Προς το περιεχόμενο

ote tv sat σε τηλεοραση αλλα και στον υπολογιστη!


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

σας διαβαζω πολυ καιρο και εχω εξυπηρετηθει αρκετες φορες απο τις πληροφοριες που εχετε δωσει σε

αλλες θεματικες ενοτητες και σας ευχαριστω γι αυτο, εστω και εξ αποστασεως!

 

μόλις τωρα εγινα μελος για να σας πω το προβληματισμο μου για ενα θεμα

 

σημειωση! κλασσικα κι εγω (αλλα 100% αληθεια) δεν σκαμπαζω πολυ απο δικτυα κυριως ρουτερ και ορολογιες...

 

λοιπον: μολις την προηγουμενη εβδομαδα εβαλα οτε tv δορυφορικο με προυπαρχουση συνδεση vdsl (το καινουργιο δλδ ρουτερ που δινει ο οτε)

 

Η συνδεση ειναι πιατο -δεκτης(το καινουργιο kaonmedia hd ns 1110)-τηλεοραση(με hdmi)

 

εχω οικιακο δικτυο με 2 pcs, πολυμηχανημα και xbox με καλωδια δικτυου (...utp..υποθετω σωστα στο ρουτερ.ολα δουλευουν ρολοϊ.

 

προβλημα/ερωτημα:  θελω να συνδεσω τον δεκτη μεσω ρουτερ με τον υπολογιστη να εχω τη δυνατοτητα να βλεπω οτε tv και απο κει. τα συνδεω με καλωδιο δικτυου (οπως ειχα κανει παλαιοτερα με τις παραπανω συσκευες...), κι ομως τα windows (7) δεν βλεπουν τιποτε σχετικο με τον δεκτη...

 

δεν με απασχολει να βλεπω ταυτοχρονα και στα δυο (και tv και pc) ουτε να παιζουν ανεξαρτητα (οτι παιζει το ενα θα βλεπει και το αλλο - κατανοητο).

 

Μηπως εξ ορισμου δεν γινεται αυτο?

 

Διαβασα μεχρι και σεναριο με hdmi splitter (απο δεκτη να σπαει και να δινει σε

τηλεοραση και pc)μπας και το λυσω το θεμα. Δεν το εκανα διοτι σκοπος μου ειναι να παραμεινει το pc συνδεδεμενο με την τηλεοραση μεσω της μοναδικης HDMI (dvi to hdmi) θυρας στην καρτα γραφικων...

 

Ακουσα και επιλογη με Composite & rca καλωδια απευθειας απο δεκτη σε

υπολογιστη για πιο απλη λυση..

 

επιθυμω μεσω ρουτερ και το θεωρω λογικο εφοσον εχει γινει με τα προαναφερθεντα devices...

 

προφανως κατι δεν κανω καλα εγω  - δεν πιστευω στη γκαντεμια!! - μαλλον

στερουμαι γνωσης και εδω περιμενω τα φωτα σας ή και κραξιμο για βασικα πραγματα που δεν εκανα!!!

 

Δεκτα ολα!

 

Κουρασα πολυ το ξερω, αλλα εδωσα νομιζω ολες τι λεπτομερειες για το προβλημα μου...

 

τη βοηθεια σας παρακαλω!

 

σας ευχαριστω προκαταβολικα!

 

 

 

 

 

Φιλε μου καλησπερα 

 

Για να μπορεσεις να βλεπει ΝΟΜΙΜΑ ενα τηλεωπτικο σημα σε εναν Η/Υ φορητο/σταθερο η σε συσκευες Android η IOS χρειαζεται να εχεις ενα μεσολαβητη που θα παιρνει το τηλεωπτικο σημα απο μια πηγη πχ SCART - RCA Video out & audio out και να αναλαμβανει να την κανει stream 

αυτη τη δουλεια την κανει το Slingbox 350 η το Slingbox 500 προσοπικα εχω το το 500 το οποιο κανει αψωγα την δουλεια του και δεν εχω κανενα παραπονο το 350 εχει καπου στα 199 ευρω περιπου νομιζω αλλα δεν εχει HDMI passthrough ενω το 500 εχει καπου στα 300 ευρω και εχει τα παντα πανω του εγω το εφερα απο ebay και μου κοστισε λιγοτερο και απο το 350 αυτα τα ολιγα 

περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στο site παρακατω

 

http://ca.slingbox.com/go/slingbox-500  -> SlingBox 500

http://www.sling.com/Products/Slingbox  --> SlingBox 350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε ilove3dmax (αλλά και Solution1 από παλαιότερα!) σας ευχαριστώ - έστω και πάρα πολύ καθυστερημένα - για το feedback που μου στείλατε!

 

Λόγω μετακόμισης δεν χρειάστηκε τελικά να προχωρήσω σε αυτό το εγχείρημα. Βέβαια το 300+ το έδωσα σε εξωτερικές δικτυώσεις για παροχή σε όλα τα δωμάτια και όσον αφορά το ote tv sat χρησιμοποίησα ένα "ματάκι" πάνω στον αποκωδικοποιητή και με συνοδεία τριών καλωδίων (εικόνα-ήχος) στέλνω το σήμα σε 2η τηλεόραση και ξεμπέρδεψα... όχι βέβαια HD εικόνα στην 2η tv, αλλά μη τα θέλουμε και όλα δικά μας!

 

Τώρα βέβαια έχω άλλο άσχετο θεματάκι που θα ποστάρω συντόμως με νέα ενότητα...

 

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Μπορεί να ποστάρω σπάνια (μιας και, ενώ "πιάνω" την όλη φιλοσοφία, δεν κατέχω πολλά από τεχνικά & ορολογίες), αλλά διαβάζω ανελλιπώς άπειρα threads στο insomnia.

 

Να στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...