Προς το περιεχόμενο

Forthnet vdsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα μια διορθωση.και στην forthnet μπορεις να βαλεις απο το Kv αν θες .δεν ειναι μονο η HOl κτλ που δινουν απο το Kv.οταν εισαι παραπανω απο 1Km αλλα εχεις kv Οποιοσδηποτε παροχος μπορει να σου δωσει διαμεσω του οτε εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλα μια διορθωση.και στην forthnet μπορεις να βαλεις απο το Kv αν θες .δεν ειναι μονο η HOl κτλ που δινουν απο το Kv.οταν εισαι παραπανω απο 1Km αλλα εχεις kv Οποιοσδηποτε παροχος μπορει να σου δωσει διαμεσω του οτε εννοειται.

 

 

Με μεγάλη έκπληξη διάβασα την παραάνω (κατηγορηματική) τοποθέτησή σου.

 

Πρώτη ενέργεια ήταν να ξαναδιαβάσω και να ποστάρω αντίστοιχη ερώτηση σε σχετικά θέματα (vdsl και Forthnet) σ' αυτό και σε άλλα fora και οι (λίγες) απαντήσεις που γράφτηκαν μέχρι τώρα δεν συμφωνούν με την άποψή σου.

 

Δεύτερη ενέργεια ήταν να επικοινωνήσω με την τεχνική υπηρεσία της 4νετ και αφού μίλησα, ευτυχώς, με άνθρωπο που καταλαβαίνει, απάντησε ότι η 4νετ δίνει μόνο από ΑΚ και ότι δεν γνωρίζει αυτός και η υπηρεσία του, γενικότερα, πότε και αν θα δώσει από KV, με τη χονδρική του ΟΤΕ.

 

Καταλήγοντας, νομίζω ότι μόνον η HOL αποδέχτηκε τη χονδρική του ΟΤΕ και δίνει από KV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με μεγάλη έκπληξη διάβασα την παραάνω (κατηγορηματική) τοποθέτησή σου.

 

Πρώτη ενέργεια ήταν να ξαναδιαβάσω και να ποστάρω αντίστοιχη ερώτηση σε σχετικά θέματα (vdsl και Forthnet) σ' αυτό και σε άλλα fora και οι (λίγες) απαντήσεις που γράφτηκαν μέχρι τώρα δεν συμφωνούν με την άποψή σου.

 

Δεύτερη ενέργεια ήταν να επικοινωνήσω με την τεχνική υπηρεσία της 4νετ και αφού μίλησα, ευτυχώς, με άνθρωπο που καταλαβαίνει, απάντησε ότι η 4νετ δίνει μόνο από ΑΚ και ότι δεν γνωρίζει αυτός και η υπηρεσία του, γενικότερα, πότε και αν θα δώσει από KV, με τη χονδρική του ΟΤΕ.

 

Καταλήγοντας, νομίζω ότι μόνον η HOL αποδέχτηκε τη χονδρική του ΟΤΕ και δίνει από KV.

αν κανω λαθος τοτε ζητω συγνωμη απλα το ειπα για καποιον συγκεκριμενο λογο .τεσπα.μου φαινεται παραξενο αλλα για να ρωτησες και σε forum και σε forthnet τοτε οκ.

β.δεν ηταν κατηγορηματικη.συζητηση κανουμε.

γ.καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω.θα φαω και ξυλο αν εκανα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιβεβαιώσω όλα όσα έγραψα παραπάνω, έστειλα και γραπτό μήνυμα στην τεχνική υπηρεσία της 4νετ.

 

Το ενδιαφέρον μου ξεκινάει από το ότι είμαι συνδρομητής της 4νετ και θέλω να μάθω αν σχεδιάζει να δώσει vdsl από KV του ΟΤΕ μελλοντικά και πότε. Διαφορετικά, θα αλλάξω πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιβεβαιώσω όλα όσα έγραψα παραπάνω, έστειλα και γραπτό μήνυμα στην τεχνική υπηρεσία της 4νετ.

 

Το ενδιαφέρον μου ξεκινάει από το ότι είμαι συνδρομητής της 4νετ και θέλω να μάθω αν σχεδιάζει να δώσει vdsl από KV του ΟΤΕ μελλοντικά και πότε. Διαφορετικά, θα αλλάξω πάροχο.

οκ thanxs για τα info.εχεις ηδη Kv  κοντα σου?γλυφαδα εχεις αλλα φιλοθεη???αν και γλυφαδα νομιζω δεν πρπεει να δινει ουτε  ο οτε ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δύο περιοχές έχει νέα καμπίνα στα 80μ. περίπου.

Στη Γλυφάδα έχει ολοκληρωθεί η ηλεκτροδότηση των νέων KV από το περσινό καλοκαίρι ενώ στη Φιλοθέη αυτό το μήνα.

Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται, βασικά, στη λανθασμένη υλοποίηση του σχεδιασμού του ΟΤΕ γιατί στα 3 πρώτα στάδια υλοποίησης που έχει δημοσιοποιήσει από πέρυσι περιλαμβανόταν η Γλυφάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δύο περιοχές έχει νέα καμπίνα στα 80μ. περίπου.

Στη Γλυφάδα έχει ολοκληρωθεί η ηλεκτροδότηση των νέων KV από το περσινό καλοκαίρι ενώ στη Φιλοθέη αυτό το μήνα.

Υποθέτω ότι αυτό οφείλεται, βασικά, στη λανθασμένη υλοποίηση του σχεδιασμού του ΟΤΕ γιατί στα 3 πρώτα στάδια υλοποίησης που έχει δημοσιοποιήσει από πέρυσι περιλαμβανόταν η Γλυφάδα.

δινουν κανονικα στην γλυφαδα.γιατι ενα ατομο που ρωτησε του ειπαν οχι ακομα.εν τω μεταξυ πολλες περιοχες στα νοτια εχουν ετοιμαστει με σχεση τα αλλα προαστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως μπερδεύεις με τη Βούλα, η οποία περιλαμβανόταν στην λίστα με τις πρώτες εφαρμογές και εκεί δίνει ο ΟΤΕ vdsl.

βουλα ναι τα εχουν αλλαξει νομιζω.και βουλιαγμενη???

επισης και αλιμο νομιζω τα εχουν αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη σωστή ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, βρήκα το post που είχα αναρτήσει στις 31/12/2012 τους πίνακες με τις περιοχές της χώρας στις οποίες είχε σχεδιάσει ο ΟΤΕ την εφαρμογή του νέου προγράμματος για vdsl.

 

Ο ΟΤΕ έχει επεκτείνει το δίκτυό του σε αρκετούς δήμους αλλά έχει πάρει έγκριση, μέχρι τώρα, για λίγους και συγκεκριμένα για Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Σέρρες, Καλκάνη Σερρών, Ξάνθη, Ζωγράφου, Βούλα και Καλαμάκι.
Έχει ετοιμάσει την υποδομή και προγραμματίζει (Β' φάση) σε ΑΚ Σέρρες-Νέο Σούλι, Βουλιαγμένη, Τερφιθέα, Γλυφάδα και ΒΙΠΕ Ασπροπύργου και (Γ' φάση) σε ΑΚ Αγ. Αρτεμίου, Αγ. Βαρβάρας, Αγ. Γεωργίου Πειραιά, Α' Αθήνας, Αιγάλεω, Β' Αθήνας Ακρόπολης, Β' Αθήνας Αλεξάνδρας, Άνω Λιοσίων, Α' Αθήνας Αλυσίδας, Β' Αθήνας Αμπελοκηπων , Γ' Αθήνας Ανάβυσσος, Άνοιξης, Αγ. Παρασκευής, Α' Αθήνας Άρης, Αρτέμιδας Α, Ασπροπύργου, Αχαρνών, Βάρκιζας, Βύρωνα, Γέρακα, Β' Αθήνας Γηροκομείου, Γλυκά Νερά, Γαλάτσι, Α' Αθήνας Δαγκλή και Διονύσου.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πάροχο όμως οφείλεται το οτι κατεβάζω με 5mbyte το δευτερόλεπτο οτι δεν έχω αποσυνδέσεις οτι έχω ένα ρουτερ κλάσης ανώτερο απο του ΟΤΕ, οτι πληρώνω πολύ λιγότερα κ.α... στον πάροχο οφείλεται το οτι οταν κάποιο πρόβλημα παρουσιάζεται (και ειναι στην ευθύνη τους) το λύνουν αμέσως (βλέπε πρόβλημα με το κοκκινο λαμπάκι ). 

 

το οτι κατεβάζει απο torrent με 1.7mb/s εμένα προσωπικά και τελείως εμπειρικά μου δίνει την εντύπωση οτι κλειδώνει περίπου στα 19-20mbps... αυτο σημαίνει οτι ειναι το πολύ 500μέτρα ... ακόμα και να μην είναι πάντως, δεν ειδα να του προτείνει κανείς να δεί πόσο μακρια ειναι απο το παρακάτω site: http://broadbandtest.eett.gr/

 

αυτο μου εχει στο πιο κοντινο σημειο του σπιτιου μου.. και ειναι σχεδον διπλα μου αυτο το σημειο που ειχε εκει στο χαρτι :P
Ονομαστική ταχύτητα 
↓24Mbps  ↑1 Mbps
Κοντινότερο κέντρο   
~ 0.4 km
Θεωρητική ταχύτητα*   
~ 22.5 Mbps ADSL
    
~ 36 Mbps VDSL
Ταχύτητα Λήψης   
12.3 Mbps
Ταχύτητα Αποστολής   
0.6 Mbps
Απώλεια Πακέτων   
0 %
Χρόνος Απόκρισης   
29 msec
Χρονική Διακύμανση   
47 msec

 

-

και λιγο πιο διπλα μου στην περιοχη μου παλι εχει και αυτο

Ονομαστική ταχύτητα   
↓24Mbps  ↑1 Mbps
Κοντινότερο κέντρο   
~ 0.9 km
Θεωρητική ταχύτητα*   
~ 22 Mbps ADSL
    
~ 33 Mbps VDSL
Ταχύτητα Λήψης   
5.7 Mbps
Ταχύτητα Αποστολής   
0.4 Mbps
Απώλεια Πακέτων   
0 %
Χρόνος Απόκρισης   
44 msec
Χρονική Διακύμανση   
114 msec
 
 

και ναι εχω κτιριο της οτε διπλα μου αλλα δεν λειτουργει για πελατες.. εχει μηχανηματα και ανθρωπους μεσα ομως.. δηλαδη λειτουργει σαν κτιριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξα μοντεμ προσφατα :P εχω και iptv


5.9 dB down

και 3.9 dB up

 

btw να αναφερω πως εχει πεσει η ταχυτητα μου.. στο Bandwide Down/Up(kbps) down:13956 kbps & up 861 kbps

στο down ειχα πριν κανα μηνα πανω απο 15000 παντα ενω τωρα πια παει μεχρι 14 το πολυ..χωρις να εχω αλλαξει κατι..γιατι μοντεμ αλλαξα τωρα προσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...