Προς το περιεχόμενο

Γεια σας δημιούργησα αυτό το θέμα για να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με το eBay


ntasis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


 

Γεια σας
δημιούργησα αυτό το θέμα για να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με το eBay



  1. Έγγραφη στο paypal πως μπορώ να κάνω
    τι ζητάει και πως ακριβώς δουλεύει με το  eBay  τα λεφτά στα αφαιρούν αμέσως
    με την αγορά του προϊόντος?


 

2.      Αν πάρω κάτι από το eBay, εκτος Ε.Ε άνω
45$ πληρώνω τελωνείο. Πρέπει να του γράψω όπως δίποτε στα αγγλικά η γίνεται και
στα ελληνικά, για να του πω τα εξής με κόκκινα γράμματα <<Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να
κρατήσουμε τα έντυπα αποδεικτικά της τιμής του προϊόντος στα πλαίσια του αφορολόγητου! Εδώ μιλάμε για αντικείμενα
αγορασμένα εκτός ΕΕ και με τιμή πάνω από $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Ζητάμε τρία απλά πραγματάκια από τον πωλητή, καλύτερα να το
κάνουμε πριν ακόμα κλείσει η δημοπρασία. Στα χαρτιά του δέματος να δηλώσει αξία μικρότερη από $45, αν
εκδίδει αποδείξεις να μην την βάλει μέσα στο
δέμα
αλλά να τη στείλει σ' έναν φάκελο ξεχωριστά και τέλος να
μαρκάρει το αντικείμενο σαν gift. κείμενο από insomnia >> ((τι είναι
να μαρκάρει το αντικείμενο σαν gift εγώ αποδείξει δεν θέλω καθόλου,
γίνεται να μην την στείλει. Και άμα είναι ένα
laptop πχ 600$ τόσο χαζός είναι ο τελωνιστείς που πιστέψει
ότι αξίζει κάτω από 45$ ή όταν βλέπουν κάτω τον 45$ έξω από το δέμα το περάνε
και δεν το ανοίγουν.
))



3.      Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις το
τελωνείο, αλλά θυσιάζεις την ασφάλεια του δέματος η οποία πρέπει να συμφωνεί με
την αναγραφόμενη αξία του προϊόντος! Προσωπικά, προτιμώ να αποφύγω το τελωνείο κείμενο από insomnia . Σαν τι θυσίασμα και άμα πάθει κάτι
το πρωιών τα χρεώνεσαι εσύ



4.     Πως μπορώ να ζητήσω από τον πωλητή να
μου το στείλει σαν δώρο έτσι ώστε να μην πληρώσω στο τελωνείο?



5.    πως μπορώ να του πω να μην βάλει
αποδιώξει μέσα



6.     αααα ξέχασα και άμα λέμε άμα μας πιάσει
το τελωνείο πχ ένα κινητό 250 $ από Αμερική τότε τι γίνεται



 



 

Επεξ/σία από ntasis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κάνε αναζήτηση με τις λέξεις κλειδιά που σε ενδιαφέρουν και θα βρεις πολλά θέματα με απαντήσεις.

 

2. Τα 45 ευρώ και όχι $ είναι το όριο της ατέλειας για αγορές από τρίτες χώρες. Για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) πάνω από το όριο αυτό πρέπει να ξεκινάμε με τη σκέψη ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ τουλάχιστον και κάποια τέλη και αν η αξία είναι αρκετά μεγάλη μπαίνουμε και στη διαδικασία του δασμού.

 

3. Τα tricks για να αποφύγουμε να πληρώσουμε τα ξέρει και η άλλη πλευρά, πολύ περισσότερο για αντικείμενα μεγάλης αξίας όπως τα κινητά και laptop κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε  ολους θα ηθελα μια βοηθεια πρωτη φορα γραφω εδω  εχω ενα προβλημα... εχω λογαριασμο στο ε-βαυ εδο και 4 χρονια.. αγοραζα πολλα πραγματα οσποθ δοκιμασα να πουλαω κιολας. εχω φτασει ηδη τα 70 δεματα που εχω στειλει με μονο ενα αρνητικο φιντμπακ.. οσο για το αρνητικο ο αγοραστης ειπε ψεμματα. στο θεμα μας ομως. χθες πουλησα δυο αρωματα που σαφως ειναι 100% αληθινα σε ενα αγοραστη απο αγγλια με αμεση πληρωμη. η πληρωμη εγινε .. ειδα τα χρηματα στο παυπαλ αλλα επιδει δεν συνδιαζω την αποστολη για δυο αρωματα προτιμησα πρωτα να στειλω μυνημα στον αγοραστη οτι θα πληρωσει.. δυο σιπινκ κοστ. ειχα βαλει μιση τιμη το αρωμα και ενα μερος του κοστους του αρωματος υπηρχε στην αποστολη ετσι... δεν μπορουσα να του κανω καποια εκπτωση εκτος απο μια ελαχιστη. τι εχει γινει τωρα... μετα απο δυο ωρες που υπηρχαν τα χρηματα στο λογαριασμο μου παυπαλ.. εξαφανιστηκαν... ο αγοραστης αμφισβητησε οτι αυτη η αγορα εγινε με την θεληση του  κα ανοιξε υποθεση στο παυπαλ...  συγκεκριμενα λεει στο παυπαλ ο αγοραστης... Status Details:The
buyer has filed a claim stating this transaction was made without the
account holder’s knowledge or consent. Please click Resolve Claim Now to
view your options to resolve this issue and how to provide relevant
information will help in PayPal’s investigation. We must receive your
response by 7 calendar days from case creation in order to include your
input in our investigation.  εγω τιμπορω να κανω απο εδω και περα; εκανα αναφορα στο εβαυ τον αγοραστη εστειλα μηνυμα με τα λιγα αγγλικα που ξερω στο παυπαλ και ειπα οτι αγορασε ναι μεν απο εμενα αλλα πηρε τα χρηματα του πισω...  παρακαλω αν γνωριζει καποιος ειναι πολυ σημαντικο για  μενα.. ειμαι αξιοπιστος πωλητης με ενα ποσοστο  99.4 % και εχο στειλε 79 δεματα παγκοσμια και δεν ειχα ποτεπροβλημα γιατι παντα προσεχο σε ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...