Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμηση αν γινεται...


oneirobatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια κ χαρα.

 

Εχω αυτο το μηχανιμα εδω στην αγγλια που μενω πλεον μονιμα κ δν θα ηθελα να αγορασω ακομα καινουργιο θα ηθελα αν γινεται να το κανω καμια εξτρα αναβαθμιση να την παλεψει λιγο ακομα. Για δουλεια το χρησιμοποιω περισσοτερο παιχνιδια μονο κανα λολ σπανια. Με το Web developing ασχολουμαι. Νομιζω οτι οι σκληροι δισκοι μου δν την παλευουν μια μιας κ τους εχω απο το 2002 νομιζω. Οθονη εχω μια led samsung s22b150.

 

Εφαρμογες εχω πολλες ανοιχτες οπως office 2013, photoshop, dreamweaver (σπανια) και πολλα tabs σε chrome κ firefox. Το pc βγαζει σφαλμα η καρτα οτι σταματησαν οι drivers οταν τρεχω java στους browsers. Δεν ξερω γιατι. Αυτα πανω κατω τι θα μπορουσα να βαλω εξτρα για να στρωσει το πραγμα λιγο. Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

 

Computer:

Computer Type ACPI x86-based PC

Operating System Microsoft Windows Vista Ultimate

OS Service Pack Service Pack 1

Internet Explorer 9.0.8112.16421

DirectX DirectX 10.0

Computer Name NIGHTMARE-PC

User Name Nightmare

Logon Domain Nightmare-PC

Date / Time 2013-02-18 / 14:33

 

Motherboard:

CPU Type DualCore Intel Core 2 Duo E6300, 1600 MHz (6 x 267)

Motherboard Name ASRock 775Dual-VSTA (4 PCI, 1 PCI-E x16, 1 AGP, 2 DDR DIMM, 2 DDR2 DIMM, Audio, LAN)

Motherboard Chipset VIA Apollo PT880 Pro/Ultra

System Memory 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)

DIMM1: Transcend JM800QLU-1G 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)

DIMM3: Transcend JM800QLU-1G 1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)

BIOS Type AMI (08/04/06)

Communication Port Communications Port (COM1)

Communication Port ECP Printer Port (LPT1)

 

Display:

Video Adapter ATI Radeon HD 4800 Series (1024 MB)

Video Adapter ATI Radeon HD 4800 Series (1024 MB)

3D Accelerator ATI Radeon HD 4870 (RV770)

 

Multimedia:

Audio Adapter ATI Radeon HDMI @ ATI RV770 - High Definition Audio Controller

Audio Adapter VIA VT8237A High Definition Audio Controller

 

Storage:

IDE Controller VIA Bus Master IDE Controller - 0571

Storage Controller VIA VT8237A RAID Controller

Disk Drive ST3320620A ATA Device (320 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

Disk Drive WDC WD1200JB-00EVA0 ATA Device (111 GB, IDE)

Disk Drive WDC WD2000JB-00GVA0 ATA Device (186 GB, IDE)

Optical Drive DTSOFT Virtual CdRom Device

SMART Hard Disks Status FAIL

 

Partitions:

C: (NTFS) 111.4 GB (14.7 GB free)

D: (NTFS) 349 MB (141 MB free)

E: (NTFS) 166.0 GB (24.3 GB free)

Total Size 277.8 GB (39.1 GB free)

 

Input:

Keyboard Microsoft USB Dual Receiver Wireless Keyboard (Mouse and Keyboard Center)

Mouse Microsoft USB Dual Receiver Wireless Mouse (Mouse and Keyboard Center)

 

 

Peripherals:

Printer Fax

Printer HP Deskjet 3050A J611 series (Network)

Printer Microsoft XPS Document Writer

Printer Send To OneNote 2013

USB1 Controller VIA VT8237A USB Universal Host Controller

USB1 Controller VIA VT8237A USB Universal Host Controller

USB1 Controller VIA VT8237A USB Universal Host Controller

USB1 Controller VIA VT8237A USB Universal Host Controller

USB2 Controller VIA VT8237A USB 2.0 Enhanced Host Controller

USB Device Generic USB Hub

USB Device HD Webcam C615

USB Device Logitech HD Webcam C615

USB Device Logitech USB Camera (HD Webcam C615)

USB Device Microsoft Hardware USB Keyboard

USB Device Microsoft Hardware USB Mouse

USB Device Microsoft Mouse and Keyboard Detection Driver (USB)

 

DMI:

DMI BIOS Vendor American Megatrends Inc.

DMI BIOS Version P1.60

DMI System Manufacturer

DMI System Product 775Dual-VSTA

DMI System Version 1.00

DMI System Serial Number 00000000

DMI System UUID 00020003-00040005-00060007-00080009

DMI Motherboard Manufacturer

DMI Motherboard Product 775Dual-VSTA

DMI Motherboard Version 1.00

DMI Motherboard Serial Number 00000000

DMI Total / Free Memory Sockets 4 / 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις βαλει vista που ειναι πολυ βαρια για το συστημα σου , μικρο επεξεργαστη , λιγη ram , μετρια καρτα γραφικων .


Για αρχη κανε ενα φορματ , και βαλε win 7 , drivers και τα βασικα προγραμματα που χρησιμοποιεις . Σιγουρα θα δεις διαφορα . Βαλε 2 gb ακομα ram , δες απο το bios  αν ο πολαπλασιαστης για την cpu ειναι x8 (τωρα ειναι x6 , μπορει να ειναι x 6 γιατι δεν εχει φορτο εργασιας) .


Γενικα οι amd gpu εχουν θεμα με τους drivers , πιθανον να ειναι εκει το προβλημα , αν μετα το φορματ εχεις παλι θεμα δοκιμασε παλαιοτερους drivers . Μπορει να εχει προβλημα η καρτα γραφικων δες θερμοκρασιες / ανοιξε το κουτι και καθαρισε την.


Μπορεις να βρεις και ενα μεγαλυτερο επεξεργαστη , αλλα δεν αξιζει τον κοπο . Μια και καλη θα παρεις καινουργιο επεξεργαστη + μητρικη + Ram οταν χρειαστει , αλλα μετα θα θελεις και καρτα γραφικων :(.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι μου εβγαλε vista το εβερεστ windows 7 Ultimate εχω. Τροφοδοτικο εχω coolmaster rs500 pcap a3.

 

Απο χρηματα οσο αξιζει βασικα μην δωσω καμια 500 χωρις λογο.

 

Ραμ να βαλω την ιδια που εχω λετε ε? Και εγω για ακομα 2gb σκεφτομουν σιγουρα. Απο σκληρο τι μπορω να βαλω για το λειτουργικο συστημα μπορω να βαλω κατι που θα δω διαφορα?

 

Θερμοκρασιες της καρτας ειναι οκ σε χαμηλα επιπεδα.

 

Ναι μετα θα παρω καινουργιο pc απλα ενα upgrade τελευταιο για να αντεξει ακομα λιγο κανενα 6μηνο-9μηνο μαξ στον κοσμο αυτο και μιας κ θελω να τον κρατησω ως δευτερο pc. Καρτα γραφικων δν νομιζω οτι χρειαζομαι. Επεξεργαστη λετε οχι ε? Αρα μενει μονο μνημη κ σκληρος δισκος λογικα. Επισης αμα βαλω τα 8αρια τα 64bit θα εχω καμια διαφορα απο τα 32 bit που χρησιμοποιω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην βάλεις ΔΡΑΧΜΗ επάνω σε αυτό το σύστημα !

 

Το κουτί σου είναι καλό ? Ποιοτικό ??? Ποιο είναι ?

Τα DVD-RW είναι SATA ? 

 

Οι σκληροί υποθέτω πως έιναι SATA έτσι ?



Κάνεις overclock τα συστήματά σου !!

 

EDIT: Απ`ότι είδα οι σκληροί σου είναι IDE .... όλοι.



Αν δίνεις το ποσό ..

 

AMD FX 8350  8-core / 4.0gHZ/4,2Ghz turbo/ 16mb cache

 

GIGABYTE 970A-UD3

 

G.SKILL 8GB DDR3 1866Mhz

 

KINGSTON 120GB SSD V300+ SATA III

 

HITACHI 7K1000D 1TB SATA III 

------------------------------------------------------------

464€ !!

 

Και έχεις ολοκαίνουριο δυνατό σύστημα !

 

Για κάρτα γραφικών (καλή είναι , τροφοδοτικό (χμ...) , κουτί και dvd-rw κρατάς τα ίδια ! 

 

Επόμενη αναβάθμιση σε 5+ χρόνια !



Αν θες να κρατήσεις το ίδιο σύστημα κάνε ένα update στους drivers της κάρτα ! Καθάρισε τους παλαιούς με driver cleaner .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ λες ε? οχι κ ασχημα προτεινε κ ενα κουτι μπας και .. αν κ το πηρα πριν κανα 3μηνο αλλα οχι τπτ ιδιαιτερο απλο θα ελεγα. ευχαριστω για τις προτασεις μαλλον θα παω σε κατι τετοιο θα του βαλω κανενα linux πανω αυτο για δουλειες γραφειου. Βλεπω stat 3 και ζαλιζομαι :P εχω μεινει πολυ πισω στα pc μιας που την δουλεια του την εκανε τοσα χρονια αλλα πλεον δν μπορει αλλο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μου την ιστοσελίδα ενός καταστήματος που μπορείς να ψωνίσεις να σου πω τι συμφέρει βάση απόδοσης τιμής !!!

 

Αυτά που σου έγραψα παραπάνω ισχύουν για την Ελληνική αγορά !!!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δευτερο σκληρο δισκο μαλλον δεν θα παρω για αρχη μιας κ χρησιμοποιω εναν usb3 2tb external και με καλυπτει οποτε 70 λιρες μειον στο ταμειο οχι κ ασχημα με 320-350 λιρες νεο pc

 

dvd δεν χρησιμοποιω ποτε! οποτε μην το βαζεις. μου την σπανε τα dvd :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD FX8350 Black Edition 8 Core Processor (4.0/4.2GHz, 8MB Level 3 Cache, 8MB Level 2 Cache, Socket AM3+, 125W, Retail Boxed)

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B009O7YUF6/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

GIGABYTE 970A-UD3

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B005504QAA/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

ADATA 8GB DDR3 1866Mhz

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B004I1JYM2/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

 

SanDisk 128GB 2.5 inch Solid State Drive

http://www.amazon.co.uk/SanDisk-128GB-Solid-State-Drive/dp/B007ZW2LY4/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1361205142&sr=1-1

 

 

Western Digital 1TB internal Hard Drive - Caviar Blue (3.5 inch)

http://www.amazon.co.uk/Western-Digital-internal-Hard-Drive/dp/B0088PUEPK/ref=sr_1_12?s=computers&ie=UTF8&qid=1361205239&sr=1-12

 

 

LG GH24NS90.AUAA50B 24x SATA Bare Internal DVD Rewriter - Black

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B007267YRC/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

 

Zalman Z11 Plus Midi Tower Case (ATX, M-ATX, Supports Bottom PSU Installation and Aperture for Cable Management, Anti-Vibration Rubber Stand)

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B007C008L2/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

500€ 

 

Χρειάζεσαι ένας HDD σταθερό και αμετακίνητο στο σύστημά σου Οποσδήποτε !!!

 

Αυτό γιατί ο SSD είναι για λειτουργικό και προγράμματα οπότε όλους τους φακέλους των win οι οποίοι εξυπηρετούν για αποθήκευση φωτογραφιών , εγγράφων καθώς και λήψεων θα τους μεταφέρεις μόνιμα σε αυτόν !!!! 

 

Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις έναν μικρότερο !

 

 

Tον SSD τον τρέχουμε ρυθμίζοντας τον SATA CONTROLLER από το BIOS να τρέχει σε AHCI MODE !!! Πριν περάσεις οποιοδήποτε λειτουργικό θα τον γυρίσεις πρώτα σε AHCI !!!! 

 

Επίσης κοίταξε και την παρακάτω μνήμη !

 

 

Patriot Dual Channel Viper Xtreme Division 2 Memory Kit 16gb (2x 8GB, DDR3 1866 MHz, 1.65V, Extreme Performance, XMP 1.3 Ready, RoHS Compliant)

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B008AG4GJC/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπερ ευχαριστω!! νταξει λογικη τιμη . και ευχαριστω για το ssd ουτε καν ηξερα!!

 

Κατι αλλο στο pc που εχω τωρα αν του κανω φορματ με 64bit θα παιζει καλυτερα η δν θα δω καμια μεγαλη διαφορα? απο τα 32bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δεις διαφορά !

 

Στο καινούριο σίγουρα 64bit για να αναγνωρίζει όλη την μνήμη !!! 

 

Και αν δεν ξέρεις τι κάνει ο SSD δεν λίγα από αυτά που κάνει παρακάτω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...