Προς το περιεχόμενο

Gaming Laptop VS Gaming PC


michael.blamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω, Τι ειναι καλυτερα για αυτο που το θελω; Λιγη βοηθεια... Εχω καταλειξει και παρακατω θα σας δειξω τα χαρακτηριστικα τους... Ευχαριστω εκ των προτερων!

Gaming Laptop:



Intel® Core™ i7-3632QM Processor (2,20 GHz with Intel® Turbo-Boost-Technology 2.0 up to 3,20 GHz, 6 MB Intel® Smart-Cache)
 
Μέγεθος / Τύπος μνήμης:
6 GB DDR3-RAM

 

Κατασκευαστής κάρτας γραφικών:
AMD Radeon

 

Κάρτα γραφικών:
HD 7670M

 

Αποκλειστική μνήμη γραφικών:
2 GB

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σταθερός γιατί μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερες αναβαθμίσεις από τον φορητό.

+1.

 

και παιρνεις πολυ πιο δυνατο μηχανημα...!!!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ας καταληξει πρωτα αν θελει λαπτοπ ή σταθερο, και μετα βλεπουμε και τα κομματια.

 

αν θελει φορητοτητα, αναγκαστικα θα παει σε λαπτοπ.  αλλιως σαν μηχανηματα, δεν συγκρινονται! σε σταθερο φτιαχνεις πισι με πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια κι εγω στο σταθερο πιο πολυ ημουνα σαν μηχανημα απλα με τον λαπτοπ, τον παιρνεις και μαζι σου, πας οπου θες, βρισκεις ιντερνετ οπου θες και ειναι και φουλ (εννοω δεν χρειαζεσαι περιφεριακα) και τα σχετικα μπλα μπλα μπλα.... 

Απο τον σταθερο που εφτιαξα καταλαβαινω οτι κατι δεν σας αρεσε ετσι; Για πειτε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτιάχνεις gaming σύστημα κοιτάς πρώτα απ`όλα την κάρτα γραφικών! Από εκεί παίρνεις την απόδοση. 

 

Δεν μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω αφού δεν ξέρουμε budget και τι κομμάτια θες πχ. οθόνη, πληκτρ, ποντίκι, ηχεία , κ.λ.π. 

 

Επίσης gaming σύστημα σημαίνει και καλή οθόνη πάνω από 23", 24-27" καλύτερα με ips panel ... Μην βάλεις δηλαδή τούμπανα parts και μου παίζεις σε 21" ή 17" .......

 

Επίσης σημαίνει και καλό gaming πληκτρολόγιο και ποντίκι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδατε τι καρτα εβαλα; Κάρτα Γραφικών - Sapphire HD 7850 (2GB, DDR5, 256BIT) 
 
226 ευρω εχει η καρτα!

Καταρχας θελω μονο τον πυργο μιας και τα υπολοιπα τα εχω! Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι 600 με 700 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και η 7870 με TAHITI LE  έχει 213€ και την σκοτώνει την από πάνω ...  με πολύ μεγάλη διαφορά ...

 

Τι οθόνη έχεις δεν λές και τι ανάλυση παίζει !!!

 

Για αρχή !

 

XFX 550PRO τροφοδοτικό = 60€  (χρειάζεται κάποιο αξιόπιστο!!! Αν δούμε πως βγαίνει πάνω από το budget υπάρχει και ένα λίγο φτηνότερο που αξίζει)

 

VTX3D HF7870 2GB DDR5 BLACK EDITION = 213€ ! Αν θες και με καλύτερο σύστημα ψύξης πας στην αντίστοιχη SAPPHIRE XT 7870 (235€) 

 

Κουτί κάτι από ZALMAN Z11 PLUS (64€)  ή ENERMAX OSTRONG (45€)

 

Σκληρό δίσκο έναν HITACHI 7K1000D 1TB SATA III (72€)

 

SSD για λειτουργικό και λοιπά προγράμματα = KINGSTON V300+ 120GB SATA III (85-89€) 

 

Μνημες : G.SKILL 8GB DDR3 1866Mhz (52€) ή CRUCIAL BALLISTIX 8GB DDR3 1866 (46+μεταφορικά)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εως εδώ τα πράγματα είναι στάνταρ !!! και είσαι στα 530- 590€ ανάλογα το κουτί και την κάρτα !

 

Υπόλοιπα δικά μου ερωτήματα !!! 

 

1) Κλοκάρεις τα συστήματά σου ?

2) Πόσα games έχεις φορτωμένα στο σύστημα ταυτόχρονα ?

3) ΑΝΑΛΥΣΗ ΟΘΟΝΗΣ και ποια είναι ???? 

 

Δεν θα σου προτείνω την παραπάνω σύνθεση αν η οθόνη σου είναι 17άρα στα 1280 ανάλυση ... 

 

Αλλη οθόνη θα σου προτεινω στο budget .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...