα wd green, ουτε 2 βδομαδες δεν τον εχω, οποτε να ξερω αν υπαρχει λογος να ακολουθησω τις παραμετροποιησεις του TS ή λογος για να προσεχω περισσοτερο απο οσο φανταζομουν, για να εχω... (κρατωντας δηλαδη πολυ συχνοτερα backups στα κρισιμα files)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

υποτίθεται ότι τα μοντέλα μετά τους EARS (δλδ EARX,EZRX κτλπ) δεν παρκάρουν τις κεφαλές τόσο συχνά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mid, απλά τρέχεις "ούτως ή άλλως" το συγκεκριμένο πρόγραμμα που ρυθμίζει το συχνό παρκάρισμα. Αν έχει το χαρακτηριστικό ο δίσκος, ρυθμίζεις. Αν όχι, πιθανώς ούτε το πρόγραμμα δε θα εκτελεστεί.

 

Η εγγύησή του δεν νομίζω να "επηρρεάζεται" - πρακτικά δεν τσεκάρουν τέτοια πράγματα ούτε στους μεταπράτες, ούτε στις κατασκευάστριες.

 

Τέλος, αντίγραφα να κρατάς όσο συχνά μπορείς, ανεξαρτήτως μοντέλου δίσκου. Δεν είναι κριτήριο το πόσο "καλός θεωρητικά" είναι ένας δίσκος, καθ' ότι μπορεί ανά πάσα ώρα και στιγμή να ψοφήσει ούτως ή άλλως από διάφορα αίτια. (...και μην φοβάσαι "τόσο" τον Γκρην, δεν είναι "περιορισμένης χρήσεως". Όσο έχεις να "φοβάσαι" τον οποιονδήποτε δίσκο, άλλο τόσο έχεις και αυτόν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου πάντως WD5000ΑZRX παρκάριζε στα 5 δευτερόλεπτα. Ούτως ή άλλως, MiDi_MiLiZ, τρέχοντας το πρόγραμμα και εκτελώντας την πρώτη εντολή που μας έδωσε ο φίλος samniotis, βλέπεις στα πόσα sec είναι ρυθμισμένος από το εργοστάσιο να παρκάρει ο δίσκος σου, οπότε κάνε μία δοκιμή.

Απλά να προσθέσω και εγώ ότι ο δίσκος πρέπει να είναι φορμαρισμένος, προσπάθησα να εκτελέσω την διαδικασία στον δίσκο αμέσως μόλις τον αγόρασα και δεν γινόταν τίποτα, μόλις τον φορμάρισα, δούλεψε. Τα αρχεία που ήδη του είχα περάσει δεν έπαθαν τίποτα, ενώ επάνω στο μηχάνημα είχα άλλον έναν άσχετο σκληρό, o οποίος  δεν επηρέασε σε τίποτα την εκτέλεση του προγράμματος, απλά το πρόγραμμα με ενημέρωσε πως αυτός δεν είναι δίσκος της WD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πάντως μετά απο 1 εβδομάδα λειτουργίας (200 ώρες) έγραψε 90 παρκαρίσματα μετά την αλλαγή σε 300 sec οπότε νομίζω ότι η διαφορά είναι τεράστια...

πού 150,000 σε 1 χρόνο και που λιγότερο απο 5,000!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου πάντως WD5000ΑZRX παρκάριζε στα 5 δευτερόλεπτα. Ούτως ή άλλως, MiDi_MiLiZ, τρέχοντας το πρόγραμμα και εκτελώντας την πρώτη εντολή που μας έδωσε ο φίλος samniotis, βλέπεις στα πόσα sec είναι ρυθμισμένος από το εργοστάσιο να παρκάρει ο δίσκος σου, οπότε κάνε μία δοκιμή.

Απλά να προσθέσω και εγώ ότι ο δίσκος πρέπει να είναι φορμαρισμένος, προσπάθησα να εκτελέσω την διαδικασία στον δίσκο αμέσως μόλις τον αγόρασα και δεν γινόταν τίποτα, μόλις τον φορμάρισα, δούλεψε. Τα αρχεία που ήδη του είχα περάσει δεν έπαθαν τίποτα, ενώ επάνω στο μηχάνημα είχα άλλον έναν άσχετο σκληρό, o οποίος  δεν επηρέασε σε τίποτα την εκτέλεση του προγράμματος, απλά το πρόγραμμα με ενημέρωσε πως αυτός δεν είναι δίσκος της WD.

Οκ το τσεκαρα. Ο δικος μου (wd30ezrx) παρκαρει στα 8sec by default.

Πηγε στα 300 πλεον :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/78850/Western-Digital-Caviar-Green-500GB-WD5000AADS.html

 

Αυτός εδώ στα πόσα παρκάρει ?

 

έχει καμία σημασία; Τον αγοράζεις, βλέπεις στα πόσα παρκάρει και αν δεν σ'αρέσει, το αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα το θεμα και ειδα ποσα παρκαρισματα εχει κανει ο δικος μου WD10EARS,μονο 2.695.019... :-D

 

http://prntscr.com/ugrzl

 

2 χρονια εχει κλεισει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ αν έχουμε πάνω και ssd και δεύτερο σκληρό πρέπει να τα βγάλουμε?

αν ναι θα συμβιβαστώ με το παρκάρισμα στα 5 δεύτερα...

 

ο WD20EARX έχει 16,582

και ο WD WD20EURS μόνο 132

 

απλά το hard disk sentinel μετράει μόνο από τη μέρα που έγινε η εγκατάσταση (17/2/13). άρα το πραγματικό νούμερο ειδικά στον πρώτο είναι πολύ πολύ πιο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα το θεμα και ειδα ποσα παρκαρισματα εχει κανει ο δικος μου WD10EARS,μονο 2.695.019... :-D

 

http://prntscr.com/ugrzl

 

2 χρονια εχει κλεισει 

 

...από τα λίγα ποστ που ταιριάζει τόσο πολύ το περιεχόμενο με το άβαταρ που τα συνοδεύει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου WD20EARX 2TB έφτασε αισίως στα 848.550 (σε 257 μέρες λειτουργίας ως εσωτερικός)... Πριν από λίγο έκανα disable το παρκάρισμα των κεφαλών, να δούμε τώρα αν θα συνεχίσει η ξέφρενη άνοδος.

 

EDIT: Μόλις το ξαναέλεγξα, 2 λεπτά μετά το αρχικό ποστ, και είδα ότι έφτασε στα 848.571!... Κάτι δεν πάει καλά εδώ, μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από τα λίγα ποστ που ταιριάζει τόσο πολύ το περιεχόμενο με το άβαταρ που τα συνοδεύει...

 

:P τωρα εχει ανεβει κ αλλο,οταν φτασει στο δισεκατομμυριο θα ποσταρω screenshot :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καμία σημασία; Τον αγοράζεις, βλέπεις στα πόσα παρκάρει και αν δεν σ'αρέσει, το αλλάζεις.

Toν έχω εδώ και 2 χρόνια απο απορία ρώτησα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν έχω εδώ και 2 χρόνια απο απορία ρώτησα :P

 

Και εγώ όταν έψαχνα για τον δικό μου στο net, δεν μπόρεσα να το βρω αυτό, οπότε αναγκαστικά έκανα την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...