Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για "αρχαίο" υπολογιστή


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου έναν υπολογιστή του 1989 ο οποίος είναι πλήρως λειτουργικός. Πρόκειται για υπολογιστή με επεξεργαστή intel i486 DX2 66MHz, κάρτα γραφικών με 1mb μνήμη, σκληρό δίσκο 40mb, μνήμη δεν ξέρω, τροφοδοτικό δεν ξέρω γιατί δεν γράφει αλλά ούτε και μητρική, floppy drive και ένα άλλο drive 5.25 νομίζω είναι. Ο υπολογιστής φορτώνει με ms-dos και έχει περασμένα windows 3.11 νομίζω τα οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα μου μπήκαν αργότερα...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση αυτός ο υπολογιστής μιας και δουλεύουν τα πάντα ακόμα και η κάρτα δικτύου να έχει κάποια αξία ως συλλεκτικός ή τώρα ή στο μέλλον. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σε καμιά 50 χρόνια αν δουλεύει ακόμα μπορεί να έχει γίνει συλλεκτικός...όχι ότι δεν θα βρεις κάποιον να το αγοράσει αλλά μην περιμένεις λεφτά από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν το ξέρω ότι δεν παίζει να πιάνει τίποτα... Εγώ θα το κοιτάω μια φορά τον χρόνο έτσι προληπτικά και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να τύχει στο μέλλον...



Κάτι ακόμα... Όταν εννοώ συλλεκτικό δεν εννοώ για χιλιάδες ευρώ κτλ που πουλιούνται κάποια μοντέλα ... Εννοώ κανένα 300-400αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου έναν υπολογιστή του 1989 ο οποίος είναι πλήρως λειτουργικός. Πρόκειται για υπολογιστή με επεξεργαστή intel i486 DX2 66MHz, κάρτα γραφικών με 1mb μνήμη, σκληρό δίσκο 40mb, μνήμη δεν ξέρω, τροφοδοτικό δεν ξέρω γιατί δεν γράφει αλλά ούτε και μητρική, floppy drive και ένα άλλο drive 5.25 νομίζω είναι. Ο υπολογιστής φορτώνει με ms-dos και έχει περασμένα windows 3.11 νομίζω τα οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα μου μπήκαν αργότερα...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση αυτός ο υπολογιστής μιας και δουλεύουν τα πάντα ακόμα και η κάρτα δικτύου να έχει κάποια αξία ως συλλεκτικός ή τώρα ή στο μέλλον. Ευχαριστώ...

Τί μάρκα είναι (απο περιέργεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βρίσκω σκέτο τον επεξεργαστή στο internet 70$....

 

Μεμονωμένος ένας παλιός επεξεργαστής - ή κάρτα γραφικών, ή κάποιος controller, ή... - δεν είναι απίθανο να πωλείται ακριβά. Μπορεί π.χ. να ενδιαφέρει κάποιον που συλλέγει παλιά αλλά λειτουργικά parts. Αυτός όμως, δεν τα θέλει για να τα χρησιμοποιήσει σε κάποια σύνθεση. Το κάνει για το μεράκι του.

 

Υπό μορφή στημένου μηχανήματος, είναι που θεωρείται απίθανο να δώσει κανείς κάποιο σεβαστό - όπως αυτό που ανέφερες αρχικά - ποσό για να το αγοράσει.

 

Θα σου έλεγα το εξής: Τσέκαρε - όπως ήδη έκανες με τον επεξεργαστή - και για τα υπόλοιπα parts τής ...αντίκας(!), αν πωλούνται και σε τι τιμές. Αν δεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον για κάποια, βγάλε και τα αντίστοιχα δικά σου προς πώληση και βλέπεις πως θα πάει...

 

...πάντα για «ένα - ένα» μιλάμε. Μη θέσεις οποιονδήποτε περιορισμό ή όρο τού τύπου «αυτό πωλείται πακέτο με το τάδε», διότι δε φαντάζομαι ότι θα ασχοληθεί κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πολυ προσφατα εστησα ενα παρομοιο μηχανημα , μου κοστισε 50 €.

Συλλεκτικα , θεωρουνται τα επωνυμα της εποχης και οχι οι "μαιμουδες" , οπως τις ελεγαν τοτε. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...