Προς το περιεχόμενο

θελω να συνδεσω 2ο router


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε καταλαβα φιλε μου τα εγραψες οπως ηθελα να τα ακουσω.και σε ευχαριστω πολυ απλα θα ηθελα να μου πεις κατι ακομα.

 

1.θα ηθελα να μου πεις εσυ σε παρακαλω ορισμενες καλες μαρκες για σκετα ρουτερ.

 

2.το σκετο ρουτερ ενισχυει και την ισχυ του ενσυρματου η μονο του ασυρματου;;;;

δηλαδη αμα βαλω ενα ακομα ρουτερ θα αναμεταδιδει και θα ενισχυει το ασυρματο εγω αυτο ξερω,αλλα θα ενισχυει και το ενσυρματο η απλα θα κανει διαχωρισμο το καλωδιο που συνδεεται επανω του σε 4 ακομα καλωδια;;;

 

3.εαν δεν ενισχυει το ρουτερ το ενσυρματο οπως σε ρωτησα στη 2 ερωτηση...υπαρχει καποιος ενισχυτης γραμμης να το πω....δεν ξερω κιολας που να βελτιωνει το ιντερνετ και σε αυτον τον τομεα;;;;

 

αυτες ηταν οι αποριες μου και σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου,περιμενω απαντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που τα ρουτερ ειναι build in switch, σου ενισχυει (αναμεταδιδει) το ενσυρματο για αλλα 100μ. Δε θα εχεις το θεμα που φανταζεσε οτι θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έτσι και αλλιώς, και τώρα έτσι όπως είναι, δεν έχει απώλειες όπως λέει, μιας και η απόσταση του ethernet καλωδίου όπως λέει ο ίδιος είναι 20 μέτρα μαξ. Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί θέλει να μπλέξει περαιτέρω με άλλες συσκευές κτλ κτλ...

 

Όσον αφορά τις ερωτήσεις του, του έχουν απαντηθεί ήδη από τον rfc :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλεμ μιας και με εκανες να το ξαναδω αυτο με τα καναλια, ομολογω οτι εχεις καποιο δικιο και εγω καποιο αδικο

 

4 ειναι τα καναλια που γινοντε overlap, αν και μεχρι πριν κανα δυο χρονια που το ειχα τσεκαρει, δεν ισχυε αυτο το καινουργιο chart που βλεπω, αρα για να εισαι οκ πρεπει να εχεις 4 καναλια διαφορα για να μην εχεις overlapping, πρακτικα αδυνατο βεβαια τωρα πια.

 

Απλα καποιος μπορει να διαλεγει να πεφτει μεσα σε καναλια με πολυ ασθενες σημα.

 

Παρε και τη πηγη που βρηκα και την διασταυρωσα και με αλλες που ειναι αυτη η σωστη.

 

wifi overlap range

 

Εγω παντως θυμαμε πλατος συχνοτητος τους 12Mhz και οχι τα 22 που λεει τωρα αλλα τεσπα αυτο ειναι το σωστο να προτεινουμε νομιζω πια. :-)

ηθελα να το ξαναψαξω οταν μου το ειπες αλλα δεν προλαβσα.αφου το ψαξες εσυ μια χαρα.μπορει να θυμομουν και εγω λαθος.

ναι και μενα μου ειχαν πει για 5 καναλια κοινως 1-6-11 αμα παμε στα τελειως διαφορετικα.12,13 τα βγαζουμε εξω αφου καποιες καρτες δεν τα βρισκουν λογω region.βεβαια οπως ειπες πλεον ολα τα καναλια ειναι γεματα οποτε απλα πας εκει που ειναι οι λιγοτεροι και /η πιο μακρινοι.

thanxs για την πηγη

 

παιδια απο οτι καταλαβα το καλυτερο για την περιπτωση μου ειναι ενα απλο router kai oxi modem/router oute access point oute repeater. ετσι θα εχω αλλες τεσσερις υποδοχες για καλωδια και ποιο δυνατο σημα στο wifi.και modem/router θα εκανε αλλα θα εχει θεμα με τις ρυθμισεις.

εγω αυτο καταλαβα...καταλαβα σωστα;;;; :-D

και μια σημαντικη για μενα ερωτηση αν παρω ενα καινουριο σκετο router θελει και αυτο ρυθμισεις η μολις το συνδεσω θα δουλεψει μιας και το modem/router που χρησιμοποιω δουλευει και εχω ιντερνετ κανονικα;

ενα ρουτερ μπορει επισης να ειναι ρουτερ και οχι να εχει wireless.επισης ενα router μπορει να μπορει να παιξει και access point kai repeater κτλ κτλ.αν παρεις απλα ρουτερ και παιξει σαν ρουτερ υπαρχουν πολλο τροποι για να παιξει οπτοε αν κατι ηταν access point ισως να ηταν καλυτερα.μπορει και να παιξει ευκολα μπορει και οχι.και εξαρτατε διαφορα.αν το adsl router το αφησεις οπως ειναι τοτε με το ρουτερ θα εχεις 2 nat με οτι προβληματ αμπορει νασημαινει αυτο.

 

και ενα παραδειγμα

http://www.airlive.com/product/N.Power

αυτο παιζει σε αρκετα διαφορετικα modes

AP, Router, Client, Bridge, Repeater Multi-mode κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να το ξαναψαξω οταν μου το ειπες αλλα δεν προλαβσα.αφου το ψαξες εσυ μια χαρα.μπορει να θυμομουν και εγω λαθος.

ναι και μενα μου ειχαν πει για 5 καναλια κοινως 1-6-11 αμα παμε στα τελειως διαφορετικα.12,13 τα βγαζουμε εξω αφου καποιες καρτες δεν τα βρισκουν λογω region.βεβαια οπως ειπες πλεον ολα τα καναλια ειναι γεματα οποτε απλα πας εκει που ειναι οι λιγοτεροι και /η πιο μακρινοι.

thanxs για την πηγη

Αυτο με το 1-6-11 ειναι ενας urban legend κυριως ισχυει στην Αμερικη διοτι εκει σε αυτες τις 3 συχνοτητες δεν εκπεμπουν καθολου RF απο αλλες συχνοτητες γενικως.

 

Στο wifi αυτο που προσεχουμε ειναι 2 πραγματα

1) co - channel

2) overlapping

 

Προτιμας να εχεις co - channel interference παρα overlapping.

 

Οπως βλεπεις και στη φωτο εχω co-channels αλλα καθολου overlappings, εστω και 2 αν ειχα, που σε αλλα καναλια εχω, εχω παραλληλα και αισθητη πτωση του ασυρματου μου, ασχετα αν σε db μπορει να κλειδωνω και κατω απο 60. Δε το προτιμω ομως, αλλα προτιμω να μην εχω το overlapping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1-6-11 το λεω για οταν δεν εχεις θεματα με παρεμβολες.εννοειται οτι αμα ειναι γεματα τα 1 -6-11 οτι δεν θα πας σε αυτα και δυστυχως σε πυκνοκατοικημενες περιοχες ναι το 1-6-11 ειναι σχετικο.απλα σε hot spot που ειναι επαρχια και πολλες φορες μακρια απο σπιτια που δεν πιανεις τιποτα σε μεγαλη αποσταση βολευει αυτο.
καποια ρουτερς ευτυχως τσεκαρουν καποια πραγματα και σου λενε που παιζουν οι υπολοιποι αλλα ναι υπαρχει και το Inssider που εχεις βαλει εσυ στην φωτο που μπορεις να δεις αρκετα πραγματα.πχ στο The mall οποιος παει εχει τοσα wifi που τι 1-6-11 ουτε ενα δεν βρισκει ελευθερο.επισης ας ειναι καλα και καποιοι με κατι καρτες 6watt που υπαρχουν εκει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...