Προς το περιεχόμενο

Έναρξη διδακτορικού...


vk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς πότε ξεκινάνε επίσημα τα διδακτορικά στα ελληνικά πανεπιστήμια;; Υπάρχουν στάνταρ ημερομηνίες ή εξαρτάται από την κάθε σχολή; Για παράδειγμα η πλειοψηφία των μεταπτυχιακών προγραμμάτων που γνωρίζω εγώ ξεκινάνε Νοέμβριο-Δεκέμβριο εκεί μέσα....

 

Ανεπίσημα στη σχολή μου ξέρω ότι μπορείς να ξεκινήσεις διδακτορικό όποια στιγμή θες αλλά το θέμα είναι αν σου παρέχουν και μια βεβαίωση...

 

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει για αναβολή στρατού για να κανονίσω το χρόνο μου...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου σχολή (ιατρική Αθήνας) ξεκινάς όποτε θέλεις. Βασικά όποτε υποβάλεις τα χαρτιά με την τριμελή σου κτλ. Από εκεί και μετά μπορεί να σου δώσει βεβαίωση η σχολή. Το λέω μόνο με την επιφύλαξη ότι από όταν ξεκίνησα εγώ έχει αλλάξει ο νόμος και μπορεί να προβλέπει κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ όταν ο επιβλέπων στείλει στη γραμματεία το θέμα κτλπ έτσι δεν είναι; Αυτό λογικά αν έρθεις σε συνενόηση με τον επιβλέπωντα γίνεται και άμεσα.. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υποβάλεις αίτηση, περνάει από Γενική Συνέλευση της σχολής που σου ορίζει τριμελή επιτροπή και από τότε και μετά είσαι ΟΚ. Μετά καθορίζεται το θέμα, περνάει από επιτροπή δεοντολογίας κτλ, αλλά το κρίσιμο είναι να οριστεί η τριμελής σου. Μόνο με την υποβολή της αίτησης δεν είσαι εντάξει, γιατί θεωρητικά μπορεί να σε απορρίψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οργανό που λαμβάνει τις αποφάσεις ειναι η Γενική Συνέλευση Ειδικής Σύνθεσης, μόνο η αναγόρευση είναι απόφαση της Γενικής Συνέλευσης. Όλα τα υπόλοιπα, ορίζονται στον εσωτερικό κανονισμό των μεταπτυχιακων σπουδών του τμήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.

 

Κανονισμός μεταπτυχιακών σπουδών του τμήματος. Αυτός περιγράφει τα πάντα.

 

 

Συνήθως είναι αυτό που είπε ο FilliposMD με την διόρθωση του insomniaK. Το σημαντικό είναι να περάσει η πρότασή σου από την ΓΣ του τμήματος. Η μέρα που θα περάσει ορίζεται και ως ημέρα έναρξης των σπουδών σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...