Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Google Nexus 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανε και ένα drop test απο τα  20 cm  να δουμε , θα ραγίσει?

 

η δύναμη των nexus είναι καλή τιμή και αναβαθμίσεις(->διαρκεια ζωης).

Αρα θέλω και στοιβαρη κατασκευή να αντέχει . Τι γυαλί και πανυγυράκι φρου φρου και αρώματα είναι αυτα.? 

Οικοδομος εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία παρουσίαση. Μακάρι να είχαμε play store εδω και να το παίρναμε στη φοβερή τιμή της google. Αλλά και πάλι για κάποιον που θέλει high end τηλέφωνο, η τιμή δεν είναι κακή.

 

 

Η διαδικασία για να το παραγγείλεις από έξω είναι σχετικά απλή, και το extra κόστος για αποστολή στην Ελλάδα ανέρχεται στα ~25€, γύρω στα 30€ σύνολο υπολόγιζε με τη συνδρομή στο f2m.

 

Λες και το iPhone τα πηγαίνει καλύτερα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Εν τω μεταξύ με την 4.2.2 έχω ήδη παρατηρήσει βελτίωση στην μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η διαδικασία για να το παραγγείλεις από έξω είναι σχετικά απλή, και το extra κόστος για αποστολή στην Ελλάδα ανέρχεται στα ~25€, γύρω στα 30€ σύνολο υπολόγιζε με τη συνδρομή στο f2m.

 

 

Εν τω μεταξύ με την 4.2.2 έχω ήδη παρατηρήσει βελτίωση στην μπαταρία.

 

Στην πράξη με normal χρήση (data allways on είτε μέσω 3g είτε μέσω wifi) πόσο σου κρατάει? Με ενδιαφέρει σαν συσκευή αλλά αν δεν αντέχει μέχρι να επιστρέψω σπίτι αργά το απόγευμα, δεν έχει νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι πως δυσκολα μπορει να καθοριστει η νορμαλ χρηση. Σιγουρα ομως ολα τα smartphone με βαρια χρηση δεν μπορουν να βγαλουν τη μερα, και αν τη βγαλουν ειτε δε θα ειναι εντελως βαρια η χρηση ειτε θα εχεις το αγχος μην τελειωσει η μπαταρια. (αφηνω περιθωρια λαθους στην αποψη μου) Το smartphone σε προκαλει δυστυχως να το χρησιμοποιεις και να παιξεις μαζι του και πιστευω πως στα επομενα χρονια αν δεν υπαρχει κατι το συνταρακτικο στην εξελιξη των μπαταριων θα βγουν συσκευες αποκλειστικα για τηλεφωνο οι οποιες δε θα εχουν τη μορφη των κινητων που ξεραμε μεχρι τωρα. Το Nexus 4 ειναι σιγουρα ωραιο αλλα εχω ξαναπει πασχουν ακομα περισσοτερο σαν συκευες γιατι απο τη φυση τους προοριζονται για πιο εκτεταμενη χρηση λογω της οθονης τους με αποτελεσμα να εχουν ακομα σοβαροτερο προβλημα αυτονομιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω με 3G πρώτον γιατί δεν έχω καλό σήμα και δεύτερον επειδή έχω το αστρονομικό μέγεθος των 60ΜΒ/μήνα στο πακέτο που πληρώνω :Ρ

 

Σίγουρα αν το ενεργοποιήσω θα μειωθεί δραματικά η απόδοση της μπαταρίας.

 

Πάντως το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η χρήση. Απ' τη στιγμή που δε μιλάω με τις ώρες στο τηλέφωνο, δε χαζεύω με τις ώρες στο Play Store και δεν παίζω όλη την ώρα παιχνίδια, βγάζω άνετα 2 μέρες (Wi-Fi always on), αλλά με GSM. Με 3G δε νομίζω να έπεφτε κάτω από μία μέρα.

 

 


Το smartphone σε προκαλει δυστυχως να το χρησιμοποιεις και να παιξεις μαζι του.

 

Προσωπικά, απ' τη στιγμή που είμαι στο σπίτι, γιατί να postάρω ή να βλέπω videos στο YouTube απ' το smartphone ενώ έχω το PC μου; Απλά επειδή μπορώ;

 

Ναι, έχω παίξει μαζί του, αλλά δεν παίζει να έχω κλείσει πάνω από 10-15 λεπτά συνεχούς χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το ότι δεν παίρνει micro-sd (όπως όλα τα nexus) με ξενερώνει αρκετά.

Λογικά θα περιμένω το Galaxy S-IV για αντικαταστήσω το πολυκαιρισμένο μου Sony Ericsson K800i

 

Μόνο το πρώτο Nexus (Nexus One) απο την HTC είχε υποδοχή για micro-SD.

Τα μετέπειτα 2 Gnex δεν παίρνουν κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσωπικά, απ' τη στιγμή που είμαι στο σπίτι, γιατί να postάρω ή να βλέπω videos στο YouTube απ' το smartphone ενώ έχω το PC μου; Απλά επειδή μπορώ;

 

Ναι, έχω παίξει μαζί του, αλλά δεν παίζει να έχω κλείσει πάνω από 10-15 συνεχούς χρήσης.

 

Ακριβως για αυτο το λογο επειδη μπορεις, επειδη μπορεις να το κανεις χωρις να εισαι  σε μια καρεκλα μπροστα απο ενα υπολογιστη. Γι αυτο ακριβως το λογο επιασαν τα smartphone και τα tablet. Εφεραν πραγματικη φορητοτητα. Γιατι αλλωστε εχεις smartpohne, επειδη μπορεις αλλιως θα ειχες μονο ενα κινητο ή ενα μικροτερο smartphone και οχι τοσο πολλων ιντσων (φανταζομαι εχεις το Nexus 4 ή κατι αναλογο πολλων ιντσων αν καταλαβα καλα αν οχι διορθωσε με)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λες και το iPhone τα πηγαίνει καλύτερα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Κατά τα άλλα εγω έχω το πρόβλημα με την Apple ενώ κατά βάθος ο δικός σου ο οργανισμός "το τραβάει". :P

 

Αλλά η απάντηση είναι, ναι, η αυτονομία του Nexus είναι χειρότερη!

 

http://blog.gsmarena.com/google-nexus-4-battles-through-our-battery-test-see-if-its-better-than-the-galaxy-nexus/

 

 

iphone-5-vs-nexus-4-battery-1-530x433.jp

 

iphone-5-vs-nexus-4-battery-2-530x433.jp

Απο τη στιγμή που χρησιμοποιώ iPhone 5,τα οποία γραφήματα αποτελούν τροφή για τα fanboys.Το να κρατάει ένα smartphone 1-2 ώρες παραπάνω δεν εχει να λέει.Το βράδυ πάλι θα το φορτίσεις.Μην ακούσω για tweaks και jail break.Μιλάμε πάντα για stock/vanilla καταστάσεις. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που χρησιμοποιώ iPhone 5,τα οποία γραφήματα αποτελούν τροφή για τα fanboys.Το να κρατάει ένα smartphone 1-2 ώρες παραπάνω δεν εχει να λέει.Το βράδυ πάλι θα το φορτίσεις.Μην ακούσω για tweaks και jail break.Μιλάμε πάντα για stock/vanilla καταστάσεις. Sent from my iPhone using Insomnia

Απο τη στιγμη που θα το φορτιζεις καθε βραδυ, τοτε οι 2 ωρες αν και φαινεται μικρο νουμερο, ειναι μεγαλο σαν ποσοστο, ειδικα αν μιλαμε για browsing και οχι αναμονη. Παρ ολα αυτα αλλο γραφηματα και αλλο ρεαλισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχίζω την πολυλογία μου λέγοντας ,

πως το πολύ  marketing μας έχει καταστρέψει.. -> μικρός κύκλος ζωης προιόντων, υψηλότερο κόστος προιόντων ,άλλα στανταρ στην κατασκευή τους που θυσιάζουν την ποιότητα κατασκευής.

 

Σου έπεσε  και έσπασε ?-> δεν πειράζει πάρε καινούργιο ή πληρωσε τα κέρατα σου να το φτιάξεις.

θες να το προστατέψεις ?-> πλήρωσε και την θηκούλα...

Φίλε μου νομίζω εννοείται ότι όταν παίρνεις ένα ακριβό κινητό παίρνεις και μία θήκη. Εμένα ειλικρινά το galaxy s2 που έχω μου αρέσει περισσότερο με μια gel case που του πήρα, παρά σκέτο! Όλα αυτά τα smartphones ένας είναι ο σκοπός τους πιστεύω. Καλό ιντερνετ. Δεν τα παίρνεις ούτε για αντοχή, ούτε για τίποτα άλλο. Υπάρχουν smartphones ανθεκτικά με χαμηλότερες ως τώρα επιδόσεις.Και στο φινάλε λίγη προσοχή θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απο τη στιγμή που χρησιμοποιώ iPhone 5,τα οποία γραφήματα αποτελούν τροφή για τα fanboys.Το να κρατάει ένα smartphone 1-2 ώρες παραπάνω δεν εχει να λέει.Το βράδυ πάλι θα το φορτίσεις.Μην ακούσω για tweaks και jail break.Μιλάμε πάντα για stock/vanilla καταστάσεις. Sent from my iPhone using Insomnia

 

Τώρα sorry αλλά είσαι απλά λάθος και το ξέρεις! Anyway... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outdated το 4πηρυνο με 2gb ram? και με μια οθονη που μεσα στο ματι σου να την βαλεις, pixel δεν βλεπεις με τιποτα?

 

Εγω παντως μετα απο 2 μηνες χρησης, με stock rom και franco kernel, πιστευω οτι δεν παιζει καλυτερο amdroid στην αγορα, ουτε για αστειο! Η συσκευη ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου, και απο τιμη...ασυγκριτη. Ενα αντιστοιχο HTC ή Samsung θα ειναι σιγουρα κοντα στα 700€!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...