Προς το περιεχόμενο

WD Green - Πως να μην χαλάσει σε 2 χρόνια μόνο!!!!


samniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο εναν wd green εχω 1.5ΤΒ..

Αλλα ειναι εξω απο το μηχανημα και οταν θελω να αντιγραψω αρχεια τον βαζω σε ενα docking station για ςωτερικους δισκους.. Θα τσεκαρω να δω τι εχει γραψει μεχρι τωρα αλλα λογικα επειδη τον δουλευω σπανια δεν θα εχει θεμα..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγόρασα εναν WDC WD30EZRX

Με το wdidle3 είδα οτι είναι στα 8.000 sec (υποθέτω οτι είναι 8sec και όχι 8 χιλιάδες)

σε 14 ώρες έχει κάνει 30 unload.

Μέχρι τώρα δεν μου φαίνεται τραγικό και επειδή κάπου διάβασα οτι μετα την αλλαγή 1-2 είδαν μείωση στην ταχύτητα (λίγο μούφα μου φαίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις) λέω να τον αφήσω για λίγο.

Αν βγάζει 50-60 την ημέρα σε 2 χρόνια που λήγει και η εγγύηση θα έχει φτάσει τα 50Κ. Το κάνω τότε.

τι λέτε?

 

ΥΓ

Για το wdidle εγώ που δεν εχω CD/DVD το έκανα με USB με την διαδικασία απο εδώ, χρησιμοποιώντασ το ubcd521.iso

http://www.pendrivelinux.com/install-and-boot-ultimate-boot-cd-ubcd-from-a-usb-device/



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι, τώρα τρέχω απο hirens το dlgdiag ελπίζω να είναι διάγνωστικο και να μην μου κάνει φόρμάτ. Το κακό είναί ότι έχω τον green σαν δεύτερο για αποθήκη και κατέβασματα οπότε δούλευει σχεδόν συνέχεια. Start. Stop. Start. ...... και τώρα ακούω και την βελόνα να γουργουρίζει μέσα στόν δίσκο. Τον έχω 1 χρόνο και το sentinel λέει 9% health 587 bad sectors . Μπορώ να τον στείλω για σέρβις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα σε εναν WD green 3TB και δεν εκανε τιποτα, σαν να κολλησε η εντολη, ουτε απαντηση στο /r δεν πηρα.

 

Η WD αναφερει τα παρακατω, This utility is designed to upgrade the firmware of the following hard
drives: WD1000FYPS-01ZKB0, WD7500AYPS-01ZKB0, WD7501AYPS-01ZKB0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σκεφτομαι να παρω αυτον:

Western Digital 3TB AV-GP WD30EURS SATA II 5400-7200rpm 64MB

εχει το θεμα που συζηταμε εδω;

 

βλεπω οτι εχει την τεχνολογια:

IntelliPark.
Delivers lower power consumption by automatically unloading the heads during idle to reduce aerodynamic drag.

 

αυτο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και πως ειναι δυνατον ενας τετοιος δισκος av-gp να αντεξει για σχετικες χρησεις αμα παρκαρει κεφαλες καθε 8" ;

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 7 μήνες μετά...

Και πάλι επίκαιρο το topic!!! 9 μήνες μετά πήρα έναν green και έψαξα να το βρω γιατί δε θυμόμουνα τι πρέπει να κάνω :P

 

Να σαι καλά samniotis

 

Καλές γιορτές

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στον "WD15EARS Caviar Green" άλλαξα το park time από 8 σε 300 δευτερόλεπτα εδώ και ένα χρόνο περίπου. Πριν από την αλλαγή έκανε clicking sounds. Από τότε και μετά ούτε κιχ. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

Στον καινούριο "WD40EZRX Green" που απαίκτησα πρόσφατα, το default park time ήταν πάλι 8 δευτερόλεπτα. Το άλλαξα και αυτό στα 300.

Κάπου είχα διαβάσει ότι οι καινούργοι Green δεν παρκάρουν τόσο συχνά όσοι οι παλιοί που είχαν τα προβλήματα. Μάλλον δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...