Προς το περιεχόμενο

Τί λειτουργικό για υπολογιστή με ρόλο NAS;


DimAslan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παίδες μια ερωτησούλα. Μου έχει ξεμείνει ο παλιός μου Core 2 Duo 6700 με 4 γίγα μνήμη και χθες πήρα και μια ATI HD 5450 1GB και την έβαλα. Ο σκοπός είναι επειδή το μηχάνημα της υπογραφής μου είναι για gaming και αρκετά πιο θορυβώδες λόγω ανεμιστήρων από το παλιό μου, είπα να βάλω στο παλιό όλους τους μεγάλους δίσκους που βλέπετε στην υπογραφή μου (στο καινούργιο θα κρατήσω τον 500άρη που έχει το λειτουργικό Win8 Pro 64bit και ίσως βάλω κι έναν SSD για performance αργότερα) και να το αφήσω να παίξει βασικά ως NAS πιο πολύ για τις ταινίες μου.

 Έχουμε και λέμε λοιπόν :

 1. Έχω πάρα μα πάρα πολλές ταινίες και σειρές και παιδικά για τη μικρή που προστίθενται συνέχεια. Ως συνέπεια ο υπολογιστής μένει πολλές μέρες ανοιχτός για seeding.

 2. Έχω μια 40" Samsung Led Smart TV που διαβάζει DLNA και είναι συνδεδεμένη στο LAN και προς στιγμήν με αντάπτορα HDMI > DVI (από την δεύτερη έξοδο της κάρτας γραφικών σε μια HDMI της τηλεόρασης).

 3. Η νέα κάρτα γραφικών έχει κατ' ευθείαν DVI και ως ΑΤΙ υποθέτω αν και δεν το έχω ψάξει ακόμα, ότι μεταφέρει και ήχο. Καλό κι αυτό.

 4. Το παλιό μηχανάκι θα ήταν καλό να τρέξει κάτι που να μπορεί να δουλεύει και το uTorrent, αλλά και το πρόγραμμα media server (Wild Media Server) που έχω αγοράσει (κάτι γίνεται με το εγγενές των Win8 και δεν μου το διαβάζει η TV, ενώ με αυτό παίζει μια χαρά από το κοντρόλ της και με υπότιτλους). Σημειωτέον παίζει σε Win 32 και 64bit μόνο.

 

Καλά δεν είναι και πολύ ερωτησούλα μάλλον... Να βάλω Win 7, 8, ή XP; Προφανώς θα ήταν μια καλή λύση το FreeNAS αλλά θα μου παίζει ταινίες απ΄ την τηλεόραση κατ' ευθείαν και με υπότιτλους; Θα χρειαστεί κανένα μήνα διάβασμα;

 

 Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα freenas πάντως. Απ' ότι είδα http://doc.freenas.org/index.php/Plugins#MiniDLNA έχει plugin για το minidlna το οποίο χρησιμοποιώ κι εγώ στη δική μου Samsung για ταινίες κτλ και δουλεύει μια χαρά. Εγώ θα σου πρότεινα να το βάλεις σε κάποια αποθήκη αν έχεις, μακριά ακόμα και χωρίς οθόνη, να μην ακούς τίποτα, και να το συνδέσεις με ethernet με το lan σου. Θα είναι σαν το ψυγείο, το βάζεις στην πρίζα και ξεχνάς οτι δουλεύει. Μπορεί να ζοριστείς λίγο να το στήσεις, αν δεν έχεις ασχοληθεί πάλι, αλλά αξίζει. 

 

Το dvi δεν έχει ήχο, επομένως αν η κάρτα γραφικών δεν έχει hdmi τότε δε βγάζει ήχο.

Αλλά από τη στιγμή που θα παίζεις από dlna μέσω δικτύου δε χρειάζεσαι καλώδια σύνδεσης με την samsung πέρα από το ethernet/wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια DVI μεταφέρουν και ήχο, ανάλογα την version...

Κάτι άλλο, θα μπορώ να παίρνω κονσόλα του FreeNAS από τα 8άρια που φοράει το άλλο;

Επίσης, κατέβασα το FreeNAS και το πέρασα σε CD, έκανα εγκατάσταση σε ένα USB που μου είχε ξεμείνει, και με βγάζει σε prompt, όχι γραφικό περιβάλλον... Μάλλον από εδώ αρχίζει το διάβασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον από εδώ αρχίζει το διάβασμα...

Ναι διάβασμα, γιατί το καλύτερο λειτουργικό για NAS είναι αυτό που γνωρίζεις καλύτερα – και θα αποφύγεις όποιο λάθος χειρισμό.Στην τελική βάλε και windowsΑλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου πριν να καταλήξεις. Λ.χ. αν θες raid , φτιάξε ένα δοκιμαστικό, σπάσε το, κατέστρεψε το, κάνε recovery, εξοικειώσου με τα τυχών προβλήματα που θα έχεις στο μελών … ώστε να έχεις μια (έστω και μικρή) σχετική εμπειρία.Happy Hacking [url=
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dvi δε μεταφέρει ήχο σε καμία έκδοσή του...

Το hdmi που είναι η εξέλιξη του dvi μεταφέρει ήχο. 

Μετά την εγκατάσταση του freenas (επειδή την έκανα κι εγώ εχθές), το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ρυθμίσεις την κάρτα δικτύου. Κι αυτό, μόνο εάν θα θελες το nas να έχει κάποια σταθερή ip. Από default θα είναι ρυθμισμένη και η κάρτα δικτύου και θα έχει ip από dhcp. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δεις ποια είναι αυτή η ip.

Μετά κάθεσαι σε οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή γουστάρεις που είναι συνδεδεμένος στο τοπικό δίκτυο και φτιάχνεις τα πάντα μέσα από το web interface του freenas. Δε χρειάζεται το γραφικό περιβάλλον. Εκεί μάλιστα είναι και η μαγεία του (κατ' εμέ πάντα)

http://www.engadget.com/2012/02/01/how-to-set-up-a-home-file-server-using-freenas/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Ναι, HDMI εννοούσα... Περίεργο, ενώ το έχω στήσει πόσες φορές για άλλους, μπερδεύομαι με τα πιο απλά.

Δεν θέλω να στήσω RAID, ο πρώτος σκοπός είναι να ξεφορτωθώ όλα τα εξωτερικά USB drives της υπογραφής μου, να μπουν στο FreeNAS μηχανάκι για να είναι δίπλα στην σαραντάρα και πάντα διαθέσιμα, και να μένει το ελαφρύ και απλό FreeNAS μηχανάκι πάντα ανοικτό να κατεβάζει (εχμ, νόμιμα) torrents κι όχι το άλλο που έχω για gaming... Οπότε αν γίνονται όλα αυτά και μπορώ να πάρω και απομακρυσμένα κονσόλα, είναι οκ...

 

 Ουφ, τα είπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DimAslan

 

Για τη χρήση που θες, χρησιμοποιούσα για 4 χρόνια τα windows home server και τον τελευταίο χρόνο τα windows home server 2011.

 

Απροβλημάτιστη συμβίωση σε όλα τα επίπεδα, όπως backup (όλων των υπολογιστών του δικτύου), media streaming (σε media player και σε htpc μέσω lan, σε ipad-iphone μεσω wifi), file server, και ότι άλλη χρήση θες μέσω 3rd party προγραμμάτων.

 

Αυτό που με έχει βολέψει προσωπικά, είναι η ευκολία στησίματος, η σταθερότητα, η απροβλημάτιστη συνεργασία όλων των συστημάτων και η πανεύκολη απομακρισμένη πρόσβαση στον server είτε σε τοπικό επίπεδο, είτε σε web επίπεδο...

Επεξ/σία από flyer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δουλευω χωρις κανενα προβλημα τον Plex media server  http://www.plexapp.com/. Ενας παναλαφρος και σχεδον αψογος σε ολα του DLNA server.Ειναι και free.Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα καλωδιο δικτυου ή ασυρματη συνδεση για την τηλεοραση σου και ενα pc που θα εχει τις ταινιες που θελεις να βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλευω χωρις κανενα προβλημα τον Plex media server  http://www.plexapp.com/. Ενας παναλαφρος και σχεδον αψογος σε ολα του DLNA server.Ειναι και free.Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα καλωδιο δικτυου ή ασυρματη συνδεση για την τηλεοραση σου και ενα pc που θα εχει τις ταινιες που θελεις να βλεπεις.

 

Καλησπέρα.

Μπορώ να εγκαταστήσω το Plex στο htpc και να τραβάει τις ταινίες (μαζί με artwork κλπ) από άλλο pc που εκτελεί χρέη server, μέσω lan (δε μπορώ να το εγκαταστήσω κατευθείαν στον server καθώς δεν έχει τα απαραίτητα κότσια για HD decoding.,..)?

 

Edit

 

Ναι, γίνεται...

Επεξ/σία από flyer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω χωρις κανενα προβλημα τον Plex media server  http://www.plexapp.com/. Ενας παναλαφρος και σχεδον αψογος σε ολα του DLNA server.Ειναι και free.Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα καλωδιο δικτυου ή ασυρματη συνδεση για την τηλεοραση σου και ενα pc που θα εχει τις ταινιες που θελεις να βλεπεις.

 

Yποστηρίζει εξωτερικούς υπότιτλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωση.

 

Αφου στησεις το freenas, συνδεεσαι σε αυτο μεσω του web interface του, πχ αν το εστησες σε ενα pc με ip 192.168.1.5, ανοιεγις τον browser σου στη σελιδα http://192.168.1.5 και συνεχιζεις απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...