Προς το περιεχόμενο

ote tv sat σε τηλεοραση αλλα και στον υπολογιστη!


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Καλησπέρα σε όλους

σας διαβαζω πολυ καιρο και εχω εξυπηρετηθει αρκετες φορες απο τις πληροφοριες που εχετε δωσει σε
αλλες θεματικες ενοτητες και σας ευχαριστω γι αυτο, εστω και εξ αποστασεως!

μόλις τωρα εγινα μελος για να σας πω το προβληματισμο μου για ενα θεμα

σημειωση! κλασσικα κι εγω (αλλα 100% αληθεια) δεν σκαμπαζω πολυ απο δικτυα κυριως ρουτερ και ορολογιες...

λοιπον: μολις την προηγουμενη εβδομαδα εβαλα οτε tv δορυφορικο με προυπαρχουση συνδεση vdsl (το καινουργιο δλδ ρουτερ που δινει ο οτε)

Η συνδεση ειναι πιατο -δεκτης(το καινουργιο kaonmedia hd ns 1110)-τηλεοραση(με hdmi)

εχω οικιακο δικτυο με 2 pcs, πολυμηχανημα και xbox με καλωδια δικτυου (...utp..υποθετω σωστα στο ρουτερ.ολα δουλευουν ρολοϊ.

προβλημα/ερωτημα:  θελω να συνδεσω τον δεκτη μεσω ρουτερ με τον υπολογιστη να εχω τη δυνατοτητα να βλεπω οτε tv και απο κει. τα συνδεω με καλωδιο δικτυου (οπως ειχα κανει παλαιοτερα με τις παραπανω συσκευες...), κι ομως τα windows (7) δεν βλεπουν τιποτε σχετικο με τον δεκτη...

δεν με απασχολει να βλεπω ταυτοχρονα και στα δυο (και tv και pc) ουτε να παιζουν ανεξαρτητα (οτι παιζει το ενα θα βλεπει και το αλλο - κατανοητο).

Μηπως εξ ορισμου δεν γινεται αυτο?

Διαβασα μεχρι και σεναριο με hdmi splitter (απο δεκτη να σπαει και να δινει σε
τηλεοραση και pc)μπας και το λυσω το θεμα. Δεν το εκανα διοτι σκοπος μου ειναι να παραμεινει το pc συνδεδεμενο με την τηλεοραση μεσω της μοναδικης HDMI (dvi to hdmi) θυρας στην καρτα γραφικων...

Ακουσα και επιλογη με Composite & rca καλωδια απευθειας απο δεκτη σε
υπολογιστη για πιο απλη λυση..

επιθυμω μεσω ρουτερ και το θεωρω λογικο εφοσον εχει γινει με τα προαναφερθεντα devices...

προφανως κατι δεν κανω καλα εγω  - δεν πιστευω στη γκαντεμια!! - μαλλον
στερουμαι γνωσης και εδω περιμενω τα φωτα σας ή και κραξιμο για βασικα πραγματα που δεν εκανα!!!

Δεκτα ολα!

Κουρασα πολυ το ξερω, αλλα εδωσα νομιζω ολες τι λεπτομερειες για το προβλημα μου...

τη βοηθεια σας παρακαλω!

σας ευχαριστω προκαταβολικα!


 

 


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέσω ethernet δε γίνεται. Τόσο η ethernet όσο και η usb θύρα του δέκτη είναι κλειδωμένες.

Ακόμα κι αν αύριο έβγαινε custom firmware και τις ξεκλείδωνε, δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούσες να κάνεις streaming.

Πχ. έχω έναν edision argus mini με θύρα ethernet και δεν υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα.

Είναι και θέμα hardware όχι μόνο software.

Γενικά όσοι δέκτες τρέχουν enigma (linux) έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Άν θέλεις να κάνεις streaming το σήμα της nova ή του ote θα χρειαστείς εξωτερική συσκευή τύπου slingbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solution1 σε ευχαριστω για την ενημερωση!

 

Αρα ethernet και usb τα ξεχναμε προς το παρον.

 

Για δυνατοτητα μεσω hdmi splitter ή rca καλωδιων (απο δεκτη σε pc) δεν μπορω να κανω connect και τις 2 συσκευες τηλεοραση και υπολογιστη? (για εφικτη συνδεσμολογια μιλαω - οχι να παιζουν ταυτοχρονα...) εχει να κανει με streaming αυτο?

 

ο απωτερος σκοπος μου ποιος ειναι? να μπορω να παιζω xbox ή να βλεπω ταινιες απο το pc μου στην τηλεοραση και να μη με πρηζει η γυναικα δινοντας της την επιλογη να βλεπει ote tv sat στην οθονη του (δευτερου, sorry εαν παρελειψα) υπολογιστη...

 

και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pc είναι κοντά στην τηλεόραση,στον ίδιο χώρο;

Η οθόνη του, τι εισόδους έχει; (vga,dvi,hdmi)

Έχεις tablet; Αν ναι, θα σ' ενδιέφερε να βλέπεις τηλεόραση και στο tablet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solution 1,

 

To pc (το δευτερο, που ειναι και αυτο που θελω να κουμπωσω με τον δεκτη) ειναι σε διπλα δωματιο (χωρις ενδιαμεση πορτα) γυρω στα 4-5 μετρα μακρια απο τηλεοραση και απο την ιδια μερια του τοιχου

 

ειναι λιγο παλιος (η καρτα γραφικων εχει vga & dvi μονο). εαν μιλαμε για τα rca και composite (και ισχυει σαν συνδεση) σκεφτομουν να επαιρνα εναν δορυφορικο δεκτη (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808117), ενδεικνυται?

 

Ναι, υπαρχει και ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

solution1 μηπως θα μπορουσα και εγω να εχω τα φωτα σου για το πως μπορω να το βλεπω στο tablet μου; Εχω δορυφορικο OTE TV

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...