Προς το περιεχόμενο

θελω να συνδεσω 2ο router


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.εχω ιντερνετ της hol.εχω το ρουτερ στον πρωτο και περνουμε 4 υπολογιστες ενσυρματα. οι τρεις ειναι στον πρωτο και ο ενας ειναι στο ισογειο.

 

τα προβληματα ειναι τα εξης και ειναι μονο στον υπολογιστη στο ισογειο.

1.αν παω να μπω ασυρματα απο το ισογειο μπαινει απλα δεν εχει πολυ δυνατο σημα.

2,εχω τραγηξη καλωδιο και μπαινει και ενσυρματα.απλα το καλωδιο ειναι 15-20 μετρα και εχει μια σχετικη απολεια.

 

σκεφτηκα στο καλωδιο που κατεβαινει στο ισογειο να συνδεσω ενα ακομα ιδιο ρουτερ μια και τυχαινει να εχω ετσι ωστε να εχω καλυτερο σημα και κατω απο το δευτερο ρουτερ και να ενισχυεται και το σημα απο το καλωδιο μεσο του καινουριο ρουτερ.

 

γινεται αυτο η σκεφτηκα λαθος;;;

 

σας ευχαριστω προκαταβολικα γιατι ξερω πως η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.

περιμενω απαντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,εχω τραγηξη καλωδιο και μπαινει και ενσυρματα.απλα το καλωδιο ειναι 15-20 μετρα και εχει μια σχετικη απολεια.

 

Δεν υπάρχουν "σχετικές" απώλειες με ένα καλώδιο ethernet στα 15-20 μέτρα... Το όριο είναι 100 μέτρα. Μετά από αυτό το όριο, αρχίζει και υπάρχει πρόβλημα... Οπότε προσωπικά, αν δεν συντρέχει κάποιος άλλος σημαντικός και ανυπέρβλητος λόγος θα έμενα με καλώδιο... Είναι περισσότερο αξιόπιστο και γρηγορότερο...

 

Τώρα αν οπωςδήποτε θέλεις να συνδεθείς ασύρματα αναμεταξύ των ορόφων η καλύτερη λύση θα ήταν ένα... σκέτο wireless router/ap (όχι και modem μαζί), με αποσπώμενες κεραίες, έτσι ώστε να βάλεις μια δυνατή κεραία πολλών dbi η μεγάλης ευαισθησίας. Αν γίνουν σωστά οι ρυθμίσεις από το wireless router/ap σου θα λύσεις το πρόβλημα σου. Αλλιώς, δεν είναι απαραίτητο να αγορασθεί νέος εξοπλισμός wireless router, παρά μόνο στον υπολογιστή του ισογείου, να πάρεις κάποιο usb η pci/pcie ασύρματο προσαρμογέα (κάρτα δλδ) με δυνατή κεραία πολλών dbi η μεγάλης ευαισθησίας.

 

Τέλος, αν έχεις ένα άλλο modem/router ήδη (που είναι και dsl modem δλδ) και κάθεται, και θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, θα πρέπει να βεβαιωθείς πως υποστηρίζουν και τα 2, WDS. Στην πράξη να πετύχει πάντως είναι λίγο δύσκολο, μιας και συμβαίνουν πολλά "περίεργα" αναμεταξύ διαφόρων συσκευών η χρειάζονται ανορθόδοξες ρυθμίσεις και πολλές φορές, ανασφαλείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το δευτερο ρουτερ που εχεις ηδη, βαζοντας το στο ισογειο και συνδεοντας το μεσω καλωδιου με τον πρωτο ρουτερ.

 

Στο δευτερο ρουτερ ομως πρεπει να αλλαξεις τις ρυθμισεις.

Συγκεκριμενα, θα πρεπει να αλλαξεις το ip address ωστε να ανηκει στο ιδιο υποδικτυο με τον πρωτο ρουτερ αλλα να μην ειναι η ιδια διευθυνση γιατι τοτε προφανως δεν θα δουλευουν.

Επισης να απενεργοποιησεις το dhcp παλι στο δευτερ ωστε ολοι οι υπολογιστες να παιρνουν ip απο τον πρωτο

Τελος ρυθμιζεις τα wifi settings του δευτερου. Βαζεις ενα ssid παρομοιο αλλα οχι ιδιο με του πρωτου και ενα κωδικο ο οποιος μπορει να ειναι και ο ιδιος για ευκολια.

 

Με αυτο το setup δεν χρησιμοποιεις το δευτερο ως repeater οπως ισως να σκεφτοσουν να κανεις, αλλα σιγουρα δουλευει καλα γιατι ετσι το εχω κανει και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να αφησεις και το ιδιο ssid αμα θες με τον ιδιο κωδικο για να μην χρειαζεται οταν μετακινεισαι να αποσυνδεεσαι και να συνδεεσαι στο νεο απλα θα πρεπει να βαλεις για καλυτερα αποτελεσματα 5 καναλια διαφορα.αν το πρωτο ειναι 1 το δευτερο να παει 6 .αν ειναι 6 το βαζεις η 1 η 11.επισης μπορεις να παρεις και repeater αλλα εκει θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.πιανει το σημα και το αναμεταδιδει.επισης υπαρχει και Powerline δηλαδη ethernet μεσα απο το δικτυο ρευματος αλλα παλι δεν ξερω αν θα σου δωσει την ταχυτητα που θες.το καλυτερο οπως ειπαν ειναι η καλωδιο η εστω ενα access point η ενα δευτερο adsl router αν σου περισσευει που θα ενωνεται με το πρωτο με καλωδιο ethernet.το καλωδιο μπορεις να το βαλεις σε αυτοκολλητο καναλι για να μην φαινεται.επισης οτι δεν εχεις δυνατο σημα δεν σημαινει οτι ειναι προβλημα.απλα μπορεις να μετακινησεις το ρουτερ σε λιγο καλυτερο σημειο μακρια απο γωνιες εμποδια και οσο πιο ψηλα γινεται και το Pc αν εχει Usb Καρτα να βαλεις μια usb επεκταση για να παει σε καλυτερο σημειο η κεραια.αλλα αφου εχεις το δευτερο ρουτερ καντο access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να αφησεις και το ιδιο ssid αμα θες με τον ιδιο κωδικο για να μην χρειαζεται οταν μετακινεισαι να αποσυνδεεσαι και να συνδεεσαι στο νεο απλα θα πρεπει να βαλεις για καλυτερα αποτελεσματα 5 καναλια διαφορα.αν το πρωτο ειναι 1 το δευτερο να παει 6 .αν ειναι 6 το βαζεις η 1 η 11.επισης μπορεις να παρεις και repeater αλλα εκει θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.πιανει το σημα και το αναμεταδιδει.επισης υπαρχει και Powerline δηλαδη ethernet μεσα απο το δικτυο ρευματος αλλα παλι δεν ξερω αν θα σου δωσει την ταχυτητα που θες.το καλυτερο οπως ειπαν ειναι η καλωδιο η εστω ενα access point η ενα δευτερο adsl router αν σου περισσευει που θα ενωνεται με το πρωτο με καλωδιο ethernet.το καλωδιο μπορεις να το βαλεις σε αυτοκολλητο καναλι για να μην φαινεται.επισης οτι δεν εχεις δυνατο σημα δεν σημαινει οτι ειναι προβλημα.απλα μπορεις να μετακινησεις το ρουτερ σε λιγο καλυτερο σημειο μακρια απο γωνιες εμποδια και οσο πιο ψηλα γινεται και το Pc αν εχει Usb Καρτα να βαλεις μια usb επεκταση για να παει σε καλυτερο σημειο η κεραια.αλλα αφου εχεις το δευτερο ρουτερ καντο access point.

Τι εννοεις φιλε με αυτο το μετακινειτε?

 

Εγω που τα εχω ολα ιδια... ssid, password, και καναλι γιατι μου φαινεται οτι παιζει καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις φιλε με αυτο το μετακινειτε?

 

Εγω που τα εχω ολα ιδια... ssid, password, και καναλι γιατι μου φαινεται οτι παιζει καλυτερα?

αν εχεις διαφορετικο ssid τοτε θα πρεπει να φτασεις σε ενα σημειο που να μην πιανει καθολου σημα ωστε να αποσυνδεθει απο το δικτυο και να μπει στο αλλο που εχει αλλο ονομα.αν εχεις ιδιο ονομα στο δικτυο αλλα ιδιο καναλι πολλες φορες το σημα να το πω χαζα επικαλυπτετε και δεν ειναι ευκολο η καρτα δικτυου να παει στο access point Με το καλυτερο σημα.αν βαλεις το ιδιο ssid με διαφορετικο καναλι και αρχιζεις και περπατας απο το ενα access point στο αλλο συνηθως σε καποιο σημειο θα σε αποσυνδεσει πολυ στιγμιαια και θα συνδεθει στο δευτερο access point που εχει αλλο καναλι.και αυτο που λες εσυ παιζει απλα οσο ξερω με διαφορετικο καναλι δεν μπλεκει πολυ το σημα και γινεται πιο ωραια η μεταβαση και πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν υπαρχει αυτο που λες φιλε με την μετακινηση. Οτι και αν γινει αν αποσυνδεθει απο το ενα θα συνδεθει στο αλλο στον ιδιο χρονο παντα. Δε παιζει κανενα ρολο αυτο, ειτε ιδιο ειτε αλλο ssid - καναλι, κ.λπ.  Διαβασε περι watch dog τεχνολογιας.

 

2) Τωρα οσων αφορα το καναλι, εγω τα στηνω ολα ιδια (ρουτερ, AP, κ.λ.π.) και μου φαινεται οτι παιζει καλυτερα. Ιδιο ssid κα ιδιο καναλι... δε μιλαμε για εξωτερικη παρεμβολη. Για ιδιο δικτυο παντα. Εγω ετσι τα στηνω.

 

3) οσων αφορα αλλες παρεμβολες, 2 καναλια αν εχεις διαφορα εισαι οκ. Το 2 με το 3 ας πουμε μπαινει το ενα λιγο μεσα στο αλλο (στις ακρες της καμπυλης ομως, αλλα μπαινει). Δε χρειαζεται να εισαι 5 ή 6 ή 10 καναλια διαφορα. Δε κανει κατι αυτο. 2 ομως κανει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν υπαρχει αυτο που λες φιλε με την μετακινηση. Οτι και αν γινει αν αποσυνδεθει απο το ενα θα συνδεθει στο αλλο στον ιδιο χρονο παντα. Δε παιζει κανενα ρολο αυτο, ειτε ιδιο ειτε αλλο ssid - καναλι, κ.λπ.  Διαβασε περι watch dog τεχνολογιας.

 

2) Τωρα οσων αφορα το καναλι, εγω τα στηνω ολα ιδια (ρουτερ, AP, κ.λ.π.) και μου φαινεται οτι παιζει καλυτερα. Ιδιο ssid κα ιδιο καναλι... δε μιλαμε για εξωτερικη παρεμβολη. Για ιδιο δικτυο παντα. Εγω ετσι τα στηνω.

 

3) οσων αφορα αλλες παρεμβολες, 2 καναλια αν εχεις διαφορα εισαι οκ. Το 2 με το 3 ας πουμε μπαινει το ενα λιγο μεσα στο αλλο (στις ακρες της καμπυλης ομως, αλλα μπαινει). Δε χρειαζεται να εισαι 5 ή 6 ή 10 καναλια διαφορα. Δε κανει κατι αυτο. 2 ομως κανει διαφορα.

εγω παντως με διαφορετικα το βλεπω καλυτερα.

β.ενταξει δεν θα μαλωσουμε για αυτο.

γ.γενικα λενε οτι δεν παταει το ενα καναλι πανω στο αλλο καθολου μα καθολου αν εχουν 5 διαφορα αν θυμαμαι καλα.να μην υπαρχει η παραμικρη επικαλυψη.οχι οτι θα δημιουργησει προβλημα και να εχεις και 2 διαφορα αλλα οτι 5 γενικα παει σαν τελειως διαφορετικο.σαν το ιδανικο ξερω οτι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις το βλεπεις καλυτερα φιλεμ? Στο ματι?

 

εδω υπαρχουν αρχιτεκτονικες που δουλευουν το ιδιο στη μια περιπτωση, το ιδιο και στην αλλη. Το watch dog δε κοιταει ssid ή καναλι, polling κανει συνεχεια και περιμενει το request. Δεν εχει να κανει σου λεω.

 

Και τι εννοεις γενικα λεμε οτι το ενα καναλι δε παταει καθολου στο αλλο? Εδω υπαρχουν καταγεγραμμενα φασματα (γοογλης ειναι ο φιλος σου). Με "νομιζω" και "εχω ακουσει", "οι αλλοι λενε" και τετοια αλλα καλουδια..... δυστυχως δε γινεται δουλεια φιλεμ. Με ολο το συμπαθειο κιολας.

 

τωρα οσων αφορα αν εγω τα βαζω στο ιδιο καναλι και εσυ οχι, αυτο ειναι καθαρα εμπειρκο. Εχω την θεωρια μου βεβαια αλλα καθαρα σε RFC μορφη, οποτε περι ορεξεως σε αυτο το θεμα................. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις το βλεπεις καλυτερα φιλεμ? Στο ματι?

 

εδω υπαρχουν αρχιτεκτονικες που δουλευουν το ιδιο στη μια περιπτωση, το ιδιο και στην αλλη. Το watch dog δε κοιταει ssid ή καναλι, polling κανει συνεχεια και περιμενει το request. Δεν εχει να κανει σου λεω.

 

Και τι εννοεις γενικα λεμε οτι το ενα καναλι δε παταει καθολου στο αλλο? Εδω υπαρχουν καταγεγραμμενα φασματα (γοογλης ειναι ο φιλος σου). Με "νομιζω" και "εχω ακουσει", "οι αλλοι λενε" και τετοια αλλα καλουδια..... δυστυχως δε γινεται δουλεια φιλεμ. Με ολο το συμπαθειο κιολας.

 

τωρα οσων αφορα αν εγω τα βαζω στο ιδιο καναλι και εσυ οχι, αυτο ειναι καθαρα εμπειρκο. Εχω την θεωρια μου βεβαια αλλα καθαρα σε RFC μορφη, οποτε περι ορεξεως σε αυτο το θεμα................. !

και εγω με βαση εμπειρικα το ειπα οχι με τεστ.δεν εκατσα ποτε να κανω τεστ.αλλωστε και το τεστ σχετικο ειναι γιατι αν εχεις 30 ατομα στο 6 καναλι υποχρεωτικα δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλεμ μιας και με εκανες να το ξαναδω αυτο με τα καναλια, ομολογω οτι εχεις καποιο δικιο και εγω καποιο αδικο

 

4 ειναι τα καναλια που γινοντε overlap, αν και μεχρι πριν κανα δυο χρονια που το ειχα τσεκαρει, δεν ισχυε αυτο το καινουργιο chart που βλεπω, αρα για να εισαι οκ πρεπει να εχεις 4 καναλια διαφορα για να μην εχεις overlapping, πρακτικα αδυνατο βεβαια τωρα πια.

 

Απλα καποιος μπορει να διαλεγει να πεφτει μεσα σε καναλια με πολυ ασθενες σημα.

 

Παρε και τη πηγη που βρηκα και την διασταυρωσα και με αλλες που ειναι αυτη η σωστη.

 

wifi overlap range

 

Εγω παντως θυμαμε πλατος συχνοτητος τους 12Mhz και οχι τα 22 που λεει τωρα αλλα τεσπα αυτο ειναι το σωστο να προτεινουμε νομιζω πια. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απο οτι καταλαβα το καλυτερο για την περιπτωση μου ειναι ενα απλο router kai oxi modem/router oute access point oute repeater. ετσι θα εχω αλλες τεσσερις υποδοχες για καλωδια και ποιο δυνατο σημα στο wifi.και modem/router θα εκανε αλλα θα εχει θεμα με τις ρυθμισεις.

εγω αυτο καταλαβα...καταλαβα σωστα;;;; :-D

και μια σημαντικη για μενα ερωτηση αν παρω ενα καινουριο σκετο router θελει και αυτο ρυθμισεις η μολις το συνδεσω θα δουλεψει μιας και το modem/router που χρησιμοποιω δουλευει και εχω ιντερνετ κανονικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το "κατάλαβες" σωστά, αν και εγώ, προσωπικά, θα έμενα, έτσι ακριβώς όπως είσαι τώρα, με το ΚΑΛΩΔΙΟ ethernet, όπως είναι τώρα....

 

Δεν υπάρχουν "απώλειες" σε καμία περίπτωση που έλεγες, και είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, σταθερότερος, αξιόπιστος αλλά και γρηγορότερος τρόπος...  

 

Τώρα, αν συντρέχει, όπως έγραψα κάποιος λόγος που είναι τόσο πολύ σημαντικός έτσι ώστε να συνδεθείς ασύρματα, ένα ασύρματο σκέτο router, θα ήταν ότι πρέπει... Ναι θα πρέπει να κάνεις και εκεί ρυθμίσεις, αλλά δεν θα σε δυσκολέψουν.... Όταν και εφόσον προβείς σε αγορά του, έλα ξανά εδώ, πες μας τι πήρες, ποιο μοντέλο, και θα σου πούμε τι ρυθμίσεις απαιτούνται... Λογικά και τα υπόλοιπα παιδιά, και εγώ, θα σε βοηθήσουμε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις το παρω συνδεω το καλωδιο που ερχετε απο το modem/router επανω του και μετα απο εκει τραβαω και αλλα καλωδια αμα θελω για αλλους υπολογιστες.και εχω και wifi poio δυνατο.ολα αυτα ενα οροφο κατω,sto isogeio.

 

ναι μαλλον αυτο θα κανω.απλα δεν ξερω αν θα το κανω αμεσα λογο οικονομικων.

αν και απο οτι ειδα στο e-shop εχει διαφορα και γυρο στο 20ρικο και ποιο φτηνο.

θα δω τι θα κανω ομως.

kai etsi mou μενει και καβατζα το 2ο modem/router poy exo.

 

εγω εχω σε εκτιμηση τα TP-LINK.ποια η αποψη σου;;;;;

 

και κατι που το εχω απορια.

θα ηθελα να μου πεις φιλε μου τι ειναι access point;

ti einai repeater;;;

kai ti einai powerline;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη μου για τα... "tp-link" ;

 

Χμ.... Φθηνά.... Η τιμή τους αντικατοπτρίζει και την ποιότητα τους....

Μπορεί να τύχεις σε καλά προιόντα, μπορεί και όχι, λόγω των φθηνών υλικών που χρησιμοποιούνται... Λόγω κόστους όμως, γίνονται ελκυστικά... Γενικά δεν είναι άσχημα, αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση... Μόνο σαν τελευταία λύση θα το σκεφτόμουν προσωπικά... ειδικά δε και αν με πίεζε το κόστος... Μερικές φορές αποδεικνύονται καλά, μερικές φορές, όχι... 

 

------

 

Access Point: Είναι συσκευή που επιτρέπει σε ασύρματες συσκευές να συνδεθούν σε ένα ενσύρματο δίκτυο μέσω Wi-Fi. Δηλαδή, το access point μέσω καλωδίου ethernet συνδέεται στο wireless modem/router σου. Οι υπολογιστές και λοιπές ασύρματες συσκευές σου, μπορούν να συνδεθούν στο access point, και έτσι να αποκτήσουν πρόσβαση στο wireless η και ενσύρματο δίκτυο του wireless xDSL modem/router σου...

 

 

Repeater: Μπορεί να είναι και ξεχωριστή συσκευή, αλλά πολλές ασύρματες κάρτες δικτύου, προσφέρουν και αυτόν τον τύπο λειτουργίας. Μας επιτρέπει να κάνουμε αναμετάδοση του σήματος από ένα wireless router, wireless access point, και να δημιουργήσουμε ένα ιδεατό 2ο ασύρματο δίκτυο με το αναμεταδιδόμενο σήμα. Μπορούμε να συνδεθούμε στο 2ο αυτό ιδεατό ασύρματο δίκτυο, και έτσι αποκτούμε πρόσβαση στο ασύρματο δίκτυο που αναμεταδίδουμε, λόγω ασθενούς σήματος. Στην ουσία, αυτή η λειτουργία είναι ένας αναμεταδότης του αρχικού ασύρματου δικτύου μας. Η λειτουργία αυτή, παίρνει το σήμα του ασύρματου δικτύου μας, και το αναμεταδίδει βελτιώνοντας έτσι την κάλυψη...

 

Powerline: Συσκευές η οποίες μέσω του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού μας (τα καλώδια μέσα στους τοίχους) μας επιτρέπει να έχουμε ένα ενσύρματο δίκτυο, χρησιμοποιώντας σαν "καλώδιο" το ηλεκτρικό δίκτυο. Βάζεις μια τέτοια συσκευή σε μια πρίζα σε κάποιο δωμάτιο, συνδέεις με καλώδιο ethernet την συσκευή σου. Πας σε ένα άλλο δωμάτιο του σπιτιού, που βρίσκεται μια άλλη συσκευή που επιθυμείς να συνδέσεις, βάζεις στην πρίζα μια τέτοια συσκευή, την συνδέεις με καλώδιο, και οι 2 αυτές συσκευές, που βρίσκονται σε 2 διαφορετικά δωμάτια στο σπίτι σου, έχουν δημιουργήσει ένα... ιδεατό ενσύρματο δίκτυο. Υπάρχει και η δυνατότητα, πχ να έχεις έναν υπολογιστή σε κάποιο δωμάτιο, και το router σε κάποιο άλλο δωμάτιο και να τα συνδέσεις "ενσύρματα" χωρίς να απλώνεις τεράστιο καλώδιο. Παίρνεις μια τέτοια συσκευή, την βάζεις στην πρίζα, μετα με καλώδιο ethernet συνδέεις τον υπολογιστή σου με αυτό. Πας στο δωμάτιο που είναι το router, συνδέεις στην πρίζα άλλη μια τέτοια συσκευή, και την συνδέεις με καλώδιο ethernet στο router. Με αυτό τον τρόπο, μέσω του ηλεκτρικού δικτύου, σύνδεσες τον υπολογιστή σου με το router "ενσύρματα"... 

 

(τα έγραψα όσο απλά μπορούσα για να τα καταλάβεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...